Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe Combo
Autor Wiadomość
twegier 
Początkujący


Posty: 36
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

Jan55 napisał/a:
W każdym bądź razie, lornetką cieszyłem się przez 1/2 godz, po ujawnieniu wady sprawdzałem to przez następne 11/2 godz. w różnych pozycjach w stosunku do słońca i moje zadowolenie skończyło się po 2 godz. spakowaniem lornetki i odesłaniem do sklepu w celu wymiany lub zwrotu pieniędzy.

Ciekaw jestem czy uzgodniłeś ze sklepem, że mogą zwrócić pieniądze lub wymienić na inny egzemplarz? No bo sklep nie ma w sumie obowiązku podsyłać Ci kolejnych egzemplarzy tego samego modelu... Z tego co wiem masz prawo bez podania powodu ją odesłać, ale to oznacza, że lornetka nie przypadła Ci do gustu i będziesz rozglądać sie za zupełnie inna. Jeśli lornetka była w porządku, ale ma wadę techniczną to być może lepszym rozwiązaniem byłaby scieżka gwarancyjna? Jeśli Kowa ma dobry lokalny serwis, to może na koniec bys dostał tip-top wyjustowaną lornetkę, choć na pewno zajęłoby to trochę czasu i kosztowało trochę nerwów. Co o tym sądzisz? Daj proszę znać jak zakończyła sie ta sprawa. Zakup lornetki przez internet to jednak loteria. Nawet przy najbardziej przemyslanym wyborze jest spore ryzyko, że albo z lornetką coś bedzie technicznie nie tak, albo po prostu nie będzie dobrze leżeć przy oku. Dlatego wolałbym kupić moją nową lornetkę w sklepie stacjonarnym, ale to nie zawsze jest po prostu możliwe...
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2420
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

twegier,,,co Ty piszesz? Chłopie, kupuję lornetkę, dostaję ją z jakąś wadą, odsyłam do sklepu ustalając telefonicznie, żeby przysłali mi inny egzemplarz a wcześniej przed wysyłką aby sprawdzili czy inne, które mają na stanie, te same modele, nie mają takiej wady. Jeżeli nie mają takiej wady to mi przysyłają nową, a jeżeli mają wadę, to tak jak w moim przypadku, rezygnuję z zakupu i dostaję zwrot pieniędzy. Reklamowałem Kowę 10x42, ale dlatego, że wada wyszła po miesiącu od zakupu, dostałem nową ale nie wiele to wniosło (wada troszkę mniejsza) i na tym poprzestałem, lornetka została u mnie i ją używam z dużym zadowoleniem. Natomiast wada w tym egzemplarzu Kowy 8x32 jest dla mnie nie do przyjęcia, a sklep stwierdził, że wszystkie egzemplarze maja podobną wadę, ale w mniejszym stopniu, więc jak chcę to zwrócą mi pieniądze. A szkoda bo lornetka jest świetna. Więc jak widzisz, zakup lornetki przez internet, to jak loteria, jak sam napisałeś, ale to loteria w której możesz zrezygnować z zakupu do 14 dni, nie ważne czy z powodu złej lornetki czy z powodu, że Ci nie pasuje, możesz też poprosić o przysłanie innego egzemplarza. To sprzedającemu zależy na tym aby sprzedać i zarobić, a nie żeby stracić klienta i zyskać do tego złą opinię. Co do gwarancji, to w okresie do 14 dni nie należy z tego korzystać, chyba, że zależy Ci bardzo na lornetce, a w sklepie nie mają innych egzemplarzy. Ja bym z tej opcji też nie skorzystał, bo z reklamacją różnie może być. Wolał bym zrezygnować z lornetki. Natomiast kupując w sklepie osobiście, po wyjściu ze sklepu, w razie uwidocznienia się wady np. w domu, pozostaje Ci reklamacja gwarancyjna lub rękojmia sklepowa. To jest ta wyższość kupna przez internet, nad osobistym kupnem w sklepie.
 
