Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Fotografowanie puzzli - timelapse overhead
Autor Wiadomość
ahcinga13 
Nowy



Posty: 6
Wysłany: Nie 29 Sie, 2021   Fotografowanie puzzli - timelapse overhead

Cześć wszystkim! Jest to mój pierwszy post, a trafiłam tu szukając pomocy przy fotografowaniu puzzli.

Od ponad pół roku hobbystycznie tworzę timelapsy z układania puzzli. Zaczęłam od nagrań smartfonem. Wciągnęło mnie to i chciałam poprawić jakość zdjęć więc zaczęłam rozbudowywać moje "małe studio".

Największy problem, z którym nie mogę sobie poradzić jest oświetlenie. Na zdjęciu pojawiają się plamy od odbicia światła (widoczne na zdjęciu w załączniku).

W tej chwili stanowisko wygląda tak: Puzzle o wymiarach 140x100 cm leżą na stole. Aparat (Sony a6400 + Sony E 18-105 mm f/4, ustawiony na 18 mm) zamontowany jest nad stołem w odległości 145 cm. Oświetlenie stanowią dwa softboxy ze świetlówkami led (4000 K; 24,5 W; 3450 lumenów). Oświetlenie jest ustawione pod kątem 45 stopni do płaszczyzny stołu. Na obiektywie jest filtr polaryzacyjny.

Moje pytanie: jak urządzić stanowisko, żeby na zdjęciu nie było odbić i żeby blat był równomiernie oświetlony? Jestem otwarta na wszelkie pomysły.

Pozdrawiam, Agniecha

DSC09560 mini.jpg
Plik ściągnięto 6589 raz(y) 370,81 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Adlatus 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Nie 29 Sie, 2021   

Kąt padania jest równy kątowi odbicia. Odsuwaj lampy od stołu tak daleko aż odbicia znikną.

Pozdrawiam, Krzysztof
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 29 Sie, 2021   

Będzie Ci łatwiej, jeśli zwiększysz odległość między puzzlami, a aparatem oraz ogniskową.
Możesz to osiągnąć przekładając puzzle ze stołu na podłogę (tak będzie najprościej).

Dzięki temu odblaski będą pojawiały się w mniejszym zakresie kątów i jest szansa, że obecne ustawienie lamp względem obiektu będzie wystarczające.
 
 
ahcinga13 
Nowy



Posty: 6
Wysłany: Pon 30 Sie, 2021   

Adlatus napisał/a:
Kąt padania jest równy kątowi odbicia. Odsuwaj lampy od stołu tak daleko aż odbicia znikną.


Jeśli odsunę lampy na tyle żeby odbicia znalazły się poza granicami puzzli, wtedy na środku robi się ciemno i całość jest bardzo nierówno oświetlona.

ryszardo napisał/a:
Będzie Ci łatwiej, jeśli zwiększysz odległość między puzzlami, a aparatem oraz ogniskową.
Możesz to osiągnąć przekładając puzzle ze stołu na podłogę (tak będzie najprościej).


Np. puzzle 6000 elementów to ok. 160 godzin układania - tyle czasu na kolanach, na podłodze, to nie na moje zdrowie :wink:
Rozważam wymianę stołu na trochę niższy, ale raczej więcej niż dodatkowe 50 cm nie uzyskam. Czy to zrobi istotną różnicę?

Zastanawiam się pomogłaby zmiana lamp na jakieś mocniejsze i bardziej kierunkowe, z bardziej równoległym strumieniem światła. Czy to dobry pomysł czy wręcz przeciwnie?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Pon 30 Sie, 2021   

Zmiana lamp w niczym nie pomoże - światło to światło. Liczy się geometria.
Możesz zrobić eksperyment (rzeczywisty lub myślowy, jeśli Twoja wyobraźnia przestrzenna na to pozwala) - zamiast puzzli weź lustro. Jeśli z miejsca, w którym będzie aparat w lustrze będą widoczne lampy, to takie odblaski się pojawią.

