Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
MariuszMM 
Bywalec
Mariusz


Posty: 118
Skąd: TRZEBINIA
Wysłany: Pią 31 Lip, 2020   

Z levenhuka to bardziej w porro
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






woja 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Pią 31 Lip, 2020   

Witam Wszystkich serdecznie. Jestem nowa na forum, a jednocześnie jestem początkującą obserwatorką ptaków. Przyszedł czas na lornetkę. cały dzień przeszukiwałam internet, czytałam o różnych opcjach i niestety poległam. Jestem optycznym laikiem. Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Poszukuję lornetki dla siebie do obserwacji ptaków, na co dzień podczas spacerów przede wszystkim, ale chciałabym też wykorzystywać ja po prostu ogólnie mówiąc turystycznie. Nie noszę okularów, o ile to ma jakieś znaczenie. Wiem, że wszystko zależy od ceny, dlatego załóżmy, że chcę przeznaczyć na ten cel ok. 1000 zł. Nie chcę w związku z moją niewiedzą przepłacić, ale jeżeli dla dobrego sprzętu na lata będę musiała coś jeszcze dorzucić , to jestem skłonna to przemyśleć.
będę wdzięczna za pomoc.
 
 
MariuszMM 
Bywalec
Mariusz


Posty: 118
Skąd: TRZEBINIA
Wysłany: Pią 31 Lip, 2020   

Sprzęt używany/powystawowy/nowy?
Ja złapałem Vanguarda na wyprzedaży 8x42 ED II za właśnie 1tys.

https://allegro.pl/oferta/lornetka-8x32-vanguard-endeavor-ed-ii-8320-9530140182
Powystawowa dachówka w cenie poniżej 1 tyś.
Nie jestem ptasiarzem i nie wiem czy jej pole 7.2 by starczyło właśnie na ptaki.
Ta jest poręczna i waży nieco ponad 500g. Jest testowana na optycznych warto przeczytać :smile:

Na pewno system porro w tej cenie daje duże możliwości wyboru.

"Świadome" lornetki to mam dwie i na pewno ktoś bardziej doświadczony też doradzi, pewnie lepiej.
Pozdrawiam
 
 
koraf 
Optyczny
Koraf



Pomógł: 8 razy
Posty: 1722
Skąd: Legnica
Wysłany: Sob 01 Sie, 2020   

@woja lornetka do ptaków to preferowany zakres powiększenia 8-10x ze światłem (średnica okularu), min.30 dla 8x, im więcej światła tym lepiej. Natomiast jeżeli obserwacje o świcie lub zmierzchu to raczej polecam 42 (więcej światła i mniej AC). Natomiast jeżeli chcesz większe zbliżenie to proponuję powiększenie 10x, które sam preferuję ze względu na więcej szczegółów jakie zobaczysz, wtedy światło to min.42. dla 10x.
Propozycja MariuszMM jest jak najbardziej na miejscu, za cenę 899 zł trudno będzie znaleźć lepszą ofertę na lornetkę klasy 8x32.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na dobrą lornetkę 10x42 budżet, który sobie założyłaś na pewno nie wytrzyma :wink: .
Generalnie lornetka na ptaki nie powinna mieć dużej aberracji chromatycznej (AC), a to już charakteryzuje dobre lornetki.
Wstępnie i orientacyjnie przy wyborze możesz skorzystać z rankingu lornetek 8x:
https://www.optyczne.pl/ranking.html i trochę poczytać testy, które pozwolą Ci lepiej dokonać świadomego wyboru.
 
 
woja 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sob 01 Sie, 2020   

Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Przy tej ilości sprzętu na rynku wybór dla laika jest bardzo trudny.
skłaniam się do 10x42 i biorę pod uwagę zwiększenie budżetu...
Steiner SkyHawk 4.0 10x42 czy Vortex Viper HD 10x42 a może polecacie coś innego w tej klasie i w tej cenie?
 
 
koraf 
Optyczny
Koraf



Pomógł: 8 razy
Posty: 1722
Skąd: Legnica
Wysłany: Sob 01 Sie, 2020   

woja napisał/a:
Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Przy tej ilości sprzętu na rynku wybór dla laika jest bardzo trudny.
skłaniam się do 10x42 i biorę pod uwagę zwiększenie budżetu...
Steiner SkyHawk 4.0 10x42 czy Vortex Viper HD 10x42 a może polecacie coś innego w tej klasie i w tej cenie?

Z wymienionych stawiam na Vortex Viper HD 10x40 lub trochę tańszą o bardzo podobnych właściwościach optyki: https://www.cyfrowe.pl/lo...-10x42-pro.html
test lornetki Olympus: https://www.allbinos.com/...PRO_review.html
Niestety nie spoglądałem przez nie, a to ważne, gdyż układ okularów musi być dopasowany do Twojej twarzy.
 
