Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
dobór obiektywu
Autor Wiadomość
Cuma 
Nowy


Posty: 4
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 23 Kwi, 2021   dobór obiektywu

Szanowni Forumowicze

Proszę o pomoc w doborze obiektywu. Chcę rejestrować zdjęcia podłoża szklanego o długości 76 mm i wysokości 26 mm pokrytego cienką warstwą w której wzbudzane jest światło widoczne w postaci smugi biegnącej na dłuższym kierunku. Obraz rejestrowany jest kamerą cyfrową której przetwornik ma wymiary 8.8x6.6 mm (2/3"), wg. dokumentacji. Chciałbym dobrać obiekty do kamery tak aby jak najbardziej zbliżyć się płytki przy uchwyceniu na matrycy obrazu jej całej długości. Jaki obiektyw wybrać? Najlepiej zmiennoogniskowy.

W chwili obecnej używam obiektywu HELIOS - 44M-4 2/58. Aby łapać obraz całej płytki dobrałem eksperymentalnie pierścienie dystansowe między obiektywem a kamerą (w sumie 27 mm), zaś odległość od czoła obiektywu do płytki wynosi ok. 50 cm. Tą odległość chciałby zmniejszyć.

Pozdrawiam

Cuma
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pią 23 Kwi, 2021   

Czyli chodzi o standardowe szkiełko mikroskopowe. Dlaczego obiektyw musi być zmiennoogniskowy? Wg. mnie to niepotrzebne. Skalę obrazu bez problemu wyregulujesz zmieniając odległość od przedmiotu, o ile tylko będzie ona większa od jego minimalnej odległości ostrzenia. Z faktu, że dla tego Heliosa (ogniskowa w granicach 58mm zapewne) musiałeś użyć pierścieni dystansowych wynika, że nie mieściłeś się w tej odległości. Tzn. aby wypełnić kadr szkiełkiem musiałeś zejść niżej z odległością.
Możesz albo dodać więcej pierścieni (te na M42 są tanie jak barszcz), albo użyć obiektywu o większej ogniskowej.
W pierwszym przypadku po prostu uzyskasz zmniejszenie odległości od przedmiotu, o którym piszesz, dodatkowo możesz użyć obiektywu o nieco krótszej ogniskowej. W drugim przypadku uzyskasz większą skalę obrazu bez zmniejszania tej odległości, a może nawet wzrosnąć. Pytanie, co Ci bardziej pasuje, także z uwagi na inne kwestie np. związane ze światłem i czasem ekspozycji. Czy istnieje jakiś niezależny powód, dla którego chcesz koniecznie podejść bliżej szkiełka?
W każdym razie trzymając się gwintu M42 (bo masz już adapter do kamery i pierścienie dystansowe), możesz się rozejrzeć np. za Jupiterem 9 85/2.0 albo za Jupiterem 11 135/4 albo 37A 135/3.5. To jeśli odległość jest sprawą wtórną.
Jeśli zaś jej zmniejszenie jest sprawą bezwzględnie konieczną samą w sobie, to możesz spróbować np. z obiektywem 35mm (jest ich trochę na M42, zwykle F/2.8) Mało co jest pomiędzy 35 a 50mm dostępne na to (M42) mocowanie. Jest Mir 1B 37/2.8
Pójście w kierunku jeszcze krótszych ogniskowych o tyle nie ma sensu, że aby uzyskać tę sama skalę obrazu na kamerze, będziesz musiał odległość od przedmiotu skrócić drastycznie i w końcu wylądujesz na szkiełku bez złapania ostrości. Może ktoś sprawdzić, czy i 35mm nie załapie się w tej lidze, bo nie przeliczałem?
Pozdrawiam
-J.
P.S. Do jakichś obliczeń przydałoby się znać nie tylko nominalny rozmiar sensora kamery (te 2/3"), ale jego dokładne wymiary w mm x mm. Mając to i obliczając powiększenie, będzie można w oparciu o kalkulator ze strony Cambridge In Colour
https://www.cambridgeinco...bes-closeup.htm
policzyć dla danej ogniskowej ile pierścieni dystansowych trzeba oraz jaka bedzie odległość przedmiot - matryca kamery. Znając długość obiektywu + pierścienie, od biedy da się oszacować, czy nie wleziemy w soczewkę.
 
