Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe Combo
Autor Wiadomość
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Sob 23 Paź, 2021   

Jan a jak Ci sìę sprawdza Kowa 10x42? Ja się chcę zainteresować Kowa 12x56 ale czytałem że produkcja Chiny i 3 komentarze takie sobie. Ponoć Vortex Razor 12x50 lepszy. Chcę coś dobrego optycznie jako stacjonarny sprzęt pomiędzy 15x70 a 8x32.. Coś możesz o tym napisać?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 23 Paź, 2021   

moshica...Lornetek powyżej 10x50 nie używałem i nie miałem nigdy w rękach, więc nic o nich nie mogę napisać. Natomiast co do Kowy to dla mnie jest to lornetka rewelacyjna pod każdym względem, mimo tego , że posiada może kilka niewielkich wad, które dla mnie są nie istotne w całej jej jakości. Daje piękny i klarowny obraz, z ostrym, dużym, jak na 10x42, polem (7*), co dla mnie jest najważniejsze. Patrzenie przez 10x42, z takim polem, w/g mnie, jest niewyobrażalnym komfortem dla oczu i przysparza wiele radości z widoków :grin: . Dystorsja i aberracja są korygowane na bardzo dobrym, z minusem, poziomie. Budowa i mechanika to poziom dorównujący lornetkom z wyższego pułapu cenowego. Do tego wielkość, waga i ogólna ergonomia. Bardzo dobrze sprofilowane są muszle oczne, choć ich średnica wynosi 43 mm i dla innych może być to problem (za duże), zresztą dla mnie też, ale właśnie to sprofilowanie powoduje, że nie odczuwam tej wielkości i dobrze leżą mi w oczodołach. Największą wadą jej, zresztą wszystkich Kow z seriiBD IIXD, są spajki na latarniach i bardzo jasnych gwiazdach w nocy. To jest to co mnie nie przeszkadza, bo jak potrzebuję to mam inne lornetki i z nich korzystam, jak chcę popatrzeć na gwiazdy czy księżyc.
Jedynie wkurzający jest jak dla mnie futerał, który jest tak dopasowany, że lornetka z paskiem do niego się nie mieści, a sam futerał nie posiada paska na ramię, tylko szlufkę na pasek do spodni. Innym to może nie przeszkadza, ale mnie tak. Musiałem dokupić opcjonalny futerał od Swarka i teraz to ma wygląd, spasował kolor futerału z kolorem Kowy :mrgreen: a i komfort noszenia, dla mnie, się poprawił.
To wszystko co mogę napisać o Kowie 10x42. Jeżeli ktoś jest na kupnie lornetki 10x42 i chce wydać te 2150 zł to w/g mnie zrobi bardzo dobry zakup bo nie ma nic lepszego w tej cenie. To jest, w/g mnie, najlepszy model Kowy z całej serii BD II XD. :grin:
 
 
moshica 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 206
Wysłany: Sob 23 Paź, 2021   

Dzięki za opinie, pomoże przy wyborze.
Jasno to podkreśla, że na Kowie nie da się zawieźć.
Mam nadzieje, że otrzymasz zwrotnie poprawny egzemplarz 8x32.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Sob 23 Paź, 2021   

Jan55 napisał/a:
Największą wadą jej, zresztą wszystkich Kow z seriiBD IIXD, są spajki na latarniach i bardzo jasnych gwiazdach w nocy.


Jako świeżo upieczony nabywca Kowy BDII 10x42 miałem jak na razie okazję potestować lornetkę po zmroku i w nocy - za dnia nie było jeszcze okazji wybrać się w teren na ptaki. Spajki na latarniach to mało powiedziane. Księżyc w pełni na tle czystego nieba daje spajki w tej lornetce. Jednak lekka mgiełka czy delikatna chmurka przysłaniająca księżyc powoduje że spajków nie ma. Vortex DB 8x32 HD takich wrażeń nie dostarcza.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 23 Paź, 2021   

Zgadza się to co napisałeś o Kowie i Vortexsie. Kowa spajkuje na czystych i ostrych światłach, a na mniej ostrych albo leciutko przymglonych tego nie ma. Vortex natomiast bardzo delikatnie iskrzy na gwiazdach. Mam kilka lornetek, różnych firm i żadna nie spajkuje. Sam się zastanawiam, co jest tego przyczyną, być może za małe pryzmaty. Ale na pocieszenie, Zeiss SF 8x32, za kilka razy większe pieniądze niż Kowa, też spajkuje :smile: .
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 25 Paź, 2021   

