Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
jaki aparat do zdjęć ostrych, o wysokiej rozdzielczości
Autor Wiadomość
Gosia131 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Czw 15 Sie, 2019   jaki aparat do zdjęć ostrych, o wysokiej rozdzielczości

Jaki aparat polecacie do zdjęć półprofesjonalnych o wysokiej, ostrej rozdzielczości. Aparat musi mieć makro i wybór punktu pomiaru odległości. Chcę oczywiście wydać jak najmniej
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Czw 15 Sie, 2019   

Jak najmniej, ale w jakim przedziale? Kilkaset PLN, kilka tysięcy, czy może więcej?

Ważniejszy od aparatu będzie obiektyw. Makro jest w praktycznie każdym systemie, ale nie w każdym jest tanie. Znaczenie ma również to, jakie obiekty planujesz fotografować, bo ma to wpływ na wybór ogniskowej/pola widzenia.

Do tego ważne pytanie: sprzęt ma być nowy, czy dopuszczasz używane?
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 16 Sie, 2019   

Gosia131 napisał/a:
Aparat musi mieć makro i wybór punktu pomiaru odległości


Makro i AutoFocus ( pomiar odległości jak rozumiem) zdecydowanie nie idą w parze.

Zdecydowanie najlepsze rezultaty można uzyskać korzystając z manualnego ostrzenia- najlepiej w połączeniu ze statywem i saneczkami do makro- żądany punkt ostrości ustawia się wtedy zmieniając odległość aparatu od obiektu.

Myślę że na początek- wystarczy jakikolwiek współczesny korpus plus stało ogniskowy obiektyw 50mm i pierścienie pośrednie. Później zdecydujesz jakie inne obiektywy są Ci potrzebne a na początek nie wydasz ogromnych pieniędzy- bo nie potrzeba półprofesjonalnego aparatu by robić półprofesjonalne zdjęcia
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 16 Sie, 2019   

A poza tym każde współczesne makro o ogniskowej 90-105 mm jest ostre. Tutaj nie ma słabeuszy.
 
 
Gosia131 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pon 19 Sie, 2019   wszyscy

Dziękuję za odpowiedzi. Za w miarę dobry aparat razem z obiektywem jestem w stanie zapłacić do 6 tys. Zastanawiam się jaka jest róznica w jakości zdjęć na cyfrowych lustrzankach i bezlusterkowcach. Bezluserkowce to niby nowsza generacja ale czy już jest wystarczająco dobra by konkurować z lustrzankami?
 
 
Gosia131 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pon 19 Sie, 2019   

ryszardo napisał/a:
jakie obiekty planujesz fotografować, bo ma to wpływ na wybór ogniskowej/pola widzenia.

Do tego ważne pytanie: sprzęt ma być nowy, czy dopuszczasz używane?


Jakie obiekty? Kwiaty, przedmioty, małe elementy na stole
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pon 19 Sie, 2019   

Z mojego punktu widzenia lustrzanka vs bezlusterkowiec:
- Do fotografowania 'z ręki' zdecydowanie wolę wizjer optyczny w lustrzance (mimo, że elektroniczne w bezlusterkowcach są od pewnego czasu naprawdę dobre)
- Do zdjęć ze statywu wygodniej kadruje mi się na wyświetlaczu i wtedy wygrywa bezlusterkowiec
- Do filmowania bezlusterkowiec

Do tego należy wziąć pod uwagę masę i rozmiary zarówno korpusu, jak i obiektywów. Nie można też zapomnieć o ergonomii, która jest sprawą całkowicie indywidualną.

Przy założeniu, że sprzęt ma być nowy:
Celowałbym w korpus APS-C + obiektyw makro ~60 mm + obiektyw uniwersalny. Dlaczego tak? Bo na większą matrycę nie starczy pieniędzy, a na takim rozmiarze makro ~100 mm jest trochę za wąskie do średniej wielkości przedmiotów i trzeba się niekomfortowo daleko odsuwać (moja opinia, może nie wszyscy się zgodzą).
Dlaczego dodałem drugi obiektyw? Bo pozwoli wykorzystać aparat w szerszym zakresie (jedna stałka jest mało uniwersalna). Jeśli jednak zestaw ma służyć tylko do wymienionych celów, to można pominąć (ja właśnie mój obiektyw uniwersalny do lustrzanki sprzedałem, bo go nie używałem) i wyjdzie taniej.