 
twegier 
Początkujący


Posty: 36
Wysłany: Wto 26 Paź, 2021   

Jan55, dzięki za wyjaśnieśnia. Tylko nie bardzo rozumiem, czemu się denerwujesz. Masz szczęście, że kupowałeś w sklepie, który nie robi problemów ze zwrotami. Nie zawsze jest tak różowo; jest coś na ten temat np. na astropolis.pl. Jest jeszcze drugie dno takiej sytuacji: ciekawe, co sklep zrobi z tą odesłaną lornetka....
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2420
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 27 Paź, 2021   

twegier...ależ ja się nie denerwuję, tylko wyjaśniam coś o czym błędnie myślisz.
Po 1.Nie powinno się pisać o lornetce, że jest taka czy siaka tylko na podstawie tego, że ktoś inny tak napisał (Vortex z aberracjami) i nie mając samemu tej lornetki w rękach, żeby ją sprawdzić .
Po2. Kupowałem w wielu sklepach lornetki i nie miałem nigdy problemów ze zwrotami, więc to nie jest moje szczęście ale taka rzeczywistość, określona przepisami prawa.
Po3.Co sklep zrobi ze zwróconą lornetką to nie wiem, ale jeżeli jest uczciwy a zwrócona lornetka ma wady to odeśle na wymianę do dystrybutora. Jeżeli zwrócona lornetka jest sprawna i nie wykazuje śladów użytkowania a opakowanie jest nie uszkodzone, to ją wystawia do dalszej sprzedaży. Jeżeli zwrócona lornetka jest sprawna ale wykazuje ślady użytkowania i opakowanie jest w jakiś sposób uszkodzone (nie umiejętne otwieranie opakowania lornetki), to ma prawo obniżyć kwotę zwrotu ceny lornetki np.10% i wystawia ją do dalszej odsprzedaży taniej np. o te 10% albo i nie. Jeżeli stwierdzi, że lornetka jest uszkodzona przez kupującego a on wysłał sprawną, co powinien sprawdzić przed wysyłką, to nie przyjmuje zwrotu i nie zwraca pieniędzy.
Ja po otrzymaniu przesyłki i rozpakowaniu paczki oglądam dokładnie firmowe opakowanie i jak coś jest nie tak (jakieś naderwanie,zagniecenie itp.) to robię zdjęcie na dowód, że takie opakowanie dostałem. To samo robię z lornetką, sprawdzam szkła, obudowę i jeżeli coś niepokojącego zauważę ( ślady palców na szkle,rysę na obudowie itp ),to dzwonię od razu do sprzedającego i zgłaszam to, oraz robię zdjęcia. Na szczęście tylko raz miałem taką sytuację z opakowaniem (była naderwana klapka pudełka) ale zgłosiłem od razu telefonicznie i na tym się skończyło.
Może się zdarzyć, że sprzedający "ma jakiś problem" z przyjęciem zwrotu, ale to może wystąpić w przypadku jak ściąga lornetkę na zamówienie klienta bo np. takiej nie ma w sklepie a po zwrocie będzie miał problem ze sprzedażą. Ale taki zakup najpierw trzeba uzgodnić ze sprzedającym z upewnieniem się czy gdyby coś nie pasowało to przyjmie zwrot. Jak sprzedający nie jest zbytnio chętny, to trzeba zrezygnować z zakupu i już.Tak to wszystko wygląda :wink: . To co napisałem powyżej traktuj jako wyjaśnienie pewnych spraw a nie nerwową reakcję z mojej strony. :grin:
 
 
twegier 
Początkujący


Posty: 36
Wysłany: Sro 27 Paź, 2021   

Jan55 To z zakupionymi przez internet towarami postępujemy całkiem podobnie :) Ja jak coś cennego kupuję przez internet, to otwieram paczkę nagrywając film na telefonie (tak na wszelki wypadek), opakowanie otwieram tak by dało się z powrotem zapakować, towar testuję w rekawiczkach itp. Lornetkę przez internet kupowałem tylko raz, była to ta Kowa Prominar o której pisałem powyżej, ze sklepu Lanius-Books. Przyszła w nienagannym stanie. Natomiast w przyszłości mogę mieć mniej szczescia i mogę być zmuszony do zwrotu dlatego ciekaw byłem jak sklep zareagował w tej sytuacji, kiedy był defekt techniczny. Zakupy przez internet, zwroty i co dalej z tym towarem to temat rzeka, który mnie i wiele innych osób interesuje i dlatego sie o to pytałem....
Natomiast co do tematu z Vortexa z inengo wątku, to owszem zasadniczo nie powinno się komentować lornetek kórych sie nie testowało, wiem o tym, ale z drugiej strony nie widzę nic złego w zwróceniu uwagi na mylące oznaczenie "HD", na brak szkła niskodyspersyjnego w Diamondbacku, i przekierowaniu na odpowiedni test na Optyczne.pl. w którym to teście Diamondback 10x42 wypadł słabo w kategorii CA (4.7 pkt./10 pkt.), pozdrawiam
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2420
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 27 Paź, 2021   

