Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Luneta uniwersalna 3000 zł (+/- 1000 zł)
Autor Wiadomość
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Czw 03 Wrz, 2020   

Zgadza się - to rozwiązanie głównie do mniejszego sprzętu.
Dodałbym jeszcze jedną uwagę: nie każda głowica kulowa będzie do tego optymalna. Najlepsze będą te, które po "opuszczeniu" o 90 stopni nie opadają dalej i swobodnie obracają się wokół osi mocowania szybkozłączki. W niektórych przypadkach jest o tyle gorzej, że zamiast tego wspomniane mocowanie opiera się o korpus głowicy co powoduje nierówną pracę ze sporym oporem. Cały czas jest lepiej, niż w normalnej pozycji, ale dużo gorzej, niż mogłoby być :???:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 03 Wrz, 2020   

Jar napisał/a:
Radą jest albo zastosowanie mikroruchu przynajmniej w osi podniesienia (wtedy zmieniamy obciążenie głowicy płynnie przez przekładnię), albo po prostu wyważając sprzęt względem osi podniesienia.


Domyślam się że dobra głowica foto z mikroruchami we wszystkich płaszczyznach i sporym udźwigu a konkretnie ta:

https://www.fotoplus.pl/s...NIOR-GEARED-410

da spokojnie radę nawet przy większych powiększeniach rzędu 100 razy bo przy 50 razach śmiga bez problemu.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Wrz, 2020   

Wygląda na to, że będę musiał kupić i lekki, przenośny statyw, i nową głowicę do mojego. No ale powoli, na razie musi wystarczyć ten co mam, nie będę też od razu kupować okularu i żyłować powiększeń ponad te 45-48x.

Czyli z moich typów zostaje Regal. Na pewno będę kupować okulary i dobrze, żeby miały popularne mocowanie. Potem ew. zmienię lub dokupię lunetę, a okulary zostaną.

@kot Sylvester, ten Olivon czytam, że ma fatalne pole. Nie oczekuję tu komfortu lornetki, ani tego co oferuje Delta, ale taki poziom 2.5-1.3 stopnia to jednak chciałbym mieć.

Na razie jednak nie będę kupować przenośnej 50-tki z perspektywą na 80-100 w przyszłości. Nie chcę popełnić tego błędu co z lornetkami, że zaplanowałem sobie trzy o parametrach, które dobrze sprawdzą się w dowolnym zastosowaniu, a potem wyszło na to, że nie w każdym zastosowaniu potrzebuję optymalnego sprzętu. Pięćdziesiątka będzie chyba za słaba do planet (nie chcę znów domyślać się, że te uszy to pierścienie Saturna), a na piesze wycieczki też niekoniecznie da mi dużo więcej niż lornetka, którą i tak zawsze biorę. Skoro i tak muszę wziąć jakiś statyw to fakt, że luneta waży 0.5 kilo więcej nie jest tak istotny. Z drugiej strony +1 kg masy, większe gabaryty i większe wymagania co do statywu powodują, że 80-tka robi się kłopotliwa w pieszym transporcie.

Trochę się rozpisałem, ale sam się staram utwierdzić w przekonaniu, że jednak 65-tka będzie dla mnie optymalna :)
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pon 07 Wrz, 2020   

kot Sylvester napisał/a:


Domyślam się że dobra głowica foto z mikroruchami we wszystkich płaszczyznach i sporym udźwigu a konkretnie ta:

https://www.fotoplus.pl/s...NIOR-GEARED-410

da spokojnie radę nawet przy większych powiększeniach rzędu 100 razy bo przy 50 razach śmiga bez problemu.


