Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
10x42 dachówka, budżet 4500 PLN - jaka?
Autor Wiadomość
TheNewOne 
Rozmowny


Posty: 236
Wysłany: Pią 13 Maj, 2022   

Maciek Snobizm nie jest godną pochwały postawą człowieka i nie ma co jej wspierać. Przewrotnie, można byłoby chwalić wojny bo nic tak nie napędza postępu jak wyścig zbrojeń.
Ostatnio zmieniony przez TheNewOne Pią 13 Maj, 2022, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






pandal 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 170
Wysłany: Pią 13 Maj, 2022   

Soniak też marzy.
 
 
pandal 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 170
Wysłany: Pią 13 Maj, 2022   

O czym marzy Soniak?
 
 
TheNewOne 
Rozmowny


Posty: 236
Wysłany: Pią 13 Maj, 2022   

Soniak10
ad1) Zgoda, tylko że takie skrajne postawy znajdziesz w każdej grupie, czyli "mój wybór jest najlepszy, bo inni to przepłacili, bo są snobami, kłamcami, nie znają się, nie potrafią ocenić realnej wartości, różnica w obrazie jest zbyt mała (5x droższa musi dać min. 5x lepszy obraz), ja się znam najlepiej itp. Poza tym zobacz ile osób dość "kategorycznie" wypowiada się o sprzęcie nie mając go nigdy w dłoni.
ad2) Nie odbierałbym Lewandowskiemu, pracownikom KGHM i Orlen rozsądku. Jeśli załóżmy Ty oceniasz zakup drogiej lornetki jako nierozsądny bo cena za duża w stosunku do jakości obrazu (taniej można kupić zbliżony jakościowo sprzęt) to dlaczego zasobniejsi w "kasę" nie mogliby dojść do podobnych wniosków. Poza tym, nie wszyscy bogaci to snoby.
ad3) Problem może być złożony :-) Na szczęście ostatecznie ludzie tak bardzo się nie obrażają, na koniec się przeproszą, zejdą z tonu. Nie jest źle :-)
Ostatnio zmieniony przez TheNewOne Pią 13 Maj, 2022, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TheNewOne 
Rozmowny


Posty: 236
Wysłany: Pią 13 Maj, 2022   

_Tomek_ Masz rację. Kiedyś już próbowałem zwrócić uwagę na forum, snobizm występuje w relacji do innych ludzi, więc sam zakup drogiego "dobra lornetkowego" nie wypełnia definicji. Dlatego nie podobają mi się takie uogólnienia przypisujące zakupowi droższego sprzętu snobistyczne motywacje.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Snobizm
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 13 Maj, 2022   

Czy kwota rzędu 8-10 tys. zł za instrument optyczny zbudowany z wykorzystaniem najlepszych dostępnych w tej dziedzinie technologii to ogromna fortuna???
Ludzie z innymi pasjami wydają znacznie większe pieniądze. Jeśli jakiś audiofil czyta to forum, to może się z nas pośmiać. Pomyśli, że ci lornetkowcy to jacyś dziwacy i frajerzy.

Spośród przedmiotów z najwyższej półki, które mogą pozostawać w kręgu moich zainteresowań, stać mnie tylko na lornetkę. Mam nadzieję, że to ostatnie zdanie jest zrozumiałe.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Sob 14 Maj, 2022   

pandal napisał/a:
O czym marzy Soniak?

Soniak marzy np. o telezoomie Olympus 150-400 f/4,5 za jakieś 30 000 PLN, o ile dobrze pamiętam. I to jest snobizm, bo taki sprzęt nie jest niezbędny do amatorskich, okazjonalnych zdjęć, jakie czasami pstrykam. Ale się o to nie obrażam.
Jednak zdaję sobie sprawę, że w moim przypadku taki zakup byłby przerostem formy nad treścią i dlatego zamierzam poprzestać na Panasoniku 100-300 za ponad 10x mniejszą cenę. I to jest "zdrowy rozsądek". I też dam radę z tym żyć. I dobrze!
Pzdr :roll:
Ps: proponuję przyjąć wspólny tekst przysięgi:
"Przyrzekam na ród Internautów
pozostać niewzruszonym
Nie brać uwag do siebie, nigdy nie być obrażonym!"
OK? No, chyba że ktoś użyje wulgarnych epitetów, ale to pozostawmy już ocenie Nadredaktora Admina, hę?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 14 Maj, 2022   

pandal napisał..." ale gdyby cena nie była kwestią, a czasy spokojne?"

W takim przypadku kupiłbym dwie, czyli, CZ-Victory 8x32 TFL plus Kowa BD II 10x42, którą już mam.
Natomiast nie zarzekam się, że nie kupiłbym np CZV TFL 8x32 plus NL 10x42 , pewno bym kupił, ale tylko w przypadku gdybym miał nadmiar pieniędzy, które mógłbym przeznaczyć na taki zakup :wink: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 14 Maj, 2022   

Soniak10 napisał..." proponuję przyjąć wspólny tekst przysięgi:
"Przyrzekam na ród Internautów
pozostać niewzruszonym
Nie brać uwag do siebie, nigdy nie być obrażonym!"
OK? No, chyba że ktoś użyje wulgarnych epitetów, ale to pozostawmy już ocenie Nadredaktora Admina, hę?"

