Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Steiner + lornetka poranna
Autor Wiadomość
majecha 
Nowy


Posty: 15
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   Steiner + lornetka poranna

Cześć,

Zwracam się z prośbą o opinię.
Moje dwa "binocele" na najbliższy czas to:

1) lornetka uniwersalna, której miejscem będzie wieszak w przedpokoju ;) - chodzi o lornetkę, która zawsze jest pod ręką, gotowa na spacer, jakiś błyskawiczny wyjazd. Taka rzecz do natychmiastowego użycia, wrzucenia w plecak, rzucenia na prawy fotel w aucie, coś co nie potrzebuje czułości właściciela.

Myślę o Steinerze 8x30 - i tutaj pojawia się pytanie - navigator czy tańsze safari? A może coś z linii Military/Marine i 7x50? Czy wg Was jest jakaś większa różnica między nimi? Z lornetek korzystam nałogowo, więc dopłata 300-500 zł za rozsądną różnicę nie jest dla mnie problemem.

2) lornetka na wczesnoporanne wypady na ptaszki. Moim ptasiarskim sprzętem jest Monarch HG 10x42 i zastanawiam się, czy można do powiedzmy 2000-2500 kupić coś jaśniejszego, z fajnym centralnym fokusowaniem, którym nie trzeba kręcić jak wariat. A może jednak nie warto z tym budżetem szukać na siłę ptasiarskiej lupki i walić w sprzęt do polowań? Nie wiem, dla przykładu - dozbierać na S.Nighthunter 8x56?

Będę wdzięczny za Wasze opinie
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

Ad.1 - Wnosząc z wpisu nie przeszkadza Ci IF, więc ja na Twoim miejscu brałbym Nighthuntera 8x30. Poręczny, jasny, nie do zdarcia - no i fajny optycznie.

Ad.2 - Skoro masz Monarcha HD i grymasisz to chyba wchodzisz na orbitę :roll: Oczywiście są sprzęty jaśniejsze, lepsze - ale pamiętaj, że za każde dodatkowe 10% jakości zapłacisz mnóstwo kasy.
Jednak skoro problemem jest pokrętło, to przy porównywalnej jakości obrazu i cenie warto wziąć pod uwagę Kowę Genesis lub Zeissa Conquesta HD.
Nighthunter jest z innej bajki gdyż ma IF (odpada problem z pokrętłem ostrości) - ale ostrzy od 20m co nie specjalnie nadaje się na ptaki - chyba, że zawsze z daleka.
 
 
majecha 
Nowy


Posty: 15
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

Dzięki za odpowiedź.

Ten Nighthunter rzeczywiście tak od czapy rzuciłem, bardziej w nadaniu kierunku pomysłowi o większych obiektywach.
Jako taką zasiadkową, do obserwacji z odległości używam DO EX 15x70. Coraz rzadziej, bo na ptaszki wolę "polować" w ruchu, a tą kobyłą nie da się bezpiecznie przekraczać potoczków sucha nogą, czy cichaczem podkraść się przez zakrzewienia w kuckach. Zawsze dźwigam też statyw lub monopod.

MHG na ten moment mojej zajawki jest w pełni wystarczający. Mam jednak wrażenie, że w godzinach w jakich mogę sobie pozwolić na birdwatching (5.30 - 8 rano) jest troszkę zbyt ciemny. No właśnie - czy rzeczywiście jest czy wydziwiam?

Gdyby jednak kierunek był słuszny to zaakceptuję gorszą technicznie lecz jaśniejszą optykę - stąd dywagacje nad czymś 50-56mm z szybkim CF.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

Wybór lornetki o źrenicy wyjściowej pow. 5 mm na świt/zmierzch nie ma sensu, gdyż oko o tej porze nie rozszerza się zbytnio. Dlatego też zakup np. 8x56 lub 7x50 jest dyskusyjny. Optymalny będzie w zależności od oczekiwanego powiększenia czegoś 8x42 lub 10x50. Można też coś po środku np 8,5x45.

