Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Chronologia serii Dialyt
Autor Wiadomość
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   Chronologia serii Dialyt

Idąc za sugestią Arka, zakładam temat poświęcony chronologii cajsowskiej serii Dialyt
Jako, że osobiście czuję sympatię do modelu 10x40 i go sobie konsekwentnie zbieram, na jego przykładzie opiszę jak on ewoluował.
Od razu trzeba dodać, że z całej serii Dialyt, to właśnie 10x40B miał najwięcej wcieleń. Tylko jedną opcję mamy w modelach 8x20B i 6x42B, nieco więcej w 7x42B i 8x56B, całkiem sporo w 8x30B.

Ale do rzeczy.
Podstawowy podział następuje na modele "przedliftowe" i "poliftowe", oraz na modele w skórze i w gumie. Jak na pierwszy rzut oka odróżnić przedlift od polifta?
:arrow: wczesne, czyli przedliftowe Dialyty pokrętło korekcji wady wzroku miały zintegrowane z pokrętłem ostrości, przód przegubu zasłonięty był małą pokrywką, numer seryjny lornetki wygrawerowany na biało był z przodu. Tu mieć będziemy egzemplarze bez powłoki T* oraz z nimi
:arrow: późniejsze, poliftowe Dialyty miały pokrętło regulacji wady wzroku z przodu, na osi przegubu (trochę jak klasyczne Trinovidy). Wszystkie bez wyjątku polifty mają powłoki T*, początkowo oznaczane na tym właśnie pokrętle. Pod koniec serii na pokrętle wady wzroku pojawiła się stylizowana litera Z, a oznaczenie powłok: T*, T*P, T*P* powędrowało na pokrętło ostrości.

Tu w pierwszym poście umieszczę tylko drzewo genealogiczne, w kolejnych wpisach pojawią się zdjęcia poszczególnych modeli z istotnymi detalami. Numery w nawiasach wprowadzam, aby nieco uporządkować całą rodzinkę, nie jest to żadna oficjalna numeracja Zeissa. Drzewo genealogiczne nie obejmuje wersji "Gold", która technicznie nie była żadnym krokiem w rozwoju serii.

Dialyt-drzewo.jpg
Plik ściągnięto 3130 raz(y) 139,42 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

A teraz po kolei pięć z posiadanych przeze mnie Dialytów

dialyt-01.jpg
Plik ściągnięto 3095 raz(y) 376,43 KB

dialyt-02.jpg
Plik ściągnięto 3095 raz(y) 351,8 KB

dialyt-03.jpg
Plik ściągnięto 3095 raz(y) 347,23 KB

dialyt-04.jpg
Plik ściągnięto 3095 raz(y) 319,38 KB

dialyt-05.jpg
Plik ściągnięto 3095 raz(y) 338,63 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

Wersję Yeti mam. Fotografowałem ją tutaj:
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=13133&postdays=0&postorder=asc&start=335
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

Arek napisał/a:
Wersję Yeti mam. Fotografowałem ją tutaj:
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=13133&postdays=0&postorder=asc&start=335

No właśnie chyba nie - wg oznaczeń na lornetce masz wersję "6", tę samą co ja. "Yeti" ma mieć oznaczenie T*P i wówczas na przednim pokrętle powinno być Z.

Poniżej jeszcze detale z logo firmy. Najwcześniejsze logo wpisane w dwie soczewki jest bardzo podobne do logo z Jeny a znamy je z licznych modeli porro z Oberkochen. Ostatnie lornetki czyli "10" i "11" nie mają już napisu West Germany, bo powstały po zjednoczeniu a miejsce słowa ZEISS zajęło aktualne logo firmy.

dialyt-06.jpg
Plik ściągnięto 3074 raz(y) 384,08 KB

dialyt-08.jpg
Plik ściągnięto 3074 raz(y) 284,97 KB

dialyt-09.jpg
Plik ściągnięto 3074 raz(y) 263,77 KB

 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

Jak wyglądała ewolucja powłok . Czy skok jakościowy w optyce nastąpił tylko w momencie wprowadzenia powłok T*, czy były jeszcze jakieś pośrednie etapy . O ile mogła się poprawić jakość uzyskiwanego obrazu , transmisja , ostrość ( rozdzielczość ) , kontrast . Ktoś w ogóle mierzył transmisję w tych starych Dialytach .
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

Wiking69 napisał/a:
Jak wyglądała ewolucja powłok . Czy skok jakościowy w optyce nastąpił tylko w momencie wprowadzenia powłok T*, czy były jeszcze jakieś pośrednie etapy . O ile mogła się poprawić jakość uzyskiwanego obrazu , transmisja , ostrość ( rozdzielczość ) , kontrast . Ktoś w ogóle mierzył transmisję w tych starych Dialytach .

Arek pisał o tym w artykule, mierzył transmisję dla wersji bez T* i z T*. Z moich doświadczeń wynika, że WARTO płacić za wersję T*, natomiast różnica między T* i T*P jest prawie niezauważalna. Tu porównanie powłok wersji (1) i (6)

powloki.jpg
Plik ściągnięto 3047 raz(y) 215,88 KB

 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

Wiking69 napisał/a:
Jak wyglądała ewolucja powłok . Czy skok jakościowy w optyce nastąpił tylko w momencie wprowadzenia powłok T*, czy były jeszcze jakieś pośrednie etapy .


A co się miało zmienić? Powłoki i system ostrzenia w pierwszych dwóch seriach. Potem jak pisze Pan goornik przy wprowadzeniu powłoki T* odczuć można zaczną różnicę. Wiem z autopsji przy Dialyt'ach 8x56 i 7x42 choć ostrzenie się nie zmieniło to polekanie soczewek jest krokiem milowym w tych lornetkach.
Starsze wersje miały szkła koloru denaturatu :roll: , późniejsze już śliczny pąsowo-szkarłatny kolorek.
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

goornik napisał/a:
...wówczas na przednim pokrętle powinno być Z.


A ja byłem przekonany, że to szkic złożenia dwóch pryzmatów... :shock: co tworzy to literę Z. Ale dla mnie na pierwszy rzut oka odczytywałem to jako owe pryzmaty.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

NoVik napisał/a:
co tworzy to literę Z. Ale dla mnie na pierwszy rzut oka odczytywałem to jako owe pryzmaty.

Jak to co?

dialyt-21.jpg
Plik ściągnięto 3031 raz(y) 217,77 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

goornik, oznaczeń nie ma, ale moja sztuka ma powłoki P. Tak więc funkcjonalnie jest taka sama jak Yeti :)
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

Arek napisał/a:
goornik, oznaczeń nie ma, ale moja sztuka ma powłoki P. Tak więc funkcjonalnie jest taka sama jak Yeti :)

Ciekawe to, co piszesz. A wstawisz tu w wolnej chwili zdjęcie pudełka? Jaki masz numer seryjny?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 18 Sty, 2020   

Mam w redakcji lornetkę więc nie mogę teraz sprawdzić i zrobić zdjęcia, ale na pudełku jest na 100% oznaczenie P.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 20 Sty, 2020   

Yeti jak się patrzy :)

pudelko.JPG
Plik ściągnięto 2885 raz(y) 227,06 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 28