Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Czy Olympus 100-400 i Sigma 100-400 to TEN SAM obiektyw?
Autor Wiadomość
przybylskipawel 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Nie 13 Lut, 2022   Czy Olympus 100-400 i Sigma 100-400 to TEN SAM obiektyw?

Cześć!
Właściwie to to jest pytanie do redakcji (do Arka), ale ponoć na takie nie odpowiadają.
Olympus M.Zuiko Digital ED 100-400 mm f/5.0-6.3 IS i Sigma 100-400 DG OS HSM mają IDENTYCZNĄ konstrukcję optyczną. Jak widać na rysunkach różnica jest tylko taka, że w Olympusie więcej soczewek wykonanych jest ze specjalnych materiałów i trzy soczewki najbliższe bagnetu zostały przycięte do rozmiaru matrycy m43. To są chyba te od ogniskowania. (A może się mylę?). Sigma została bardzo wysoko oceniona w teście, ale na matrycy FF. Jakiego zachowania na matrycy M43 można się zatem spodziewać? Mam na myśli ostrość i AF.
Poszukuję telezoomu do mojego Olympusa E-M1 II (i proszę sobie darować uwagi ideologiczne) do fotografii ptaków. Olek jest lepiej uszczelniony, ma mocowanie statywowe, bardziej sensowny układ pierścieni sterujących. Niestety jest też dużo droższy. Można go kupić tylko nowego za co najmniej 4800zł, a Sigmę używkę da się wyrwać za 2200zł. Co więcej. Sigmę mogę użyć na moim a6600 (Tak, mam kilka systemów. Mam różne potrzeby i po prostu nie umiem się zdecydować. Zasadniczo korpusy kupuję pod szkła, a nie odwrotnie, proszę bez krytyki), bo już mam MC-11, a w gdybym zdecydował się na FF, to będę mógł pójść w Sony, albo Canona RF. A nawet gdybym uznał, że potrzebny mi BMPCC 6K, to też zadziała. Ale teraz głównie pod Sony a6600 i Olka (tu już bym musiał kupić adapter Viltroxa), bo zależy mi na zasięgu.
No i wraca główne pytanie. Czego się mogę spodziewać jeśli chodzi o ostrość/detale, AF i stabilizację przy zastosowaniu tych dwóch zestawów? Czy kompromisy będą tak duże, że oszczędność nawet 2600zł (lub 2100zł po zakupieniu Viltroxa) nie będzie tego warta, czy może różnica będzie niewielka i lepiej jest kupić Sigmę. Obecnie do fotografii zwierząt używam Sony RX10 IV i jestem pełen podziwu, ale wiadomo, że pewnych rzeczy się nie przeskoczy.

Sigma 100-400.png
Konstrukcja optyczna Sigmy 100-400
Plik ściągnięto 3139 raz(y) 63,3 KB

Olympus 100-400.jpg
Konstrukcja optyczna Olympusa 100-400
Plik ściągnięto 3139 raz(y) 47,35 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Nie 13 Lut, 2022   

przybylskipawel napisał/a:
korpusy kupuję pod szkła, a nie odwrotnie, proszę bez krytyki

Nie bardzo rozumiem czego się obawiasz? To jest jak najbardziej właściwe podejście: korpusy szybko się starzeją i zużywają, a obiektywy są niemal wieczne. Przynajmniej jeśli kupisz te z "dobrej półki".
Ja, kiedy pozbywałem się swojego systemu Sony A i decydowałem się na nowy system, to też zaczynałem od porównania dostępnych w poszczególnych systemach szkieł. Padło na m43 i jestem szczęśliwym posiadaczem Lumixa G90.
Pzdr
Ps: a nie myślisz o Panasonicu 100-300mm? Tańszy od tego Olka, a też zbiera pochlebne opinie.
 
 
przybylskipawel 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Nie 13 Lut, 2022   

Soniak10 napisał/a:
przybylskipawel napisał/a:
korpusy kupuję pod szkła, a nie odwrotnie, proszę bez krytyki

Nie bardzo rozumiem czego się obawiasz? To jest jak najbardziej właściwe podejście: korpusy szybko się starzeją i zużywają, a obiektywy są niemal wieczne. Przynajmniej jeśli kupisz te z "dobrej półki".
Ja, kiedy pozbywałem się swojego systemu Sony A i decydowałem się na nowy system, to też zaczynałem od porównania dostępnych w poszczególnych systemach szkieł. Padło na m43 i jestem szczęśliwym posiadaczem Lumixa G90.
Pzdr
Ps: a nie myślisz o Panasonicu 100-300mm? Tańszy od tego Olka, a też zbiera pochlebne opinie.

