Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
mobilna lornetka astro
Autor Wiadomość
root_mistrz
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Sie, 2021   mobilna lornetka astro

Cześć,
Przeczesuję internety w celu wybrania lornetki do nocnych obserwacji nieba (pasy i wiry na Jowiszu, pierścienie Saturna ale i obiekty mgławicowe Deep Sky z katalogu Messiera) no i samoloty na wysokości przelotowej.
Szukam lornetki z możliwością łatwego przemieszczania ze statywem do foto.

Najpierw założyłem, że powiększenie będzie w granicach 18-25, a średnica obiektywu minimum 80mm no i waga ok 2500g.
Zagłębiając się w temat źrenica minimum 3,9mm, pole widzenia min 2,5-3*, sprawność zmierzchowa pow 40, a najlepiej jeszcze możliwość wkręcenia filtrów do poprawy kontrastu lub filtra wycinającego zanieczyszczenie oświetleniem miejskim.

I dostaję rozrzut od
Bresser Spezial Astro 20x80 za 7 stówek
Omegon Brightsky 22x85
TS Optics 20x80 Triplet Semi-APO i większe 22x85 MX Marine, 20x110, 25x110, 28x110 i z filtrami UHC
20x80 są jeszcze APM, Celestron, Orion...
Czyli moja niewiedza wchodzi na etap braku obycia w branży, nie wiem, która firma robi jakościowo dobre produkty, no to idę w stronę fotografii może Pentax?

Potem czytam, że Nikon Marine 18x70 razem z Fuji 16x70 i tak pozamiata w/w towarzystwo, ale czy nie będzie za mało powiększenia i światła? bądź mądry i pisz wiersze...
Mam na to 3200 zł netto + VAT i pomożecie coś wybrać zanim wyjadę nad jezioro z ciemnym niebem?

pozdro
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Sro 04 Sie, 2021   

Pasy i wiry na Jowiszu ? Pasy już w lornetce Tento 20x60 a "wiry" to 10" teleskop (średnica lustra 25 cm).
Zresztą zależy co nazywasz "wirami". Jeśli chcesz obserwować WCP (Wielka Czerwona Plama, taki wir o średnicy większej niż Ziemia) to wystarczy teleskop o średnicy kilku cm (7-8 cm), jeśli białe owale w pociemnieniach biegunowych albo zawirowania chmur w pasach to już musisz mieć teleskop o średnicy lustra min. 8" - 10" (średnice obiektywów teleskopów z reguły podaje się w calach).
 
 
mgr
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Sie, 2021   Re: mobilna lornetka astro

root_mistrz napisał/a:
(pasy i wiry na Jowiszu, pierścienie Saturna ale i obiekty mgławicowe Deep Sky z katalogu Messiera)


Co do lornetek jestem bardzo początkujący, ale coś mi się tu nie spina bo oprócz Kowy 8x42 mam też 10" teleskop dobsona i w kwestii obserwacji planet dywagowałbym raczej nad tym jaki teleskop i jakie okulary wybrać...
DS-y to trochę inna sprawa i faktycznie przy niektórych lepiej się sprawdzają szerokie pola (w tym lornetki). Powstaje jednak pytanie ile takich DS-ów jest.
Warto poczytać porównania, poszukać szkiców. Np. M51 http://www.asod.info/?p=6043
Moim zdaniem lornetka lornetką, ale warto przy okazji zainteresować się też teleskopem. Oczywiście to temat rzeka, ale forach internetowych praktycznie wszystko w temacie napisano... Szkoda tylko, że teraz ceny chore (i dostępność słaba). Mój sprzęt kosztuje aktualnie 2x tyle co rok temu... Może zatem (tym bardziej) warto zakupić lornetkę (a nawet dwie - w tym jedną z szerokim polem do "przeglądu" nieba), a w międzyczasie drązyć temat teleskopu(?)
 
 
root_mistrz
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Sie, 2021   Re: mobilna lornetka astro

mgr napisał/a:


w kwestii obserwacji planet dywagowałbym raczej nad tym jaki teleskop i jakie okulary wybrać...

DS-y to trochę inna sprawa i faktycznie przy niektórych lepiej się sprawdzają szerokie pola (w tym lornetki).

Powstaje jednak pytanie ile takich DS-ów jest.
Warto poczytać porównania, poszukać szkiców. Np. M51 http://www.asod.info/?p=6043

Szkoda tylko, że teraz ceny chore (i dostępność słaba). Mój sprzęt kosztuje aktualnie 2x tyle co rok temu... Może zatem (tym bardziej) warto zakupić lornetkę (a nawet dwie - w tym jedną z szerokim polem do "przeglądu" nieba), a w międzyczasie drązyć temat teleskopu(?)


