Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Mobilna Lornetka turystyczna
Autor Wiadomość
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   Mobilna Lornetka turystyczna

Witajcie.

Od jakiegoś czasu interesuję się zakupem małej i lekkiej lornetki turystycznej, takiej którą można schować do kieszeni lub nie będzie zajmować wiele miejsca i wagi w plecaku.
Główny cel, chodzenie po Tatrach, ewentualnie na rower.
Obecnie posiadam SkyMastera 15x70 do astro i samolotów oraz od dziecka stare Tento 7x35, które nie ma wielu zwolenników chyba na forach.
Dodam od siebie, że Tento mam po renowacji i od początku mój model trzyma jakość (malowanie odchodzącej farby oraz smarowanie mechaniki okularów, tylko tyle).
W porównaniu jakości tych dwóch modeli, uważam że bardziej krystalicznie czysty obraz daje stare Tento, SkyMaster wydaje się troszkę mniej ostry i przymglony.
Wracając do ewentualnego zakupu lornetki turystycznej, to waga i mobilność to priorytet.
Wiem co to super jakość optyki, ale w obiektywach i foto, na szczęście lub nie, mając tylko 2 modele tych lornetek nie mam porównania do lepszych.
Chodząc z pełnym 10kg plecakiem przez 12h, najpierw ważny jest ciężar całości, trzeba mieć dodatkowy ubiór, jedzenie, dużo picia, aparat i inne duperele. I w tym przypadku lornetka ma być tylko lekkim dodatkiem. Żadne Porro nie wchodzi w grę.
Gdyby nowy nabytek miał jakość obrazu jak w BPC 7x35 to dla mnie to jest satysfakcjonujące, ponieważ cena też jest kryterium pierwszorzędnym.
Z początku myślałem o modelach Kowa 10x25 SV lub Olympus 10x25 wp ii. Praktycznie jest to to samo. Jednakże rozmiar kusi, ale już pole widzenia nie. No i światłosiła raczej słaba, aczkolwiek nowy sprzęt będzie miał zastosowanie tylko w ciągu dnia.
Doszedłem do wniosku że idealnym kompromisem będzie dachówka 8x32.
Znalazłem Bushnella Prime 8x32, ma liniowe pole widzenia aż 130m/1000m, Tento ma 150 a SkyMaster tylko 70.
Pokrycie FMC pełne, BAK4 no i źrenica 4mm,...da się uważam przeżyć.
No i teraz wracając do sedna sprawy, miałem ostatnio w Decathlonie w ręku ale tylko w sklepie model Solognac 500 10x32 i w pobieżnych testach sklepowych, optyka wydawała mi się bardzo ok. Ale parametry ma słabsze od Bushnella.
Na niedomiar, nie da się spojrzeć poza sklepem aby ocenić aberrację czy nieostrość brzegową. Mechanicznie i optycznie wydawała się bardzo na TAK. Ma jednak gorsze pole widzenia od Bushnella.
Niestety tu na forum chyba panuje niechęć do takich wynalazków, ale mam wrażenie, że i tak w jednej fabryce produkują w China takiego Bushnella czy Solognaca.
Zatem czy da się kupić lub można rozważyć jakiś ciekawszy model wychodząc od takiego Bushnella w moich założeniach? Wiadomo, czasem dopłacamy jeśli wiemy, że ma to przełożenie na super jakość optyki czy mechaniki. No ale żadne Swarki, Zeissy, Alpeny nie wchodzą w grę z oczywistego powodu.
Możecie doradzić, znacie temat chyba lepiej niż ja. Przejrzałem też test Arka na temat testów dachówek, więc jakieś pojęcie mam, ale nie mam takiego rozeznania rynku co jest warte uwagi.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

