Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
8x42 za ok. 2000zł z dobrą korektą dioptrażu
Autor Wiadomość
pgolik 
Uczestnik


Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   8x42 za ok. 2000zł z dobrą korektą dioptrażu

Witam, to mój pierwszy post, chociaż czytam już od jakiegoś czasu, i przez Was zachciało mi się kolejnej lornetki. Obecnie używam dwóch: Nikona Action EX 10x50 (kupiony przed 2010, więc chyba jescze z tych lepszych), głównie z myślą o astro, na wycieczki zabieram go coraz rzadziej, bo ciężki kloc i 10x coraz trudniej utrzymać (50+).
Do tego mam z nim problem: noszę okulary, ale lornetki lubię używać bez okularów. Po pierwsze, musiałbym zmieniać okulary (moje domyślne mają progresję, cóż 50+), po drugie, bez okularów jest znacznie przyjemniejsze uczucie "zanurzenia" w obrazie. I mam tu z Nikonem problem, bo korekcja dioptrii nie wystarcza mi do wyrównania różnicy (teoretycznie +/-3D powinno starczyć, ale nie starcza) - mogę ustawić tak, że ostro widzę jednym okiem albo drugim, ale nie oboma na raz.
Niedawno postanowiłem dokupić coś małego, kieszonkowego, do noszenia na codzień w kurtce/plecaku. M. in. po lekturze postów na forum wybrałem Kowę 8x25 SV, i mimo wszystkich wad tego formatu (wąsko, ciemno), patrzy mi się przez nią przyjemnie, i bez trudu mogę wyregulować korekcję tak, żeby widzieć bez okularów ostro obustronnie.
I tu pierwsze pytanie: czy to zasługa lepszego zakresu korekcji Kowy, czy może w mniejszej lornetce mniej widzę problemy?
No i może to pretekst, żeby sobie kupić nową zabawkę. Nikona bym zostawił do astro na statywie, a jako uniwersalny sprzęt chciałbym sobie sprawić jakąś dachówkę klasy 8x42. Chciałbym szerokiego pola i jakości, która da mi wrażenie, że zrobiłem upgrade. Lornetka będzie do łażenia i dla przyjemności: krajobrazy, ptaki i zwierzaki, na żagle (ale nie potrzebuję profesjonalnej morskiej). Na gwiazdy też lubię spojrzeć (wiem, że porro 10x50 będzie tu zawsze lepsze, ale nie chciałbym, żeby było dużo słabiej, niż w Nikonie). Nie walczę o każdy gram, ale nie chcę kilogramowego kloca, takiego Nikona już mam. Chciałbym kupić raz a dobrze, ale na klasę premium Zeissa, Leiki czy Swarovskiego mnie nie stać. Orientacyjny budżet ok. 2000 zł.
Kandydatury (wszystko 8x42):
Kowa BDII XD - dobre opinie na tym forum, bardzo lubię moją kieszonkową 8x25 SV, ale widziałem bardzo złe testy na birdforum i narzekania na jakość wykonania (osadzenie pryzmatów, regulacja ostrości).
Vortex Viper HD - jak się ma do tej Kowy?
DO Titanium, albo tańsza i dobrze oceniana Chase?
Meopta MeoPro (ale w danych wąskie pole i tylko +/- 3D korekcji)?
Coś innego w tej klasie?
Pomożecie (wiem, że takich pytań jest tu dużo, ale ruch na forum chyba nieprzesadny)?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Szanowny kolego :) , w pewnym wieku człowiek zaczyna doceniać święty spokój . Uwierz mi na słowo , zamiast eksperymentować i wyrzucać pieniądze w błoto kup pięknego klasyka ... Zeiss Dialyt 7x42 T* . Ta niezwykłej urody lornetka z ogromnym polem widzenia , potrafi zawstydzić lornetki kosztujące powyżej 5000 zł .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 27 Lip, 2021   

