Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Z Tento 10x50 na...?
Autor Wiadomość
xBolek 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Pią 14 Maj, 2021   Z Tento 10x50 na...?

Cześć, piszę do Was z prośbą o pomoc, bo już mi mózg paruje :)

Posiadam starą (made in USSR) Tento 10x50, która służyła świetnie, ale niestety już nie nadaje się do użytkowania np. nie da się wyregulować ostrości w prawym okularze, wydaje się też, że jest rozkolimowana. Po lekturze wielu stron internetowych oraz tego forum zdecydowałem, że kupię dwie.

Jedna będzie do obserwacji nocnego nieba oraz ptaków, szczególnie podczas jakichś wyjazdów w ,,dzikie tereny"; być może też samolotów. Do tego zastosowania najbardziej skłaniam ku Celestron SkyMaster 15x70 +statyw, choć zastanawiam się nad większym powiększeniem. Zależy mi, żebym podczas obserwacji ptaków widział dużo szczegółów. Czy ten model i to powiększenie będzie odpowiednie do takiego zastosowania?

Jako drugą lornetkę chciałem jakąś poręczniejszą i lżejszą od Tento, żebym mógł ją zabrać np. do zoo, na spacer do lasu, na wyjazd nad jezioro, czy w góry. Właśnie przy tej drugiej, mam największe dylematy. Jestem przyzwyczajony do powiększenia x10, więc szukałem jakiejś 10x32. Myślałem też o 8x30, ale mam obawę, że będę czuł niedosyt.

Całe życie jechałem na Tento i nie mam porównania z innymi sprzętami co potęguje moje rozterki. Chciałem też, żeby posłużyła mi przez wiele lat i tak jak na początku myślałem, że kupię coś za 300zł to powoli zwiększałem budżet do 600zł, a wczoraj już się zastanawiałem nad Vortex-Diamondback HD 10x32 (879zł). Czy znajdę coś dobrego za te 500-600 zł, czy poczuję miażdżącą różnicę jak dam 900? Możecie podrzucić jakieś propozycje?

Będę też wdzięczny za wszelkie uwagi i opinie.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pią 14 Maj, 2021   

xBolku :) to trochę tak jakbyś mając 40 lat pytał się swojej mamy ... Mamo , mam się żenić . Czy przez kolejne 40 lat będziemy mieszkać razem ? . I co ta biedna stara matka ma Ci odpowiedzieć ? . Synu to Ty nosisz portki , Ty zdecyduj .
 
 
adaher 
Entuzjasta



Pomógł: 3 razy
Posty: 729
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 14 Maj, 2021   

Kilka lat temu przeczytałem radę Redaktora Arka, żeby kupić jedną dobrą lornetę, niż więcej słabszych... Do tej pory cieszę się, że posłuchałem tej rady. Dodatkowo wyznaję powszechną na tym forum opinie o zakupie najlepszej lornetki na jaką nas stać+parę złotych jeszcze, na wszelki wypadek :smile:

Ja na Twoim miejscu (ale to Twoje, nie moje miejsce...) kupiłbym najlepszą możliwą 10x42. I już mówię dlaczego. Ja, podobnie jak i Ty, bardzo lubię powiększenie 10x, tyle, że 10x32 to już nie jest lornetka stricte uniwersalna i jako jedna to słabe raczej rozwiązanie, zwłaszcza do oglądania nocnego nieba... A 10x42 całkiem dobrze podziała i w astronomii, i w obserwacjach ogólno-krajobrazowo-wycieczkowo, i doskonale do obserwacji ptaków! W zoo też za bardzo nikt nie będzie za Tobą się oglądał :smile:

15x70 to raczej mało "ptasia" lornetka, no chyba, że do obserwacji ptaków na gnieździe, z daleka i bezwzględnie ze statywu...

Pozdrawiam i życzę powodzenia w podjęciu dobrej decyzji!
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 14 Maj, 2021   

Ja z kolei mam wiele lornetek i to mi pasuje. Jako kieszonkową, turystyczną coraz bardziej przekonuje mnie powiększenie 8x choć byłem fanem 10x... Jednak wolałbym małą, lekką 8x. Te kryteria spełniają Diamondback i Nikon Prostaff 7. Z tym "niedosytem" możesz się jakiś czas borykać ale to raczej pułapka umysłu niż rzeczywisty niedobór powiększenia.

Racje Adahera też warto rozważyć - dobra 10x42?... Ja np. mam a i tak częściej korzystam z lżejszej 8x32.