A jakże! Da radę świetnie. Tylko... cena. Są prostsze i tańsze rozwiązania. Na upartego 1 mikroruch (ten w pionie) wystarczy do poprawnej pracy, a więcej niż 2 nie potrzeba w ogóle. Przy głowicy pozwalającej na wyważenie sprzętu można się obyć bez nich, choć zawsze dają w astro zwiększony komfort pracy przy dużych powiększeniach.
Pozdrawiam
-J.
 
 
smyk 
Uczestnik


Posty: 62
Wysłany: Pią 11 Wrz, 2020   

Akurat przed chwilą przejrzałem ten wątek, tuż po powrocie z tarasu, właśnie z małą Deltą 50 ED. Bardzo ją lubię za przenośność, Arek ma rację, że to można dosłownie do kieszeni włożyć - w zasadzie byłby to idealny monookular z zoomem, gdyby ktoś w Delcie podumał troszkę i zaprojektował wersję prostą a nie kątową (bo kątową o wiele trudniej się celuje w obiekt obserwacji, zwłaszcza jeśli trzeba to zrobić szybko, np. w samolot, no i przy okazji byłaby mniej skomplikowana optycznie).
Obraz jest całkiem fajny, choć gwiazdy troszkę lubią zaiskrzyć. Natomiast nawet do prostych obserwacji planetarnych się nie nadaje za bardzo: księżyce Jowisza są dostrzegalne, ale pierścień Saturna zlewa się z planetą.
Przyznam natomiast, że informacja o kompatybilności małej Delty z okularami 1,25" jest zaskakująca, nigdy bym na to nie wpadł. Chętnie zanabędę jakiś lepszy okular, bo firmowy przy maksymalnym powiększeniu daje już dość kiepski obraz. Na początek chętnie zaopatrzyłbym się w lepszy zoom, bo przy zastosowaniach turystycznych jest wygodniejszy niż zestaw stałek. Słyszałem całkiem pozytywne opinie np. o Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV - czy sprzęgnięcie go z małą Deltą miałoby sens? Jaki byłby wtedy zakres powiększeń? Zależy mi na tym, żeby najmniejsze powiększenie nie przekroczyło 10x, bo czasami używam tej lunetki jako monookularu, bez statywu.
Na marginesie, nie znalazłem nigdzie informacji jaką ogniskową ma Delta 50 ED - mógłbym prosić o pomoc w tej kwestii?
Ukłony,
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 12 Wrz, 2020   

smyk napisał/a:
Na początek chętnie zaopatrzyłbym się w lepszy zoom, bo przy zastosowaniach turystycznych jest wygodniejszy niż zestaw stałek. Słyszałem całkiem pozytywne opinie np. o Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV - czy sprzęgnięcie go z małą Deltą miałoby sens? Jaki byłby wtedy zakres powiększeń? Zależy mi na tym, żeby najmniejsze powiększenie nie przekroczyło 10x, bo czasami używam tej lunetki jako monookularu, bez statywu.
Na marginesie, nie znalazłem nigdzie informacji jaką ogniskową ma Delta 50 ED - mógłbym prosić o pomoc w tej kwestii?


Zacznę od końca jeśli wierzyć stronie firmowej (zakładam że można) to ogniskowa Delty 50 ED wynosi 170 mm. Smyk sprawdź sam w zakładce specyfikacja:

https://deltaoptical.pl/luneta-delta-optical-titanium-50ed?from=listing

tak więc Baader Hyperion da zakres powiększeń od 7 do 21 razy. Podejrzewam że szukając dobrego zooma warto zwrócić uwagę również na to:

https://www.astroshop.pl/...-22-5mm/p,33244
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pon 14 Wrz, 2020   

W opisie lunety można znaleźć zdanie: Dodatkowo, szkło typu ED pozwoliło na zastosowanie krótkiej ogniskowej, wynoszącej zaledwie 170 mm.
Nie wiem tylko, co ma piernik (ED) do wiatraka...

ps. w komentarzach na stronie sklepu Delty ktoś napisał: Jest też wymienny okular, ale niestety nie wszystkie okulary astronomiczne 1.25\ pasują. Można powiedzieć (zaznaczyć), że tylko wybrane ostrzą. Dokupiłem do robienia zdjęć okular Celestron Ultima Duo 8 mm i mogę potwierdzić że ostrzy. Nadmieniam, że Okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III niestety nie pasuje - brak możliwości ostrzenia.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 14 Wrz, 2020   

TomPL2 napisał/a:
Nie wiem tylko, co ma piernik (ED) do wiatraka...