Jan55 napisał/a:
Ja też zawsze twierdziłem i twierdzę, że to jak pasuje lornetka (okulary w lornetce) jednej osobie, nie koniecznie musi pasować innej, trzeba to sprawdzić osobiście. Mam jedną taką lornetkę, Viking Kestrel ED 8x42, którą kupił mi Syn w Szkocji, która ma takie muszle, że jak przykładam ją do oczodołów to odnoszę wrażenie jakbym patrzył przez lornetkę, która nie ma muszli. Po prostu, pełny relaks dla oczodołów i oczu. Nie wiem z czego to wynika, ale przy kilku lornetkach, które posiadam, ta jedna ma takie coś i nie chodzi tu o to, że te pozostałe źle mi leżą w oczodołach, ale o to, że nie dają takiego odczucia jak ten Viking. :wink: Chyba, że to jest to o czym piszemy, czyli idealne wpasowanie się muszli w oczodoły, bo przecież u innej osoby wcale tak nie musi być. :wink:


Dokładnie tak.
Producenci słuchawek dostarczają w komplecie kilka par „gumek” o różnej średnicy.Takiego podejścia do klienta nie zaobserwowałem w przypadku lornetek, nawet tych z najwyższej półki. Koszt produkcji muszli nie jest chyba bardzo wysoki i moim zdaniem mogliby dodawać kilka par o różnej średnicy + instrukcję jak sobie te muszle „zainstalować” Kiedyś miałem okazję popatrzeć przez Swarovskiego el 10x42…. Miałem wrażenie jakbym sobie palce do oczu wkładał…tragedia po prostu.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 25 Paź, 2021   

Cóż, producenci lornetek oszczędzają na czym mogą, a to na opakowaniach zewnętrznych, a to na futerałach, a to na paskach, nie mówiąc już o ogólnej jakości lornetek, co dopiero o muszlach ocznych. Jedyna firma która ma w oddzielnej sprzedaży, za nie wielkie pieniądze, muszle oczne czy zatyczki obiektywów to jest Opticron i w Polsce nikt tego nie sprowadza, a te muszle jakie są u nas w sprzedaży mają jakieś chore ceny, no i ich wybór jest i tak marny. :cry:
 
 
twegier 
Początkujący


Posty: 36
Wysłany: Pon 25 Paź, 2021   

To mnie trochę zmartwiliście tymi spajkami na Kowie BDII. Wolałbym, żeby moja przyszła lornetka 10x42 była nie tylko do ptaków, ale dawała także przyjemne obrazy na gwiazdach. Tym bardziej, że moja DO Chase 10x50 lekkie spajki daje i gwiazdy idealnie punktowe w niej nie są (to jest dobra lornetka, ale może niekoniecznie do astro) i nie chciałbym by kolejna 10-tka była gorsza.
Mam jeszcze Kowę Prominar BD 8x32 (czyli poprzednia wersja). Ona spajki daje mniejsze niż DO Chase 10x50, wiec może mocne spajki to przypadłość tylko nowej serii Kowy?
Przy okazji sprawdziłem korekcję dioptrii przy nieskończonosci. Ja mam -3.0 i -3.5, i Kowa Prominar 8x32 ma jeszcze mnóstwo zapasu. Z kolei DO Chase 10x50 i moje stare porro Nikon Egret II 8x40 zapas mają minimalny - niewiele brakuje bym nie był w stanie złapać ostrości na gwiazdach przy mojej wadzie wzroku.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 25 Paź, 2021   

twegier...spojrzyj na Kite Falco 10x42, mam 10x32 i jest w porządku pod względem spajków a i optyka też nie odstaje wiele od droższych lornetek. Pole trochę mniejsze od Kowy, ale ostrość, przynajmniej w mojej 10x32, jest naprawdę bardzo dobra, minimalnie słabsza niż w Kowie. Jest jeszcze Delta Titanium ED 10x42 HD, duże pole, bez spajków, bardzo dobra ostrość no i prawie brak aberracji. To naprawdę bardzo dobra lornetka. Miałem ją, ale musiałem zwrócić ze względu na za dużą, dla mnie, średnicę muszli ocznych ( 44 mm). Inaczej została by u mnie i nie miałbym Kowy, ale nie żałuję, bo na gwiazdy i księżyc patrzę przez Kite 10x32 lub inną 8x42, które nie mają spajków :smile: .
 
 
pgolik 
Uczestnik


Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

twegier napisał/a:
To mnie trochę zmartwiliście tymi spajkami na Kowie BDII. Wolałbym, żeby moja przyszła lornetka 10x42 była nie tylko do ptaków, ale dawała także przyjemne obrazy na gwiazdach.

Na gwiazdach spajków w 8x42 nie widziałem, przynajmniej do mag 0 (Wega, nie patrzyłem jeszcze na Syriusza), na Wenus już widać. Kowa daje bardzo przyjemne obrazy przy przeglądzie nieba, np. rejonów Drogi Mlecznej, obiektów tak jasnych, że te spajki zauważysz nie ma na niebie tak wiele.
twegier napisał/a:

Przy okazji sprawdziłem korekcję dioptrii przy nieskończonosci. Ja mam -3.0 i -3.5, i Kowa Prominar 8x32 ma jeszcze mnóstwo zapasu. Z kolei DO Chase 10x50 i moje stare porro Nikon Egret II 8x40 zapas mają minimalny - niewiele brakuje bym nie był w stanie złapać ostrości na gwiazdach przy mojej wadzie wzroku.

