Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Poprawianie zdjęć przez AI
Autor Wiadomość
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 15 Gru, 2021   Poprawianie zdjęć przez AI

Czy ktoś próbował tego nowego tryndu? I jeśli, to co poleca?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 15 Gru, 2021   

Testowałem, ale raczej nie w zastosowaniach typowo "konsumenckich" :wink: W obrazowaniu mikroskopii super-rozdzielczej i konfokalnej wykorzystuje się przekształcanie/poprawianie zdjęć oraz analizę obrazu opartą o algorytmy AI do wyciągania informacji, niemożliwych do uzyskania w klasyczny sposób. Ponadto do zautomatyzwoanej analizy typowych zdjęć, np. tkanek lub chromosomów.

https://portlandpress.com/biochemsoctrans/article/47/4/1029/219665/Artificial-intelligence-for-microscopy-what-you
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 15 Gru, 2021   

Mnie chodzi o przyziemniejsze zastosowania - widziałem kilka starych, nieostrych, źle naświetlonych zdjęć "wyciągniętych" przez AI i robi to wrażenie (o ile oczywiście to nie reklamowa ściema). Chciałbym kilka takich sfatygowanych zdjęć przez to przepuścić.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Gru, 2021   

Z "przyziemnych" testowałem tylko odszumiacz Topaz oparty o algorytmy AI i muszę powiedzieć, że radził sobie zaskakująco dobrze. Niestety typowych "poprawiaczy" nie sprawdzałem.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 29 Gru, 2021   

DarkRaptor, pytanie w temacie zastosowań naukowych:
Na ile dokładnie analizowana w takich przypadkach jest możliwość występowania błędów systematycznych spowodowanych dodawaniem przez sieć neuronową informacji, których na obrazie nie ma, ale zostały nabyte w trakcie 'uczenia' AI z innych obrazów?

Wiadomo, że w przypadkach konsumenckich jest to powszechne i w zasadzie 90% tego, co algorytmy AI robią to dodawanie informacji, których tam nie ma.

W artykule, który podlinkowałeś (nie przeczytałem jeszcze całego, więc sporo mogłem przeoczyć) jest o automatycznej identyfikacji obiektów i zgaduję, że tu może być to względnie bezpieczne, bo na wyjściu dostajemy jedynie informację, że ten fragment zdjęcia zawiera taki obiekt (prawdopodobnie jeszcze z poziomem dopasowania).

Piszesz jednak o poprawianiu i przekształcaniu samych zdjęć i tu miałbym już dużo poważniejsze obawy. No chyba, że to przekształcanie też polega na identyfikacji i na przykład kodowaniu kolorystycznym poszczególnych detali/obiektów, co ułatwia analizę wizualną.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 31 Gru, 2021   

Prawdę powiedziawszy, nie wiem jak to wygląda od strony statystycznej. Dopiero wchodzę w świat mikroskopii konfoklanej i wysokiej rozdzielczości. Sam się też nad tym zastanawiam, zwłaszcza po tym jak miałem okazję raz testować mikroskop, który wykonywał dość prostą czynność. Mianowicie, skanował preparat w dużym powiększeniu i następnie takie zeskanowane fragmenty łączył w jeden, duży obraz. Pewne niedokładności ruchu, które były pewnie wynikiem złego ustawienia preparatu i skalibrowania urządzenia, zaowocowały powstaniem artefaktów... które oprogramowanie wplotło w wynikowy obraz, to coś dodając, to coś ujmując. Dla wprawnego oka było to do wyłapania (widać było powielone pewne fragmenty, ale ładnie wklejone). Było to dla mnie trochę przerażające, że na końcowym zdjęciu uzyskałem obraz czegoś, czego nie ma :twisted:

A zabawne jest, że coraz więcej działa systemów automatycznych, skanowania, analizowania np. próbek histopatologicznych. Podobno mechanizmy AI radzą sobie lepiej niż laboranci-analitycy i tylko cięższe lub nietypowe przypadki muszą weryfikować ludzie.
 
 
ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2267
Skąd: Zamość
Wysłany: Pią 31 Gru, 2021   

Aż z ciekawości odpaliłem najnowszego Fotoszopa, i wprawdzie poprawiania chybionej ostrości nie znalazłem, ale np filtr "neuralny" całkiem przyzwoicie poradził sobie z pokolorowaniem czarno-białej analogowej fotografii. Jedynie sweter babci zrobił na niebiesko, chociaż w rzeczywistości był różowy (wszystkie babcie noszą niebieskie swetry?).
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Sob 01 Sty, 2022   

ophiuchus napisał/a:
...... (wszystkie babcie noszą niebieskie swetry?).


Chyba nie wszystkie tylko te, którym różowy sweterek pozostał z młodości. :mrgreen: :wink:
 
 
paul80 
Maniak
Optyczny


Pomógł: 9 razy
Posty: 971
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 28 Mar, 2022   

Ja ostatnio próbowałem Topaz Denoise i Dxo Pure Raw 2, dla mnie dxo wydaje się lepszy, jest tylko jeden problem, pliki DNG są kilka razy większe niż oryginał. Pliki z dxo na niskich czułościach są lepsze niż oryginalne rawy, chodzi o ostrość, szczegóły, odszumianie i co najważniejsze można je obrabiać w lightroomie i zmieniać profile kolorystyczne itp. Topaz równie dobry, jedynie trzeba regulować stopień wyostrzania.
 
 
paul80 
Maniak
Optyczny


Pomógł: 9 razy
Posty: 971
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 30 Mar, 2022   

Jest sposób na zmniejszenie rozmiarów DNG z Dxo, eksportując je stratnie w lightroomie, zmieniając rozdzielczość o jakąkolwiek wartość, wtedy plik waży tyle co JPG, ale zapewne tracimy "oryginał". Oczywiście na wysokich czułościach te programy są także bardzo dobre.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14