Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Taki widok z jakiej lornetki?
Autor Wiadomość
kristos 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   Taki widok z jakiej lornetki?

Witam,

Mój pierwszy post.

Jestem laikiem w temacie lornetek i to o czym pisze pewnie ma raczej jakąś specyficzną nazwę, ale bez "lornetkowej" wiedzy przekopałem chyba pół internetu i nie mogłem nic znaleźć. Chodzi mi o kupno lornetki dla chrześniaka. Małolat chce, żeby widok z lornetki był jak ten górny na zdjęciu. Jego kolega ma jakąś lornetkę i jest tylko 1 okrąg, a to mu się nie podoba i chce mieć klasyczny widok 2 połączonych okręgów. Nie wiem dokładnie co będzie nią obserwował, w sumie nie moja sprawa :roll: ale zobligowałem się do zakupu i niestety jak mus to mus. Jakbyście mogli coś doradzić to będę wdzięczny. Podejrzewam, że w cienie do około 800-1k coś się wybierze.

binoculars.JPG
Plik ściągnięto 3765 raz(y) 51,38 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






adaher 
Entuzjasta



Pomógł: 3 razy
Posty: 729
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Możliwe, że Chrześniak oglądał ze swoim kolegą Bolka i Lolka... :smile: A tak na poważnie, pożądany obraz to ten z dołu... Ten górny powstaje (niestety) przy obserwacjach na bardzo małą odległość, zwłaszcza w przypadku lornetek typu porro.
Może kolega miał rozkolimowaną (uszkodzoną) lornetkę? Pytanie dlaczego się ten widok podobał? :smile:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Ile lat ma ten małolat? Z jego zachcianki wnioskuję, że nie ma pojęcia o lornetkach, bo widok z lornetki jest tylko taki jak na dolnym zdjęciu czyli jeden okrąg. a jak mu się nie spodoba to masz sprawę z głowy i nie musisz się "kłopotać" zakupem lornetki. :mrgreen: Taki widok jak na zdjęciu górnym występuje tylko w przypadku ustawienia lornetki na najkrótszy dystans odległości na jaki lornetka może ostrzyć, czyli może to być 1,5m, 2m itd., ale to zależy od lornetki. W każdym innym przypadku obraz który widać w lornetce ma kształt okręgu jak na obrazie u dołu. Obraz taki jak na górze może mieć tylko wtedy jak będzie chciał obserwować owady,robaki itp. a wszystko co dalsze to już będzie w okręgu. Tyle i tylko tyle. :smile:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Górny widok powstaje wtedy , kiedy świadomie chcemy sprawdzić kolimację pionową i poziomą . W tym celu oddalamy muszle oczne od naszych oczu aż do momentu kiedy powstają niemalże dwa oddzielne koła . Dzięki temu zabiegowi możemy sprawdzić czy tory optyczne lornetki są idealnie ustawione . Jeżeli nie są :( , kończy się to bólem głowy po kilku minutach obserwacji , ponieważ mózg musi połączyć w całość dwa różne obrazy . A my nie jesteśmy rybami :) .
 
 
adaher 
Entuzjasta



Pomógł: 3 razy
Posty: 729
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

W filmach, bajkach obraz, widziany przez bohatera, ukazany jest właśnie w taki sposób jak na pierwszym obrazie, tak się jakoś filmowo przyjęło...(na myśl przyszedł mi od razu przykład Bolka i Lolka) Taki filmowy bajer :smile: Myślę, że może te obrazy dodatkowo wpłynęły na Chrześniaka :smile:
Zadanie: wytłumaczyć (co może nie być proste, bo jedni chcą mieć koniecznie wielką lornetkę, inni maleńką, a jeszcze inni z podwójnym obrazem...), że super, hiper, mega lornetka daje obraz pojedynczy.
Powodzenia! :smile:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Pamiętaj żeby nie szaleć z powiększeniami :) . Najlepiej poszukaj ... 6x30 , 7x30, max 8x32 . A to że jego kolega będzie miał 12x25 to nie znaczy że zobaczy przez nią więcej :) . Broń Boże unikaj dużych cyferek na korpusie lornetki , coś w stylu ... 50x50 :) .
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 31 Lip, 2021   

W sumie wystarczy mocno rozkolimować lornetkę :)
Czyli po zakupie rzucić ją mocno o podłogę i jeśli soczewki nie pękną, to jest szansa na pierwszy obraz :)
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 31 Lip, 2021   

Oj Arek :( . Młody człowiek zaczyna swoją przygodę z lornetkami a Ty mu radzisz takie rzeczy :( .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 31 Lip, 2021   

A później na birdforum napiszą że można samemu zwiększyć efekt 3D w lornetkach dachowych :)
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Sob 31 Lip, 2021   

Jeszcze nie wyczuje sarkazmu i faktycznie tak zrobi :twisted:
 
 
kristos 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sob 31 Lip, 2021   

Dzięki wam za porady! :wink:

Co do Bolka i Lolka, to raczej odpada, bo to nie to pokolenie haha. Chłopak siedział non stop na kompie i grał w jakieś strzelanki, pewnie stąd przekonanie że widok z lornetki powinien być taki a nie inny. Całe szczęście odkleił nos od laptopa, założył plecak i ze znajomymi zaczął zabawę w łażenie po lasach itd.

