Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
US NAVY 7x50 (1944) rozpocząła drugą młodość
Autor Wiadomość
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   US NAVY 7x50 (1944) rozpocząła drugą młodość

Lubię śniadanka lornetkowe. Z wielu powodów.
Ostatnie było szczególnie udane, bo wyszedełem z niego z trzema lornetkami. Jedną z nich był weteran II Wojny Światowej, produkowany dla US NAVY. Lornetka cierpiała na mocno walniętą kolimację i spore pokłady kurzu.
Trafiła się do GKOO* i po zabiegu odzyskała dawną świetność. Wykonane prace obejmowały:
- odkurzenie soczewek obiektywów i okularów
- wyczernienie brzegów soczewek
- usunięcie grzyba na pryzmacie
- kalibrację skali dioptrii na okularach
- kolimację.

Od strony mechanicznej, urzekły mnie cele mieszczące obiektywy. Jest to jedyna znana mi lornetka, w której obiektywy umieszczono w podwójnych mimośrodach (mimośród w mimośrodzie) więc mamy możliwość regulacji nie tylko kierunku przesunięcia osi, ale i wielkości tego przesunięcia. Mechanicznie cela składa się (nie licząc klejonego dubletu) z siedmiu elementów! Gdyby księgowy aktualnej firmy zobaczył kosztorys takiego projektu, zapewne padłby na zawał. A gdyby szef serwisu dowiedział się, że po 50 latach taka lornetka nadal daje się wspaniale serwisować bez części zamiennych - udar murowany....

* - W pierwszym wpisie zdjęcia sprzed leczenia w Górniczej Klinice Optyki Obserwacyjnej

FX300545.JPG
Plik ściągnięto 3192 raz(y) 266,66 KB

FX300543.JPG
Plik ściągnięto 3192 raz(y) 219,43 KB

FX300541.JPG
Plik ściągnięto 3192 raz(y) 235,15 KB

FX300540.JPG
Plik ściągnięto 3192 raz(y) 258,29 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   

Jaki obraz daje i ile kosztuje taka renowacja?
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   

Po wyczernieniu krawędzi i dokładnym umyciu pryzmatów, obraz jest naprawdę bardzo kontrastowy. Zdziwiłem się jak niewiele brakuje temu weteranowi do Nikona 7x50 Tropical, którego mam od nowości. Gorzej z ostrością na brzegu i oddaniem bieli.
Ile kosztuje takie leczenie - zależy od ilości godzin poświęconych na pracę i działania o charakterze zegarmistrzowskim. Są lornetki bardzo proste w rozbiórce (czytaj: tanio) a są bardzo wymyślne (drożej). Marcelixt - po szczegóły pisz P.W.
Poniżej zdjęcia dokumentujące leczenie starego wojaka.

FX300552.JPG
Plik ściągnięto 3142 raz(y) 148,78 KB

FX300554.JPG
Plik ściągnięto 3142 raz(y) 291,62 KB

FX300555.JPG
Plik ściągnięto 3142 raz(y) 268,02 KB

FX300556.JPG
Plik ściągnięto 3142 raz(y) 209,05 KB

FX300557.JPG
Plik ściągnięto 3142 raz(y) 139,74 KB

 
 
mariuszi 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 285
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   

Protoplasta fujinona ;-)
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 767
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   

Goornik, SZACUNEK! To na prawdę piękna rzecz przywracać do życia takie skarby! A jeśli w dodatku robisz to jeszcze z czystej pasji, a nie żeby zarobić przy najmniejszym możliwym wysiłku, to tym bardziej należą Ci się WIELKIE UKŁONY!!!
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   

Wiking będzie wniebowzięty.

Swoją drogą zdziwiłem się, że nie wyczernili rantów.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   

mariuszi napisał/a:
Protoplasta fujinona ;-)

Tak, Fujinona FMT-SX, Nikona Tropicala, sprzętu Baush&Lomb i kilku jeszcze innych.
Przepis na sukces jest jakże prosty: weź monolityczny odlew korpusu, opraw w nim jak największe pryzmaty, dodaj prosty dwusoczewkowy obiektyw i trzysoczewkowy okular.

