Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Samyang 500 mm f/8 - brak ostrzenia na nieskończoność.
Autor Wiadomość
Maykel 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Sro 03 Cze, 2020   Samyang 500 mm f/8 - brak ostrzenia na nieskończoność.

Jak w tytule. Mam go zamocowanego przez adapter t2 -> m42 i m42 -> nx.
Bardzo niewiele brakuje do tej ostrości na nieskończoność. Da się to jakoś rozwiązać, np. kupując krótszy adapter m42 -> nx?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 03 Cze, 2020   

Krótszego adaptera raczej nie znajdziesz - wszystkie powinny być jednakowe.

Ogólnie nie rozumiem, czemu stosujesz 2 adaptery? Pewności nie mam, ale może się okazać, że ta kombinacja nie ma prawa działać, bo adapter T2->M42 z założenia jest za gruby.

Ja bym wolał pojedynczy adapter T2->NX. Będzie nie tylko prościej, ale i sztywniej (mniej połączeń) i z większą szansą na ostrzenie na nieskończoność (niektóre mogą być nawet 'za krótkie' w wyniku czego będzie się dało ustawić ostrość 'za nieskończoność' kosztem minimalnej odległości ostrzenia). Pytanie tylko, czy ten obiektyw jest wart zachodu?
 
 
Maykel 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Czw 04 Cze, 2020   

Używam takiej kombinacji, bo taką miałem przed kupnem obiektywu. Znaczy się m42 - > nx oraz t2 -> m42. No nic, z ali zamówie za frytki i będę miał, skoro twierdzisz, żę bezpośrednia redukcja pomoże. Dzięki zatem. Potem wstawię fotki z tego obiektywu, bo dla mie jakość jest wystarczająca, jak się nie ogląda na 100% cropie
 
 
Maykel 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Czw 04 Cze, 2020   

Tutaj fotki wykonane tym obiektywem, który kosztował mnie 350 zł.
https://flic.kr/p/2j5T4jd
https://flic.kr/p/2j8moMp
https://photos.app.goo.gl/A9mef4EutqCTVZyFA
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pią 05 Cze, 2020   

Maykel, Ty lepiej pokaż fotki tych adapterów. Ryszardo ma rację. To może być kwestia tego,że adaptery razem dają odległość większą od rejestrowej czyli tak jakbyś miał konfigurację z pierścieniem dystansowym do makro... Jesli oba te adaptery mają po kilka cm długości, to na 100% tak jest... Po prostu każdy z nich zapewnia odległość rejestrową dla swojego systemu z osobna, a połączone razem są za długie. Mam adapter T2>M42 i to jest tuleja kilkucentymetrowej długości. Taki stosik adapterów nie ma prawa wyostrzyć na nieskończoność. Szukaj raczej adaptera T2>NX. Teoretycznie mógłbyś dorobić taki płaski ("zerowej" grubości) pierścień T2/M42, ale i to jest to ryzykowne. Już nawet adapter M42>NX może być sam z siebie dłuższy niż odpowiedni adapter T2>NX i taki zabieg nic nie da. Ba, jestem tego prawie 100% pewien (odległość rejestrowa lustrzanki M42 vs bezlusterkowca NX). Przekroczenie odpowiedniej długości o 0.5mm już może być problemem. Sam kiedyś kupiłem adapter M42>m4/3, który "fabrycznie"okazał się za długi i nie ostrzył na nieskończoność ze starym teleobiektywem 300mm - trzeba było przetaczać prawie cały milimetr...
Pozdrawiam
-J.
 
 
Maykel 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Pią 05 Cze, 2020   

Jar, razem oba adaptery mają 29 mm
https://photos.app.goo.gl/dNJgoMyCeRRXozng6
Na ali są dostępne bezpośrednie redukcje, ale nie wiem jaką mają długość, a w specyfikacji nie podają, więc będe musiał się ich zapytać. Gdzieś czytałem, że jakimiś śrubkami można w tym obiektywie tak pokręcić, że jednak ostrzy na nieskończoność, ale szczegółów nie podano.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 07 Cze, 2020   

Myślę, że ta tabelka, choć pośrednio, wyjaśnia sprawę:
https://www.graphics.corn...y-register.html
Podawany rejestr wynosi:
Samsung NX 25.50 mm [adapter z T2 29.50 mm, adapter z M42x1 19.96 mm]
M42x1 45.46 mm [adapter z T2 9.54 mm]
T2 mount 55.00 mm
No i coś mi się tu się nie zgadza z Twoim opisem i zdjęciem. Czy gniazdo mocowania obiektywu wystaje z przedniej ścianki korpusu na 8-10 mm? Bo tylko wtedy podawany przez Ciebie rozmiar (29 mm) ma sens. Tylko, że wtedy taki składak miałby w zasadzie długość (z tolerancją na minus) właściwego adaptera i powinien ostrzyć na nieskończoność bez problemu. Jeśli jednak ten czarny pierścień po lewej jest częścią adaptera, to one razem nie mają 29 mm, tylko ok. 39-40. Teoretycznie, wg. liczb powyżej, składak Twoich adapterów powinien sumarycznie dać te 29.5 mm i działać... U mnie z innym teleobiektywem i adapterem z M42 na m4/3 też niewiele brakowało do ostrej nieskończoności, może to podobny przypadek? Co oznacza,że nawet gdybyś po prostu kupił adapter T2>NX, nadal miałbyś ten sam problem z tym konkretnym obiektywem...
Co do tego "pokręcenia śrubkami" to po prostu zdjęcie/przesuniecie blokady ustalającej skrajne położenie pokrętła ostrości i wykorzystanie konstrukcyjnego zapasu. Podobny zabieg był możliwy w poczciwym MTO 1000 i MTO 11-CA, o podobnej konstrukcji (Maksutov-Cassegrain). Tam trzeba było wykręcić dosłownie jedną śrubkę. Często stosowane przy przeróbce tego teleobiektywu na... teleskop wizualny. Ze względu na to, że Maksutov jest konstrukcją o wewnętrznym ogniskowaniu (zmiana rozstawu luster), można ognisko wyciągnąć tą metodą bardzo daleko do tyłu. W przypadku MTO nawet ponad 10cm chyba. Oczywiście nic za darmo, skutkowało to sporym wydłużeniem ogniskowej i zmianą swiatłosiły (z F/10 na F/13). Rosła też nieco aberracja sferyczna.
Podobny zabieg w Twoim Samyangu, jeśli możliwy, będzie miał zdecydowanie mniej drastyczne skutki, pomimo 2x mniejszej ogniskowej. Chodzi przecież najwyżej o milimetr dystansu do skorygowania.
Podsumowując:
-albo dłubiesz w mechanizmie focusera obiektywu
-albo podtaczasz jeden ze swoich adapterów (lub oba) od strony gwintów M42x1 lub T2 (M42x0.7), skracając je sumarycznie o jakieś 0.5mm zapewne (do zbadania eksperymentalnie).
Pozdrawiam
-J.
 
 
Maykel 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 09 Cze, 2020   

@Jar
Korpus aparatu (Gniazdo mocowania obiektywu) kończy się na "17". M42 kończy się na 19, najbardziej na prawo od 19 jest t2, do którego wkręcany jest teleobiektyw.
Ten https://teleskopy.pl/Pier%C5%9Bcie%C5%84-T2-(M42x0,75)-do-Samsung-NX-teleskopy-3806.html
wysmrodek ma 28 mm i pewnie ostrzyłby na nieskończoność.
A to cudo to w ogóle rozwiąże chyba wszystkie problemy.
Dzięki za odpowiedź.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14