Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka ornitologiczna na prezent
Autor Wiadomość
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Wto 30 Mar, 2021   

POWIERZCHNIA LASÓW I UDZIAŁ WG KLAS WIEKU.
Źródło: Rocznik statystyczny GUS - leśnictwo, 2020.
Znaczy się: propagandy ciąg dalszy :razz:

Udział najstarszych klas wieku (powyżej 60 roku życia) zwiększył się z 27,4% w 1945 roku do 44,0% w roku 2020, czyli o około 60%. I to pomimo, że leśnicy sadzą wyłącznie "uprawy leśne, niebędące przecież lasem", zamiast sadzić od razu 100-letnie sosny, olchy, wierzby, lipy, buki i dęby. :shock:
To teraz pytanie: w których lasach będzie więcej ciekawych obiektów do obserwowania przez lornetkę: zagospodarowanym przez leśników, czy rządzonym według pomysłów "ekologów"? Jak ktoś ma wątpliwości to przypominam: niech jedzie do Puszczy Białowieskiej i przekona się, jak wygląda ta część, "obroniona przez ekologów przed masakryczną wycinką, dokonywaną przez leśników".
Zresztą: gdzieś mam parę zdjęć, które mi Koledzy z Białowieży przysłali, więc jak odszukam, to zamieszczę.

Ps: tyle właśnie pojęcia mają "ekolodzy" o realiach polskich lasów i leśnictwa! I kto tu uprawia "propagandę"? I kto ją bezmyślnie łyka i dlaczego?

TheNewOne napisał/a:
Obawiam się, że dla Ciebie "mleko pochodzi z kartonu".

No przecież wszyscy wiedzą, że tak jest! A pieniądze - z bankomatu :mrgreen:

Dzięki za głos rozsądku, ale sam widzisz, że nie jest łatwo: "ekolodzy" uznają tylko swoje pseudoargumenty i swoje autorytety, a jeżeli fakty przemawiają na ich niekorzyść, to tym gorzej dla faktów. Pzdr.

ROCZNIK-STAT-LEŚNICTWO_2020-1945.jpg
Plik ściągnięto 2225 raz(y) 41,37 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Wto 30 Mar, 2021   

@Soniak10 - wyniosłeś poziom dyskusji na bardzo wysoki poziom. Moim zdaniem rozbieżność pomiędzy obserwacjami moimi, Adama a Twoimi wynika stąd, że postrzegasz wszystko w statystycznej skali makro - natomiast my polegamy na lokalnych obserwacjach. Posłużę się przykładem: w moim środowisku (w sumie o. kilkadziesiąt tys. ludzi) koronawirus nie jest problemem, bezobiawy albo przypadki typu grypa. Nie zmienia to jednak faktu, że w skali kraju jest to gigantyczny problem - a statystyka zgonów jest tego dowodem. Podobnie jeżeli chodzi o lasy, w moim odczuciu nie dzieje się dobrze - ale być może w skali kraju odnotowywany jest postęp.
Niewątpliwą zaletą Twoich postów jest zwrócenie uwagi forumowiczów na lasy, że jest to niezwykle złożony ekosystem o który należy się troszczyć. Dzięki temu wędrując po lesie z lornetką wielu spojrzy na to wszystko inaczej i wzrośnie świadomość ekologiczna.
Ale wracając do wirusów, być może niepokojące rzeczy, które z Adamem obserwujemy w terenie to początek jakiejś infekcji, która w przyszłości zmieni Twoje statystyki. Oby nie.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Sro 31 Mar, 2021   

Maciek napisał/a:
być może niepokojące rzeczy, które z Adamem obserwujemy w terenie to początek jakiejś infekcji, która w przyszłości zmieni Twoje statystyki. Oby nie.

Jeżeli nie przydarzą się kolejne katastrofy na miarę np huraganu stulecia z 2017 roku, to raczej póki co - nic się nie zmieni z bardzo prostej przyczyny: Lasy Państwowe funkcjonują wg zasad zapisanych w Ustawie o lasach a te, póki co, się nie zmieniają, przynajmniej w odniesieniu do celów, zapisanych w art 7,1:
Art. 7. 1. Trwale zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzi się według planu urządzenia lasu lub uproszczonego planu urządzenia lasu, z uwzględnieniem w szczególności następujących celów:
1) zachowania lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą;
2) ochrony lasów, zwłaszcza lasów i ekosystemów leśnych stanowiących naturalne fragmenty rodzimej przyrody lub lasów szczególnie cennych ze względu na:
a) zachowanie różnorodności przyrodniczej,
b) zachowanie leśnych zasobów genetycznych,
c) walory krajobrazowe,
d) potrzeby nauki;
3) ochrony gleb i terenów szczególnie narażonych na zanieczyszczenie lub uszkodzenie oraz o specjalnym znaczeniu społecznym;
4) ochrony wód powierzchniowych i głębinowych, retencji zlewni, w szczególności na obszarach wododziałów i na obszarach zasilania zbiorników wód podziemnych;
5) produkcji, na zasadzie racjonalnej gospodarki, drewna oraz surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu.

