Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zdjęcie - znaczenie tego słowa - prawna zagwozdka.
Autor Wiadomość
kaziu 
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Czw 29 Lip, 2021   Zdjęcie - znaczenie tego słowa - prawna zagwozdka.

Chciałbym poruszyć temat Wam bliski - znaczenia słowa "zdjęcie".
Czym dla Was jest słowo zdjęcie, co jest dla Was zdjęciem a co nie jest?

Jeśli w regulaminie jakiegoś konkursu pojawia się zapis " Twoja praca musi być zdjęciem" - to jak to rozumiecie?
Jakie zabiegi edycyjne w programach komputerowych sprawiają, że zdjęcie przestaje być zdjęciem?


Kilka dni temu zakończył się konkurs przeprowadzony przez firmę X-kom.pl
Zadanie było proste, trzeba było zamieścić na Instagramie zdjęcie o danej tematyce i zgłosić się do konkursu poprzez formularz na stronie konkursowej.

Poniżej zamieszczam Wam reklamację jaką złożyłem po tym kiedy organizator udostępnił wyniki, wraz z linkami do prac zwycięzców:

Reklamacja do konkursu kibicuj z Dell Alienware #nieziemscykibice
W dniu 23.07.2021 roku na stronie:

Link do wyników

zostały podane wyniki konkursu kibicuj z Dell Alienware.
Zgodnie z regulaminem konkursu dostępnym na stronie konkursowej https://www.x-kom.pl/aktu...ego-kibica.html praca zgłoszona do konkursu powinna być „zdjęciem” o czym informuje dokładnie zapis:
10. Twoja praca musi:
a. być Twojego autorstwa;
b. być zdjęciem, udostępnionym publicznie; c. zawierać hasztag #nieziemscykibice;
d. być zgodna z tematem konkursu.
W dniu opublikowania informacji o konkursie na Facebooku
https://m.facebook.com/xkompl/photos/a.156028811114056/4419421188108109/
Zadałem pytanie odnośnie tego punktu regulaminu
Otrzymana odpowiedź jednoznacznie mówi o zdjęciu.

Zgodnie z zapisem słownika języka polskiego PWN: Zdjęcie fotograficzne, zdjęcie, fotografia – ogólna nazwa czegoś, co zostało
sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną.

Wikipedia podaje, że zdjęcie to: Zdjęcie fotograficzne, zdjęcie, fotografia – ogólna nazwa czegoś, co zostało
sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną.


Zgodnie z powyższym prace, które zostały wybrane przez Jury konkursu nie są zdjęciami a stworzonymi w programach graficznych grafikami komputerowymi z elementami zdjęć.
W związku z rażącym naruszeniem punktu 10b regulaminu konkursu ( https://lp.x-kom.pl/a/regulaminy/Regulamin_konkursu_kibicuj_z_Dell_Alienware.pdf ) proszę o unieważnienie wyboru Jury powołanie nowego składu Jury oraz przeprowadzenie ponownego wyboru zwycięzców ze zgłoszonych prac spełniających warunki konkursu.

Oto nagrodzone przez Jury grafiki:

https://www.instagram.com/p/CRM-Uf5BXsD/

https://www.instagram.com/p/CRL9_Q3rE5A/

Powyższe dwie grafiki zajmujące 1 i 2 miejsce nie powinny być brane pod uwagę przez Jury znające regulamin konkursu, gdyż nawet jeśli zapis regulaminu nie precyzuje zakres możliwych edycji na zdjęciu, to pracę te nie są stworzone na bazie jednego zdjęcia a wielu zdjęć co stanowi kolejny dowód na naruszenie regulaminu.
Pewnie otrzymam od Was odpowiedź, że w/g Was prace konkursowe nie naruszają regulaminu. Zatem proszę o przedstawienie pełnego składu Jury oraz opinii prawnej Waszego radcy prawnego.

Nadal czekam na odpowiedź e strony organizatora ale można przewidzieć, że w ich mniemaniu wszystko było cacy i zwycięzcy pokazali zdjęcia.
Czy dla Was też są to zdziwcie czy już prace, które można nazwać plakatem, banerem ale nie zdjęciem?

