Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Obiektyw portretowy do Canona R
Autor Wiadomość
Bumber 
Maniak



Posty: 857
Skąd: Sierpc/Warszawa
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2021   Obiektyw portretowy do Canona R

Cześć!

Dawno mnie na tym forum nie było :)

W swojej przygodzie fotograficznej do tej pory głównie skupiałem się na fotografii przyrodniczej i krajobrazowej. Jednak w związku z planowanym powiększeniem rodziny znacznie zwiększy się zapotrzebowanie na dynamiczne zdjęcia ludzi/portretowe w świetle zastanym. Dotychczasowy zestaw sprzętowy raczej się nie sprawdzi (Canon 60D, Sigma 10-20, Canon EFS 17-55/2.8, Canon 70-200/4), dlatego jestem bliski decyzji przesiadki na Canona R.

I tutaj mam zagwozdkę co do obiektywu. Potrzebuję jasnego (ładny bokeh :) ) i w miarę uniwersalnego obiektywu. Nie wiem jeszcze, czy stałka (35mm? 50mm?) czy zoom. Zastanawiałem się nad serią Art od Sigmy, ale brakuje mi doświadczenia w fotografii portretowej oraz wiedzy w zakresie pełnej klatki.

Na pewno nie chcę skończyć z torbą pełną super stałek, której nie będzie mi się chciało ze sobą targać i zmieniać co chwilę szkieł na korpusie ;)

Czy moglibyście coś polecić w kontekście fotografii dziecka?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2021   

Jeśli ma być w miarę uniwersalny, to ja bym stawiał na 70-200/2.8. Może nie będzie tak jasny, jak stałoogniskowe, ale na 200 mm da bardziej rozmyte tło, niż 85/1.4, a możliwość zmiany ogniskowej pozwoli na szybsze dostosowanie się do sytuacji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że większość obiektywów tej klasy to sprzęt reporterski z naprawdę dobrym mechanizmem AF.
Ponieważ piszesz o Sigmach Art, to zapewne bierzesz pod uwagę adapter, więc wybór nie jest ograniczony do drogiego RF 70-200/2.8.

Z drugiej strony możesz przyjąć, że uniwersalny będzie Twój 70-200/4 podpięty przez adapter, a do portretów dokupić stałkę.

Ja bym zrobił tak, że jeśli zdecydujesz się na zakup nowego aparatu, to kupiłbym go z podstawowym obiektywem i na początek portrety robił posiadanym 70-200/4. Nie ma co się bać, że "ciemne". Należy pamiętać, że mała głębia ostrości i mocne rozmycie tła nie są równoważne. Właśnie dlatego ja lubię dłuższe ogniskowe, bo pozwalają na uzyskanie całej postaci w GO przy dobrej separacji od jednorodnie rozmytego tła.
Potem będziesz mógł zadecydować, czy chcesz jaśniejszego zooma, czy jednak wystarczy Ci jedna ogniskowa (przy okazji łatwiej będzie ją wybrać) i zależy Ci na dużo większej jasności.
 
 
Bumber 
Maniak



Posty: 857
Skąd: Sierpc/Warszawa
Wysłany: Nie 03 Paź, 2021   

Dzięki za poradę. Ostatecznie zdecydowałem się na Canona R z zestawem stałek: C50/1.8 RF, S35/1.8 Art oraz S85/1.4 Art. Dodatkowo upolowałem używany C16-35/4 w dobrej cenie, przyda się jako szeroki kąt. Do tego dochodzi jeszcze mój C70-200/4, więc pełen zakres najbardziej użytecznych ogniskowych pokryty.

Pierwsze wrażenia: 50 oraz 35 są ok, ale 85/1.4... wymiata. Niezły z tego słoika klocuch, ale to jak rysuje powoduje u mnie opad szczęki.

Aż nabrałem dodatkowej ochoty na C135/2 ;)
 
 
Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik



Pomógł: 73 razy
Posty: 5256
Skąd: Tychy
Wysłany: Wto 12 Paź, 2021   

Cieszysz się 85 Art, a nie widziałeś obrazków z 105 Art i 135 Art. To jeszcze wyższy level zadowolenia.
 
 
sonix 
Nowy



Posty: 6
Wysłany: Sro 29 Gru, 2021   

Panowie , mam R6 i dokupiony niedawno RF 24-70 mm f/2.8 , teraz zastanawiam się nad zakupem RF 50 mm f/1.2 , ale obawiam się trochę ponieważ mam też EF 85 mm f/1.4 i ta stałka ma założony filtr , czy radzicie mi zakupic RF 50mm f/1.2 , czy poczekać na nowszy model poprawiony .
Na filmach poglądowych widać jak RF 50 f/1.2 , chodzi w środku wysuwa się i chowa , nie znam się aż tak , ale czy można dla ochrony zamontować na RF 50mmf/1.2 filtr dla ochrony
W końcu to kupa siana wydana 10 tys zł to dość sporo , gdy puszka kosztuje 11 tys R6

Proszę doradzić , z góry dziękuję .
Ktoś jak ja amator nie do końca wszystko pojmuje
 
 
ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2266
Skąd: Zamość
Wysłany: Pią 31 Gru, 2021   

Szczerze mówiąc na żadnym ze swoich obiektywów nie mam nakręconego filtra ochronnego, a jeśli jakieś zakładam to polaryzacyjne, albo neutralne. Nie wiem co rozumiesz przez wykorzystanie amatorskie, ale jeśli nie zamierzasz brykać ze sprzętem po jakichś intensywnych koncertach, to chyba nie ma sensu na szkło za 10 kafli montować szybki, która tylko będzie przeszkadzać światłu. Oczywiście jeśli poprawi Ci to samopoczucie, to absolutnie zakup filtr ochronny. Ja ze swej praktyki totalnego amatora napiszę, że nie używam.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 01 Sty, 2022   

sonix napisał/a:
czy radzicie mi zakupic RF 50mm f/1.2 , czy poczekać na nowszy model poprawiony

A co tam jest do poprawienia? Przecież to jeden z najnowszych obiektywów, dla relatywnie młodego systemu.

Ja również nie stosuję żadnych filtrów, natomiast na wszystkich obiektywach mam zawsze założone osłony przeciwsłoneczne.
 
 
Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik



Pomógł: 73 razy
Posty: 5256
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 01 Sty, 2022   

A ja nie stosuje filtrów i często nie zakładam nawet osłon przeciwsłonecznych, jeszcze nigdy w nic nie przywaliłem szkłem.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Nie 02 Sty, 2022   

Filtrów używam jedynie wtedy, gdy są KONIECZNIE są one potrzebne. Po to kupuje się przecież nietanie obiektywy aby nie psuć ich optyki. Z osłonami różnie bywa. Zwykle je mam założone ale często zdejmuję, szczególnie wtedy gdy zachodzi konieczność transportu obiektywów spakowanych w torbie. Bez osłony można się obejść bo można przysłonić obiektyw czymś doraźnym. Dłonią, czapką lub jakąś inną zasłoną.
 
 
sonix 
Nowy



Posty: 6
Wysłany: Nie 02 Sty, 2022   

Generalnie i jedynie chodziło z tym filtrem o zabezpieczenie szkła
Dziękuję za wyczerpujące podpowiedzi wszystkim
Jednocześnie szczęśliwego nowego 2022 roku
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14