Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
finuu 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sro 21 Lip, 2021   

Dzięki za szybką odpowiedź i podpowiedź jaką wagę lornetki brać pod uwagę. Zainteresowany nie zgłaszał zastrzeżeń do porro, ale nie ma też porównania. Wydawało mi się, że Nikon PROSTAFF 3S 8x42 mógłby być dobrym modelem ze względu na odsunięcie źrenicy 20,2 mm i obrotowo-przesuwne gumowe muszle oczne (nie do końca rozumiem o co chodzi, ale Nikon wskazuje, że to zaleta dla osób noszących okulary). Niestety waga to 565 g więc pewnie może być trochę za ciężka. Czy ktoś może kojarzy inne lornetki z dużym odsunięciem źrenicy a jednocześnie lekkie?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2494
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 21 Lip, 2021   

Podam Ci kilka modeli lornetek jak najbardziej pasujących do Twoich wymagań:
Bushnell Prime 8x32 - dach waga 440 g
Bresser Pirsch /zielony/ 8x34 - dach waga 440g
Bresser Pirsch /zielony/ 8x42 - dach waga 640g
Delta Forest II 8x42 dach waga 700g
Kowa YF /czarna/ 6x30 - porro waga 470g
Kowa YF / j.w / 8x30 - porro waga 470g
Vortex Raptor 8,5x32 - porro waga 490g
Te modele wystarczą w zupełności do obserwacji dziennych.
Wszystkie powinny mieścić się w Twoim budżecie. Oczywiście są lornetki lepsze ale to już inna kasa.
Lornetki od poz.2 do 6 powinny być w sklepie Teleskopy w Warszawie a lornetka z poz. 1 w sklepie Militaria. Najlepiej w jednej ręce trzyma się lornetki Bressera, poz. 3 i 4, z racji otwartego mostka.
Tych parametrów, które podałem musisz się trzymać bo lornetki o powiększeniu 10x... w jednej ręce bez drgań nie ma szans utrzymać, mają z tym problem nawet osoby zdrowe. Jeszcze jedno, dachówkę w jednej ręce w/g mnie, trzyma się stabilniej, ale to musicie sprawdzić osobiście.
Życzę powodzenia w wyborze i ewentualnym zakupie. :smile: Nie daj się namawiać w sklepach na żadne wynalazki np. Nikon Prostaff- ciemnica widokowa.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Sro 21 Lip, 2021   

Spośród tych, które wymienił Jan55, zdecydowanie brałbym pod uwagę te o obiektywach średnicy 30-34 mm. No i raczej dachówka. Domyślam się że większe Jan podał jedynie dla kontrastu, żeby podkreślić przewagę trzydziestek nad większymi, jeśli brać pod uwagę potrzeby adresata tej lornetki. Jestem przekonany, że którąkolwiek z nich kupisz, obdarowany będzie zadowolony. Przeskok z PZO 6x30 będzie ogromny.
Ps: z powyższych ja bym chyba wybrał tego Bushnella.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2494
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 21 Lip, 2021   

Tak, Bushnell jest niezły, ale ten Bresser Pirsch x34 też niezły i optycznie i ma bardzo dobrą ergonomię. Uważam, że dla osoby, która będzie operowała tylko jedną ręką, trzymanie Pirscha będzie super wygodne. Ta wygoda spowodowana jest niezbyt grubymi tubusami, które oplata się palcami i podwójnym mostkiem, który powoduje, że lornetka nie wyślizguje się z ręki.
 
 
finuu 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pią 23 Lip, 2021   

Ostatecznie wybrał sam zainteresowany Kowę YFII 30-6. Budżet nadczerpnięty, ale w końcu to zakup na lata. Padło na tę, bo najwygodniej mu ją trzymać (szersza i jest jakby miejsce na kciuk). Mam nadzieję, że przy dłuższym użytkowaniu też się dobrze sprawdzi. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Bardzo nam to ułatwiło zadanie.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2494
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 23 Lip, 2021   

No i bardzo dobrze. Tak miało być bo to on będzie korzystał i jemu musi pasować lornetka. A sama lornetka jest też dobra. Co prawda nie wiem na ile i czy różni się od tej samej tylko czarnej Kowy, żeby musiała kosztować więcej. podobno zmienione zostały powłoki na szkłach i ulepszona została praca pokrętła ostrości. Oby to dało efekt lepszości. :smile: Gratuluję zakupu i powodzenia w patrzeniu na to co nas otacza nie tylko blisko ale i daleko. :grin:
 
 
pawwar87 
Nowy
pawwar87


Posty: 1
Wysłany: Pon 02 Sie, 2021   

Co powiecie o lornetce Ecotone Kamakura AD-7 10x42
https://przygodyprzyrody.pl/ecotone-ad-7-lornetka-do-obserwacji-ptakow/
jak dla mnie bardzo fajny kompromis pomiędzy dobrą optyką, niską wagą a ceną.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2494
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 02 Sie, 2021   