Zapraszam do dyskusji, ja osobiście rozglądam się za dobrym prawnikiem, który będzie chciał rozstrzygnąć ten spór co można nazwać zdjęciem i gdzie kończy się edycja zdjęcia a zaczyna grafika itp. Nie chodzi mi o sam fakt, że swoim zdjęciem nie zająłem jakiegoś miejsca ale o to by organizatorzy nie robili uczestników konkursów w balona. To nie pierwszy konkurs gdzie organizator pisze w regulaminie zdjęcie a nagradza pracę graficzną.

Pozdrawiam
Krzysztof K.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Zgodnie z definicjami, które przedstawiłeś nie są to grafiki, tylko zdjęcia. Twoja reklamacja jest bezzasadna. Jeżeli w definicji są różne techniki fotograficzne to do takich zalicza się np. HDR, czyli złożenie zdjęcia z kilku zdjęć. Również inne niż HDR złożenia zdjęcia z kilku zdjęć, wielokrotna ekspozycja itd. są technikami fotograficznymi.
 
 
kaziu 
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Negatyw napisał/a:
Zgodnie z definicjami, które przedstawiłeś nie są to grafiki, tylko zdjęcia. Twoja reklamacja jest bezzasadna. Jeżeli w definicji są różne techniki fotograficzne to do takich zalicza się np. HDR, czyli złożenie zdjęcia z kilku zdjęć. Również inne niż HDR złożenia zdjęcia z kilku zdjęć, wielokrotna ekspozycja itd. są technikami fotograficznymi.


Chcesz powiedzieć, że wykonanie np 5-6 zdjęć, wycięcie postaci w PS, dodanie grafiki typu napis - to jest technika HDR lub wielokrotna ekspozycja? :) Praca z podmienionym tłem w programie graficznym to też HDR?

Zdjęcie byłoby wówczas gdyby taką pracę wydrukować na papierze fotograficznym i można powiedzieć mam zdjęcie w formie odbitki, ewentualnie wydrukowaną pracę sfotografować i umieścić jako wykonane zdjęcie.

Gdzieś musi być granica co jest zdjęciem a co jest już pracą artystyczną graficzną gdyż ingerencja w zdjęcia była zbyt duża.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Jeżeli organizator nie zaznaczył jakie zdjęcia są dopuszczalne a jakie nie, oznacza, że wszystko jest dopuszczalne. Zdjęcie z elementami grafiki nie przestaje być zdjęciem. Jedynie można się przyczepić do prac w których nie zastosowano zdjęcia.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Na moje oko te dwa nagrodzone zdjęcia bez problemu można zrobić bez zastosowania jakichkolwiek technik grafiki komputerowej, po prostu zwykłe pstryki aparatem. Reszta to odpowiednie oświetlenie, aranżacja i wykonanie tła. Prawdopodobnie tak te zdjęcia zostały zrobione.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Pierwsze zdjęcie zrobione w pokoju z fototapetą za 61,20 zł:
https://tapety4u.pl/fototapeta-86-kosmos-245278658-distant-planet-elements-of-this-image-furnished-by-nasa.html
Zwykły pstryk, prawdopodobnie nie ma żadnej obróbki graficznej. Wykorzystano pomysł i proste środki wyrazu a nie grafikę komputerową.
 
 
kaziu 
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Jeśli zobaczę zdjęcie nr 1 prosto z aparatu to uwierzę, że to zrobione zdjęcie aparatem. Nie twierdzę, że się nie da bo to wszystko jest do zrobienia za jednym pstryknięciem nawet ilość rąk do ogarnięcia. W przypadku drugiej pracy, prościej, aparatem przy wielokrotnej ekspozycji trudno byłoby ten efekt uzyskać.
Uważam, że są gdzieś pewne granice gdzie zdjęcie można nazwać zdjęciem... po przekroczeniu tej granicy zostaje tylko praca graficzna z elementami zdjęcia.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Jeżeli chodzi o dyskusję to moim zdaniem w przypadku tych dwóch prac nie zastosowano obróbki graficznej, która mogłaby być uznana za grafikę komputerową a nie zdjęcia.
Jeżeli chodzi o rozstrzygnięcia prawne to z formalnego punktu widzenia nie ma jakieś sztywnej granicy między grafiką a zdjęciem, więc nie da się udowodnić, że nagrodzone prace to nie są zdjęcia.
 