Tylko zwróć uwagę na to, że Vortex w specyfikacjach nigdzie nie pisze, że HD to szkło ED, HD odnosi się w przypadku Daimondbacków, raczej do wysokiej ostrości czy rozdzielczości, marketing górą. Natomiast co do punktacji dotyczącej AC, to jest to średnia z całej powierzchni soczewki a nie tylko z środka, a środek nie wykazuje wyraźnej AC, natomiast boki już tak. Zauważ też, że w/g punktacji (131,3 pkt) 10x jest w grupie lornetek bardzo dobrych, a wszystkie lornetki powyżej Vortexa są tylko minimalnie lepsze w punktacji (różnica w niuansach optycznych) i są to lornetki "stare" (niektóre), nie będące już w sprzedaży. Zobacz też, ile pkt. za AC ma Zeiss Terra ED za 2x większą cenę. Natomiast Vortex 8x42 może być lepszy albo słabszy od 10x, ale ja nie sądzę żeby tak było, bo jak się przeglądnie wszystkie Vortexy DB to widać, że optycznie nie wiele się od siebie różnią, po za Vaiperami i Razorami.
Tak jak napisałem wcześniej, nie należy na 100%, kierować się testami, a raczej traktować je jako pomoc w zorientowaniu się co i jak. Tylko osobisty sprawdzian pokazuje czy lornetka nam pasuje czy nie, bo nie wszystko co napisane jest w teście , każdy zobaczy w lornetce. Tym się różnimy (ludzie) między sobą.
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 27 Paź, 2021   

Maciek napisał/a:
@Binokularnik - może Zeiss Terra ED 10x25? Mam akurat 8x25 i obraz jak to mówią młodzi "kozak".

Wczoraj pojechałem do sklepu po odbiór lornetki. Miły Pan podał mi firmowo zapakowane pudełko i poprosił żebym je otworzył, zapoznał się z jego zawartością i sprawdził czy mi wszystko pasuje. Pudełka nie umiałem otworzyć więc z uśmiechem (tego nie jestem pewien bo miał maseczkę na twarzy) pomógł mi dobrać się do środka. Wewnątrz, w twardym etui, spoczywała Terra. Delikatnie ją wyjąłem i ….wybiegłem na dwór!. Pan pobiegł za mną i wcale się nie dziwię bo moje zachowanie mogło mu się wydać mocno podejrzane. Spojrzałem przez Terrę…i już wiedziałem, że bez niej nie odjadę. Jeszcze tylko zaświeciłem jej lampką rowerową po oczach co by sprawdzić czystość wnętrza i zdjąłem okulary w celu kontroli zakresu korekcji dioptrii.

Kilka słów o samej lornetce:
Produkt made in China ale jakość perfekcyjna. Długo szukałem czegoś do czego mógłbym się przyczepić i niczego nie znalazłem. Ergonomia ok, fajnie lornetka leży w dłoniach i ze stabilnym utrzymaniem jej przy oczach nie mam problemu. Spokojnie mogę czynić długotrwałe obserwacje i nie ograniczać się jedynie do krótkich rzutów okiem. Zawiasy dobrze wyregulowane, nie za ciasno i nie za luźno, oba „chodzą” z tym samym oporem, łatwo jest ustawić rozstaw i system zapamiętuje te ustawienia. Pokrętło ostrości obraca się gładko i bez zacięć ale z większym oporem niż w Kowie bdiixd. W Kowie kręci się jak po maśle a w Terrze jak po maśle świeżo wyjętym z lodówki. Może z czasem się wyrobi. Muszle oczne fajne ale w Kowie bardziej mi pasują. Oczywiście, gdyby Terra miała muszle o tej samej średnicy to nie dałaby się złożyć i tym samym zatraciłaby swoją kieszonkowość. Etui do Terry to jakaś porażka… Ładnie wykonane, to fakt, ale ogólnie jest do kitu. Dużo lepiej, wręcz doskonale, sprawdza się etui od kowy x25, pasuje jak ulał i nie trzeba wkręcać muszli przed włożeniem doń lornetki. Obraz fajny, ostry, ale wieczorem nie ma co po Terrę sięgać bo i tak niczego więcej niż w bdiixd się nie zobaczy. W dzień to co innego. Tam gdzie powiększenie 6.5 może być niewystarczające Terra pokazuje pazur. Nie sądziłem, że to aż tak fajnie będzie działać i że współpraca lornetek z dwóch konkurencyjnych firm tak pomyślnie będzie się układać.
Terra, sądząc z nazwy, służy do przyziemnych zastosowań, ale księżyc ładnie się prezentował.
Jeszcze na koniec uwaga dotycząca pola widzenia….Terra ma w specyfikacji podane 54 stopnie i odniosłem wrażenie, że albo Zeiss zaniżył te dane, albo inne firmy, z którymi miałem do czynienia, robią nas…. hmm… w bambuko?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2420
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 27 Paź, 2021   