Z lustrzanek celowałbym w Canona + EF-S 60/2.8 Macro lub Nikona + Nikkor 60/2.8G ED AF-S Micro.
Z bezlusterkowców Fuji (X-T100/X-T20/X-T30 w zależności od tego, co się zmieści w budżecie) + XF 60/2.4 Macro (ten da najmniejsze możliwości jeśli chodzi o zbliżenia, bo maksymalna skala odwzorowania to 1:2), lub Olympus (chyba najlepiej OMD E-M10 II) + M.ZUIKO DIGITAL 30/3,5 Macro (krótsza ogniskowa, ale maksymalna skala odwzorowania 1,25:1) lub 60/2,8 Macro (albo nawet oba, zmieszczą się w cenie).

Ogólnie do Fuji na pewno starałbym się brać zestaw z XF 18-55, bo to fajne szkło. W obiektywach Olympusa nie pasują mi ogniskowe do tej matrycy (mniejsza niż APS-C), bo jeden ciut za długi na mój gust, a drugi krótki. Jakby jednak wziąć oba, to robi się bardzo ciekawie.

Jeśli fotografowane obiekty będą nie większe od ~15 cm, to można brać dłuższe szkło i możliwości są niezliczone.
Jak podjąć decyzję? Polecam zacząć od pójścia do sklepu i sprawdzenia ergonomii różnych aparatów. Do niemal każdego znajdzie się odpowiednie szkło, a może się okazać, że któreś korpusy pasują Ci dużo bardziej, a inne wcale.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 19 Sie, 2019   

W zasadzie trudno dodać coś więcej. Do makro nie należy się bać matrycy mniejszej niż FF więc APS-C i Mikro 4/3 świetnie się tutaj sprawdzą.

W budżecie zmieścisz świetne zestawy:

Nikon D7500 lub Canon 80D plus Tamron 2.8/90 VC lub Sigma 2.8/105 OS
Nikon D5600 plus Nikkor 2.8/105 VR
świetnie też spiszą się bezlusterkowce wymienione przez ryszardo. Olka można kupić w dual kicie do normalnej fotografii i zostanie jeszcze na 2.8/60 Macro.
 
 
ZDZICHOOO 
Bywalec
ZDZICHOOO


Posty: 126
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2019   

Witam
Witam
Obecnie kupiłem D7500+18-105 f/3.5-5.6G ED VR. Załapałem się na rabat w sierpniu.
Jako aparat mnie odpowiada mimo jakiś tam mankamentów. Używam przede wszystkim do zdjęć. Ustawiam obecnie różne wartości w ustawieniach i porównuję jakość poszczególnych zdjęć. I tutaj mam pytanie o podanie jak ustawić wartości w Automatyce programowej (P) w przy wykonywaniu zdjęć osób pomieszczeniach:
- z słabym oświetleniu (sala bankietowa),
- dobrym oświetleniem
- w kościele
- na zewnątrz ( lekkie słońce)
Wiem że to zależy od wielu czynników , ale jeśli będę miał punkt wyjścia to będę mógł manewrować aby dostosować najlepsze wartości do danej sytuacji.
Ponieważ muszę się nauczyć w ciągu paru dni podstawowych zasad, ale czasu coraz mniej (pozostało 5dni). A nie chciałbym wykonywać zdjęcia ustawiony na zielony tryb AUTO.
Już przy wykonywanych moich próbach lepiej jest na P niż na AUTO.
Pozdrawiam
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Gru, 2019   Re: wszyscy

Gosia131 napisał/a:
Za w miarę dobry aparat razem z obiektywem jestem w stanie zapłacić do 6 tys. Zastanawiam się jaka jest róznica w jakości zdjęć na cyfrowych lustrzankach i bezlusterkowcach. Bezluserkowce to niby nowsza generacja ale czy już jest wystarczająco dobra by konkurować z lustrzankami?

Są nawet lepsze. Polecam pełnoklatkowe SONY lub Półklatkowe (APSC) Fujifilm z serii X . Oczywiscie aparat to raczej używka do 4 tysięcy bo pozostałe 2 tysiące na obiektyw macro. Z nowych lustrzanek mogę polecić albo Pentax K-70 albo Pentax KP - obie APSC. Ich atutem jest świetna rozdzielczość i rozpiętość tonalna matrycy 24MPix oraz możliwość użycia Pixelschift - czyli kolejnego podwyższenia rozdzielczości i odwzorowania kolorów przy fotografowaniu ze statywu. Do tego szkło DFA100/2,8 WR Macro równie dobre jak canonowska elka i też pełnoklatkowe. (więc przy chęci przejścia na FF nie trzeba go zmieniać). Oczywiście są też 35 i 50mm Macro w zależności od potrzeb.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15