 
kaziu 
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Pią 30 Lip, 2021   

Nadal się nie zgodzę z tym. Dla mnie to zdjęcie poddane takiej edycji jak praca nr 2 to raczej forma plakatu a nie czysto fizyczne zdjęcie. Jestem ciekaw jaką dostanę odpowiedź od organizatora. Pewnie będą podobnie bronili tego, że prace są zgodne z regulaminem. I w kolejnych konkursach tego typu nadal będą wałki.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 01 Sie, 2021   

Moja opinia jest taka, że gdyby te nagrodzone zdjęcia zostały zdyskwalifikowane, to byłby powód do sporu prawnego bo organizator nie sprecyzował jakie techniki są dozwolone a jakie nie (gdyby autorzy tych prac jakieś techniki graficzne rzeczywiście zastosowali bo wg. mnie nie zastosowali). No, ale możesz próbować z prawnikami dochodzić swojego co z pewnością skończy się utratą czasu i pieniędzy. Sędziowie lubią takie sprawy. Będzie ciągnąć się tak długo, dopóki nie wydoją Cię z pieniędzy.
 
 
kaziu 
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Nie 01 Sie, 2021   

Naprawdę uważasz, że praca nr 2 została wykonana przy przy użyciu tylko aparatu i wielokrotnego naświetlania z miejscowym przyciemnianiem miejsc i odpowiednim oświetleniem w warunkach domowych - jeden model i wyzwalacz czasowy? Nierealne. Ta praca została wykonana w PS i nie jest to zdjęcie a plakat lub baner na powstanie, którego wykonano serię zdjęć.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 01 Sie, 2021   

Może ujmę to inaczej. Gdybym ja miał taki pomysł na zdjęcie to użył bym aparatu i jednokrotnego naświetlenia. Napis zrobiłbym z gotowych kupionych w sklepie internetowym liter. Litery nakleił na płycie z bezbarwnego poliwęglanu. Scenę oświetlił pięcioma lampami LED, trzema lampami LED na wprost + dwie lampy wiszące, takimi lampami z możliwością zmiany barwy. Na obiektyw nakręcił filtr polaryzacyjny i ustawił go tak by nie było widać odbić światła z poliwęglanu. Do tego sześciu modeli (statystów), trzech z przodu i trzech z tyłu przebranych za ufoludki. Ja tam widzę różne osoby, możliwe, że to są bracia. Popacz na muskulaturę rąk tego w środku i tego co drapie się po głowie.
 
 
kaziu 
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Nie 01 Sie, 2021   

Tak przy odpowiedniej ilości modeli, kiedy mamy 2 osoby (z prawej i lewej to ta sam osoba) to musimy posiłkować się PS i montażem z 2-3 zdjęć. Widać, że zdjęcie jest łączone z kilku - brak cienia przy na spodniach modela siedzącego z lewej strony). Przy większej rozdzielczości można byłoby dostrzec więcej elementów montażu.
Jedni podchodzą ambitnie i wykorzystają sam aparat inni korzystają z cyfrowej pomocy i wykorzystują umiejętności edycyjne. Przy takich konkursach z cennymi nagrodami organizator powinien zastrzec sobie możliwość wglądu do oryginału zdjęcia i sprawy by nie było.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 01 Sie, 2021   

Jeżeli te skrajne postacie to jedna i ta sama osoba to gościu się musiał narobić w PS. Zupełnie niepotrzebnie bo to nie ma znaczenia i wpływu na ocenę zdjęcia. Może zabrakło mu modeli. Czytałem kiedyś regulamin dotyczący konkursowych zdjęć. Było tam napisane o dopuszczalnej obróbce graficznej, polegającej na równomiernym procesie na całym obszarze zdjęcia. Więc w takim przypadku np. wyostrzenie zdjęcia na jego fragmencie było niedopuszczalne. Ja czasami stosuje wyostrzenie samych oczu, bo wiadomo, zmarszczek nie będę wyostrzał. Tu ma być po prostu zdjęcie.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Sob 07 Sie, 2021   

Fotomontaż, to jeden z rodzajów fotografii - tak stary, jak sama fotografia. Regulamin konkursu nie wykluczył fotomontażu.
Czy któreś z tych zdjęć jest fotomontażem, nawet nie chce mi się dociekać.

(Tak, jeszcze żyję i pozdrawiam tych, którzy mnie jeszcze pamiętają :smile: )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15