Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Hormony szczęścia a cena lornetki
Autor Wiadomość
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

adaher napisał/a:
Na przykład taki widok za oknem... :smile: Lofoty. Raj dla binoholika


Za tydzień będę to widział na żywo :)

moshica napisał/a:
Zauważyłem, że tutaj nie polepszacie, nie naprawiacie lornetek tylko kupujecie kolejną. Więc kasa decyduje o chęci zaspokojenia kolejnego zakupu a nie potrzeba realna wynikająca, ze słabości sprzętu, jego ułomności czy wyeksploatowania. No i to jest właśnie snobizm, brak racjonalizmu w tym wszystkim.


Bardzo niesprawiedliwy osąd. Kasa to rzecz względna. Dla jednego 1000 zł to cena zaporowa, inny zarabia tyle w jeden dzień. Więc każdy musi sobie przeprowadzić rachunek zysków i strat. I w niektórych przypadkach wychodzi, że lepiej kupić nową i lepszą lornetkę niż inwestować pieniądze i czas w starą.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

Poza tym trzeba odróżnić snobizm od chęci dzielenia się swoją pasją. Ja nie kupuję nowej lornetki, po to, żeby pokazać znajomym, że mnie na nią stać. Kupuję ją dla własnej frajdy, a jeśli pokazuję ją znajomym, to tylko dlatego, że to też tacy sami fanatycy dobrego sprzętu jak ja. Myślę, że taka postawa charakteryzuje większość użytkowników tego forum, a snobów tutaj nie ma.
 
 
pandal 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 170
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

Dokładnie tak, ja wręcz z niechęćia odnoszę sie do pytań o cenę moich lornetek, bo nie lubie kiedy ludzie patrza na mnie jak na wariata. Zdarzyło mi sie nawet fakt zakupu nowej lornetki ukrywać. Co jak co, ale pod snobizm to nie podpada.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

moshica napisał/a:
Zauważyłem, że tutaj nie polepszacie, nie naprawiacie lornetek tylko kupujecie kolejną. Więc kasa decyduje o chęci zaspokojenia kolejnego zakupu a nie potrzeba realna wynikająca, ze słabości sprzętu, jego ułomności czy wyeksploatowania. No i to jest właśnie snobizm, brak racjonalizmu w tym wszystkim.


Nie ma racjonalizmu, gdy chodzi o przyjemności zmysłowe.
Lubię muzykę, gram sam na instrumencie, ale najwięcej słucham w samochodzie podczas dojazdów do pracy. W samochodzie, jak to często w samochodzie, sprzęt grający ma parametry podstawowe, ale to mi wystarcza, bo odbieram przede wszystkim treść muzyczną, nie zwracając większej uwagi na jakość samego dźwięku. Dlatego nie inwestuję w żaden audiofilski sprzęt w domu (na szczęście!).

W sferze obrazu mam inaczej. Z jakiegoś powodu mój organizam zaczął domagać się przeżyć optycznych najwyższego rzędu. Dlatego w końcu kupiłem NL, bo ona w rzeczy samej dostarcza mi przeżyć, jakich oczekiwałem. Milionerem nie jestem, ale też mogłem sobie na to pozwolić. Ludzie wydają chore pieniądze na głośniki, wędki, modele kolejek itd. Umówmy się, jeśli ktoś marzy o najlepszym możliwym obrazie przez lornetkę, ma swoje lata, regularnie zarabia, to nie widzę powodu, żeby nia mógł zaoszczędzić (nawet kosztem pewnych wyrzeczeń) 11 k na lornetkę.
Za te pieniądze możemy już mieć sprzęt z półki najwyższej. Pokażcie mi dziedzinę związaną z jakimś hobby, gdzie jest górna granica budżetowa gwarantująca rzecz najlepszą na rynku.
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

