Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jednoczesne wyzwalanie lamp błyskowych różnych systemów
Autor Wiadomość
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pią 15 Sty, 2021   Jednoczesne wyzwalanie lamp błyskowych różnych systemów

Pytanie do znawców systemów wyzwalania lamp błyskowych: otóż mam prosty system Pixel Soldier (w wersji do Sony/Minolta): nadajnik i dwa odbiorniki. Działają dobrze z lampami Sony HVL F43 AM i starą Minoltą HSD3600. Problem w tym, że mam też jeszcze starszą lampę błyskową z czasów "kliszowych" - Prakticę BD3600 (na zdjęciu), którą chciałbym też czasem wykorzystać.
W związku z tym pytanie moje brzmi: czy jeżeli dokupiłbym dodatkowy odbiornik ze stopką, na którą dałoby się wsunąć tę lampę Prakticę, to czy ona mogłaby być wyzwalana za pomocą tego samego nadajnika, który wyzwala pozostałe lampy systemu Sony/Minolta? Problemem jest po pierwsze stopka (ale to mniejszy problem) oraz czy nadajnik Pixel systemu Sony komunikowałby się z odbiornikiem tej samej marki ale dedykowanym do innego aparatu?
Mam nadzieję, że wystarczająco jasno opisałem mój dylemat?
Ewentualnie czy taka synchronizacja jest możliwa w innych markach aparatów i innych systemach wyzwalania błysku, np. Quadralite Navigator, Yongnuo czy jeszcze jakiś?
Czy macie jakieś doświadczenia własne w tym zakresie?
Acha: rozumiem, że TTL i jakieś inne zaawansowane funkcje mogą nie działać, ale to mnie nie martwi, ważne jest dla mnie, czy w ogóle da się wyzwolić "obcą" lampę wyzwalaczem dedykowanym do innego systemu aparatu, bo parametry błysku to już sobie sam ręcznie ustawię.
Ps: i nie sugerujcie się tak do końca konkretnymi markami aparatów czy wyzwalaczy - traktujcie to tylko jako opis problemu - chodzi mi o ogólną zasadę, bo jak pewnie niejeden z forumowiczów się zorientował z moich postów, jestem na etapie wyboru nowego systemu, więc i wyzwalacze zapewne będę kupował innej marki niż Pixel.

Praktica_BD3600.jpg
Praktica BD 3600
Plik ściągnięto 5808 raz(y) 58,41 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 18 Sty, 2021   

Jak to konkretnie zadziała w przypadku Twoich lamp, to nie wiem, szczególnie że jedna z nich to wiekowy model z czasów analogowych. Ale tak ogólnie to działa. Ja np. czasem jednocześnie używam wyzwalacza Yongnuo YN605 wywalającego speedlighty YN-560 i 660, a na górną stopkę tego wyzwalacza mam założony Navigator wyzwalający studyjne Move 400. Żadnych problemów z synchronizacją do czasu X, który w przypadku mojego Canona 6D to niezbyt imponujące 1/160 s.

Stosowałem też te same lampy YN z Reporterem 200 przez Nawigatora X. Chyba tylko raz, ale też bez problemów. Akurat nie mogę sprawdzić, bo Reporter jest teraz gdzie indziej, odzyskam go za parę dni.

Acha, istotne. Żadne TTL-e ani czasy krótsze niż X.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pon 18 Sty, 2021   

Dzięki. Wygląda na to, że przynajmniej jest sens próbować?
Pzdr
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 18 Sty, 2021   