Super, poczytam. Teleskop mam Newtona 150/1200 z okularami 3,5 10 25 i barlowem2 i zmieniam na astrograf Newtona 200/640 lub 304/1500 trwają dywagacje.
Jak jadę na wakacje w okolice ciemniejszego nieba, to nie mam już miejsca w samochodzie na teleskop no i nie chcę się z nim rozkładać obok wynajętego domku i wzbudzać sensacji.

Właśnie ceny idą w górę jak szalone, zatem jak inwestować w dobrej jakości sprzęt na lata, to jestem po paru następnych godzinach czytania w otchłani Internetu i wycelowałem w Willsona i Fujinona ale faktycznie brak tego sprzętu. Znalazłem Willsona 22X70 w niemieckim sklepie za 925 euro z vatem, a w Polsce są jeszcze w magazycnach mniejsze Fujinony 10x70, bo 16x70 brak, (albo nie potrafię znaleźć), no chyba, że warto kupić Deltę Optical do 2 tysiaków w wersji 10,5x70 lub 15/70 ED ?
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 360
Wysłany: Czw 05 Sie, 2021   

Żadna z lornetek nie ukarze ci szczgl. planet, wiry ,WCP itp.
Nawet jeśli będziesz cos tam niby widział to będzie to mrzonką tego co zobaczysz w teleskopie.

Fuji 16X70 Fmtx-2 brak, pomoc maja dosłać sam szukałem i kupiłem Kowe.
Fuji 10x70 ma 7mm źrenice i tu trzeba dobrego nieba, to świetna kometówka dla osoby o podobnej zren. wyjsc.

To co mogę Ci polecić to :William Optics 22x70 ED APO
https://www.teleskop-expr...o-Fernglas.html

Na CN są dokładne opisy co i jak można zobaczyć z D.S... optycznie to jest chyba jedna lornetka od niej lepszą tzn : Takahashi 22x60.
nawet Fuji 16x70 ustępuję W.O.22x70.
Czytaj wszystkie ale istotne są te od Ed-za .

Pamiętaj, ze nawet mając Tak-a22x60/miałem ja w użyciu i to parokrotnie/ nie zobaczysz żadnych szczgl. planet.

do planet są teleskopy o szerokiej gammie preferencji. :)


T
 
 
root_mistrz
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Sie, 2021   

Dzięki za odpowiedź 

TRYTON7 napisał/a:
Żadna z lornetek nie ukarze ci szczgl. planet, wiry ,WCP itp.
Nawet jeśli będziesz cos tam niby widział to będzie to mrzonką tego co zobaczysz w teleskopie.
T

Jestem zielony w lornetki, w sumie to nie chcę żeby mnie ukarała słabym widokiem.

TRYTON7 napisał/a:

Fuji 16X70 Fmtx-2 brak, pomoc maja dosłać sam szukałem i kupiłem Kowe.
T

Zamówiłem Fuji 16x70 Fmtx-2 i sprawdzam czas dostępności
Którą Kowę kupiłeś? High Lander 32x82 Fluorit?

TRYTON7 napisał/a:

Fuji 10x70 ma 7mm źrenice i tu trzeba dobrego nieba, to świetna kometówka dla osoby o podobnej zren. wyjsc.
T

Dziś wieczorem sobie zmierzę ;)

TRYTON7 napisał/a:

To co mogę Ci polecić to :William Optics 22x70 ED APO
https://www.teleskop-expr...o-Fernglas.html
T

Dokładnie tę ofertę znalazłem ale niestety 4kg, rozważę to jeszcze.

TRYTON7 napisał/a:

Na CN są dokładne opisy co i jak można zobaczyć z D.S... optycznie to jest chyba jedna lornetka od niej lepszą tzn : Takahashi 22x60.
nawet Fuji 16x70 ustępuję W.O.22x70.
Czytaj wszystkie ale istotne są te od Ed-za .
T

Co to jest CN?

