Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
gaudemus 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Posty: 111
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 10 Cze, 2021   

@nasiebudka

Próbowałaś kiedyś porównać jednocześnie obraz z lornetki 8x oraz 10x ?
Pomijając kwestie marki, jakości, ceny itd to różnica w powiększeniu pomiędzy 8x a 10x jest stosunkowo niewielka.
Jeśli szukasz tylko większego powiększenia to w stosunku do 8x sensowne wydaje mi się poszukanie jakiejś 12x - wtedy zobaczysz istotną różnicę.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 10 Cze, 2021   

gaudemus. Ale kolezanka chce lornetkę lekką a Ty proponujesz jej cegłę. Co do 10x to masz rację, jest mała róznica w powiększeniu w stosunku do 8x ale jest róznica w rozróżnieniu szczegółów, zwłaszcza jeżeli ta 10-tka nie jest słaba optycznie. Ja też bym proponował kupić dobrą 8-kę z dużym polem widzenia bo i to łatwiejsze do utrzymania / mniej drgań/, i łatwiej wypatrywać co przy ptakach jest szczególnie potrzebne.

nasiebudka. Pomyśl nad dobrą 8x42 np.Delta Chase ED, zresztą 10x42 też jest dobrą lornetką ale trochę waży / 740 g/, Vortex Diamondback HD 10x42 ma bd cenę / 1050/ i waga 630 g, Buschnell Nitro 10x42 jest bd i waga mała, Bresser Pirsch ED waga 630 g, bd optycznie ale małe pole, Delta Titanium HD ED 8-10x42 duże pole /7*/ale jest ciężka /740 g/ i cena troszkę wyższa bo 1760 zł/. Wszystkie wymienione lornetki przed deltą Titanium kosztują poniżej 1500 zł. A jeżeli byś chciała coś świetnego to musiałabyś dołożyć jeszcze 500-600 zł i wtedy masz świetna Kowę BD II XD czy to 8x42 z polem 8,2*lub 10x42 z polem 7* i wagą 650 g. Z lornetek porro lekkich i małych nie masz szans kupić, bo wszystkie 8 i 10x42 są niestety duże i ciężkie.Musisz sama teraz rozważyć co by Ci spasowało. O Prostaffie nie myśl, szkoda pieniędzy.
 
 
Nasiebudka 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Czw 10 Cze, 2021   

gaudemus. Tak, miałam w ręce 10x (wspomnianą wyżej Delta Forest II) i faktycznie ta różnica nie jest jakaś kolosalnie duża, ale kiedy chce się dociec, czy lata Ci nad głową błotniak zbożowy czy łąkowy, to nawet taka mała różnica ma znaczenie ;) I tak jak pisze Jan55, 12x będzie za ciężkie, a i drgań przy takim powiększeniu więcej i trudniej ptaka namierzyć. Nie bez powodu do birdwatchingu polecane są albo 8x albo 10x.

Jan55. Uch, dużo tego! Bardzo, ale to bardzo dziękuję :) Muszę się im teraz dobrze przyjrzeć. Waga jest, nie ukrywam, moim priorytetem, bo jeśli lornetka okaże się za ciężka, to będzie się kurzyć w domu, a ja będę dalej używać mojej starej Yosemite. I zakup będzie bez sensu. Tak więc wszystko powyżej 700g zdecydowanie odpada, choćby pod każdym innym względem było fantastyczne.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 10 Cze, 2021   

Nasiebudka. Dlatego podałem Ci wszystkie te modele / poza Deltą Chase iTitanium/, których waga jest poniżej 700 g. Ja z racji tego, że nie mogę nosić lornetki cięższej, starałem się kupić lornetki mieszczące się w tej wadze, chociaż mam dwie, które ważą 740 g, ale tylko dlatego, że mają szerokie pola i są świetne optycznie i kupione w dobrej cenie. Jeżeli możesz zwiększyć budżet do 1960 zł to zastanów się nad tą Kową 8x42 bo to lornetka na poziomie lornetek 2x droższych.
 