Tak. W przypadku manualnego wyzwalania lamp tradycyjnie uruchamiany jest tzw. gorący, środkowy pin. Z tym jest zgodna każda lampa wyprodukowana przez ostatnie powiedzmy 10-15 lat (starsze mogą mieć zbyt wysokie napięcie na tym pinie i być może mogą usmażyć wyzwalacz lub aparat, ale z tego co rozumiem to muszą być baaaardzo wiekowe lampy). Zawsze mogą się pojawić problemy z synchronizacją, bo przecież nic nie dzieje się bez opóźnień. Spust migawki, opóźnienie, otwarcie migawki, dopiero wtedy idzie sygnał elektryczny na środkowy pin, nadajnik radiowy wyśle sygnał do lampy, opóźnienie, odbiornik podpięty do lampy (lub lampa, jeśli ma wbudowany) odbiera, opóźnienie, wyzwalany jest błysk, migawka się zamyka.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pon 18 Sty, 2021   

Dzięki że mi przypomniałeś o problemach z napięciem (ładnych parę lat temu już o tym czytałem, ale wyleciało mi z głowy). Sprawdziłem na heritagecameras i okazuje się, że akurat ta Praktica ma napięcie 6,8V, więc nie powinna uszkodzić współczesnych sprzętów, ale fakt: mam też zabytkową Prakticę 321A i ona ma napięcie, wg Botzilla 114V, więc odpada.
Tym niemniej będę mógł wykorzystać tą BD36 no i w jakiś sposób Minoltę 3600HSD, co po dokupieniu jednej do nowego systemu da mi do dyspozycji 3 źródła światła, a to już będzie fajna zabawa.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 18 Sty, 2021   

W sumie jak lampy podpinałbyś pod odbiorniki radiowe, to nie ryzykujesz aparatu, tylko sam odbiornik.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pon 18 Sty, 2021   

Dlatego właśnie rozglądam się za urządzeniem względnie tanim. System Pixel Soldier na taki właśnie wygląda, tylko problem czy jego odbiorniki będą się komunikować z nadajnikiem, fabrycznie wbudowanym np w korpus Panasonika G90? Czy one posługują się tymi samymi zakresami częstotliwości? Muszę to jeszcze rozeznać. Jeżeli nie, to trzeba będzie szukać czegoś innego, pewnie droższego.
 
 
nowam 
Uczestnik



Pomógł: 1 raz
Posty: 91
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 23 Sty, 2021   

@Soniak10: Zdarzyło mi się na nadajnik Navigator X przypiąć nadajnik Phottix, który wyzwalał dwie lampki Phottix Mitros i w ten sposób korzystać jednocześnie z Atlasa, Reporterów i Mitros. Eksperymentalnie nawet TTL działał w Mitrosach.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Sob 23 Sty, 2021   

nowam napisał/a:
Zdarzyło mi się na nadajnik Navigator X przypiąć nadajnik Phottix
Dzięki, nie pomyślałem, że można takimi metodami spinać lampy. Tym niemniej trzeba mieć dwa nadajniki - "jeden na drugim"?
Zastanawiam się jak to by działało w przypadku aparatu, który ma już wbudowany system radiowego sterowania lampami: czy w przypadku stosowania jednocześnie lampy dedykowanej i niededykowanej trzeba do tej drugiej dokupić zarówno dodatkowy nadajnik jak i odbiornik, czy wystarczy sam odbiornik, który będzie się synchronizował z tym wewnętrznym nadajnikiem aparatu? Masz jakieś przemyślenia w tej sprawie?
 
 
nowam 
Uczestnik



Pomógł: 1 raz
Posty: 91
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 23 Sty, 2021   

Jakiś nadajnik do tej niededykowanej lampy musiałbyś mieć. I jakoś się z nim komunikować (kablem?). Producentom sprzętu niespecjalnie zależy na tym, żeby np. ich lampy dały się obsłużyć cudzym nadajnikiem. Mniej by sprzedali nadajników. Z moich skromnych doświadczeń wynika, że obcy sygnał, nawet jeżeli jest częściowo zgodny, to jest w stanie najwyżej odpalić obcą lampę na pełnej mocy, o regulacji czy TTL nie ma mowy. Ale moja "dziedzina" to Navigator, Navigator X, Phottix Strato, Phottix Mitros, Canon i Yongnuo (tylko jedna stara 565EX). Z innymi może jest inaczej, nie wiem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 17