Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sro 20 Paź, 2021   

Jan55 napisał/a:
...jeżeli ktoś jest świadomy tego co chce kupić i do czego mu to jest wystarczające, to jak najbardziej jest "dowodem"na to, że nie musi mieć lornetki o większej apreturze....

Problemem jest to, że niektórzy myślą o 8x25 jako o lornetce uniwersalnej - co nie jest prawdą. Ten typ lornetki jest idealny w dni słoneczne lub bardzo jasne - a zazwyczaj w takie dni urządza się wycieczki. Wówczas źrenica wyjściowa lornetki jest większa od źrenicy oka i poza małymi/kłopotliwymi muszlami ocznymi, komfortem, no i niestety zazwyczaj polem widzenia nie odstaje od większych. Problem pojawia się kiedy robi się ciemniej, snop światła jest mniejszy od źrenicy i konieczna staje się dokładna regulacja. Ale w moim przypadku (i jak wątek pokazał nie tylko w moim) kompaktowe wymiary i niska masa rekompensuję z nawiązką te niedogodności.
Przyznam też, że zainspirowałeś mnie recenzją Kowy 6,5x32. Śledzę informację na jej temat a, że nie mam już 50 lat to i wzrok nie ten co za dawnych zielonych lat to może zdecyduję się na te dodatkowe centymetry i gramy?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Sro 20 Paź, 2021   

Kowa BD-II 10x42 XD zamówiona ! :)
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 21 Paź, 2021   

anton...jak ją dostaniesz (Kowę) to napisz o swoich wrażeniach, a nie tak jak co niektórzy, jak zapoznają się z poradami i ewentualnie kupią z pomocą tych porad lornetkę, to zapominają coś napisać o swoim zakupie i wrażeniach jakich doznali. Chyba, że kupili i tak to co chcieli i się wstydzą o tym pisać. :grin:
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Czw 21 Paź, 2021   

Spodziewam się kuriera jutro (w piątek), w niedzielę będzie okazja potestować. Oczywiście podzielę się wrażeniami.
 
 
MrHelios 
Początkujący
MrHelios


Posty: 25
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 21 Paź, 2021   

Jan55 napisał/a:
anton...jak ją dostaniesz (Kowę) to napisz o swoich wrażeniach, a nie tak jak co niektórzy, jak zapoznają się z poradami i ewentualnie kupią z pomocą tych porad lornetkę, to zapominają coś napisać o swoim zakupie i wrażeniach jakich doznali. Chyba, że kupili i tak to co chcieli i się wstydzą o tym pisać. :grin:


Ja nie zapomniałem .. :grin: Ale co mogę powiedzieć o doświadczeniach i odczuciach, jeśli do tej pory udało mi się jedynie wyjrzeć przez okno z obu modeli :mrgreen: ?

Mam co prawda kilka dni wolnego, ale są tak zagospodarowane, że gdy kończę prace domowe, to robi się późny wieczór i ciemnica. Niestety dom wolno stojący i działka, to nieustanne obowiązki. W tych okolicznościach testowanie raczej odpada. Ale żeby nie być gołosłownym, że nie posłuchałem rad dobrych ludzi, wrzucam na zdjęciu moje dwa ostatnie nabytki. I daje uroczyste słowo, że jak dane mi będzie wyjść w teren, to opiszę moje spostrzeżenia :)

 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Czw 21 Paź, 2021   

Też mam "ósemkę" Vortexa DB tylko mniejszą 32 z przeznaczeniem do plecaka w góry. Kupiłem ją kierując się własną oceną bez pomocy forum. Dzisiaj obserwowałem księżyc w pełni: widać przez nią więcej niż przez TENTO 10x50. Obraz wyraźny, ostry i lepiej rozświetlony. Delta Chase zaś to mocny kandydat na "dwunastkę".
 
 
MrHelios 
Początkujący
MrHelios


Posty: 25
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 21 Paź, 2021   

Ja staram się zawsze zgłębić temat przed zakupem. Jeśli jest dla mnie wszystko jasne, to również podejmuje decyzję samodzielnie.
Niestety z optyką w tym wydaniu, nie miałem nigdy styczności. Dlatego prosiłem o pomoc ..

