Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki program do obróbki zdjeć na początek?
Autor Wiadomość
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Pią 04 Paź, 2019   Jaki program do obróbki zdjeć na początek?

Jestem amatorem i dotychczas w ogóle nie obrabiałem zdjęć poza przycinaniem zdjęć w Paincie. Wydaje mi się, że samym aparatem więcej już nie osiągnę (tzn. nie uzyskam takich efektów, na jakich mi zależy). Chciałbym zacząć używać programów do obróbki zdjęć. Z tego , co się orientuję dwa programy zdominowały rynek: Lightroom i Photoshop. Nie wiem, który jest lepszy dla początkującego? To co chciałbym zmieniać w zdjęciach to nasycenie barw, kontrast itp. Zamierzam również korzystać z presetów. Z tego co czytam na www powyższe programy są tylko w abonamencie, czyli nie można ich kupić na stałe? Czy czegoś nie doczytałem?
Można kupić (bez abonamentu) Photoshop Elements. Jest prosty i chyba dla początkujących? Czy można w Photoshop Elements używać presetów?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sob 05 Paź, 2019   

Zgadza się: PS i LR obecnie tylko w abonamencie :???:
Przy czym do tego, co napisałeś PS w ogóle nie jest potrzebny. To i dużo więcej potrafi sam edytor raw, taki jak LR.

I innych programów komercyjnych coraz większą popularność zdobywa ostatnio Capture One. Ponoć działa szybciej i daje lepsze efekty niż LR. Można kupić licencję bezterminową, ale tania nie jest.

Możesz też sprawdzić darmowe alternatywy: RAW Therapee lub Darktable.
Prawdopodobnie razem z aparatem otrzymałeś też oprogramowanie od producenta - Canon daje program o nazwie Digital Photo Professional, który też tragiczny nie jest. Kiedyś korzystałem jeszcze z rozwiązania Olympusa i było fatalne. Innych nie znam.
 
 
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Sob 05 Paź, 2019   

Dzięki za pomoc. Dostałem od Fujifilm program Raw File Converter czy jakoś tak. Jeszcze nie używałem.
To co mnie interesuje to możliwość stosowania gotowych presetów, czy możne te presety samemu tworzyć i zapisywać. Poza tym mam pytanie czy w tych programach trzeba te pliki wywoływać każdy z osobna? Czy można za jednym razem wywołać wszystkie zdjęcia z karty?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sob 05 Paź, 2019   

Sam nie korzystałem, ale nieraz czytałem/słyszałem, że do Fuji jednym z lepszych wyborów jest Capture One.

Powodów jest parę:

1. Można sporo taniej kupić program tylko do obróbki plików z aparatów Fuji

2. Jest możliwość zaimplementowania symulacji filmów Fuji (tych samych, co w aparacie) przy obróbce surowych plików + oczywiście później można to modyfikować (symulacje filmów są dostępne ponoć tylko dla nowszych aparatów - musiałbyś sprawdzić, czy z Twoim działa). Moim zdaniem to najlepsze 'presety' jakie mogą być. Własne z tego co rozumiem też można tworzyć (tylko nazywają się style)

3. Ponoć C1 lepiej radzi sobie z plikami z Fuji. Lightroom miał z nimi na początku jakieś problemy, które później ponoć naprawili. Podobno mimo to C1 cały czas działa szybciej i według wielu osób daje lepsze rezultaty.

Na Twoim miejscu przetestowałbym dostępne opcje: sprawdził darmowe programy i ten, który dostałeś z aparatem. Komercyjne możesz przetestować na licencji próbnej. Wybierz kilka zdjęć do porównań, spróbuj obrobić je w różnych programach. Zobaczysz, co daje Ci najlepsze wyniki i w czym najwygodniej Ci się pracuje.
 
 
sonnar 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sob 19 Paź, 2019   

Nie jestem jakimś tam mega ekspertem, ale podzielę się swoim doświadczeniem.