pgolik...Jakąkolwiek lornetkę 8x42 przyłożysz do oczu to będziesz widział kolosalną różnicę w patrzeniu na rzeczywistość w porównaniu z tą malutką Kową. Nie bier sobie do serca za bardzo tego co piszą na Birdforum, bo oni mają fizia na punkcie lornetek i jak by mogli to każdą rozebrali by na czynniki pierwsze i nie ważne czy to Swarek,Zeiss czy Leica, nie mówiąc już o tańszych i w każdej coś znajdują. Ja też czytam to forum bo jest wiele ciekawych rzeczy na nim ale niektóre wpisy dzielę na 3 traktując je jako info bo i tak lornetkę, którą chcę kupić sprawdzę sam przed zakupem. Jak mi pasuje to kupuję jak nie to zwracam.
Wracając do lornetek to:Kowa BD II jest świetną lornetką w tej cenie, przede wszystkim szerokie pole i ostrość oraz gabaryty i waga. Vortex Viper jest po względem optyki i gabarytów też świetny ale ma mniejsze pole, Do Titanium jest pod wzgłędem optyki i gabarytów porównywalna z poprzednimi ale ma z kolei duże muszle oczne / 44 mm / co może Ci przeszkadzać, chodzi o układ twarzy i oczodołów / czy szczupła czy raczej większa / natomiast DO ma w tej chwili bd cenę /1760 /. Chase jest z tych podany wcześniej "najsłabsza" ale to nie znaczy, że najgorsza, jest bd ale tamte trochę lepsze. Pod wzlędem optyki i gabarytów wolałbym ją bardziej niż Meoptę MeoPro, bo ma i większe pole, naturalne kolory / Meopta jakby zażółcała / i jest zgrabniejsza /mniejsza/. Natomiast Meopta ma bd obudowę. Co do regulacji dioptriażu to nie mogę się wypowiedzieć, choć sam noszę okulary /+/ ale przez lornetki patrzę bez okularów.
Dla mnie w tym porównaniu na pierwszym miejscu jest Kowa na drugim Vortex i Titanium póżniej Chase a MeoPro dla mnie odpada. Patrzyłem przez Kowę 8x i Titanium i po względem ostrości i jasności są porównywalne natomiast DO Titanium jest praktycznie bez aberracji, Vortex jest ciut za nimi ale ciut przed Chase, najbardziej pod względem budowy i wykonania, oczywiście w porównaniu do Chase. Najlepsze wykonanie, budowa i waga, jak dla mnie, to Kowa, no i oczywiście największe pole widzenia, co dla mnie jest dużym atutem bo w dużych polach się "lubuję".
Jeszcze możesz spojrzeć na Olympusa PRO bo też jest bd ale z kolei trochę zaniebieszcza obraz oaz ma małe pole. Jest bd Hawk Frontier EDX, bardzo wysoko oceniany w Anglii i USA, jest Nikon Monarch 7 duże pole, ale ten boryka się z dużymi odblaskami i niestety ale i wykonaniem, no i jest Bushnell Forge ale to już jest największa cegła i do noszenia na szyji raczej się nie nadaje.
To wszystko w cenie 2000 zł. A teraz myśl i szukaj takiej, która Ci spasuje.
 
 
pgolik 
Uczestnik


Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Lip, 2021   

Bardziej chodzi mi o różnice w porównaniu z dużym Nikonem EX, z kieszon-Kową to wiem, że będzie, kupiłem ją z pełną świadomością ograniczeń, jako coś, co mogę mieć zawsze przy sobie.
Oczywiście zamierzam przez te lornetki popatrzeć przed zakupem, mam w zasięgu samochodowym polecany tu sklep w Łomiankach, choćby dlatego, że muszę się upewnić, czy korekty starczy na moją różnicę (na papierze w Nikonie powinna, a nie starcza). Ale jestem w tym hobby początkujący, i wiem że pewnych rzeczy mogę początkowo nie zauważać, dlatego dobrze poczytać testy i posłuchać bardziej doświadczonych.
Dla porównania popatrzę też przez lornetki za 2x budżet, może się źle skończyć, ale ... :twisted:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Wto 27 Lip, 2021   

Gdybyś chociaż raz w życiu popatrzył przez Dialyta 7x42 T* . Zrozumiałbyś że jest lornetka która jest spełnieniem Twoich marzeń . Ale Ty wolisz uczyć się na swoich błędach :( .
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Lip, 2021   

Wiking69 napisał/a:
Gdybyś chociaż raz w życiu popatrzył przez Dialyta 7x42 T* . Zrozumiałbyś że jest lornetka która jest spełnieniem Twoich marzeń . Ale Ty wolisz uczyć się na swoich błędach :( .