Skymaster 15x70 to ekonomiczna, podstawowa lorneta, którą można operować na krótko z ręki więc ma swoje zalety choć i parę wad. Jeśli większy power to proponuję lunetę, choćby tani refraktor.
 
 
gaudemus 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Posty: 111
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 14 Maj, 2021   

Tylko zwróć uwagę na to że obserwacje ze statywu to są dość specyficzne obserwacje. Stacjonarne, na wybranym stanowisku.
Na dodatek do nocnego nieba i samolotów dobrze jest mieć żuraw na statywie, inaczej obserwacje wysoko na niebie położonych obiektów są dość karkołomne ;)

Na spacery, wyjazdy itd najlepsza jest mała i lekka 8x30/32 , z szerokim polem widzenia.
Choć nie bał bym się powiększenia 10x32 , dobrej klasy lornetka poradzi sobie bez problemu. Kiedyś w dość skrajnych warunkach wieczorem przy szarówce w dość pochmurny dzień bez problemu obserwowałem moją 10x32 w cieniu drzew nad stawem ptaki. Chociaż 8x25 już wtedy zaczynało nie wyrabiać ...

Ja jednak najczęściej zabieram na wyjścia 8x
Przekonałem się że różnica w powiększeniu pomiędzy 8x a 10x jest stosunkowo niewielka, za to różnica w stabilności obserwacji ogromna. Wbrew pozorom więcej szczegółów dostrzegam w stabilnym 8x niż w lekko drgającym 10x ...
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pią 14 Maj, 2021   

xBolek napisał/a:
Zależy mi, żebym podczas obserwacji ptaków widział dużo szczegółów.

Lornetką 15x70 ze statywu zobaczysz mnóstwo szczegółów, ale tylko u ptaków... wypchanych, nieruchomych.
xBolek napisał/a:
Jako drugą lornetkę chciałem jakąś (...) żebym mógł ją zabrać np. do zoo, na spacer do lasu, na wyjazd nad jezioro, czy w góry

ZOO i las to jeden biegun, a góry i jezioro - drugi. Do pierwszego 8x jest aż zanadto, a drugiego zastosowania - 10x40(42, ewentualnie 36) to najbardziej uniwersalny sprzęt, dlatego sugeruję wybierać coś spomiędzy np. tego typu lornetek 10x (ta Delta w przykładzie jest w wersji 8x, bo akurat na ceneo nie widziałem oferty w wersji 10x) a jeżeli 10x to mało, wtedy np. coś z takich 12x50 . Z tym, że z lornetką 12x50 do lasu nie próbuj wchodzić, bo się rozczarujesz.
gaudemus napisał/a:
więcej szczegółów dostrzegam w stabilnym 8x niż w lekko drgającym 10x
Tys prowda, choć może akurat drgania w 10x nie są jeszcze aż tak uciążliwe. Sporo zależy tutaj od stabilności ręki/chwytu.
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Sob 15 Maj, 2021   

Kronos 20x60 i bpc 8x30.Bedziesz Pan zadowolony.Rosyjska prosta technika,łatwa w regulacji i można kupić tanio.Metal,skóra,szkło.
 
 
zadra 
Początkujący
nowy szukacz


Posty: 38
Skąd: skątowni
Wysłany: Pon 17 Maj, 2021   

Z mojej strony mogę dodać, że jak wyżej - najbardziej ulubioną, uniwersalną jest lekka 8x30 PORST UNIVWERSAL (radzieckie korzenie na zagraniczne rynki).

Gdy mogę korzystać z ZOMZ 12x45 Sotem'a 7x35 to i tak najczęściej sięgam po tę lekką małą i jasną lornetkę.

Testowo miałem u siebie dachową lornetkę Leupolda 10x52 za circa 1000npl i nie widziałem znaczącej przewagi prócz tego, że nowa i nowoczesna..
Obraz oczywiście bardziej naturalny niż w ZOMZ'ach itp, ale też trochę inna (trudniejsza regulacja) ostrości prawego oka, mała głębia ostrości, gorsze dopasowanie do twarzy podczas obserwacji. Wyraźne spiki podczas obserwacji w nocy (gwiazdy lub lampy uliczne )
Oddałem do sklepu i choć nie miałem w ręku Vortex'ów to po przeczytaniu wielu informacji o vortexach doszedłem do wniosku, że leupold wyszedł z tej samej fabryki bo wiele cech miały wspólnych.

W każdym razie nie widziałem powodu, żeby płacić 4x więcej niż zapłaciłem za zomza 12x45 za lornetkę bez efektu WOW ..
Zastanawiałem się również nad aperturą 10x40, 10x42 ale na razie dałem sobie spokój z poszukiwaniem św Grala..
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 23 Maj, 2021   

xBolek.Jeżeli już to zamiast Diamondbacka HD 10x32 kup 8x32.Lornetka z szerokim polem /8,2*/,dużo lepiej się przez nią patrzy /mniejsze drgania /.Jeżeli 8-10x42 to najtańsza a warta zainteresowania to Delta Forest II lub Vortex Diamondback HD ale to już około 1000 zł.Inne dobre to już ceny powyżej 1000 zł. Tak jak napisał kolega adaher,lepiej dołożyć i kupić najlepszą na jaką Cię stać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14