Ludzie tu różnie krytykują. Ja nie biorę pod uwagę Panasonica 100-300mm, ponieważ to nie jest szkło o wystarczającej dla mnie jakości optycznej. Potrzebuję czegoś, co mi da wyraźny przeskok jakościowy w stosunku do Sony RX10 IV dzięki znacznie lepszej ostrości, albo znacznie większemu zasięgowi. Panasonic 100-300mm to obiektyw gorszy od Panasonica 100-400mm, a to jest niestety mydło. Olympus 100-400mm bije Leicę na głowę. Miałem na kilka godzin Olympusa 100-400mm i dawał tą przewagę, że pozwalał podpiąć konwertery, które już mam. Poza tym jednak body Olympusa szumi w słabym świetle z tak ciemnym obiektywem. Były też problemy z celnością AF w słabym świetle. Tak samo na kilka godzin miałem nową Sigmę 100-400mm i na Sony a6600 wyczyniała straszne rzeczy z AF, do tego jakieś mgiełki, może coś z OISem, mydło na 9m w ostrym ledowym świetle. Ale wyszedłem z nią na dwór i kilka razy jak trafiła, to obraz był żyleta. Ale tu mam max. 600mm i dalej nie pójdę. Nie mam jak posprawdzać intensywniej w różnych okolicznościach i porównać side-by-side. Nie chcę wydawać kilku tysięcy, na coś, co już mam równie dobre w Sony RX10 IV.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 13 Lut, 2022   

Olympus nie ukrywał specjalnie, że to konstrukcja zapożyczona od Sigmy. Tak więc optycznie będzie bardzo dobrze - tym bardziej, że to szkło projektowane pod FF więc na Olku wycinasz najlepszy środek.
 
 
przybylskipawel 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Nie 13 Lut, 2022   

Arek napisał/a:
Tak więc optycznie będzie bardzo dobrze - tym bardziej, że to szkło projektowane pod FF więc na Olku wycinasz najlepszy środek.
No biorę to, co najlepsze z Sigmy, ale rzutuję to ma mniejszą matrycę i jak gdyby powiększam cyfrowo skoro oglądam obraz na takim samym powiększeniu. No ale załóżmy, że optycznie będzie OK. Pytanie czy AF ma szanse zadziałać jak należy? Czy teraz po małej ofensywce formatu m43 jest nadzieja na test tego Olympusa 100-400? Swoją drogą kilka fajnych szkieł jeszcze nie potestowanych... Panasonic 25-50, Tamron 35-150 i nowa Sigma 100-400.
Swoją drogą mam pytanie, czy rozważaliście kiedyś testowanie obiektywów Sony FE również na matrycach APS-C? To by mogło być ciekawe uzupełnienie procedury testowej właśnie dla takich szkieł tele.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 14 Lut, 2022   

Nie będę tego Olka 100-400 testował. Muszą Ci wystarczyć moje pierwsze wrażenia:
https://www.optyczne.pl/7...%C5%BCenia.html
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1057
Skąd: Reda
Wysłany: Pon 14 Lut, 2022   Re: Czy Olympus 100-400 i Sigma 100-400 to TEN SAM obiektyw?

przybylskipawel napisał/a:
... i trzy soczewki najbliższe bagnetu zostały przycięte do rozmiaru matrycy m43...
Ja tam nie widzę żadnych przyciętych soczewek. Cztery pierwsze soczewki mają takie same wymiary na schemacie, pozostałe są mniejsze. Tym mniejsze czym bliżej matrycy. Ale nie są przycięte bo proporcje grubości do średnicy zostały zachowane.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,95 sekundy. Zapytań do SQL: 18