 
Cuma 
Nowy


Posty: 4
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 24 Kwi, 2021   

Jar bardzo Ci dziękuję za klarowną i wyczerpującą odpowiedź, która bardzo mi pomogła. Tak, to są szkiełka mikroskopowe. Kamera ma dla obiektywów mocowanie C-mount (średnica 1 cal i 32 zwoje na cal). Helios jest wkręcony na adapterze. Kamera jest elementem stanowiska pomiarowego na którym działam w ciemności, dlatego wolę obiektyw zmiennoogniskowy - mogę sobie łatwo dostroić ostrość. Mała odległość między szkiełkiem i obiektywem ma dla mnie pierwszorzędne znaczenie ponieważ ważne jest aby normalna do płytki pokrywała się osią obiektywu. To najłatwiej uzyskać zbliżając się do płytki szklanej ponieważ konieczny zakres ruchu stanowiskiem na którym stoi kamera jest mały. To raz, a dwa planuję rejestrować obraz w układzie gdy szkiełko będzie w poziomie (teraz jest w płaszczyźnie prostopadłej do poziomu) zaś kamera będzie nad szkiełkiem (wówczas zmiana ogniskowej będzie konieczna). Czas ekspozycji to zwykle 200 ms.

# Mało co jest pomiędzy 35 a 50mm dostępne na to (M42) mocowanie.

Wnioskuję, że powinienem szukać obiektywu takiego jak MIR-1B 2.8/37 37mm f/2.8 / M42 (czyli ogniskowa 37 mm) ale ze zmienną ogniskową i uchwytem C-mount.

Pozdrawiam

Cuma
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Sob 24 Kwi, 2021   

Jest masa obiektywów do kamer z mocowaniem C-mount o ogniskowych poniżej 50mm.
Bez trudu dobierzesz pod wymaganą skalę odwzorowania i to jak bardzo chcesz zmniejszyć odległość fotografowania.

Będziesz fotografował w skali odwzorowania 76/8.8= 1:8,6
 
 
Cuma 
Nowy


Posty: 4
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 25 Kwi, 2021   

Dziekuję PDamian za pomoc. Mam pytanie dotyczące określania skali odwzorowania. Minaowicie, dlaczego wartość 76 dzielona jest przez 8.8?
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 25 Kwi, 2021   