Taki skrót myślowy. Pewnie bez szkła ED też można zrobić tak krótką ogniskową przy tej średnicy obiektywu, ale achromat o świetle f/3.4 zabijałby aberracją chromatyczną. Dzięki ED można było to zrobić i zagwarantować dobrą jakość obrazu.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Wrz, 2020   

TomPL2 napisał/a:
Można powiedzieć (zaznaczyć), że tylko wybrane ostrzą.

Z Regalem jest tak samo. Ale czytam, że sporo jednak pasuje. Nawet jak się ograniczyć do Celestrona, to oferta kompatybilnych okularów wygląda bogato:
https://celestron-site-support-files.s3.us-east-1.amazonaws.com/support_files/Spotting%20Scopes_Astro%20Eyepieces%20Chart_WEB.pdf

smyk napisał/a:
Natomiast nawet do prostych obserwacji planetarnych się nie nadaje za bardzo: księżyce Jowisza są dostrzegalne, ale pierścień Saturna zlewa się z planetą.

O, to potwierdza moje obawy. W sumie pierścienie Saturna widać przez lornetkę 10x (nawet bez statywu, tylko trzeba podeprzeć łokcie i oprzeć samą lornetkę), ale wtedy to są małe uszy i widać tylko wtedy, kiedy wiemy, że powinny tam być :)
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 14 Wrz, 2020   

TS napisał/a:
W sumie pierścienie Saturna widać przez lornetkę 10x (nawet bez statywu, tylko trzeba podeprzeć łokcie i oprzeć samą lornetkę), ale wtedy to są małe uszy i widać tylko wtedy, kiedy wiemy, że powinny tam być :)


Przez lornetkę 12x czy nawet 15x dalej uszy tylko ciutkę większe. Żeby Saturn był kulką otoczony pasem bez uszu to powiększenie musi być minimum 25x. Nie bez znaczenia jest również wielkość przedniej soczewki, 50 mm to moim zdaniem za mało zwłaszcza gdy jest to obserwacja jednooczna.
 
 
Winyl 
Uczestnik



Pomógł: 5 razy
Posty: 63
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2020   

Podłączę się do dyskusji, tez szukam malej lunety z nastawiemniem głównie na ptaki. Tutaj wiadomo gabaryt ma znaczenie, więc rozgladam się za czyms małym. Delte Optical 50 mam i potwierdzam, to co pisał jeden z Kolegów wcześniej. Powiększenie zdecydowanie za małe, zwlaszcza przy widzeniu jednoocznym, a i jakość obrazu przy maksymalnym powiększeniu, na fabrycznym okularze, kiepska. Dlatego rozgladam się za obiektywem 65mm. Budżet niestey ograniczony do powiedzmy 3tys.ale zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby był niższy. Na razie wygrywa delta 65, ale szukajac alternatywy trafilem na Vanguarda. Co myślicie? https://www.astroshop.pl/...-15-45x/p,48787
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2020   

https://www.optyczne.pl/3...%C5%BCenia.html

Ja myślę mniej więcej tyle :)
 
 
Winyl 
Uczestnik



Pomógł: 5 razy
Posty: 63
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2020   

O! Przepraszam gdzieś przegapiłem ta Twoją recenzję. Teraz to mam jeszcze większy mętlik w głowie. Może jednak Vortex Viper HD? Kurczak, poradź/poradzcie coś, bo już jestem calkiem ogłupiały.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2020   

Vortex Viper HD to też świetna propozycja jeśli trzyma poziom 85 mm, którą się bawiłem.

No i Delta 65ED II z racji na szerokokątny okular.
 
 
Rafii72 
Początkujący
Rafii72


Posty: 31
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2020   

Warto sprawdzić lunetę Focus Viewmaster, miałem kupić Vipera ale w sklepie pokazano mi jeszcze tą - https://beafoto.pl/Luneta-obserwacyjna-Focus-Viewmaster-ED-20-60x80-WP.html
różnicy większej nie widziałem a cenowo wygląda korzystniej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14