Mam Terrę 8x25, pole podane w specyfikacji to 6,8*. Po porównaniu z lornetką o zmierzonym polu 7* wychodzi, ze Terra ma 7* co zresztą od razu widać po przyłożeniu jej do oczu, więc może być tak samo w tej Terze 10x25 i pole ma 5,7-5,8* a nie 5,5*. Mam Kite Falco 10x32 z podanym polem 7*, a po porównaniu z Terrą i Kową 10x42, wychodzi, że pole w Kite jest mniejsze niż w Terze i Kowie i ma w okolicach 6,6-6,7*. Marketing górą, u jednych w górę a u innych w dól. Najczęściej w dół. Kowa BD II 8x32 podane ma 8,8* a jest 8,3*, czyli prawie tyle samo co Vortex 8x32 i tak wiele innych, a z kolei GPO Passion ED 8x32 podane ma 7,8* a ma 8,1*, GPO 8x42 podane 8,1* a ma 8,3* a Kowa BD II 10x42 podane 7,2* a ma 7*, w lornetkach Kite też podają zawyżone pola. Natomiast 99% kupujących lornetki, nie ma pojęcia o wielkościach pól i nie zwraca na to uwagi. Dopiero jak mogą porównać dwie lornetki, najlepiej o tej samej apreturze i jedna z nich będzie miała pole większe od tej drugiej to zobaczą o co chodzi, oczywiście jak im się jeszcze o tym powie. Ciekawe czy ta Terra ma większe czy mniejsze pole od Kowy SV 10x25. Co do futerału, to się cieszmy, że teraz dołączają do lornetki, bo wcześniej te lornetki były sprzedawane na blistrach a za futerał dawali woreczki. Ja dokupiłem mały futeralik Lowepro Tahoe CS80, wyciąłem z niego gąbki i futerał jest jak ulał. Chowa się do niego rozłożona Terra z wysuniętymi muszlami i paskiem, a całość jest leciutka i można nosić na ramieniu z dołączonym paskiem albo zakładać na pasek do spodni. Natomiast oryginalny to faktycznie niejaka porażka, trzeba lornetkę częściowo składać a muszle skręcać do zera, co powoduje ciągłe ustawianie lornetki aby z niej korzystać. Gratuluję zakupu i ciesz się widokami. :grin:
 
 
twegier 
Początkujący


Posty: 36
Wysłany: Sro 27 Paź, 2021   

Binokularnik napisał/a:
Delikatnie ją wyjąłem i ….wybiegłem na dwór!. Pan pobiegł za mną i wcale się nie dziwię bo moje zachowanie mogło mu się wydać mocno podejrzane.

Jak kiedyś testowałem lornetkę w jednym ze sklepów to sprzedawca sam mi powiedział, żebym wyszedł z nią na dwór. Ja się go wtedy pytam "A nie boi się pan, że z nią ucieknę ?". A on mi na to "Nie, ja szybko biegam" :)
przyjemnego użytkowania Terry!
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 28 Paź, 2021   

Jan55 napisał/a:
Ciekawe czy ta Terra ma większe czy mniejsze pole od Kowy SV 10x25. .


Nie mam już kowy 10x25 ale mam ósemkę. Jak wcześniej pisałem, pola rzeczywiste sv 8x i 10x są w/g mnie identyczne. Wczoraj porównałem Terrę z sv 8x25. FOV Terra ma mniejszy ale AFOV sporo większy. Wychodzi wiec na to, że wielkość pola pozornego w Zeissie jest tak pomiędzy obiema Kowami . Jeżeli jest to dla Ciebie takie istotne, to jak będę miał okazję, to porównam obie dziesiątki w sposób bezpośredni.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2420
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 28 Paź, 2021   

Dzięki, napisałem to tylko z ciekawości, bo Terrę może tylko "przebić" albo Victory albo Swarek :grin: .
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 28 Paź, 2021   

Jan55 napisał/a:
Dzięki, napisałem to tylko z ciekawości, bo Terrę może tylko "przebić" albo Victory albo Swarek :grin: .