C-mount to inne mocowanie. Nie pisałem o tym, choć mnie korciło, bo uznałem,ze skoro już masz wyposażenie do M42, najprościej/najtaniej będzie kontynuować tę drogę. Ty korzystasz z Jakiejś przejsciówki C-mount m42 zapewne. Na C-mount jest cała masa obiektywów, problem w tym, że robionych na bardzo różnej wielkości przetworniki. Od 1/3" do 1" nominalnie. Niemniej, łatwo coś byłoby zaadaptować. Znajdziesz zarówno tanie szkła, jak i b. drogie w tym segmencie. Te o ogniskowej 25+ mm często potrafią obsłużyć nawet matrycę 4/3 bez drastycznej winiety. Bez problemu znajdziesz takie o ogniskowej 35 i 50mm za stosunkowo małe pieniądze.
Ponawiam pytanie o wymiary boków sensora kamery. Podejrzewam, że te 8.8 u PDamian to własnie zgadywana domyślna wartość dłuższego boku Twojego sensora :lol:
Ale najważniejsze: nadal nie widzę potrzeby obiektywu typu zoom, szczególnie, jeśli potrzebujesz dobrego światła. Skalę obrazu bez problemu wyregulujesz odległością, a ogniskowanie to zupełnie inna sprawa, przecież obiektyw ma osobny pierścień nastawy ostrości, który porusza soczewkami. Czyli to niezależny stopień swobody. Wprawdzie obiektywy o tzw. wewnętrznym ogniskowaniu mają jednocześnie "pływająca" wartość ogniskowej podczas ostrzenia, ale to nie powinien być problem w Twoim przypadku. Te, które ruszają całym modułem optycznym obiektywu (np. te 25-tki na C-mount) nie maja w zasadzie tej wady. W zasadzie, bo przy tak małych odległościach przedmiotowych ruch obiektywem podczas ogniskowania i tak trochę może mieszać. Rozumiem, że masz jakiś mechanizm regulujący odległość kamery od szkiełka na tym stanowisku pomiarowym. Nawet jeśli jego skok jest niewielki, to zawsze można się wspomóc jakimś stałym elementem dystansowym w uchwycie kamery (jakieś szyny, podkładki, bloczki, zależnie od konfiguracji). Wystarczy ustawić raz i będzie zawsze dobrze. Tak więc zoom zbędny 100%.
Skonfiguruj uchwyt kamery tak, żeby środek skoku mechanizmu regulującego odległość kamery od szkiełka wypadał mniej więcej we właściwej pozycji przy jako tako zogniskowanym obrazie na odpowiedniej powierzchni szkiełka. Zrób to "na sucho" przy świetle, maźnij markerem znacznik na testowym szkiełku w uchwycie i ustawiaj. Potem podczas realnego pomiaru z właściwym szkiełkiem starczą drobne korekty dwoma pokrętami i tyle.
Chyba, że musisz dokonywać pomiarów z różnym powiększeniem/skalą obrazu. Wtedy to kompletnie inna bajka, ale Twoje opisy sugerują inaczej. W innym przypadku upieranie się przy zoomie tylko utrudni znalezienie sensownego szkła, zawężając wybór i ew. zwiększając koszta. Zoomy będą też ciemniejsze, jeśli ma dla Ciebie znaczenie czas ekspozycji.
Najprościej zatem będzie spróbować z tym Mirem 37mm, chyba, że z wyliczeń wyjdzie, że nie złapiesz ostrości z pierścieniami macro, bo przy żądanej skali obrazu wjedziesz szkiełkiem w soczewkę. Ale raczej się nie spodziewam.
Aha, gdybyś postanowił wejść w obiektywy C- mount, to jest jeden haczyk: też będziesz, z racji odległości, potrzebował pierścieni dystansowych, tylko na C-mount. Tu informacja : one istnieją nieformalnie na rynku. W postaci pierścieni dystansowych adaptujących C/CS-mount. To jest ten sam gwint, ale inna odległość indeksowa. CS jest nowszym standardem, ten sam gwint, tylko krótszy dystans do matrycy. Wiele nowych obiektywów do CCTV jest sprzedawanych od razu z tym pierścieniem, aby można było je użyć w kamerach obu standardów. Możesz kilka takich wykorzystać jako pierścienie macro. Grubości nie pamiętam, sprawdź na wiki czy gdzie, ile mm jest różnicy odległości indeksowej między mocowaniami C a CS. Możesz też wytoczyć po prostu tulejki różnej długości z gwintami na końcu, jeśli masz dostęp do warsztatu. Swego czasu drążyłem temat, bo mam m. in.obiektyw na C-mount Meopta 40/1.8 od kamery filmowej, adaptowany do aparatu m4/3. Miał być od foto nocnego nieba, ale resztkowa winieta mnie zniechęciła, a do dziennego foto używam zoomów w tym zakresie ogniskowych. Raz się nim bawiłem na wycieczce w górach. Przez krótki czas badałem kwestię zrobienia z niego macro, stąd szukałem tych pierścieni dystansowych C-mount :lol:
Pozdrawiam
-J.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 25 Kwi, 2021   

Aha, tu masz jeszcze specyfikacje Helios 44m vs. Mir1B, znajdziesz minimalne odległości ostrzenia (bez pierścieni):
http://allphotolenses.com/lenses/item/c_936.html
http://allphotolenses.com/lenses/item/c_4823.html
Wychodzi na to, że dla Heliosa jest nieco mniejsza 0.5m vs 0.7m dla Mir-a. Może więc będzie trzeba dołożyć pierścieni, aby złapać ostrość przy danej wielkości kadru. Ale to wyjdzie w praniu.
-J.
P.S. Jeśli nie masz mechanizmu regulacji odległości kamera-przedmiot, dorób. To może być np. śruba z pokrętłem , popychająca blok z kamerą, kontrowana sprężyną z drugiej strony.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 25 Kwi, 2021   

To takie moje niechlujne orientacyjne szacowanie skali odwzorowania było żeby pokazać, że pierścienie mogą być zbędne -niektóre obiektywy C-mount pozwalają na bliskie ostrzenie.