Switnie to ująłeś. Popieram :grin:
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 16 Maj, 2022   

Soniak10 napisał/a:
Które to dwa gatunki ptaków są tak łudząco podobne do siebie, że przez np. Vortexa Vipera nie da się ich odróżnić, a jedynie musi to być Swarek?:wink:


Trzcinniczek i Łozówka?
 
 
plabaj 
Nowy


Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 16 Maj, 2022   

Cześć,

Od piątku spotykałem się z kilkoma posiadaczami lornetek. Odwiedziłem też sklep. "Przymierzyłem" kilka lornetek i wybrałem lornetkę Kite Ibis ED 10x42.

Nie byłem w stanie zauważyć różnicy jeśli chodzi o ostrość, kiedy patrzyłem przez różne lornetki. Co do aberracji chromatycznej, to mógłbym ją porównać do Vortexa Vipera 10x42 i Kowy Genesis 10x33 - w innych pojawiało się nieweielkie "zaniebieszczenie" przy brzegach.

To co miało największy wpływ na wybór, to wygoda podczas obserwacji. Mam dosyć wąski rozstaw oczu i dodatkowo głęboko osadzone. Nie każde muszle oczne były dla mnie wygodne jak w tym modelu. Otwarty mostek "sam wpasował się" w moje ręce.

Przed ostateczną decyzją, dużo poczytałem. Lornetka zebrała pozytywne opinie wśród obserwatorów ptaków w UK i francuskojęzycznych krajach. Te belgiskie lornetki są tam znacznie popularniejsze niż u nas. Z dodatkowych pozytywów: 30 lat gwarancji i metalowe, wykręcane muszle oczne, które producent wymienia za darmo w razie zniszczenia. Owarty mostek powoduje, że lornetka lepiej się "dogaduje" z adapterem Cotton, którego używam do noszenia lornetek.


Dziękuję wszystkim za rady w kwestii wyboru lornetki.

P.S. Skorzystałem z okazji i obejrzałem też nowego Swarovskiego. Jakość, rzeczywiście godna podziwu, ale już "ergonomiczne spłaszczenie" tubusów nie było takie wygodne przy moim wąskim rozstawie oczu - powstawał efekt "ściśniętych palców".
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 16 Maj, 2022   

plabaj napisał..."Nie byłem w stanie zauważyć różnicy jeśli chodzi o ostrość, kiedy patrzyłem przez różne lornetki. Co do aberracji chromatycznej, to mógłbym ją porównać do Vortexa Vipera 10x42 i Kowy Genesis 10x33 - w innych pojawiało się nieweielkie "zaniebieszczenie" przy brzegach.
To co miało największy wpływ na wybór, to wygoda podczas obserwacji. Mam dosyć wąski rozstaw oczu i dodatkowo głęboko osadzone. Nie każde muszle oczne były dla mnie wygodne jak w tym modelu. Otwarty mostek "sam wpasował się" w moje ręce.
Przed ostateczną decyzją, dużo poczytałem. Lornetka zebrała pozytywne opinie wśród obserwatorów ptaków w UK i francuskojęzycznych krajach. Te belgiskie lornetki są tam znacznie popularniejsze niż u nas. Z dodatkowych pozytywów: 30 lat gwarancji i metalowe, wykręcane muszle oczne, które producent wymienia za darmo w razie zniszczenia. Owarty mostek powoduje, że lornetka lepiej się "dogaduje" z adapterem Cotton, którego używam do noszenia lornetek".

Bdb wybór, wybrałeś taką jaka Tobie najbardziej spasowała, tak optycznie jak i ergonomicznie. Właśnie o taki wybór chodzi, bo na nic porady i opinie, jak lornetka nie pasuje osobie, która ją kupuje i przez nią patrzy. Gratuluję zkupu.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pon 16 Maj, 2022   

Binokularnik napisał/a:
Trzcinniczek i Łozówka?

No, fakt: są prawie identyczne, nie licząc niuansów w odcieniu nóg. Podobnie też np. wodniczka i rokitniczka. Z tym, że one są tak samo do siebie podobne bez względu na to, przez jaką lornetkę się na nie patrzy i Swarovski nie jest antidotum na problemy z ich rozpoznawaniem.
Poza tym trzcinniczek i łozówka to są akurat gatunki, które w 99-ciu procentach najpierw słychać, a dopiero potem, czasami można je zobaczyć. A ponieważ ich śpiew jest kompletnie odmienny, więc znając ich głosy najpierw się wie "co w krzakach piszczy", a dopiero potem można się przyjrzeć jak wygląda i jak się zachowuje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14