Przede wszystkim to trzeba znać kwotę jaką chcesz przeznaczyć na taką lornetkę.
Lornetka z Decathlonu to miernota optycznie, jak się trafi na dobrą to dobrze, natomiast mechanicznie to miernota całkowita /zawias mostka pada w krótkim czasie /.
10x25 to nie są lornetki do patrzenia tylko do spoglądania, jeżeli już to 8x25 ale te też nie wiele lepsze. Po za tym lornetki 10x nie za bardzo nadają się w góry / duże drgania obrazu /. :cry:
Bushnell Prime 8x32 jak na swoją cenę ma niezłą optykę ale z mechaniką nie za bardzo /muszle oczne/.
Uważam, że powinieneś zobaczyć na Vortexa Diamondbacka HD 8x28 lub najlepiej na 8x32 i bądż pewien, że będzie to najlepszy Twój zakup lornetki. W przedziałe do 1000 zł, a kupisz je za 700-800 zł w "Teleskopach", nie ma lepszych, optycznie ,mechanicznie ,gabarytowo i wagowo lornetek. Vortex 8x32 to 8,2* pola widzenia, więc w górach to widokowa "bajka" :shock: . Mam ją i wiem co piszę. Wielu osobom ją poleciłem i są lepiej niż zadowolone. :smile:
Na pewno te Vortexy przeżyją wszystkie te lornetki o których myślałeś, nie mówiąc o przyjemności patrzenia przez nie. :roll:
P.s. Vortex 8x28 ma trochę małe pole/ 6,2* /chyba,że Ci to nie przeszkadza.
Jest jeszcze lornetka Bresser Pirsch Phc 8x34 za 599 zł "Astrozakupy". To nie zła optycznie lornetka z 7* pola, lekka i ma dobrą ergonomię, ale troszkę słabsza optycznie i większa od Vortexa. Na pewno lepsza od Bshnella i BPC 7x35.
 
 
Mechooptyk 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 202
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

moshica, ja kupiłem Vortexa Diamondbacka HD 8x28 właśnie dla zastosowań turystycznych. I uważam, że jest to dobry zakup. Rozważałem także Diamondbacka HD 8x32, ale ze względu na to, że jestem okularnikiem wybrałem model z większym oddaleniem źrenicy wyjściowej. Teoretycznie te 16 mm w 8x32 powinno wystarczyć, ale z doświadczenia wiem, że przy moim wielkim łbie i przez to dużych okularach nie jest to odpowiednia wartość tego parametru. W 8x32 kusiło większe pole, tutaj mam tylko 6.2 stopnia, ale da się z tym żyć. Jakość optyczna tej lornetki jest naprawdę dobra. Świetna ostrość, małe aberracje, prawidłowe odwzorowanie kolorów. Mechanicznie to bardzo dobrze wykonana, mała i zgrabna lornetka. Czasem pojawiają się odblaski w dolnej części pola widzenia. Poza tym większych wad nie widzę. Na pewno Vortex Diamondback HD 8x32 czy 8x28 to bardzo dobry wybór do takich zastosowań, o jakich piszesz. W kwocie poniżej 1000 zł chyba nic lepszego nie ma.
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

Dzięki Panowie za szybkie odpowiedzi.
Spojrzałem na cenę, w kwocie ponad 600zł za tego Vortexa, robi się przywoicie bym powiedział.
Skoro go polecacie, to najprawdopodobniej jeśli mi się uda to postaram się go organoleptycznie zobaczyć i zadecydować.
A jak wygląda sprawa w tym modelu 8x28 w praktyce to pole widzenia, nie patrzy się jak przez dziurkę od klucza ? Jest akceptowalnie ?
Przeglądałem mimo wszystko jeszcze innych producentów i jest jeszcze Ecotone Kamamura QD-7 8x28, która zbiera również dobre opinie.
Ten Vortex jest naprawde ciekawy.
 
 
Mechooptyk 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 202
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

moshica napisał/a:
A jak wygląda sprawa w tym modelu 8x28 w praktyce to pole widzenia, nie patrzy się jak przez dziurkę od klucza ? Jest akceptowalnie ?