Na chwilę obecną wiem jedno. Będzie jeszcze lornetka kieszonkowa, oraz coś pod statyw. Tylko jeszcze nie zdecydowałem jak duża aparatura.
To jednak w późniejszym terminie .. Póki co, muszę nacieszyć się tym, co mam :)
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 21 Paź, 2021   

Brawo MrHelios, gratuluję zakupu i życzę miłych doznań obserwacyjnych. :grin:
 
 
MrHelios 
Początkujący
MrHelios


Posty: 25
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 22 Paź, 2021   

Dziękuję Janie :)
 
 
jaxon 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pon 25 Paź, 2021   

Przymierzam się do kupna pierwszej nowej lornetki do obserwacji ptaków. Początkowo miał być to Opticron Adventurer T WP 8x42 natomiast zwiększyły mi się możliwości budżetowe i aktualnie celuję w coś do 1000 zł. Podoba mi się Vortex Diamondback HD 8x42 za 930 zł najtaniej, dobre opinie ma, lecz widziałem, że może występować nadmierna aberracja w nim. Zastanawiam się czy w ogóle jest sens kupować tego Vortexa jak mogę dostać lornetkę ciut tańszej firmy np. DO o podobnych parametrach. W moim budżecie nie znajdę niestety żadnej ED, w której nie byłoby problemu z aberracją. Czy zatem warto szukać jakiejś HD za górny limit kwotowy czy nie warto przepłacać i celować w coś za 700, 800 zł?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 25 Paź, 2021   

jaxon...do ptaków to lepiej 10x42, ale do 1000 z dachówek to raczej nic nie kupisz.Vortexy to świetne lornetki w swoich cenach, zwłaszcza mechanicznie a i optyką nie grzeszą. Miałem Vortexa DB HD 10x42 i powiem szczerze, że aberracja jakoś nie kłuła w oczy, może na brzegu pola, być może w 8x42 też tak jest, miałem ją w rękach ze 2 lata temu, ale nie pamiętam jaki w niej jest poziom aberracji. Kup i sprawdź, nie będzie pasować to zwrócisz. Jeżeli chcesz dobrą Deltę to z kolei tylko Chase ED, ale to już ponad 1000 zł, natomist Delty Forest II 8-10x42 to lornetki nie złe w swoich cenach , o dużych polach, z niezłą korekcją aberracji, ale ciemnawe i z dużymi nieostrościami brzegowymi. Vortex jest od nich lepszy. jak nie chcesz Vortexa to dołóż 120 zł do Delta Chase ED 8x42, jest w cenie 1115 zł w sklepie "światoptyki", i jest to bardzo dobra cena a lornetka jest jej warta. Na Allegro w sklepie "combat" jest Chase 8x42 za1069 zł. Nic innego i dobrego w takich pieniądzach nie kupisz. Coś lepszego od tych wymienionych to ceny od 1600 zł wzwyż. :wink:
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

Jan55 napisał/a:
jaxon...do ptaków to lepiej 10x42


Oj, różnie z tym bywa :) Zależy w jakim wieku jest pytający, czy ma już obycie w posługiwaniu się "dziesiątką", gdzie najczęściej będzie obserwował ptaki. 8x42 to szersze pole widzenia, większa jasność, mniejsze drgania. Dla mnie zawsze podstawową lornetką na ptasiej wyprawie była "dziesiątka". Moja małżonka zaś w ostatnią niedzielą podczas testowania w terenie świeżo nabytej Kowy BDII 10x42 XD zdecydowanie wybrała Vortexa DB 8x32 HD. Dla niej jako okazjonalnego obserwatora awifauny większą rolę od powiększenia odgrywa szerokość pola i łatwość posługiwania się w terenie "ósemką"
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

