Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Sob 02 Maj, 2020
Jaki zestaw m4/3 wybrać?
Autor Wiadomość
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Sro 11 Gru, 2019   Jaki zestaw m4/3 wybrać?

Mam dylemat, na jaki zestaw się zdecydować? Na taki czy raczej do tego korpusu (G90) dokupić ten obiektyw?

Jak dla mnie, to zaletą pierwszego zestawu jest jego większa uniwersalność dzięki szerszemu zakresowi ogniskowych oraz szybkie ogniskowanie silnikiem krokowym, ale dzieje się to kosztem, niestety, nieco słabszej jakości optycznej obiektywu. Z kolei do drugiego musiałbym dokupić, i to raczej szybko, jakiś obiektyw długoogniskowy, co najmniej klasy tego 100-300 mm .
No i jestem w kropce. Jak to mówią: "osiołkowi w żłoby dano..." i nie wiem, na co się zdecydować. Oczywiście alternatywą jest np. Fuji X-T30, ale to chyba jeszcze bardziej kosztowna i skomplikowana zabawa.
Ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi obiektywami?
Z góry dzięki.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 932
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 11 Gru, 2019   

Doświadczeń z tymi konkretnymi obiektywami nie mam, ale natychmiast nasunęła mi się jedna myśl: poza jakością obrazu te obiektywy znacząco różnią się jasnością.

Ja długo nie zdawałem sobie sprawy, jak duże ma to znaczenie. Używałem jako podstawowego względnie jasnego szkła (f/2,8-4,0 tak samo, jak powyższa Leica) i przesiadka w pewnym momencie na 'typowe' f/3,5-5,6 była dla mnie niemiłą niespodzianką. Niby tylko 1 EV, ale różnicę robi ogromną.

Ja bym szedł w stronę dokupienia tele. 100-300 to ciekawa opcja, ale optycznie nie wymiata (choć bardzo zły też nie jest). Mam wrażenie, że odstawałby od 12-60, ale mogę się mylić. Z drugiej strony miałbyś zakres do 300, a to już bardzo przyjemna ogniskowa do ptaków na przykład (szczególnie na matrycy 4/3).
Oczywiście pewnie chciałbyś Leicę 50-200, ale cena zabija.
Ponoć w przyszłym roku Olympus ma wypuścić względnie tanie (nie PRO) 100-400. Ciężko jednak spekulować o jego jakości.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 11 Gru, 2019   

Ja mam to drugie szkło i polecam. Świetna ostrość (na poziomie stałek), kontrast i kolorystyka zdjęć, uniwersalny zakres, porządna budowa, dobrze pracujące pierścienie, szybki i cichy AF, nieduży jak na swoje parametry, ostatnio potaniał... Wadą jest to, że dość szybko ciemnieje i w okolicach standardu jest już ~ f/3.5, a to mało w sytuacji powiedzmy koncertów w gorszym śweitle, zawodów tanecznych, spotkań rodzinnych w typowych wnętrzach, zabaw dzieci w przedszkolu (tak z pamięci piszę kiedy tego światła mi brakowało). Z drugiej strony, jak pisze ryszardo, to sporo lepiej niż w kitowym szkle, a te f/2.8 na szerokim kącie w połączeniu ze stabilizacją powodują, że przy statycznych zdjęciach wnętrz (architektura) nie ma żadnych problemów.

W sumie radziłbym wziąć Panaleikę i dokupić kiedyś jakieś tele (też Panaleikę, 50-200 wypadło świetnie w tutejszym teście i myślę, że 12-60 to jest podobny poziom)
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Sro 11 Gru, 2019   

@ryszardo i TS: dzięki za uwagi. Pytanie jedno: do jakich korpusów podpinacie swoje szkła i czy macie jakieś doświadczenie z G90?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 932
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 11 Gru, 2019   

Z G90 doświadczenia nie mam i chyba ciężko będzie znaleźć na tym forum użytkownika tego korpusu.
Z tego systemu posiadam jedynie antycznego GF1. Na Festiwalach Optycznych testowałem kilka korpusów Olympusa i najbardziej podchodziły mi E-M1 (szczególnie z 75/1,8) i E-M10 III.
Korpusy z serii G Panasa podobają mi się pod względem ergonomii, ale odkąd zacząłem używać płytki statywowej typu L nie patrzę nawet na aparaty z tym mechanizmem ruchomego wyświetlacza (te dwie rzeczy dość skutecznie się wykluczają niestety).

A poza systemem to moim podstawowym korpusem ciągle jest Canon 40D, ale to się niedługo (mam nadzieję) zmieni - zaczynam polowanie na 6D
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 11 Gru, 2019   

Ja używam z E-M5 II, z G90 raczej nie będzie gorzej. Ale nie znam tego Panasa z praktyki.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Nie 22 Gru, 2019   

Muszę powiedzieć, że te zdjęcia bardziej do mnie przemawiają, niż wszelkie testy i komentarze pod newsami. Zwłaszcza interesowały mnie zdjęcia, wykonane obiektywem 14-140 mm, bo biorę go poważnie pod uwagę jako uniwersalny travelzoom. No i nie jest źle. Martwi mnie tylko jedno: czy to prawda, że G90 jest sprzedawany bez ładowarki?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15