Jest jak najbardziej akceptowalnie. Oczywiście jak popatrzę np. przez mojego Levenhuka Sherman Pro 10x50 z polem 6,5 stopnia i zaraz potem przez Vortexa 8x28, to różnica zdaje się być ogromna. Małe lornetki za rozsądne jeszcze pieniądze zawsze są rozwiązaniem kompromisowym i z czegoś trzeba zrezygnować. Ja bym ujął to tak, że przez VD HD 8x28 widać tyle co przez typową lornetkę z dziesięciokrotnym powiększeniem, z tym że obraz jest o te 20 % mniejszy. To oczywiście oczywista oczywistość, ale nie wiem jak to inaczej powiedzieć. :-) W każdym razie nie mam żadnego problemu np. ze śledzeniem za pomocą VD HD 8x28 lecących ptaków z powodu sporo mniejszego pola niż mam w posiadanej również Delcie Optical Forest II 8x42. Wolę zabierać Vortexa, bo obraz ma przyjemniejszy i jaśniejszy (oczywiście w dzień) niż DO Forest II 8x42 i jest mi go łatwiej zabierać w teren, kiedy idę obwieszony sprzętem fotograficznym.
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

No ja mam porównanie do Tento 7x35, tu mam naprawdę wygodnie i szeroko, w górach rzekłbym idealnie.
Ale zważywszy, że lata lecą, plecak ciężki a szlak długi, trzeba mieć poręczny i lekki sprzęt.
Natomiast jak używam SkyMastera 15x70 to ewidentnie pole widzenia w poziomie (liniowe) mam o połowę mniejsze.
Więc podejrzewam, że tutaj będzie coś pomiędzy.
Te 6,5 stopnia kątowe mnie nie przeraża, niby Tento ma prawie 8, ale SkyMaster tylko 4,4, więc matematyka nie kłamie ;-)
A jak z powłokami hydrofobowymi i ogólnie z z jakością szkieł ? Czy w tubusach jest czysto, kontrola jakości ok ?
Np. te tanie oraz Delta Optical ma z tym problem...
 
 
Mechooptyk 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 202
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

Egzemplarz swój zamówiłem przez internet i po przyjściu lornetki dobrze go obejrzałem. Nie stwierdziłem żadnych wad. W środku czyściutko, ogniskowanie płynne, muszle okularowe pracują pięknie, mostek sztywny, co powinno się przełożyć na wieloletnie bezproblemowe użytkowanie. Powłoki czyszczą się bez problemów. Mechanicznie i wizualnie jest to naprawdę dopracowana lornetka. Przyjemnie jest wziąć ją w łapy. Ma się przy tym wrażenie, że pomimo iż to mały sprzęt, to bardzo solidnie wykonany. Chodziłem z nią sporo po lasach, zabierałem także w Bieszczady i mogę już powiedzieć, że to fajny towarzysz wędrówek, na którego solidności mogę polegać.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

moshica...dołóż do Vortexa 8x32 i wszystkie Twoje problemy znikną :mrgreen: a zwłaszcza problem z szerokością pola. To różnica 2* w stosunku do 8x28 i to przy patrzeniu taką małą lornetką "wali" po oczach. To tak jakbyś patrzył przez okno :shock: . Miałem kiedyś BPC 5 ale patrzenie przez nią mimo 8* nie robiło na mnie takiego wrażenia. Nie wiem, może to zażółcenie obrazu powodowało, że te 8* nie wydawało mi się takie wielkie. Mam Bushnella Nitro 10x36 pole 6,5* i jak przyłożę do oczu Vortexa 8x32 po patrzeniu przez Nitro to mam uczucie patrzenia przez wielkie okno a i wzrok jakby odczuwał ulgę :smile: . Po za tym od lornetek poniżej 1000 zł cudów nie oczekuj, zawsze coś można znaleźć, chociaż ja nie znalazłem. Miałem kilka Vortexów oprócz 8x32 i żaden nie miał jakiejś konkretnej wady. Wszystko pracowało jak należy,wykonanie jest na bardzo dobrym poziomie, w/g mnie lepsze niż Nikonów Prostaff i Monarch a porównywalne z Kowami, a Vortex 8x32 jest wart dopłaty choćby tylko dla tych 2* więcej.
Co do powłok to są też bd, do tej pory nie musiałem jeszcze czyścić obiektywów, jedynie szkła okularów. Tyle, że mając kilka lornetek nie muszę eksploatować tylko jednej więc i czyścić nie mam z czego.
Generalnie w USA wypowiadają się bardzo pozytywnie o Vortex-ach a jest to rynek lornetkowy bardzo rozwinięty i wymagający.
Podsumowując - nie zastanawiaj się tylko kupuj Vortex-a 8x32, bo tak jak napisałem wcześniej, będziesz zadowolony.
Ostatnio zmieniony przez Jan55 Nie 25 Lip, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