Nie będę go uświadamiał co do tego jak powinien wyglądać widok z lornetki, po to jesteście WY tutaj i wrzucę mu linka do waszego forum :mrgreen: Face to face porady tez odpadają, bo chłopak mieszka w PL a wujek (ja) jest w UK, także dostanie paczkę kurierem i na tym się skończy.

Poczytałem trochę postów odnośnie wyborów lornetek, nie zagłębiałem się w szczegóły i wybrałem coś takiego, mam nadzieję, że będzie zadowolony.

https://www.maplin.co.uk/...e-5055189026933
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 31 Lip, 2021   

kristof...Idziesz po najmniejszej linii oporu :shock: . Kupujesz jakiś szajs chiński nie wiadomo jakiej jakości optycznej. Praktica ma słabe optycznie lornetki :cry: . Widać,że kupujesz na wygląd a nie na jakość. Za 90 funtów można kupić wiele lepszą lornetkę znanej marki jak Hawk Nature Trek, Opticron, Viking itp, czy inną znaną na wyspach. Zastanów się bo możesz sobie narobić "szkody"u chrześniaka :lol: . Nawet jak dołożysz 10 funtów i za 100 kupisz naprawdę niezłą lornertkę to będzie to dużo lepsza lornetka niż ta Praktica.
Na stronie 'The Birders Store" masz cała paletę dobrych lornetek w cenie do 100 f. Zastanów się czy nie kupić 8x32 bo to waga niższa i wielkość też a pole widzenia może być większe niż w 8x42.
 
 
kristos 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Nie 01 Sie, 2021   

O widzisz! Nawet człowiek nie wiedział, że są takie fajne sklepy haha. A ja szukałem po jakiś maplinach, currysach i (o zgrozo) w argosie :oops:
Nie zamówiłem jeszcze tej Praktiki, bo sobota, to i tak by nie było szybkiej wysyłki, na marginesie myślałem, że Praktica to dobry sprzęt, miałem XX lat temu aparat Praktica i byłem z niego bardzo zadowolony, ale wracając do lornetek - wybrałem z birdersstore https://www.birders-store...binoculars.html
Teraz najlepsza część, jestem wzrokowcem-gadżeciażem i lubię mieć wokół siebie dużo gadżetów, niejednokrotnie absolutnie niepotrzebnych (jak to mawia żona zbieraczy kurzu), postanowiłem, że też chcę mieć na półce lornetkę, tak "just in case". Fajnie wyglądają lornetki Hawke Nature Trek i chyba sobie sprawię jedną z nich.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 01 Sie, 2021   

kristos...Dobrze wybrałeś. Lornetka jest niezła jak na ten przedział cenowy a i pole ma super bo 8*. Młody powinien być zadowolony.
Co do zakupu dla siebie to jak Ci nie żal troszkę więcej kasy to polecam zakup którejś z poniższych lornetek. Kolejność w/g lepszości :
1.Viking Kestrel ED 8x32 lub 8x42 ( świetne lornetki na lata )
2.Hawk Endurans ED 8x32
3.Opticron Discavery WP PC 8x32 ( świetna lornetka i bardzo chwalona w USA I UK )
4.Opticron Trailfinder WP 8x32 lub 8x42 ( jak powyżej )
5.Viking Azura 8x32 ( nie zła ale najsłabsza ze wszystkich )
Pozycja nr.1 to rewelacyjna lornetka bardzo chwalona w UK za wysoką jakość w stosunku do ceny. W Polsce za taką cenę nie ma szans kupić lornetki o takich parametrach i jakości optycznej. Warto ją kupić a zwłaszcza 8x42 ( pole zmierzone 8* ). Mam ją i mogę powiedzieć, że jest lepsza od Delty Chase 8x42 i niewiele słabsza ( ale to niuanse ) od Kowy BD II 8x42.
Zastanów się bo czasami lepiej dołożyć i kupić coś lepszego niż tańszego i słabszego. Hawki Nature Trek to nie są złe lornetki, a nawet są dobre w swoich cenach, ale jednak słabsze od tych Vikingów i Opticronów z poz.3 i 4.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 01 Sie, 2021   

Wracając do chrześniaka :) . Dzieci są bardzo pamiętliwe i potrafią na długie lata zapamiętać najbardziej dziadowski prezent jaki dostali od cioci czy wujka . Poza tym dzieciaki zawsze porównują prezenty z rówieśnikami :) , jeżeli lornetka którą kupił wujek będzie gorsza od tej którą ma najlepszy kolega ... to wiocha.pl :( . Musisz się dowiedzieć jaką lornetkę ma jego największy przyjaciel i kupić lepszą :) . I módl się żeby nie był to Swarovski SLC :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 17