 
MariuszMM 
Bywalec
Mariusz


Posty: 118
Skąd: TRZEBINIA
Wysłany: Sob 01 Sie, 2020   

https://www.forumastronom...viper-hd-10x42/

Tu coś do poczytania z tematycznego forum :smile:
Dodam od siebie że Vany ED II tanieją bo mamy następce Ed IV.
 
 
daammk 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pon 03 Sie, 2020   

Koledzy, na którą lornetkę postawić?
- Nikon Action ex
- Delta optical forest II
- Kowa y8x30
A może inna goda uwagi?
Gdzie można zobaczyć lornetki na żywo?
Media Markty i podobne brak.
 
 
Szymongroch 
Początkujący


Posty: 49
Wysłany: Pon 03 Sie, 2020   

woja napisał/a:
Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Przy tej ilości sprzętu na rynku wybór dla laika jest bardzo trudny.
skłaniam się do 10x42 i biorę pod uwagę zwiększenie budżetu...
Steiner SkyHawk 4.0 10x42 czy Vortex Viper HD 10x42 a może polecacie coś innego w tej klasie i w tej cenie?


Ze swojej strony, po 20 latach doświadczenia w obserwacji ptaków różnym sprzętem, zdecydowanie polecam lornetki o parametrach 8x42 (sam miałem 15, 12, 10, 8 razy i „skończyłem” z 7x42). Co do zasady są lżejsze i jaśniejsze. Każde 100 gramów się liczy przy wędrówkach za ptakami. Piszesz też o celach turystycznych, co też wzmacnia wybór 8x42. Tutaj polecam też przekroczenie budżetu ponad 1000 PLN. Warto poczytać i ten ranking:
https://www.optyczne.pl/r...netek-8x42.html
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 04 Sie, 2020   

daammk napisał/a:
Koledzy, na którą lornetkę postawić?
- Nikon Action ex
- Delta optical forest II
- Kowa y8x30
A może inna goda uwagi?
Gdzie można zobaczyć lornetki na żywo?
Media Markty i podobne brak.


Wszystko zależy od budżetu. Warto zastanowić się nad sprzętem używanym. To daje ci możliwość zakupu sprzętu o klasę lepszego. Napisz skąd jesteś bo może masz jakiegoś forumowicza w zasięgu. Może akurat będzie chciał przewietrzyć kolekcję.
 
 
daammk 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Wto 04 Sie, 2020   

RoboBat napisał/a:
daammk napisał/a:
Koledzy, na którą lornetkę postawić?
- Nikon Action ex
- Delta optical forest II
- Kowa y8x30
A może inna goda uwagi?
Gdzie można zobaczyć lornetki na żywo?
Media Markty i podobne brak.


Wszystko zależy od budżetu. Warto zastanowić się nad sprzętem używanym. To daje ci możliwość zakupu sprzętu o klasę lepszego. Napisz skąd jesteś bo może masz jakiegoś forumowicza w zasięgu. Może akurat będzie chciał przewietrzyć kolekcję.

Dzięki. Wielkopolska,Konin, Kalisz, Września.
Ps: poluję na używane Nikony na olx ale co się pojawi to od razu schodzi. Jak pies na szynkę:)
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 04 Sie, 2020   

Rozumiem, że twój budżet to cena nowego nikona EX czyli jakieś 900 zł? To dobry budżet na używaną lornetkę średniej klasy. Osobiście mam więcej lornetek niż niejeden sklep. Gdybyś kiedyś był w Pile i szukał inspiracji to zapraszam. W sumie daleko nie masz.
 
 
MariuszMM 
Bywalec
Mariusz


Posty: 118
Skąd: TRZEBINIA
Wysłany: Wto 04 Sie, 2020   

Zamiast używane nikony EX może nowe levenhuki, optycznie trochę lepsze od nikonów.
(Wnioskując z opisów na optycznych)
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Nie 09 Sie, 2020   

Miał ktoś przyjemność spoglądać przez i na Zeiss Victory FL 10x56?
 
 
Cubile 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Czw 13 Sie, 2020   

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Na forum przygnały mnie poszukiwania budżetowej lornetki jako uzupełnienie zestawu na wycieczki rowerowe/wyjazdy urlopowe. Cały czas wacham się między 8x42, a 10x42. Nie mam doświadczenia z przyzwoitym sprzętem optycznym więc podejrzewam, że w miarę łatwo będzie u mnie osiągnąć "efekt wow". Mimo to wolałbym unikać zakupu kompletnie "w ciemno" w myśl idei, jak się nie znasz to poszukaj i podpytaj tych co się znają.

Z pozycji, które wygooglowalem do tej pory w kręgu potencjalnych zakupów znajdują się:

Bushnell Prime, Levenhuk Karma Pro, Delta Optical forrest i Meade Rainforest Pro

Te lornetki wyznaczają też wysokość budżetu.

Czy, któraś z nich wyróżnia się na tle pozostałych (na plus lub minus)? Może jakieś alternatywy, na które nie wpadłem?

Z góry dziękuję za sugestie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,65 sekundy. Zapytań do SQL: 14