System noszenia lornetki jest tak samo ważny jak sama lornetka :) . Noszenie lornetki w plecaku średnio się sprawdza podczas leśnych spacerów . Lornetka musi być dostępna w kilka - kilkanaście sekund , bez hałasu i zdejmowania plecaka . Dużo eksperymentowałem podczas pieszych wycieczek :) . Chodziłem ze Swarovskim 8x20 B , maleństwo prawie nic nie ważyło :) , ale najmniejszy Swarek był męczący pod wieloma względami . Wymagał precyzyjnego ustawienia przy źrenicach , bardzo przenosił drgania , a w jasne słoneczne dni łapał boczne światło co skutkowało zamgleniem obrazu , nawet w 50 % . Później był mały Zeiss Victory 8x25 , rewelacja , mistrzowska optyka bez żadnych kompromisów , idealna waga i wielkość . Uwielbiałem ją :) , ale sprzedałem :( , żeby kupić Zeissa FL 7x42 . Ponieważ klasa 7x42 pozwala na spokojną i relaksującą obserwację . To są bardzo przyjazne lornetki dające niezwykły komfort użytkowania . Myślę że to tylko kwestia czasu , kiedy zdecydujesz się kupić 7x42 lub ... Leicę Trinovid 7x35 .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

Wiking...Tylko moshicy chodzi chyba o lornetkę w rozsądnych granicach cenowych /1000 zł/ a Ty z dobroci serca :mrgreen: piszesz o lornetce za kilka tysięcy zł i ważącej 2x tyle co On potrzebuje. Co do tego Zeissa Victory to też mi się kiedyś marzył ale już przestałem marzyć o takich lornetkach / x25 /. W tej chwili "marzę" :roll: tylko o Swarku CL 8x30, ale tylko "marzę", bo kupując lornetkę prawie za 4300 zł + trzeba dopłacić do fyterału 15% ceny lornetki,co daje 4800, i aberracją na poziomie lornetki za 600 zł, to mocne przegięcie. Z tego powodu moje "marzenie" jakby ostygło i kupię sobie Kowę BD II 6,5x32 i jak będzie dobra to zostanie ze mną na starość, jak będą mi się ręce bardziej trzęsły :mrgreen: .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

Chciałem tylko zwrócić uwagę że nawet klasa 42mm nadaje się do turystyki .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

Ależ oczywiście masz rację, ja też zawsze to mówię wszystkim, którzy mnie o to pytają. A moshica pyta o małą i lekką, taką do kieszeni, więc o x42 nie piszę bo to inna półka gabarytowa.
 
 
Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 613
Wysłany: Nie 25 Lip, 2021   

Jan jak dobrze poszukasz kupisz cl 8x30 z pokrowcem a nawet z mydłem i szczoteczką za 4.300. Mam kilka lornetek lepszych i gorszych ale cl jest warta tej kwoty. Obecnie jest najczęściej używana i wywołuje uśmiech na twarzy. Doskonały towarzysz podróży częściej używany niż El 8.5x42.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Swarovski CL 8x30 jest stworzony do turystyki :) . Powinni go sprzedawać w zestawie z plecakiem i butami trekkingowymi za 3999 zł .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Wiking...Dobrze napisałeś bo wtedy byłaby to cena nad którą można by się pochylić :mrgreen: . A ponieważ tak nie jest, to dlatego zaniechałem moich marzeń na jej temat i popełniłem zakup innej, może bardziej przydatnej na starsze lata ( 6,5x32 ).

moshica...Ta Ecotone 8x28 to nic specjalnego, zwłaszcza, że to dziurka od klucza ( 6*) i z aberracją sobie cienko radzi a nawet nie radzi :cry: . Jej cena nie powinna przekraczać 500 zł za nową, a co dopiero obecna, prawie 700. Tak, że odpuść ją sobie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14