I to był u mnie jeden z głównych czynników przy wyborze Kowy. Ja mam większą różnice pomiędy lewym i prawym okiem (i większą wadę), i wiele lornetek nie wyrabia (a przez okulary nie lubię). Pod tym wgzlędem BDII bardzo dobrze się sprawdza.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

Moja Kowa BD II 10x42 spajkuje tylko na silnych punktowych światłach, przede wszystkch lampach.
Nie piszcie, że na gwiazdach, bo ktoś pomyśli, że nie da się oglądać przez nią nieba.
Niebo wygląda bardzo dobrze, szczególnie przy tak dużym polu widzenia. Spajkują tylko najjaśniejsze obiekty (Wenus, Jowisz itp). Ale to nie jest żadna tragedia.
Gdy patrze na Jowisza przez NL 12x42, to mi z kolei same oczy spajkują, jeśli nie ułożę dobrze lornetki do oka. Soczewka oka i pewnie rogówka (szczególnie zmęczonego) też mi generuje promienie od jasnych źródeł. Moja żona ma podobnie. Pewnie ma to związek z wiekiem. Nie wiem jak to wygląda u Was.
 
 
pgolik 
Uczestnik


Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

BD II 8x42 do przeglądu nieba, nauki gwiazdozbiorów i asteryzmów jest świetna, szerokie pole widzenia dużo tu daje. Bardzo przyjemny, relaksujący sprzęt. W ogóle, komfort użytkowania i "przyjazność" to jej mocna strona, chociaż to może być indywidualne.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

Generalnie Kowy z nowej serii BD II mają coś w sobie takiego, że chce się je trzymać w rekach i wygodnie patrzeć. Nawet te małe 6,5x32 czy 8-10x32, mimo jakby pękatej budowy, są wygodne i komfortowe w użyciu. Kowie to się udało, do tego bardzo dobra optyka, obudowa i świetna mechanika, szkoda, że nie udało im się zniwelowanie spajków, bo tym sposobem były by to lornetki z minimalnymi wadami, w przedziale cenowym nawet do 4000 zł Ale jak to mówią, nie można mieć wszystkiego za 2000 zł.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

Jan55 napisał/a:
Generalnie Kowy z nowej serii BD II mają coś w sobie takiego, że chce się je trzymać w rekach i wygodnie patrzeć. Nawet te małe 6,5x32 czy 8-10x32, mimo jakby pękatej budowy, są wygodne i komfortowe w użyciu. Kowie to się udało, do tego bardzo dobra optyka, obudowa i świetna mechanika, szkoda, że nie udało im się zniwelowanie spajków, bo tym sposobem były by to lornetki z minimalnymi wadami, w przedziale cenowym nawet do 4000 zł Ale jak to mówią, nie można mieć wszystkiego za 2000 zł.


Owszem, takie cuda muszą być zarezerwowane dla najwyższych serii. Tutaj (powinniśmy?) spodziewać się jakiegoś następcy Genesis.
 
 
twegier 
Początkujący


Posty: 36
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

Ok, to może nie jest tak źle z tymi spajkami w nowej Kowie, jak to odebrałem początkowo. DO Chase 10x50 też te spajki pokazuje tylko na bardzo mocnych źródłach światła, jak latarka LED. Na Jowiszu minimalnie, można ich nawet nie zauważyć... Natomiast i tak coś z tą punktowoscią gwiazd jest nie tak, wiec pewnie ma trochę astygmatyzmu.
Jan55, dzięki za rady. DO Titanium ED 10x42 rozpatrywałem, ale ona ma w/g testów Arka sporą niestrość na brzegach, co do astro trochę ją dyskwalifikuje. No i ja nie lubię wyglądu lornetek open-hinge, pewnie chwyt mają dobry, ale jakoś mi się nie widzą. Poza tym obecnie jest niedostępna, podobnie jak wszystkie lornetki DO Chase. Co do Kite Falco, to podejrzewam, że może mieć sporą CA, bo nie chwalą sie w niej żadnymi soczewkami niskodyspersyjnymi, Już chyba bym wolał dopłacic do Lynxa, ale mało o tej lornetce wiem, poza tym że zbierała dobre opinie na wzrokowiec.com. Jak sobie temat jeszcze przemyslę, to może zadam kilka pytań w głównym wątku "Jaka lornetka" bo tu już nie chcę bardziej rozwijać pobocznego wątku wyboru lornetki 10x42.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15