oraz Art. 8. Gospodarkę leśną prowadzi się według następujących zasad:
1) powszechnej ochrony lasów;
2) trwałości utrzymania lasów;
3) ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów;
4) powiększania zasobów leśnych.

Złamanie tych zasad grozi wizytą u prokuratora a instancji kontrolnych jest aż nadto i żaden leśniczy czy nadleśniczy nie będzie takim idiotą, żeby ryzykować. Aktualnie największym i narastającym problemem jest pogłębiająca się od lat susza, która skutkuje m.in. tym, o czym już pisałem, więc lokalnie mogą występować zwiększone cięcia, ale co do zasady MUSZĄ one być rekompensowane wstrzymaniem planowych cięć w innych drzewostanach. Jeżeli ktoś chce się na ten temat wypowiadać, to jednak wypadałoby najpierw skorzystać z zapisów Ustawy o dostępie do informacji o środowisku i zadać pytanie do właściwego nadleśnictwa o przyczynę i rozmiar konkretnej wycinki: czy jest ona zgodna z 10-letnim planem, czy ma charakter klęskowy.
Drugim bardzo poważnym zagrożeniem - i mówię to z pełnym przekonaniem, wynikającym z co najmniej 25-letnich bezpośrednich kontaktów z "ekologami" - jest domaganie się przez te organizacje prawa do decydowania o sposobie prowadzenia gospodarki leśnej w PL czyli żeby ich pomysły i wizje były bezwzględnie wprowadzane przez leśników w życie, często wbrew prawu (w tym wbrew zasadom, które zacytowałem wyżej) i bez ponoszenia przez nich jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki tych pomysłów, czego dramatyczny obraz widać na przykładzie wspomnianej już Puszczy Białowieskiej. To nie jest żadna "społeczna kontrola", tylko anarchizacja życia społecznego w najczystszej postaci. Pisałem o tym w dwutygodniku "Las Polski" już pod koniec lat 90-tych ub. wieku i od tego czasu problem się wyłącznie pogłębia!
Daję Ci gwarancje, że gdyby jakikolwiek leśniczy doprowadził powierzony sobie kawałek lasu do takiego stanu, w jakim jest obecnie PB, to wyleciałby z hukiem z Lasów Państwowych (bez czekania na proces sądowy!) i tłumaczyłby się przed prokuratorem a prawie na pewno nie uniknąłby wyroku skazującego.
OK, długo by jeszcze można na temat lasów i gospodarki leśnej, ale chyba rzeczywiście na ten moment wystarczy.
Pozdrawiam, zapraszam do lasów i życzę ciekawych obserwacji i udanych zdjęć. :roll:
 
 
Adam. 
Uczestnik
Adam.


Posty: 66
Wysłany: Sro 31 Mar, 2021   

Soniak10 nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem a właściwie to prawdopodobnie nie chciałeś zrozumieć bo dla Ciebie wszyscy którzy krytykują i nie podzielają wizji LP są „ekooszołomami”.

Swoimi wywodami nieświadomie potwierdziłeś mój i wielu osób pogląd, że jakakolwiek krytyka LP jest świętokradztwem. Wszystko co robią LP jest tylko wyłącznie bardzo dobre. Właśnie to starałem się Tobie przedstawić. Nikt nie ma monopolu na wiedzę dotyczącą lasów. Ani LP ani naukowcy czy zwykli miłośnicy przyrody (wiem, wiem dla Ciebie to wyłącznie ekooszołomy).

Soniak10 twoja zapalczywość, rzucanie epitetami, przekręcanie i przeinaczanie faktów oraz kompletne nieodniesienie się do faktów dla Ciebie nie wygodnych, naśmiewanie się z moich przykładów, kompletny brak zaufania do moich informacji pokazuje, że to strata czasu prowadzenie tej jałowej dyskusji. Ty mnie nie przekonasz do swoich argumentów ani ja Ciebie do swoich.
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

To co z tymi lornetkami? Poczytałbym jakieś fajne refleksje.
A Administrator na urlopie :razz:
 
 
Szymongroch 
Początkujący


Posty: 49
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

Adam. napisał/a:
Soniak10 nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem a właściwie to prawdopodobnie nie chciałeś zrozumieć bo dla Ciebie wszyscy którzy krytykują i nie podzielają wizji LP są „ekooszołomami”.