 
Metman 
Nowy


Posty: 10
Wysłany: Czw 10 Cze, 2021   

Skłaniam się do nabycia DO Forest II 10x42, ale miłośnicy ptaków pisali jeszcze o lornetce Levenhuk Karma PRO 10x42, możecie coś powiedzieć na jej temat w porównaniu do Forest-a?
Przewineły się także DO Forest II 10x50 i 12x50, czy możecie coś powiedzieć na ich temat w odniesieniu do 10x42? Chodzi oczywiście cały czas o obserwację ptaków (problem drżenia obrazu przy 12-krotnym powiększeniu już był wyjaśniony).
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 11 Cze, 2021   

Na pewno DO Forest jest lepszy od Levenhyka, przede wszystkim ma większe pole widzenia co jest istotne przy obserwacji ptaków i jest lepsza mechanicznie. Levenhuk to taka marka która ma to do siebie, że jak trafisz na egzemplarz dobry to masz szczęście. Jakość wykonania ich jest poniżej Delty. Miałem kilka różnych modeli w ręce i każda coś miała nie tak. Więc tutaj bym się nawet nie zastanawiał. Poza tym masz pożądny serwis Delty z którym ponoć nie ma problemów. Co do Delty 10x50 to jest troszkę gorsza optycznie, przede wszystkim w/g mnie troszkę jakby ciemniejsza i ma bardzo małe pole widzenia /5*/ nie wspominając o aberracji.12x nie znam więc nic nie napiszę. Proponuję abyś się skłonił i kupił DO 10x42 a będziesz zadowolony, zakładając, że nie mierzysz w nic lepszego.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 11 Cze, 2021   

Metman napisał/a:

Przewineły się także DO Forest II 10x50 i 12x50, czy możecie coś powiedzieć na ich temat


Zapomnij - mniejsze pole ale przede wszystkim słabsze optycznie od 42mm
 
 
Metman 
Nowy


Posty: 10
Wysłany: Pią 11 Cze, 2021   

Jan55 i Abs,
Bardzo Wam dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji.
Pozdrawiam :)
 
 
dzyndzla 
Nowy


Posty: 1
Skąd: kraków
Wysłany: Nie 20 Cze, 2021   

No cześć,
jak większość w tym wątku poszukuję sprzętu do wejścia w świat lornetek i tym samym Waszej porady / recenzji wytypowanych przeze mnie kandydatów:

1. Bushnell H2O 10x42
2. Bushnell Prime 10x42
3. Delta Optical Forest II 10x42
4. Vortex Diamondback 10x42

Wymagania / przypadki użycia:

1. Jestem okularnikiem, więc szukałem sprzętu z odstępem źrenicy >= 15 mm,
2. Jako, że lornetka ma być używana w trakcie dnia i raczej 'w ruchu' zdecydowałem się na 10x42,
3. Użytek raczej turystyczny; szlaki górskie, las, kajak może, ale też lęgowiska ptaków.
4. Budżet około 1000 zł, wolałbym raczej do 1000 zł, ale to nie jest warunek zaporowy.

Moje doświadczenie jest całkowicie żadne, nie licząc kontaktu z radzieckim sprzętem. Będę wdzięczny za każdą recenzję :)
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 20 Cze, 2021   

dzyndzla napisał/a:
1. Jestem okularnikiem, więc szukałem sprzętu z odstępem źrenicy >= 15 mm,
2. Jako, że lornetka ma być używana w trakcie dnia i raczej 'w ruchu' zdecydowałem się na 10x42,
3. Użytek raczej turystyczny; szlaki górskie, las, kajak może, ale też lęgowiska ptaków.
4. Budżet około 1000 zł, wolałbym raczej do 1000 zł, ale to nie jest warunek zaporowy.


No to cześć!
Dzyndzla skoro jesteś z grodu Kraka to akurat dobrze się składa ponieważ w sklepie Fotoplus na ulicy Studenckiej 6 jest aktualnie promocja na wybrane modele lornetek Pentax-a. W związku z tym polecam Tobie abyś się tam udał i obejrzał (można wyjść przed sklep ze sprzętem) model Pentax SD 10x42 WP który ma spory odstęp źrenicy bo 18 mm.