TRYTON7 napisał/a:

Pamiętaj, ze nawet mając Tak-a22x60/miałem ja w użyciu i to parokrotnie/ nie zobaczysz żadnych szczgl. planet.
do planet są teleskopy o szerokiej gammie preferencji. :)
T

W teleskopie nie zszedłem poniżej 50x powiększenia, no przecież piszę, że nic nie wiem o lornetkach :)
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 360
Wysłany: Czw 05 Sie, 2021   

wszystkie inf. masz w necie i na stronach : optyczne.pl astromaniak, astropolis ,etc.
 
 
root_mistrz
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Sie, 2021   

TRYTON7 napisał/a:
wszystkie inf. masz w necie i na stronach : optyczne.pl astromaniak, astropolis ,etc.

Cytując klasyka "Ja się cały czas uczę" ;)
już wiem NC https://www.cloudynights.com/index
Dzięki!

Może temat powinien brzmieć "mobilna lornetka astro do 1000 EUR"

PS. Kupiłeś tego potwora?
https://www.astroshop.pl/...ab_bar_1_select
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 360
Wysłany: Czw 05 Sie, 2021   

nie, nie kupiłem tego potwora ,na forum znajdziesz którego kupiłem.

Nie brzmi dziwnie cena 1000 eur tylko "mobilność" brzmi dziwnie bo owa to tak do 50mm max. ale to kolei są lornetki przeglądowe nieba.



T
 
 
root_mistrz
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Sie, 2021   

Moje rozumienie mobilności wynikało z innego punktu wyjścia ... ponad 25kg ciągania teleskopu i napędu, to w stosunku do 2,5 - 4kg lornetki wydaje się mega mobilne :D
No ale czysty brak rozeznania w świecie lornetek.

TRYTON7 napisał/a:

Nie brzmi dziwnie cena 1000 eur tylko "mobilność" brzmi dziwnie bo owa to tak do 50mm max. ale to kolei są lornetki przeglądowe nieba.
T


Całkowita racja, poczytałem testy na Optyczne, rankingi, testy grupowe, o ideale http://www.scopeviews.co.uk/Swaro12x42NLPure.htm
Spodobała mi się też historia o Leica Ultravid 10X50 HD+ z panią i ptaszkami (pani miała Zeissa i zachwyciła się obrazem Leica) i parę innych tematów pogłębiających wiedzę.

Zmieniam parametry wyboru:
źrenica wyjściowa w granicach 3,73 - 5,6
mobilność first - ciężar lornetki do 1200 gramów, aby ogarniać z ręki bez statywu
optyka 10-12-15 x 48-50-56mm
No i podwyższam budżet na 6-7 tys PLN
Wystarcza przegląd obiektów z katalogu Messiera

Jak duża jest różnica między Leica 10x50 HD+ a Swaro NL 12x42?
Warto kupić Leicę za połowę ceny Swaro?
Czy warto wziąć pod uwagę Zeiss Conquest HD 10x56?

Jak kolega wcześniej wspomniał, to inwestycja na 30 następnych lat, no i żeby mi się chciało chcieć ją mieć przy sobie na wycieczkach ;)
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 772
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 06 Sie, 2021   

Kup Pan coś takiego i będziesz Pan zadowolony... :smile:

https://www.optykamysliws...ena-5300,138228

http://www.scopeviews.co.uk/Swaro10x56SLC.htm

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez adaher Pią 06 Sie, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 772
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 06 Sie, 2021   

Na końcu recenzji porównanie z Conquestem właśnie...
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 772
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 06 Sie, 2021   

Miałem Leikę Ultravid 10x50 (choć w wersji BR) Wspaniała lornetka, ale myślę, że do astro, zwłaszcza pod ciemnym niebem Swaro 10x56 będzie lepszy. Dodatkowo serwis Swarovskiego w mojej i nie tylko mojej opinii jest najlepszy na świecie!

Żeby było jasne, to nie moje ogłoszenie i nic nie wiem o tym egzemplarzu, ale oferta brzmi bardzo dobrze!
 
 
TheNewOne 
Rozmowny


Posty: 236
Wysłany: Pią 06 Sie, 2021   

Jeśli mogą być parametry 12x50 to jeśli się nie mylę kultowa w astro jest Nikon 12x50 SE. Warto przejrzeć oferty z drugiej ręki bo nowej to już się nie dostanie. Czasem się pojawia i znacznie poniżej pieniędzy jakie "krzyczą" za Swarovskiego.
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 772
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 06 Sie, 2021   

To prawda, Nikon SE 12x50 to świetna lornetka, ale pojawia się średnio raz na rok... Ostatnio pojawiła się 2-3 miesiące temu (chyba kolega z Forum sprzedawał), więc wszystko na to wskazuje, że następne pojawienie się będzie za 9-10 miesięcy :grin: Niczym kometa :smile:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15