A co do układania na podłodze: nie widzę żadnego problemu, żeby na stole położyć arkusz sklejki lub dowolnej innej sztywnej płyty i po ułożeniu na nim puzzli całość przełożyć na podłogę.

Jeśli położenie na podłodze naprawdę nie jest możliwe (w co trudno mi uwierzyć), to zawsze możesz podnieść aparat wyżej - efekt będzie ten sam, tylko moim zdaniem będzie mniej komfortowo.
 
 
ahcinga13 
Nowy



Posty: 6
Wysłany: Wto 31 Sie, 2021   

Tym pomysłem z lustrem uświadomiłeś mi błąd w moim rozumowaniu, bo już wcześniej dużo nad tym myślałam i eksperymentowałam.

Zrobiłam analizę geometryczną i niestety wyszło mi że w pokoju, w którym aktualnie mam zorganizowane stanowisko puzzlowe nie mam fizycznej możliwości ustawić lamp tak żeby się nie odbijały.

Jeśli puzzle leżałyby na podłodze, a aparat był pod sufitem, wtedy pewnie by się udało. Tworzenie filmów poklatkowych (timelapsów) wymaga jednak robienia zdjęć podczas całego procesu układania, więc musiałabym układać na podłodze, a to jest bardzo niewygodne.

Planuję zmianę miejsca, w nowym pokoju teoretycznie mogłabym tak ustawić lampy w odpowiednich miejscach, jednak z mojej analizy wynika że to będzie 2 m od stołu. Przy takiej odległości moja świetlówka led (4000 K; 24,5 W; 3450 lumenów) jest za słaba.

Jak dobrać lampę żeby z takiej odległości stół był dobrze i równomiernie oświetlony?

2.png
Plik ściągnięto 6480 raz(y) 27,18 KB

1.png
Plik ściągnięto 6480 raz(y) 27,47 KB

 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Wto 31 Sie, 2021   

Ale świetlówka jest za słaba do czego? Zrobienia zdjęcia, czy układania?

Bo jeśli do układania, to można dać dodatkowe światło, które na czas uwieczniania będzie gaszone.
Jeśli zaś do zdjęcia, to nie widzę problemu z zastosowaniem dłuższego czasu naświetlania - w końcu całość i tak musi być unieruchomiona na statywie, żeby nie było przesunięć na filmie.
 
 
ahcinga13 
Nowy



Posty: 6
Wysłany: Wto 31 Sie, 2021   

Świetlówka jest za słaba do układania. Zdjęcia są robione co 15-30 s więc gaszenie światła odpada. Proces układania dużych puzzli już sam w sobie jest czasochłonny.

https://www.youtube.com/c...r_CDDQK_y3yf5IQ
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Taka swobodna myśl, bo często korzystam z tego rozwiązania, ale z lampami błyskowymi.

Podwiesić jakąś białą płachtę nad stanowiskiem i odbić od niej światło lamp, skierowanych bardziej do góry? Straty na świetle na pewno będą duże, co pewnie skompensuje się czasem ekspozycji lub ISO (jeśli może być wyższe), ale powinno się już do zdjęcia ładnie rozproszyć. Do samego układania, można skorzystać nawet z małej lampki ustawionej gdzieś z boku.
 
 
ahcinga13 
Nowy



Posty: 6
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Robiłam eksperymenty z odbijaniem światła od sufitu. Niestety odbicie rozpraszało się po całym obrazku, co dawało efekt zamglenia.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2021   

Można jeszcze spróbować użyć filtra polaryzacyjnego, który powinien zgasić odblaski od powierzchni puzzli.
 
 
ahcinga13 
Nowy



Posty: 6
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2021   

Mam filtr. Odrobinę pomaga, ale szału nie ma. :(
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5164
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 15 Gru, 2021   

Świeć pośrednio, na sufit, jeśli jest biały. A jak nie jest biały albo za ciemno, to świeć na prześcieradło (białe) rozpięte nad przedmiotem (wtedy możesz też z góry, jeśli materiał jest przepuszczalny).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 19