Warto zwrócić uwagę na Doctery, Fujinona a co do środkowego: rewelacyjna jest Kowa Genesis 8.5x44 (z agresywnym "ptasiarskim" ostrzeniem).
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

Monracha HG zostawiłbym bez zmian.

Na szybkie wyjścia małe i poręczne 8x30/8x32 będzie nadawać się znakomicie. Odrzuciłbym pomysł 7x50.
Niestety NH 8x30 zniknął z oferty Steinera. Navigator jest w wersji 7x30, ale to lornetka o klasę gorsza od NH. Niestety z oferty zniknął także znacznie lepszy Commander 7x30. O Safari zapomnij - jeszcze gorsza od Navigarora.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

Sądzę, że krokiem do przodu w kierunku jasności od Monarcha HG 10x42 będzie rozsądna 10x50 i spontanicznie do głowy przychodzą mi dwa modele: vortex viper HD oraz DeOp Chase.... Albo „pójść” w coś jeszcze jesniejszego, klasy 10x56, ale tu osobiście nic nie doradzę.
 
 
majecha 
Nowy


Posty: 15
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

@Arek
Czy wiesz może jaka jest różnica między navigatorem a navigatorem pro?
Wydaje mi się, że tylko nieco inne detale - muszle, plakietka z nazwą, karbowanie osłony okularów. Pewnie optycznie to jest to samo?

Ostatnio poleciłeś w jednym z postów AZ830
https://www.ebay.pl/itm/S...ZoAAOSwggtci8h2



@goornik
Hmmm, Viper niezbyt dobrze wypadł w testach (transmisja) ale rozumiem, że to tak na szybko podawałeś przykłady. Pomimo tego, co pisał Maciek o dostosowywaniu się źrenicy, nie wykluczam pójścia w stronę mniejszego powiększenia i 50-56mm.

Chciałbym mieć coś od południowych sąsiadów więc może Meopta Meopro 8x56 ?
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

Skoro już masz 10x a chcesz coś jaśniejszego to szukaj Kowa 8.5x44, ptasiarski klasyk. W tych pieniądzach co podałeś to nowej nie dostaniesz ale na używaną już są szanse.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

Szukaj szczęścia , szukaj :) . To tylko kwestia czasu , kiedy zdecydujesz się kupić Swarka EL 10x50 . Do tego momentu nazbierasz trochę fajnego szkła .
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

Vipera HD 10x50 mam u siebie pożyczonego od kilu dni. Na jasność nie narzekam, kontrast wyższy niż w Delcie Chase. Pole duże ale ostrość na brzegu nie-aż-tak-wybitna, ze się tak wyrażę. Meostar 10x50 lub coś od Minoxa będzie ciekawa alternatywą....
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

majecha napisał/a:
Czy wiesz może jaka jest różnica między navigatorem a navigatorem pro?


https://www.optyczne.pl/2...gator_7x50.html
https://www.optyczne.pl/2...r_Pro_7x50.html
 
 
majecha 
Nowy


Posty: 15
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

@Wiking69 Muszę się wybrać na Festiwal i w jednym miejscu i czasie zebrać oraz podsumować wrażenia. Nie twierdzę, że MHG jest wybitny ale przekroczyłem nim pewien umowny Rubikon i posmakowałem lepszych "łakoci z barku rodziców". Różnice powodują, że naprawdę widzę sens w zakupie najlepszej lupki. Tylko chyba nie za szybko, żeby jak napisałeś zebrać trochę fajnych szkiełek.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

Festiwal Optyczny oczywiście tak, ale jak jesteś z Łodzi to możemy się umówić i dostaniesz do ręki Chase i Vipera HD....
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 09 Lis, 2019   

Na początku lornetkowej przygody po prostu patrzymy przez lornetkę . Ale w miarę upływu lat , zaczynamy delektować się obrazem , smakujemy go . Zauważamy subtelne różnice w plastyce obrazu , w kolorze , szukamy nowych doznań . Zmysł wzroku podobnie jak zmysł słuchu pozwala nam cieszyć się pełnią życia .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Oczywiście jest jeszcze kilka innych zmysłów :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14