To ten sprzęt:

https://fotoplus.pl/lornetki/mysliwskie/Pentax-SD-10x42-WP

Życzę udanej obserwacji, być może zaowocuje dokonaniem zakupu.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 20 Cze, 2021   

Do używania w ruchu nie radzę Ci 10x,bo na kajaku czy na rowerze nie utrzymasz nieruchomo lornetki, no chyba że masz stalowe mięśnie i dłonie jak imadła. Lornetka 10x raczej nadaje się do statycznego oglądania, natomiast w ruchu to raczej 8x42 bo jest stabilniejsza w utrzymaniu. Przemyśl to sobie. Natomiast jeżeli masz ochotę to odezwij się do mnie na Priv /adres w profilu/ bo miałbym dla Ciebie propozycję 10x42 Vortex DB HD w bd cenie / poniżej 1000/ i generalnie nowa.
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 272
Wysłany: Nie 20 Cze, 2021   

dzyndzla napisał/a:

Wymagania / przypadki użycia:
1. Jestem okularnikiem, więc szukałem sprzętu z odstępem źrenicy >= 15 mm,
2. Jako, że lornetka ma być używana w trakcie dnia i raczej 'w ruchu' zdecydowałem się na 10x42,
3. Użytek raczej turystyczny; szlaki górskie, las, kajak może, ale też lęgowiska ptaków.
4. Budżet około 1000 zł, wolałbym raczej do 1000 zł, ale to nie jest warunek zaporowy.


2. Za dnia i w ruchu - po co 42mm?
Za dnia - 30-32mm wystarczy.
W ruchu - im mniej na szyi tym lepiej, a zapewniam że lornetka poniżej 0,5kg i taka 700g to jest odczuwalna różnica. 30-32mm będzie ważyć mniej od 42mm (choć są wyjątki, gdy 32mm jest wyjątkowo ciężkie jak na swoją klasę a 42mm wyjątkowo lekkie).

3. Turystycznie - im lżej, tym lepiej. Tak samo z aparatem fotograficznym.
Lekka lornetka = noszona na szyi, w każdej chwili dostępna.
Cięższa lornetka = noszona w plecaku, czyli potrzebna każdorazowo procedura: zatrzymać się > zdjąć plecak > wyciągnąć lornetkę > wyjąć z pokrowca > obserwować > schować lornetkę > założyć plecak
Bardzo ciężka lornetka = zostaje w szufladzie w domu bo nie chce się jej nosić nawet w plecaku

Turystycznie = powiększenie x8 praktyczniejsze od x10
(mam x8, x10 i x15 ze stabilizacją - najczęściej turystycznie/mobilnie/żeglarsko używam x8)

4. Mały budżet = optycznie więcej dostanie się z konstrukcji porro niż z dachówki (mimo iż te modne), więc może Kowa YF 8x30 ?
Mały budżet = poszukaj używanych
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 20 Cze, 2021   

Jeżeli już 8x32, to lepszą od tej Kowy jest lornetka Vortex Diamondback Hd 8x32. Lepsza optycznie, szerokie pole widzenia, mała i lekka. Kowa przy niej to wielkościowo cegiełka. Vortex jest idealny do każdego rodzaju turystyki, można go schować nawet do kieszeni. Jest droższa ale warta swojej ceny. w Teleskopach można ją kupić w dobrej cenie /799/.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 21 Cze, 2021   

dzyndzla.Z Pentaxa to tylko 8x42 bo ma pole w miarę szerokie, oczywiście jeżeli producent podaje prawdę. Co do optyki to z tego co czytałem to obraz jest lekko zaniebieszczony a za tą cenę po obniżce to można go oglądnąć. Ale tak jak napisałem w poprzednim poście, do turystyki mierz w 8x32 lub jest jeszcze lornetka Bresser Pirsch /zielona/ 8x34. Powinna być niezła bo 8x42 optycznie jest na poziomie DO Chase a cena 599 zł w Astrozakupach. Jest troszkę większa od Vortexa, lekka /200 g mniej niż Pentax/, pole co prawda ma 7* ale jak Ci nie przeszkadza ta wielkość pola to mażesz się nią zainteresować, podwójny mostek, obudowa bardzo ergonomiczna, nie źle ogumowana no i cena przez pół Pentaxa i Chase. Ale wybierając między Vortexem a Pentaxem czy Bresserem, wybrał bym Vortexa Db HD 8x32. :smile:
 
 
pokorak_1 
Początkujący


Posty: 40
Wysłany: Pon 21 Cze, 2021   

Cześć,

Tym razem trochę inaczej zadane pytanie. Nie "co kupić" ale "co zostawic".

Chciałbym zostawić w kolekcji jedna z poniższych lornetek a dwie sprzedać (nie od razu, za jakiś czas). Którą będąc ma moim miejscu byście zostawili a które dwie sprzedali i dlaczego?

IMG_20210621_093703_resize_3.jpg
Plik ściągnięto 2207 raz(y) 378,61 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,76 sekundy. Zapytań do SQL: 17