Czy masz wiedzę o różnicach w obrazie między T* i nowszą wersją TP z powłokami fazowymi?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 27 Lip, 2021   

Wiking...Ale pgolik ma problem w lornetkach z doborem dioptriażu do swojego wzroku a nie z jakością optyki, a Ty nic o tym nie piszesz jak to wygląda w tym Dialycie, a po za tym on pisze, że szuka też lornetki nie dużej i nie ciężkiej coby ją mógł nosić na codzień a ten Dialyt jest i duży i ciężkawy. Ja sam wiem,że ten Dialyt jest super-hiper ale dla mnie też byłby choćby za cięzki. Do turystyki stacjonarnej jest super ale do turystyki pieszej dla niektórych odpada. Każdy ma to co chce i co mu odpowiada. :grin:
 
 
pgolik 
Uczestnik


Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Lip, 2021   

Do tego, żeby dobrze kupić sprzęt używany, to trzeba się znać i trafić, a tego Dialyta nowego nie robią. Ale wygląda pięknie.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 28 Lip, 2021   

To nie ma znaczenia czy kupujesz nową lornetkę za kilka tysięcy złotych w renomowanym sklepie myśliwskim . Czy też kupujesz od nieznajomego gościa na drugim końcu Polski . Zawsze dokładnie sprawdzam optykę i mechanikę , nigdy nie kupiłem lornetki w ciemno . Zeissa Dialyta 7x42 T* można kupić w rozsądnych cenach 2000 -3500 zł . Na szczęście większość pasjonatów lornetkowych nie zdaje sobie sprawy jak genialna jest to konstrukcja . Łatwość widzenia pełnego pola 150 metrów zachwyciła mnie .
 