To ja proponuje mimo wszystko, zróbcie anonimową ankietę wykazującą stosunek dochodów do posiadanego sprzetu lornetkowego. Nie zdziwiłbym się wcale, gdyby właśnie to dochody na względnie wysokim poziomie dyktowały to co się ma. Lornetki to nie są przedmioty niezbędnej potrzeby. Owszem są pewnie wśród nas osoby przekładające taki sprzęt nad inne rzeczy osobiste, ale śmiem wątpić, czy ktoś zrezygnowałby z czegoś bardziej potrzebnego, np. z potrzeby wymiany samochodu z konieczności dojazdu do pracy na korzyść lornetki w cenie 10k zł. Bądźmy realistami, chyba nie ma wśród nas osób z niskimi dochodami, mającymi kilka najdroższych lornetek. I nie chodzi mi o zaglądanie komuś do portfela ale liniowość dochód vs. snobizmu jak to to określam.
Jeśli kogoś uraziłem, to nie taki był cel. Chciałem tylko uzmysłowić, że to nie są sprrzęty dla ludzi bez kasy, tak "bez ogródek".
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

TomiePL2 ... tak już jest na tym świecie że tytuły szlacheckie albo się dziedziczy , albo się kupuje . Ja musiałem kupić :( . W każdej chwili możesz zostać Wielkim Księciem Koronnym na forum lornetkowym :) ... wystarczy pójść do sklepu :) .
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

moshica napisał/a:
Zauważyłem, że tutaj nie polepszacie, nie naprawiacie lornetek tylko kupujecie kolejną. Więc kasa decyduje o chęci zaspokojenia kolejnego zakupu a nie potrzeba realna wynikająca, ze słabości sprzętu, jego ułomności czy wyeksploatowania. No i to jest właśnie snobizm, brak racjonalizmu w tym wszystkim.


Do @Arek :

"Bardzo niesprawiedliwy osąd. Kasa to rzecz względna. Dla jednego 1000 zł to cena zaporowa, inny zarabia tyle w jeden dzień. Więc każdy musi sobie przeprowadzić rachunek zysków i strat. I w niektórych przypadkach wychodzi, że lepiej kupić nową i lepszą lornetkę niż inwestować pieniądze i czas w starą." [/quote]

Może nawiązujesz do mojej ostatniej renowacji SKyMastera, ale masz rację w jednym. Wydane 1000zł na Np. SkyGuide'a nie było konieczne, bo w podobnje cenie sam doprowadziłem do użytku myślę tego SkyMastera. Ile mnie to kosztowało ? Tydzień pracy i koszt zakupu farby za ok 25zł plus dobra zabawa, trochę nerwów i na koniec satysfakcja.
Niestety pracując na etacie, pomimo wyrobionych nadgodzin, pracodawca nie daje mi możliwości zarobić dodatkowo te 1000zł, nie mówiąc o wypłaceniu za nadgodziny, a pracuję ponoć w dochodowej branży.
Gdybym był na własnej DG, to pewnie w ten tydzień zarobiłbym może więcej i dałbym zarobić komuś kupując nowy sprzęt, ale znów nie widziałbym racjonalizmu, umiejąc wiele sam zadziałać i naprawić...
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

moshica, ale to nie wynika ze snobizmu. Zależność pomiędzy jakością lornetki a ceną nie jest liniowa. W przypadku wyższej półki cenowej, wzrost osiągów o 5-10% pociąga za sobą np. dwukrotny wzrost ceny. I na ten wydatek decydują się właśnie Ci, którzy albo są w stanie to docenić, albo ich na to po prostu stać (albo i jedno i drugie). Całej masie osób wystarczy lornetka za 2000-4500 zł, która będzie spełnieniem ich marzeń i jednocześnie sprzętem genialnym. A to przecież budżet 2-3 razy mniejszy niż musimy wydać na topowe Swarki, Leiki i Zeissy.