Za cenę tej lornetki można kupić lepsze optycznie lornetki, choćby Vortex Diamondback HD lub Delta Chase ED. Ta Ecotone może była dobra ileś lat do tyłu ale teraz na tle innych,to już jest co nieco słaba po za tym, że japońska.:grin:. Po za tym gówniane pole 6* co na dzisiejsze standardy jest marne i do tego nie grzeszące ostrością, ostre w środku ( około 60% )czyli tylko około 4* i szybko tracące tą ostrość w stronę brzegów no i nie można zapomnieć o aberracji, która też nie jest najlepiej korygowana. Wagowo też nie jest jakaś wyjątkowa bo np. Vortex waży tyle samo a DO CHase jest parę deko cięższa. W/g mnie to poprostu normalna lornetka o w miarę dobrych parametrach i nic po za tym, ale czy warta tej ceny? :roll:
Ostatnio zmieniony przez Jan55 Pon 02 Sie, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 02 Sie, 2021   

pawwar87,

Popraw pierwszy akapit recenzji, bo coś się tam zdublowało.

Lornetki nie znam. Pole 6 stopni nie należy do małych, ale obecnie dużo lornetek ma większe pola.
Ale w tym przedziale cenowym, jeśli większa część tego pola jest dobrze skorygowana i odblaski są pod kontrolą (najlepiej oceniać w warunkach zmierzchowych, gdy teren jest w głębokim cieniu przy jeszcze jasnym niebie), może to być dobry wybór.
Pytanie, czy to jest nowa wersja tej lornetki, bo obudowa jest nieco inna od tej testowanej przez Optyczne w 2007, która nie wypadła najlepiej, choć we wnioskach napisali o dobrym stosunku jakości do ceny.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 02 Sie, 2021   

Jan55, Pamiętasz foto zamiennej zaślepki na okulary, którą pożeniłem z Kową?
Ta na zdjęciu w recenzji Ecotone wygląda identycznie, więc coś mamy ustalone. Trzeba dojść, skąd Ecotone bierze te zaślepki.

Wracając do pola widzenia, przyznam też, że jestem już zepsuty polem 7 stopni w dziesiątce Kowy i niżej zejść nie dam rady, żeby mieć przyjemność z patrzenia.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2494
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 02 Sie, 2021   

Ja jestem wprost uzależniony od dużych pól a w 10x szczególnie, a teraz jak patrzę przez 6,5x32 to mam wrażenie, że odpływam w przestrzeń razem z widokiem. :mrgreen: Mam też Bushnella Nitro 10x36 z polem 6,5* i jak popatrzę przez niego a za chwilę przez Kowę 10x42 to mam wrażenie, że Nitro to dziurka od klucza. Tak odbieram tą różnicę. :shock: A co dopiero jak popatrzy się przez 8* lub 10*. Inny świat. :lol:
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 02 Sie, 2021   

Jan55, Gdy byłem w Łomiankach, popatrzyłem przez tą Kowę 6,5x32 naczytawszy się o niej na BirdForum dobrych rzeczy. Nie wiem, jaki masz egzemplarz, ale przeze mnie sprawdzany pokazywał zbyt zauważalny spadek ostrości na brzegach pola.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pon 02 Sie, 2021   

Potwierdzam ... w Kowie 6,5x32 jest bardzo duża nieostrość brzegowa . I tak chyba musi być :) . Gdyby ten model Kowy był ostry do samego brzegu przy tak dużym polu widzenia ... lornetka kosztowałaby kilka razy więcej .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2494
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 02 Sie, 2021   

Zgadza sie,nieostrosc wystepüje okolo 75-80%od srodka pola widzenia, ale poniewaz jest nie degradujaca widok, wiec nie rzuca sie tak w oczy, zwlaszcza przy tak duzym polu widzenia. Po za tym jest to lornetka za niecale 2000 zl. wiec mozna jej to wybaczyc, bo i tak jest to jedyna lornetka dachowa o tak duzym polu. Mozna zalozyc, ze przy lepiej skorygowanym polu lornetka kosztowala by trzy albo i cztery razy wiecej, jak napisal Wiking. W cenie do 4000 o tych parametrach, w/g mnie, nie ma konkurencji. :grin:
Przepraszam za pisownie ale pisze z laptopa z niemiecka klawiatura. :cry:
 
 
MariuszMM 
Bywalec
Mariusz


Posty: 118
Skąd: TRZEBINIA
Wysłany: Nie 22 Sie, 2021   

Czy ktoś porównywał bezpośrednio i doradził co lepsze:
Olympus EXPS 12x50
Delta CHASE12x50 ED
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,65 sekundy. Zapytań do SQL: 14