 
pgolik 
Uczestnik


Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 28 Lip, 2021   

No to dzisiaj pojechałem do sklepu. Po pierwsze: duże brawa dla BeaFoto z Łomianek, nie spodziewałem się, że jeszcze są takie sklepy stacjonarne. Na miejscu dużo lornetek (samych 8x42 kilkanaście modeli), każdą można wziąć do ręki i popatrzeć (też sprzed sklepu), sprzedawca zna się na tym, co sprzedaje. Generalnie, jak coś na stronie jest jako dostępne, to jest fizycznie w sklepie i można wziąć do ręki.
Po drugie: zawiodę kaznodziejów Kościoła Dialyta pod wezwaniem św. Abbego i św. Koeniga, ale na początek bardziej świadomego hobby wybrałem jednak sprzęt nowy, ze sklepu. Na szukanie klasyków może jeszcze przyjdzie czas.
Spędziłem w sklepie trochę czasu z Kową, Vortexem i DO Titanium. Wrażenia początkującego:
- optycznie wszystkie trzy bdb., w centrum obrazu nie potrafiłem zauważyć istotnych różnic ostrości i kontrastu.
- to, o co mi chodziło, czyli regulacja dipotrii: wygrywa zdecydowanie Kowa. Bez trudu ustawiłem tak, że jest ostro w obu oczach, i zostaje jeszcze jakieś ¼ zakresu zapasu. W Vortexie i DO ustawiłem tak, że było dobrze, ale w obu był to już kraniec zakresu regulacji, bez nawet mm zapasu (więc nie wiem, czy optymalnie).
- pole widzenia zauważalnie większe w Kowie, DO i Vortex podobnie - też szeroko w porównaniu z maluchem i 10x50, ale jednak trochę mniej. Na samej krawędzi pola w Kowie traci się ostrość i można dopatrzeć się CA, ale nie przeszkadza mi to w imersji, tu DO wygląda nieco lepiej, ale uwzględniając różnicę wielkości pola i tak wychodzi podobnie. Przez wszystkie patrzyło mi się z dużą radością, plus dla Kowy za szerokie pole, co się przyda na ptakach.
- mechanika - tu widać różnice podejścia. Vortex to sprzęt "męski", pancerny, mogę uwierzyć w tę gwarancję. Wrażenie takie, że jakiś myśliwy mógłby go użyć żeby dobić niedostrzelonego dzika, albo obronić się przed niedźwiedziem :grin: Za to wyraźnie cięższy, choć świetnie leży w dłoniach, to na szyi pewnie da się odczuć. Ta solidność mocno mnie kusiła, ale jednym z jej objawów było to, że pokrętło ostrości chodzi wyczuwalnie ciężej. Dla mnie jeszcze w miarę OK, ale żona i córka miałyby problemy. Kowa to przeciwieństwo Vortexa, dużo lżejsza i subtelniejsza, pokrętło ostrości chodzi bardzo miękko, ale precyzyjnie, w tym aspekcie znacznie przyjemniejsza w użyciu (chyba, że ktoś lubi ćwiczyć mięśnie palca wskazującego, nie wiadomo, do czego jeszcze się mogą przydać :oops: :twisted: ). Mam nadzieję, że ten lepszy komfort nie będzie oznaczał problemów z trwałością Kowy, tu i Vortex i DO sprawiają solidniejsze wrażenie.
- dodatki. To największa słabość Kowy. Vortex ma bardzo ładny i solidny futerał (choć trochę zwiększa objętość w plecaku) wyglądający jak mała torba foto, DO Ti ma sprawiający znakomite wrażenie sztywny futerał i najlepiej pomyślane osłony obiektywów. Futerał Kowy spełnia swoją rolę, ale w porównaniu wygląda jak taki od lornetki za 500 zł. Jest, i tyle. Za to pasek wygodny, miękki, trochę krótki, ale i tak przypnę zaczepy Peak Design, to się akurat wydłuży.
Ostatecznie przyjechałem do domu z Kową i teraz mam głupią radochę gapiąc się przez okno i czytając małe napisy po drugiej stronie ulicy :-) A w weekend do lasu albo nad wodę!
[Edit] I jeszcze raz propsy dla załogi z BeaFoto i dzięki za dodatek gratis! Macie stałego klienta na zakupy foto i optyczne.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 28 Lip, 2021   

pgolik...A gdzie dzięki dla kolegów z forum? :mrgreen: Gratuluję zakupu (czy to 8x czy 10x ? ). Tak, pokrętło ostrości w Kowach chodzi miękko ( maślanie ) ale precyzyjnie a co do futerału to ja zakupiłem sobie futerał Swarovskiego "Field Back M", nie jest tani ale futerał "bajka",rozmiar, materiał i wykonanie to jest to, jak powinien wyglądac futerał na lornetkę :grin: . Futerał Kowy mnie wybitnie nie spasował ( za ciasny i bez paska :cry: ) , zresztą mam to samo z Kową 6,5x32 ale mam w domu inny w sam raz więc futerału Kowy nie uzywam.
No cóż, należy życzyć pięknej pogody, przyjemnych widoków i jak najdłuższej trwałości lornetki. :grin:
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 28 Lip, 2021   

Pgolik, gratuluję dobrej polszczyzny i świadomości, do czego służy interpunkcja, dzieki czemu Twój długi wpis można przeczytać szybko i bez bólu.
No i oczywiście gratuluję zakupu. Moja historia jest podobna, bo również wyszedłem ze sklepu w Łomiankach z tą samą lornetką, tyle że z wersją 10x42, bo, jeśli dobrze rozumiem, kupiłeś 8x42?
Potwierdzam wszystko, co napisałeś o tym sklepie. To absolutnie wyjątkowe miejsce pod względem obsługi i asortymentu. Młodzi i kompetentni sprzedawcy, którzy w zimny styczniowy dzień wystawiają mi przed sklep statyw z flagową lunetą Swarovskiego, mimo że wcale o to nie proszę. Pomyślałem nawet, że mogliby tam zrobić małą kawiarnię jako miejsce spotkań miłośników optyki.