Przecież w tym budżecie masz Nikony EII, Zeissy Conquesty HD, Swarka CL Companion, Kowy BDII, Nikony Monarchy HG, Steinera NightHuntera 8x56, Meopty Meostar, Fujinony FMTSX, starsze Trinovidy BN i Swarki SLC (ale w stanie sklepowym). Każda z tych lornetek to sprzęt świetny, a jednocześnie dostępna za jedną średnią krajową. Niektórzy wydają tyle samo na dwa komplety okularów do czytania z oprawkami albo na smarfona, którego wymieniają co dwa lata (moim zdaniem to bardziej podchodzi pod snobizm).
Ostatnio zmieniony przez Arek Sro 22 Wrz, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

moshica napisał/a:
Niestety pracując na etacie, pomimo wyrobionych nadgodzin, pracodawca nie daje mi możliwości zarobić dodatkowo te 1000zł, nie mówiąc o wypłaceniu za nadgodziny, a pracuję ponoć w dochodowej branży.
Gdybym był na własnej DG, to pewnie w ten tydzień zarobiłbym może więcej i dałbym zarobić komuś kupując nowy sprzęt, ale znów nie widziałbym racjonalizmu, umiejąc wiele sam zadziałać i naprawić...



Dlatego napisałem, że każdy musi oceniać wg swojej sytuacji.

Ponad 20 lat temu, gdy byłem na studiach doktoranckich moja pensja wynosiła 770 zł miesięcznie. Robiłem remont mieszkania i trzeba było wywalić całą ścianę i wynieść gruz. Ekipa zaśpiewała mi za to 700 zł. Zakasałem więc rękawy, wziąłem młotek i przez trzy dni rozwalałem ścianę i wynosiłem gruz. Właśnie dlatego, że zajęło mi to trzy dni, a na zapłatę dla ekipy musiałbym pracować miesiąc. Teraz bym im zapłacił i nawet się nie zastanawiał. Podobnie jest z lornetkami.
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

To co teraz napisałeś, w pęłni z Tobą się zgadzam.
Jeśli jakieś niezgodności wystąpiły w zrozumieniu, to tylko dlatego że słowo "snobizm" odnosiłem do właśnie tych "kilku" procent zysku przy tak wielkim nakładach rzędu 10kzł, przy założeniach, gdzie ktoś posiada naprawdę dużo dobrego sprzętu, ale szuka nadal "św Gralla", jakby nie patrzeć tracąc kasę oczami kogoś "przeciętnego".
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2021   

Arek napisał/a:
moshica Niektórzy wydają tyle samo na dwa komplety okularów do czytania z oprawkami albo na smarfona, którego wymieniają co dwa lata (moim zdaniem to bardziej podchodzi pod snobizm).


Tego to już w ogóle nie rozumiem, widać są osoby które wartościują pewne rzeczy inaczej w swoim życiu ;-)
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Czw 23 Wrz, 2021   

Być może snobizm zaczyna się tam ... gdzie kończy się zwykłe podglądanie . A zaczyna się świadome delektowanie obrazem :) . Kiedy już zaczynamy czerpać przyjemność z obserwacji , szukamy większego pola widzenia , piękniejszych kolorów , lepszej ostrości i większego kontrastu . A wtedy uświadamiamy sobie że cena lornetki ma jednak znaczenie .
 
 
TheNewOne 
Rozmowny


Posty: 236
Wysłany: Czw 23 Wrz, 2021   

Snobizm jest tam gdzie jest :) Warto zastosować definicję choćby z wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Snobizm
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Czw 23 Wrz, 2021   

Słaba ta definicja, "Osoby te nie są zorientowane w temacie bądź dziedzinie o jakiej się wypowiadają lub w której biorą udział" - chyba nie o takie osoby chodziło moshica?
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Czw 23 Wrz, 2021   

Pewnie że nie, aby móc dyskutować na tematy techniczne w danej dziedzinie, trzeba mieć wiedzę. Jeśli się tego nie ma, to szybko to dana społeczność zweryfikuje. Na szczęście w naszej społeczności dyletantów brak.
Chyba słowu "snobizm" przeciwstawiłbym inne określenia jednak, typu : racjonalizm, zdrowy rozsądek czy umiarkowanie. Bardziej by to pasowało do naszej rzeczywistości. Choć słowo "snobizm" było tu nadużywane dużo wcześniej w wielu wątkach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15