Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Canon 400D - zmiana na...?
Autor Wiadomość
silky_turtle 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Wto 27 Paź, 2020   Canon 400D - zmiana na...?

Cześć!

Od 11 lat (!) korzystam z Canona 400D.

Posiadam do niego:
- kit 18-55
- Samyang 8mm/3.5
- Helios 44m 58mm/2.0
- Canon 70-300mm/4-5.6 is usm

Po tylu latach robienia zdjęć wiem, że o wiele lepiej odnajduję się w ciaśniejszych kątach. Kit 18-55 od lat leży w pudełku, a Samyanga podpinam w mocno specyficznych warunkach (np. foty w kabinie samolotu/śmigłowca). Wiem też, że body z poprzedniej generacji (jak nie trzech) w połączeniu z ciemnymi szkłami w pewnym stopniu ogranicza moje możliwości - mam na myśli użyteczne iso, 400 to max w tym przypadku.

Na ten moment rozważam dwie opcje:

1. Zakup nowego body (pytanie czy zostać w aps-c czy iść w ff)
a) zostać w Canonie;
b) sprzedać całość i zmienić system - w sumie stricte do Canona mam fisheye i tele, nie będę za nimi tęsknić;

2. Kupić jeden porządny, jasny obiektyw - portretówkę lub tele?

Najgorsze jest to, że wybierając opcję zakupu obiektywu mocniej przywiążę się do systemu Canona. Z drugiej strony, jeśli zmienię system, znowu zostanę z nowym body i jednym obiektywem, niekoniecznie dobrej jakości...

I bądź tu człowieku mądry :roll:

Podpowiecie co robić?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Paź, 2020   

Nie napisałeś nic o budżecie i o tym co chcesz głównie fotografować.
 
 
silky_turtle 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Wto 27 Paź, 2020   

Arek napisał/a:
Nie napisałeś nic o budżecie i o tym co chcesz głównie fotografować.


Fakt! Na ten moment mam ok. 5000 - 6000 zł. Jeśli brałbym nowy sprzęt na raty mógłbym się pokusić o zakup o wartości do 8000 zł.

Najczęściej robię zdjęcia... ludzi i zwierząt (w stylu portretowym, nie małe ptaki 500 m ode mnie) oraz pokazów lotniczych. Filmy mnie nie interesują.

Mam duże braki w nowinkach sprzętowych. Straszny mętlik w głowie robią mi rozdziały o rozdzielczości w testach aparatów. Biorąc pod uwagę wyniki tylko w tej materii myślałem o przesiadce na Nikona d7xxx i powoli kompletować obiektywy. Raczej nie obawiam się efektu mory wynikającego z braku filtra AA.

Z drugiej strony zakładam, że każdy nowy Canon da lepsze jakościowo zdjęcia od mojego staruszka.

A może pociągnąć na 400D aż dokona żywota i zakupić rozwojowo sigmę 35 lub 50 1.4?

Wolałbym zostać w lustrzankach (wizjer optyczny, praca na baterii).
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Paź, 2020   

Nikon to nie jest zły pomysł. D7500 to świetne body i dostaniesz je za 3800 zł.
Za około 3400-3500 zł dokupisz do tego np. Sigmę 100-400 mm lub Tamrona 100-400 mm:
https://www.ceneo.pl/52096249
https://www.ceneo.pl/57851767

W Canonie możesz zrobić to samo. Zamiast D7500 trzeba tylko wziąć EOS-a 80D. Będzie 200 zł tańszy od Nikona. 90D to już poziom 5000 zł więc drogo.

Robiłem sporo zdjęć 80D i dobrze się z nim pracowało, ale chyba D7500 jest ciut lepszy.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Paź, 2020   

Kilka moich fotek z 80D:

https://forum.optyczne.pl/album_page.php?pic_id=12518
https://forum.optyczne.pl/album_page.php?pic_id=11739
https://forum.optyczne.pl/album_page.php?pic_id=11738
https://forum.optyczne.pl/album_page.php?pic_id=11722

Teraz robię Nikonem D500 i też jestem bardzo zadowolony.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Paź, 2020   

A jak już chcesz naprawdę mocno poszaleć w przyrodzie i nagniesz budżet do tych 8000 zł to można rozważyć jeszcze Tamrona 150-600 G2:
https://www.ceneo.pl/49513281
 
 
silky_turtle 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Wto 27 Paź, 2020   

Super, dzięki za wyczerpującą odpowiedź!