Moim zdaniem Terrę przebija tylko Victory dzięki szerszemu polu widzenia, lepszemu wykonaniu i jakości obrazu.
Swar to taka terra 100% droższa ale tylko 20% lepsza. W sytuacji kiedy jest Victory niemalże w tej samej cenie jej kupno może być podyktowane wyłącznie snobizmem albo sentymentami.

Nie tylko ja tak myślę - https://www-cloudynights-com.translate.goog/topic/529600-the-swarovski-cl-pocket-8x25-and-zeiss-terra-ed-pocket-8x25-a-review/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=nui,sc
 
 
Rafii72 
Początkujący
Rafii72


Posty: 31
Wysłany: Czw 28 Paź, 2021   

Taki artykuł to każdy może napisać co nie potrafi rozróżnić lornetki za 300 zł od lornetki za 3000 zł. Popieranie swojej tezy jakąś wypowiedzią sprzed 6 lat i to jeszcze archiwalnej lornetki Swarovskiego, jest jedynie dowodem, że nie wie się co pisze. Krzywdzące jest że szuflatkowani są posiadacze swarovskiego przez ludzi, których na te produkty nie stać i potem wylewają swoje żale na takich forach. Miałem w ręku zarówno Nikona HG L 8x20, Nowego Swarka 8x25 i Victory Pocket 8x25 i z tych wszystkich wybrałbym właśnie swarovskiego, gdybym nie miał już lornetki 8x30.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 28 Paź, 2021   

Rafii72 napisał/a:
Taki artykuł to każdy może napisać co nie potrafi rozróżnić lornetki za 300 zł od lornetki za 3000 zł. Popieranie swojej tezy jakąś wypowiedzią sprzed 6 lat i to jeszcze archiwalnej lornetki Swarovskiego, jest jedynie dowodem, że nie wie się co pisze. Krzywdzące jest że szuflatkowani są posiadacze swarovskiego przez ludzi, których na te produkty nie stać i potem wylewają swoje żale na takich forach. Miałem w ręku zarówno Nikona HG L 8x20, Nowego Swarka 8x25 i Victory Pocket 8x25 i z tych wszystkich wybrałbym właśnie swarovskiego, gdybym nie miał już lornetki 8x30.

Po pierwsze: administrator forum Cloudynights to nie jest "każdy". Jest to pasjonat od kilkunastu lat obecny na renomowanym forum i uwierz mi - na pewno potrafi odróżnić lornetkę za 300 od tej za 3000 :razz:
Po drugie: każda firma zalicza jakościowo/cenowe wpadki i Swar nie jest wyjątkiem. Weźmy chociażby Nikona Monarcha HG, też chłopaków poniosło z ceną no ale takie mukki się zdarzają.
Po trzecie: nikt nikogo nie szufladkuje i nie stygmatyzuje. Każdy ma jakieś oczekiwania czy marzenia więc jeżeli nieekonomiczność zakupu określonego modelu lornetki jest kompensowana zaspokojeniem jakichś innych potrzeb to czemu nie.
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 28 Paź, 2021   

Maciek napisał/a:

Nie tylko ja tak myślę - https://www-cloudynights-com.translate.goog/topic/529600-the-swarovski-cl-pocket-8x25-and-zeiss-terra-ed-pocket-8x25-a-review/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=nui,sc


On focussing:
I number of users I know have returned their Zeiss Terras because the focussing was too tight and hard to turn, some could not turn the wheel with one finger. Mine are better, but still quite hard to turn, which I like, but many others apparently don’t.

W mojej Terrze też tak jest. Jednym palcem trochę ciezko ( nie tak jak w kowie) ruszyć pokrętło ostrości i zwykle używam palca wskazującego i kciuka. Mogło by się obracać nieco lżej, ale też nie za bardzo...
Ta lornetka ma mi służyć do obserwacji odległych obiektów i wolę żeby pokrętło ostrości "samo" się nie przekręcało przy wkładaniu i wyjmowaniu lornetki z futerału....coś za coś
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14