Dobrze, że Jar napisał o różnym polu krycia tych obiektywów.
Dodatkowo są one często też opisane do różnych rozdzielczości matrycy "FHD", "6Mpix", "10Mpix".
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 25 Kwi, 2021   

Czyli konstruujesz klasyczny makroskop.

Jestem na etapie konstruowania podobnego urządzenia. Kamera mikroskopowa z mocowaniem c-mount. Adapter c-mount/Nikon F (ale mogę do niego dodać Nikon/M42) i do tego jakieś szkło makro. Całość opieram o statyw mikroskopu stereoskopowego. Daje możliwość precyzyjnego ruchu w osi Z.

https://entomo.pl/forum/download/file.php?id=136736&mode=view

Jak pisał kolega Jar, w takim wypadku nie trzeba bawić się w zooma. Ogniskujesz sobie obiektyw przy tak ustawionym statywie, że obiekt jest idealnie wyostrzony, a to co chcesz masz w kadrze. Przesuwając makroskop, zmieniasz płaszczyznę ostrości.

Ja polecałbym z M42 Industar-61L/Z 50/2.8 (odległość ostrzenia 0,3 m, świetna ostrość i dobry kontrast). Świetny jest też Super-Multi-Coated Macro-Takumar 50/4 (0,23m, świetna ostrość i kontrast). Ewentualnie jakiegoś manualnego Nikkora Micro, jeśli Twój adapter na to pozwala.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 26 Kwi, 2021   

Link przestał działać, a edytować posta już nie mogę.

Zdjęcie zestawu o którym pisałem:

Oparty o statyw mikroskopu stereoskopowego Delta Optical SZ-630 (wolałbym coś z dodatkowym pokrętłem mikro, do precyzyjniejszych ruchów). Do tego aluminiowy pierścień do zwiększania dystansu od obiektu (mogę łączyć tak 2-3 sztuki), jak muszę pstryknąć coś znacznie większego niż standardowo i zależy mi na polu widzenia. Kamera to w zależności od tego, co aktualnie posiadam na warsztacie (tu, któraś z Delta Optical). Ważne, że mikroskopowa z C-mount. Do tego adapter c-mount/Nikon. Obiektyw fotograficzny. Najczęściej używam Nikkora Micro 60/2.8D, czasem łączonego przez pierścienie. Doświetlam oświetlaczami typu "gęsia szyja". Ten papierowy pierścień pozwala mi ładnie rozproszyć światło, dzięki czemu mogę fotografować mocno odblaskowe obiekty.
 
 
Cuma 
Nowy


Posty: 4
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 26 Kwi, 2021   

Sensor kamery ma 2/3" czyli 8.8x6.6 mm. Nie skojarzyłem, teraz już rozumiem o czym pisał PDamian. Ze mnie taki fotograf, że mając pierścień nastawy ostrości w Heliosie uznałem, że ogniskową zmieniam. Ale przypał. Dziękuję za informację o pierścieniach z gwintami C-mount. Myślę, że wejdę w C-mount. Oferta obiektów stałoogniskowych z tym złączem jest istotnie duża. Jak to przeanalizuje i ogarnę temat to napiszę i zdjęcia zestawu pokażę. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!

Cuma
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1053
Skąd: Reda
Wysłany: Wto 27 Kwi, 2021   

Matryca 2/3' ma przekątną 11 mm, więc obiektyw standardowy do tej matrycy powinien mieć ogniskową ok. 11 mm. Dla tak małej matrycy lepszymi obiektywami będą zaprojektowane do małych matryc. Będzie lepsze przenoszenie kontrastu bo nie wprowadzają nadmiaru światła, które i tak nie jest wykorzystane. No i ze względu na płaski kształt obiektu i małej odległości do obiektu (piszę tu już o krótkiej ogniskowej w okolicy 11 mm) najlepszy by był obiektyw o konstrukcji typu powiększalnikowego lub szpiegowski (jak np. Industar 50/3,5). Bo to są obiektywy specjalnie zaprojektowane do fotografowania płaskich obiektów. Tak to wygląda teoretycznie. W praktyce to można kupić wymienne obiektywy do Nikona J, tylko nie da się kupić adaptera aby taki obiektyw zamocować. W praktyce pozostają obiektywy M42, w miarę tanie i dostępne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15