Wiem, że przy pełnej klatce tracę mnożnik ogniskowej. Czy jeśli pójdę bardziej w stronę portretów/ogólnie ludzi rozważyć zakup 6D/6Dii? Pewnie przy każdym aparacie odczuję skok jakościowy, czy magiczna pełna klatka jest warta dołożenia 1-2tys?
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Sro 28 Paź, 2020   

IMHO pełna klatka jest warta dopłaty jeśli jest potrzebne wysokie ISO użytkowe. Ja też miałem C 40D i byłem nim zachwycony. Przesiadłem się jednak po 8-miu latach na C5DIII i to był dla mnie szok. Użytkowe (jak dla mnie) ISO 6400, znacznie lepsze odwzorowanie kolorów i prawie niezauważalne szumy. Dla mnie to jest warte dopłaty. Jeśli chodzi o przelicznik ogniskowej to mimo wszystko dla FF jest lepiej jak dla APS-c. Crop klatki z FF doprowadzony do wielkości klatki APS-c jest znacznie lepsza. Pewnie, że C40D to stary aparat ale jednak ja bym głosowała za FF.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 28 Paź, 2020   

A ja uważam, że nie warto. Wysokie ISO w aparatach klasy D7500 jest bardzo fajne. A w trybie cropa na takim 6D będziesz miał rozdzielczość na poziomie niecałych 8 Mpix. To mało.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 28 Paź, 2020   

Dodam, że jako wieloletni użytkownik FF, to jednak do przyrody i samolotów zawsze w parze miałem korpus APS-C i to nim wolałem fotografowanie obiektów z dystansu.

Mogę podpisać się pod propozycją Arka, co do Tamrona 150-600. Zobaczysz, że nawet 600 mm na cropie to czasem za mało przy fotografowaniu z podchodu ;)
 
 
silky_turtle 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pią 06 Lis, 2020   

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

Stwierdziłem, że przed inwestowaniem w konkretne szkła lub droższe body spróbuję swoich sił w portretach :) Kupiłem 50mm 1.8 stm oraz początkujący zestaw studyjny (lampę, wyzwalacz radiowy, statyw i parasolkę).

Jestem bardzo zadowolony z podjętej decyzji. Wydawało mi się, że zgłębiłem wszystkie tajniki fotografii a jedyne co mnie ogranicza to sprzęt. Okazuje się, że fotografowanie z lampą, a zwłaszcza wyzwalaną zdalnie pod różnymi kątami, jest niesamowicie ciekawe i dla mnie bardzo satysfakcjonujące! Jeśli efekty będą równie pozytywne co mój entuzjazm to mocno zastanowię się nad pełną klatką (pewnie 6D mk1).

Pozdro!
 
 
silky_turtle 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Sob 02 Sty, 2021   

Minęły 2 miesiące odkąd zakupiłem wcześniej wspomniany zestaw 50 mm 1.8 Canona + lampę. Bawię się przednio, a o to w fotografii chodzi, prawda? Przynajmniej amatorskiej :P W więcej niż kilku sytuacjach 50 mm na matrycy APS-C było zbyt ciasne i musiałem podpinać kitowego 18-55. Większość zdjęć z takich ujęć wykonywałem na ok 30-40 mm.

Z tego powodu naszła mnie inna myśl na upgrade sprzętu. Stąd pytanie do was, w jakiej sytuacji odczuję większy skok jakościowy i ergonomiczny - kupując np. sigmę A 35 mm 1.4 czy zmieniając puchę na FF w podobnej cenie (pewnie używany 6dII lub 5dIII)? Przy pełnej klatce obecnie posiadana stałka 50 mm miałaby zbliżony kąt widzenia do 35 mm na moim 400D.

Czy takie rozważania w ogóle mają sens? :roll:
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sob 09 Sty, 2021   

5dIII to już trochę dziadek, dynamika nie ta...
ale... jeśli np. video RAW by się chciało z Magic Lantern, to czemu nie?

Skok jakościowy w sprzęcie? W stosunku do 400D jak najbardziej.
Pomyśl, co najczęściej fotografujesz, zanim kupisz stałkę, z resztą... jak każdy obiektyw.
Wiem co mówię... wiadro z obiektywami już nie daje rady :mrgreen:
 
 
silky_turtle 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pon 11 Sty, 2021   

Cóż... ostatecznie trafiłem na 70D w okolicy, po okazyjnej cenie z małym przebiegiem :) Stwierdziłem po wpisach Arka, że pełna klatka przy większości mojej fotografii się nie sprawdzi. Po przejrzeniu wielu testów w internecie chyba powoli dojrzewam do zestawu 17-50 2.8 tamron/sigma i tamron 150-600g2.

A po przesiadce - żałuję że tak długo zwlekałem. Z rzeczy które najbardziej mnie zachwyciły to duży i jasny wizjer, tryb live view, odchylany ekran, użyteczne wysokie iso, seria 7 kl/s. W sumie można by wymieniać i wymieniać :)

Pozdro!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15