Zauważcie, że np Ross London miał w czasach WWII zupełnie inną stylistykę lornetek - te duże niemal zawsze były w układzie porro II, czyli z trzema pryzmatami, oprawionymi "w konserwę"

Następny na wizytę zapisany jest pacjent z Tyrolu - starućki Habicht 8x30 DV

Jeszcze kilka zdjęć z kliniki. Okular rozebrany na czynniki pierwsze oraz mój numer popisowy - wyczernianie krawędzi soczewek. Arek, w tamtych czasach chyba nikt nie wyczerniał..... Hitem tamtych czasów były proste powłoki antyodbiciowe.....

FX300549.JPG
Plik ściągnięto 3069 raz(y) 187,97 KB

FX300547.JPG
Plik ściągnięto 3069 raz(y) 280,51 KB

 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Czy ja jestem wniebowzięty ? . Oczywiście :) , pacjent nie tylko przeżył ale tryska życiem . Nasz 77-letni weteran i tak miał dużo szczęścia że nie trafił do Państwowej Służby Zdrowia . Trzeba to wyraźnie podkreślić , klinika doktora goornika jest bardzo renomowaną placówką . Na miejscu mamy nie tylko medycynę estetyczną , ale również kardiologa , ortopedę i okulistę . Satysfakcja gwarantowana :) .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Jedno mnie tylko martwi :( . Teraz to wartościowa lornetka kolekcjonerska . A ja chciałbym ją zabierać na wycieczki do lasu , może pojadę z nią do Norwegii . Na pewno nie chciałbym jej zamykać w szafie :) .
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 767
Skąd: Śrem
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

"Chłopczyku, czemu płaczesz?
Bo zgubiłem 10 zł.
Masz tu 10zł i nie płacz.
A teraz dlaczego płaczesz?
Bo gdybym nie zgubił, to teraz miał bym 20zł..."

Jak mawiał poeta: albo rybki, albo akwarium😊
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

W starych przedmiotach podobno zostaje część energii ludzi którzy z nich korzystali . Nie wiem czy tak jest , ale świadomość że lornetka widziała rzeczy które dzisiaj mogę oglądać tylko na filmach dokumentalnych , bardzo pobudza wyobraźnię .
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Ładnie napisane.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 03 Paź, 2021   

Zbliża się chwila mojego rozstania z weteranem, choć liczę, że zostaniemy przyjaciółmi i będziemy się widywać. Z racji ładnej pogody, porównałem dziś po raz kolejny "dziadka" z Nikonem Tropical
- dziadzio ma minimalnie większe pole (może 7,5°)
- ostrość na osi ex equo
- ostrość na brzegu lepsza w Nikonie
- kontrast praktycznie eq equo
- oddanie bieli lepsze w Nikonie
- jasność obrazu lepsza minimalnie w Nikonie

Oba zdjęcia poniżej zrobione w trybie manualnym Nikonem Coolpix A przy 1/400, f/7,1, 100 ISO

DSC_1755.JPG
Plik ściągnięto 2780 raz(y) 299,82 KB

DSC_1753.JPG
Plik ściągnięto 2780 raz(y) 271,15 KB

 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 03 Paź, 2021   

Marcinie obiecuję Ci że US NAVY 7x50 nie będzie leżała w szafie :) . Za dwa tygodnie będzie podziwiać lasy na Warmii , a w maju przyszłego roku pojedzie ze mną motocyklem na skalisty przylądek Nordkapp .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 03 Paź, 2021   

W Norwegii ten weteran z 1944 roku będzie robił większe wrażenie niż nowiutki Swarovski NL . Oni uwielbiają amerykańskie krążowniki szos z lat 60-tych i 70-tych . Oraz amerykański sprzęt wojskowy z demobilu .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,58 sekundy. Zapytań do SQL: 30