Również tam nabawiłem się choroby o nazwie Swarovski NL 12x42.

Wracając do Kowy, rzeczywiście fokuser chodzi z dużą kulturą, tylko na zimnie wyraźnie twardnieje, co ma miejsce w wielu mechanizmach smarowych.
Kowę kupiłem w grudniu, a jeszcze tej zimy zaślepka okularów złamała się na brzegubie podczas mrozu, a jestem pewien że nie przyłożyłem do niej większej siły. Świadczy to o zbyt mało elastycznej mieszance, z której była zrobiona. No ale z podobnego powodu rozpieprzył się jeden amerykański wahadłowiec. Pojechałem do Łomianek to zareklamować, ale ostatecznie dostawca roszczenia nie uznał. Za to jeszcze podczas wizyty reklamacyjnej młody miły sprzedawca wyciągnął spod lady wór pełen różnych zaślepek (w tym ponoć były jakieś zapasowe od Swarovskiego), z których jedna okazała się pasować do Kowy. Dostałem ją gratis. Jest z lepszej gumy i ma harmonijkowy przegób. Musiałem tylko żyletką powycinać wewnętrzne wypustki w obu dekielkach, żeby łatwo wchodziły na muszle okularów. Polecam podobny tuning, poza ewentualną zmianą futerału.
 
 
pgolik 
Uczestnik


Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 28 Lip, 2021   

Wojtas_B napisał/a:


Za to jeszcze podczas wizyty reklamacyjnej młody miły sprzedawca wyciągnął spod lady wór pełen różnych zaślepek (w tym ponoć były jakieś zapasowe od Swarovskiego), z których jedna okazała się pasować do Kowy. Dostałem ją gratis. Jest z lepszej gumy i ma harmonijkowy przegób.


Może to od Delty była, one właśnie mają taki przemyślny przegub? Taką od Foresta można nawet kupić (https://deltaoptical.pl/zakrywka-okularowa-delta-optical-forest-nbsp-ii), od Titanium była jeszcze bardziej zmyślna.
 
 
pgolik 
Uczestnik


Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 29 Lip, 2021   

Jan55 napisał/a:
...A gdzie dzięki dla kolegów z forum? :mrgreen:

Moje wewnętrze dziecko jest wdzięczne kolegom z forum, mój wewnętrzny księgowy nieco mniej :-)
Jan55 napisał/a:

Gratuluję zakupu (czy to 8x czy 10x ? ).

8x
Jan55 napisał/a:

co do futerału to ja zakupiłem sobie futerał Swarovskiego "Field Back M", nie jest tani ale futerał "bajka",rozmiar, materiał i wykonanie to jest to, jak powinien wyglądac futerał na lornetkę :grin:


Czy to ten model? Dobrze pasuje do tej Kowy? Czy to sztywny futerał, czy miękki?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 29 Lip, 2021   

pgolik...Tak to ten futerał, rozmiar M. Idealny rozmiar na 8 i 10 nawet z wysuniętymi muszlami i pasek od lornetki też wchodzi do środka. Futerał miękki ale lekko usztywniony ( coś jak ten od Vortexa ) no i z paskiem na ramię. Do tego waży z paskiem 18 dkg :shock: . Dla mnie idealny i elegancki, nie rzucający się w oczy :smile: . A pro po zakupów Kow, to robiliśmy je chyba w "jednym" czasie, tylko ja 6,5x32 przez internet a Ty osobiście swoją. Co do wewnętrznych księgowych, to czasem należy ich "olać" i zrobić sobie przyjemność,choćby przez zakup lornetki, co w dzisiejszych "porąbanych" czasach należy do rzadkości.
Te futerały są też w Lanius Books w troszkę niższych cenach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15