Swoimi wywodami nieświadomie potwierdziłeś mój i wielu osób pogląd, że jakakolwiek krytyka LP jest świętokradztwem. Wszystko co robią LP jest tylko wyłącznie bardzo dobre. Właśnie to starałem się Tobie przedstawić. Nikt nie ma monopolu na wiedzę dotyczącą lasów. Ani LP ani naukowcy czy zwykli miłośnicy przyrody (wiem, wiem dla Ciebie to wyłącznie ekooszołomy).

Soniak10 twoja zapalczywość, rzucanie epitetami, przekręcanie i przeinaczanie faktów oraz kompletne nieodniesienie się do faktów dla Ciebie nie wygodnych, naśmiewanie się z moich przykładów, kompletny brak zaufania do moich informacji pokazuje, że to strata czasu prowadzenie tej jałowej dyskusji. Ty mnie nie przekonasz do swoich argumentów ani ja Ciebie do swoich.


Dlatego Adam odpuściłem sobie dyskusję z Soniakiem, ale bardzo doceniam Twoją próbę i oczywiście podzielam Twoje zdanie.
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

Soniak10 napisał/a:
POWIERZCHNIA LASÓW I UDZIAŁ WG KLAS WIEKU.
Źródło: Rocznik statystyczny GUS - leśnictwo, 2020.
Znaczy się: propagandy ciąg dalszy :razz:

Udział najstarszych klas wieku (powyżej 60 roku życia) zwiększył się z 27,4% w 1945 roku do 44,0% w roku 2020, czyli o około 60%.

Bardzo ciekawa tabelka z danymi porównawczymi wg wieku a nie tylko hektarów upraw leśnych ale bardziej by mnie interesowało porównanie 2020r. np. do 2010r czy 2015r. bo to by bardziej pokazywało trend w ostatnich latach - są takie dane?

I takie jeszcze bardzo ciekawe info z innej beczki, które dostałem od leśnika - jeśli las nie zostanie "w porę" wycięty, tzn. drzewa danego gatunku zrobią się zbyt stare i stracą na wartości (przemysłowej) to zarządzający lasem może dostać zarzut o niegospodarność. Były nawet takie kontrole NIK-u, po których leśnicy musieli "nadrabiać" wycinki, żeby nie zostać ukarani finansowo za działalność na szkodę LP!
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

TomPL2 napisał/a:
bardziej by mnie interesowało porównanie 2020r. np. do 2010r czy 2015r. bo to by bardziej pokazywało trend w ostatnich latach - są takie dane?

Wejdź na stronę Głównego Urzędu Statystycznego i jeżeli nie będzie tego, co potrzebujesz, to wpisz w wyszukiwarce (po prawej stronie u góry) "leśnictwo 2010". Dostaniesz materiał w PDF-ie. Dane, które zacytowałem, są bodajże w tablicach nr 3, 4, 5 i 6, czyli na początku.
Powodzenia
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2021   

Dzięki za namiar, coś tam znalazłem...
Dane z 2010 (za lata 2005-2009):
O G Ó Ł E M ................................................. 9066 100,0 T O T A L
I (1–20 lat) + KO .......................................... 1264 14,0 I (1–20 years) + KO
II (21–40 lat) ................................................ 1481 16,3 II (21–40 years )
III (41–60 lat) ............................................... 2496 27,5 III (41–60 years)
IV (61–80 lat) ............................................... 1659 18,3 IV(61–80 years)
V i wyższe (81 lat i więcej) ........................... 1836 20,3 V and higher(over 81 years)
Dane z 2015 (za lata 2010-2014):
O G Ó Ł E M ................................................ 9177 100,0 T O T A L
I (1–20 lat) + KO .......................................... 1304 14,2 I (1–20 years) + KO
II (21–40 lat) ................................................ 1384 15,1 II (21–40 years )
III (41–60 lat) ............................................... 2359 25,9 III (41–60 years)
IV (61–80 lat) ............................................... 1746 19,0 IV (61–80 years)
V i wyższe (81 lat i więcej) .......................... 2016 21,8 V and higher (over 81 years)
Porównując to z danymi za 2020:


Zmiany nie są duże a te które można zauważyć (maleje udział drzewostanu średniego 21-41-60, rośnie w pozostałych przedziałach wiekowych) trudno mi zinterpretować i uznać za jakieś trendy...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 18