anton...masz rację, że 10x to lornetka dla kogoś kto miał jakąś styczność z taką apreturą i nie ma "trzęsiawki" rąk. Ale też trzeba pamiętać o tym, że nie każda dziesiątka jest fajna (chodzi o wielkość pola). Mnie na przykład inaczej (gorzej) patrzy się przez 10x z małym polem np.6,2-6,3* bo mam wrażenie, że obraz mi drga, natomiast przez tą Kowę patrzy mi się dużo lepiej i stabilniej, być może dlatego, że ma duże pole jak na 10x (7*) i widziany obraz wydaje mi się bardziej stabilniejszy. Zresztą ta Kowa "zepsuła" mnie do tego stopnia, że teraz lornetek z małymi polami się nie tykam. Jedyną jaką mam to 10x32 (6,6*) ale tylko dlatego, że takich, małych gabarytowo i wagowo z polem większym niż 6,7* nie ma, a chodziło mi właśnie o małą i lekką, na krótkie wyjazdy wycieczkowe. Natomiast uważam, że lornetki 8x32-42 powinno się kupować tylko z dużymi polami, min. od 7,5* wzwyż, dlatego, że daje to w/g mnie niesamowity komfort patrzenia i odpoczynku dla oczu. Tak, że nie dziwię się Twojej żonie, że woli 8x z dużym polem. Mało ludzi widzi różnicę w zbliżeniu między 8x a 10x, orientują się dopiero po tym, że to jest 10x, jak wezmą ją do ręki i zaczyna im drgać obraz przed oczami. Dla mnie ta Kowa jest w tej chwili, najczęściej używaną lornetką, z tych, które mam, oczywiście w domu z balkonu, bo na krótkie wyjazdy zabieram mniejsze i lżejsze 8x32 i 10x32, ale na dłuższe wyjazdy (kilkudniowe) jadą 10x42, 8x42, 8x32 i na spacery 8x25. Oczywiście nie noszę wszystkich na raz ze sobą :grin: , tylko na przemian, w zależności od tego gdzie i jak będę coś obserwował :roll: .
 
 
jaxon 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

Dziękuję za odpowiedź, czyli w tym momencie został mi wybór pomiędzy Delta Optical Chase 8x42 ED za 1070 zł w sklepie Combat i Vortex Diamondback HD 8x42 za 940 zł w sklepie Beafoto. Trudny wybór powiem szczerze, dodatkowo zastanawiam się czy nie zaczekać jeszcze miesiąca i liczyć na to, że pojawią się jakieś promocje na Black Friday na lepsze lornetki, tak żeby dało się kupić w okolicach 1000 zł. Czy ma ktoś doświadczenia jak to jest na rynku lornetkowym w ten czarny piątek, warto czekać czy obniżki są symboliczne?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

jaxon...z czekaniem to bym się zastanowił czy jest sens, bo dobrych i tanich lornetek na rynku, nie ma za wiele, zwłaszcza w cenie do 1200 zł. Na Black Friday trafią w pierwszej kolejności lornetki powystawowe,zalegające półki, te słabo sprzedające się ze względu na małą popularność, po zwrotowe, albo te bardzo drogie, które nawet w niższej cenie na Black Friday i tak będą dalej drogie.Ja nie pamiętam aby w poprzednich latach było coś bd, co można byłoby kupić okazyjnie. Te, które Cię interesują to są lornetki bardzo popularne i w związku z tym sprzedają się dobrze i bez tego Black-a a ich cena teraz, też jest na dobrym i normalnym poziomie. Delta kilka miesięcy była nie do kupienia za niższą cenę niż 1150 zł a Vortex za 1100 zł, więc te ceny, które są w tych sklepach, to są ceny bardzo dobre. Zobacz po ile są te lornetki w innych sklepach, bo ja widzę, że są wyższe, więc one mogą obniżyć ceny do tych, które mają te dwa sklepy. Chyba, że liczysz na to, że ktoś obniży ceny z np. 2000 na 1000. Jeżeli tak to jesteś mega optymistą i wierzysz w cuda :mrgreen: . Pamiętaj, ze tak jak CI napisałem wcześniej, nastepna lepsza lornetka od tych wymienionych tutaj, kosztuje co najmniej 1600 zł i ona na pewno nie znajdzie się wśród okazji na Black Friday, a wiem to z tzw. pierwszej ręki :cry: .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,75 sekundy. Zapytań do SQL: 14