Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Rozmiary optyki Zeissa,Swaro
Autor Wiadomość
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   Rozmiary optyki Zeissa,Swaro

Tak sobie myślę czemu producenci lornetek typu Zeiss,Swarowski stosują takie a nie inne parametry np 10x42 albo 8x32 itp. taki nietypowe. a nie np.tylko 8x32 albo 10x50.Albo np.powiekszenie 8.5x44?Albo czemu nnp 7x42 a nie 7x35 tylko.Też nietypowe.Czemu akurat takie rozmiary optykii są?Po co takie małe różnice.
Inna sprawa np.skoro bardzo udane połączenie 8x50 było super to czemu nie jest dalej produkowane np w wersji dachowej albo porto.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   

W sumie faktycznie teraz jest misz masz.

Kiedyś szło się tropami niejako fizycznymi. Czyli skoro najbardziej uniwersalna źrenica wyjściowa to 5 mm, to robimy serię lornetek właśnie z taką źrenicą czyli 6x30, 7x35, 8x40, 10x50 i 12x60 (9x45 występowały b. rzadko).

A skoro już mamy takie modele, to można je uzupełnić o większe powiększenia, bo to wymaga tylko zmiany okularu, więc doszły 8x30, 9x35, 10x35, 10x40 i 12x50. Konieczność nocnych i morskich zastosowań spowodowała, że doszły jasne 7-ki czyli 7x50 i 7x40. A skoro już mieliśmy źrenicę na poziomie 7mm, typowo na noc, to jeszcze doszły 8x56 i 9x63.

I jak do tej pory wszystko było logiczne. A potem chyba przestało :) I zaczęło się 8x32, 8x33, 8.5x42, 10x42, 10x44, 9.5x45 i inne takie...
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   

Wiem że to śmieszne :) ... ale mi brakuje 5x40 do obserwacji nocnego nieba z reki .
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   

5x40 nie ma przesadnie sensu, bo to by dawało źrenicę wyjściową 8 mm, ale takie 6x42 z szerokim polem to już by było coś godnego uwagi.

A co do średnic i powiększeń, to obstawiam, że spory wpływ mają dwa czynniki:
- Projektowanie komputerowe ułatwiające projektowanie lornetek o dowolnych parametrach i ich zmiany w razie potrzeby.
- Strategie marketingowe: mieszając parametrami można zrobić coś, co będzie się wyróżniało na tle konkurencji w tej samej klasie. Nawet nie musi być obiektywnie lepsze. Wystarczy, że będzie inne, bo jeśli na rynku będzie 50 lornetek o identycznych parametrach i jedna z obiektywami o 2 mm większymi, to jestem niemal pewien, że ta ostatnia będzie się sprzedawała najlepiej, bo się wyróżnia. Oczywiście przy założeniu, że inne czynniki są porównywalne, bo jak wiadomo sukces sprzedażowy zależy od bardzo wielu czynników.
Ale jak zrobi to jedna firma, to inni nie będą chcieli być z tyłu i tak mogą powstawać nowe klasy parametrów.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Wiking69 napisał/a:
Wiem że to śmieszne :) ... ale mi brakuje 5x40 do obserwacji nocnego nieba z reki


5x35 byłoby lepsze. Choć, nie wytykając Ci wieku, nawet tego byś nie wykorzystał i pewnie jeszcze bardziej cieszyłbyś się z 5x32 lub 5x30.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Zapewne macie rację , po co mi większa źrenica niż 6 mm ? . Ale tak sobie pomyślałem ... skoro Optolyth wyprodukował kiedyś 8x63 , to może warto spróbować :) . To niech już będzie 5x35 z ogromnym polem widzenia . Mam nadzieję że ktoś z Zeissa to czyta ? :)
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Arek napisał/a:
jak do tej pory wszystko było logiczne. A potem chyba przestało I zaczęło się 8x32, 8x33, 8.5x42, 10x42, 10x44, 9.5x45 i inne takie..

Producenci kingsajzu spróbowali i w D**** się poprzewracało! 😃
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

ryszardo napisał/a:
5x40 nie ma przesadnie sensu, bo to by dawało źrenicę wyjściową 8 mm, ale takie 6x42 z szerokim polem to już by było coś godnego uwagi.

Rysiek, takie szerokokątne 6x42 powstało 80 lat temu - nazywa sie SARD 6x42 i jest opisane w klasykach sprzed lat. W Polsce są - o ile sie nie mylę 3 sztuki, z czego dwie serwisowalem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14