Abode Lightroom: Program do obróbki plików RAW i konwersji na JPG. Owszem, można zapisywać presety, można po zmianie parametrów wykonać opcję kopij ustawienia -> wklej ustawienia do wybranych zdjęć. Można też wywołać wiele zdjęć na raz. W każdym szanującym się programie można te rzeczy zrobić. Natomiast Lightroom i Capture One mają zapewne takie opcje obróbki, których nie ma gdzie indziej.

Adobe Photoshop: Zaawansowany program graficzny o bardzo szerokim zastosowaniu.
Jak już wywołasz RAW programem do RAW, to opcjonalnie możesz plik JPG dalej przerabiać w Photoshopie.
Np. wyprostować perspektywę, wygładzić skórę, zastosować zaawansowane wyostrzanie, itp itd.
Możliwości Photoshopa są bardzo duże.
Mając odrobię wprawy, Photoshop jest dla mnie szybszy i wygodniejszy nawet do podstawowych operacji. Painta nigdy nie otwieram.

Capture One - alternatywa dla Lightrooma. Drugi bardzo dobry (i płatny) program do RAW. Moim zdaniem dość skomplikowany.

Ja osobiście do wywoływania RAWów używam programu Canona - Digital Photo Professional.
Zalety:
- darmowy
- szybko mi idzie z obróbką (w Lightroom bym poświęcał więcej czasu, ale i efekty bym miał lepsze)
- ma te same algorytmy co moja lustrzanka Canona, więc przenosi wszystkie ustawienia i punktem startowym jest dla mnie takie ustawienie, z którego wychodzi JPG identyczny jak z aparatu. Każdy inny program wygeneruje nieco inne kolory itd.

O progrmie od Fuji nic nie słyszałem,
ale radzę wypróbować ;-)

Jak by była kicha, to ściągnij sobie darmowy program do RAW, np wspomniany RAW Therapee.

W Lightroomie prawdopodobnie jest najlepsza ergonomia pracy i najlepsze efekty, no ale niestety jedyna opcja to abonament ... Ew. kupić klucz do starszej wersji, ale nie wiem jak by wtedy było ze wsparciem nowszych aparatów.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Nie 17 Lis, 2019   

Ja używam (wszystkie darmowe) DPP, RAW Terapee, GIMP, PAINT i rzadziej - Pfotozitzer, oraz kilka innych. Nie ma uniwersalnego programu, który załatwi wszelkie oczekiwania. Zawsze czegoś braknie. Jak już się uczyć to na jakimś przyszłościowym i docelowym bo z tego wszystkiego to czas poświęcony na naukę i worawę najwięcej kosztuje.
 
 
Dżozef 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Posty: 534
Wysłany: Pon 18 Lis, 2019   

W nowej wersji DPP ma całkiem sporo, nawet proste funkcje na zaznaczonym obszarze. Do Canona wystarczy, bo inne systemy to tylko doktorat z Lr.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pon 18 Lis, 2019   

Dżozef napisał/a:
W nowej wersji DPP ma całkiem sporo, nawet proste funkcje na zaznaczonym obszarze. Do Canona wystarczy, bo inne systemy to tylko doktorat z Lr.


Z jednej strony się zgadzam i sam używam.
Z drugiej nowa wersja jest o rząd wielkości wolniejsza od starej :???:
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Wto 19 Lis, 2019   

Darktable(klik)
 
 
Dżozef 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Posty: 534
Wysłany: Pią 22 Lis, 2019   

Cytat:
Z drugiej nowa wersja jest o rząd wielkości wolniejsza od starej

Właśnie dla tego (i filmów) wypasłem nowego PCeta pod kątem szybkości i jest nawet szybciej niż poprzednia wers na starym kompie. :cool:
Ja tam wolę(lubię) pomęczyć się na planie, niż kombinować z obróbką. No i satysfakcja z oryginalnego ujęcia jest lepsza niż z domalowania wąsów dla mony lizy bądź usuwania wąsów dla teściowej :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15