Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Dachówka 10x42 w określonym budżecie....
Autor Wiadomość
m6f3 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sob 21 Maj, 2022   

Cześć panowie, również skusiłem się na Forrest ll i bardzo podoba mi się obraz. Dziękuję za podpowiedź. Niestety nie wiem czy nie potrafię przez nią patrzyć czy taka jej cechą bo musi być bardzo precyzyjnie przyłożona do oczu. W przeciwnym wypadku pojawiają się czarne plamy. Przy wkręconych muszlach ocznych właściwie nie da się komfortowo patrzeć, a przy wysuniętych jest nieco lepiej. Wrażenie jest takie że zakres przez jaki widać obraz całościowo jest bardzo wąski i trzeba naprawdę się nastarac żeby wiedzieć bez zaciemnień. Nie wiem czy powodem są muszle oczne. Raczej nie sądzę ale z ciekawości będąc w decathlonie spróbowałem popatrzeć przez inną, podobną lornetke i ten efekt jest niemal niezauważalny. Lornetka którą oglądałem to było to:https://www.decathlon.pl/p/_/R-p-x327224?mc=8600097. Skłaniam się do wyprobowania Bresser z racji podobnej ceny. Dodam, że mój syn tak samo odbiera jako dyskomfortowe to gonienie za obrazem. Czy te, tak macie w kontakcie z DO Forest II?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 21 Maj, 2022   

m6f3, ja takich problemów z Forestami nie miałem. Całkowicie wkręcone muszle są dla "okularników", natomiast pozostałe wysuwy są do dopasowania dla pozostałych użytkowników. W związku z tym musisz dokładnie ustawić rozstaw muszli ocznych a dopiero pózniej dopasowywać poszczególne wysuwy muszli, do tego jeszcze musisz sobie dopasować odlęgłość końca muszli do oczodołów.Najlepiej na poszczególnych wysuwach, od najgłębszego wsunięcia w oczodoły, do wysuwania w stronę brwi. Jeżeli to nie pomoże to znaczy, że muszle oczne Forestów nie pasują do Twoich oczodołów i będziesz musiał spróbować Bressera. W/g mnie to żle dopasowujecie rozstaw okularów do swoich żrenic i stąd te zaciemnienia.
 
 
Absengard 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Posty: 176
Wysłany: Nie 22 Maj, 2022   

m6f3, Dzisiaj siostrzeniec wyciągnął mnie na spacer ze swoim Forrestem i mogę potwierdzić Twoje odczucia zarówno po dzisiejszym spacerze jak i po pierwszym wrażeniu. Rzeczywiście kiedy przykładałem go do oczu to w zależności od siły przyłożenia do oczodołów jakby coś zasłaniało obraz. Natomiast pogmerałem w ustawieniach jak pisze Jan55. Rozstaw ustawiłem stricte pod siebie, oraz wysunięcie muszli. Ważne też w jakiej pozycji obserwujesz, czy dociskasz mocno do oczodołów czy nie i dla takiej zawsze pozycji reguluj. Było zdecydowanie lepiej choć jeśli przyłożyłem do oczu słabiej, lub mocniej niż w takiej pozycji dla której regulowałem to czasem jeszcze te czarne ranty zaciemniające się pojawiły ale mniej. Te muszle mają dwa ustawienia (dwie pozycje) zakończone słyszalnym klikiem. Dla mnie najlepsze ustawienie to ciut przed pierwszym klikiem. Natomiast o wiele gorszą cechą jest abberacja. Występowała dziś wszędzie gdziekolwiek zerknąłem zarówno w centrum jak i poza centrum :) Nie jest jakaś ogromnie duża ale sprawne oko w mig ją zobaczy. Ja widzę.
Co mnie jeszcze wkurzyło to zaślepki obiektywów. Niby są wciskane że po zdjęciu trzymają się lornetki i nie zgubisz...niby. W połowie drogi patrzymy brak jednej zaślepki. Na szczęście cofając się znaleźliśmy ją. Także to zabezpieczenie anty-zgubieniowe to proteza. Na czas obserwacji i chodzenia z lornetką lepiej je wyciągnąć schować do kieszeni. Reasumując nie jest zła ta lornetka, ale dla siebie nie wiem czy bym ją kupił. Musiałbym popatrzeć przez Bressera Pirscha i porównać.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 22 Maj, 2022   

Absengard, dlatego zawsze piszę, że każdą lornetkę trzeba dopasować indywidualnie do swoich oczodołów. Bresser ma mniejszą AC od Delt i jest jaśniejszy i troszkę ostrzejszy, z tym , że ja piszę o Bresserze 8x42, którego miałem, bo 10x42 miałem tylko przez chwilę w rękach ( ma za małe pole 6*, jak dla mnie) stąd wiem, że jest optycznie podobna do 8x42. Jeżeli Ci wąskie pole nie przeszkadza to spróbuj, może akurat Tobie spasuje.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 24 Maj, 2022   

Jedna uwaga dla osób doradzających. Jak robicie rankingi i wypowiadacie się o lornetkach, to dobrze by było mieć je w rękach choć raz i przez nie spoglądać ;)

Wiem, że siostrzeniec marzy o dachówce, ale ja sugerowałbym rozważenie Porro np. Olympusa EXPS I 10x42. Optycznie rozłoży on wiele droższych od siebie dachówek.

A jak koniecznie dachówka, to warto rozważyć dołożenie do DO Chase albo Pircha ale ze szkłami ED.
 
 
m6f3 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sob 28 Maj, 2022   

Cześć wszystkim po chwilowej nieobecności gdy testowałem lornetki musze podzielić się kilkoma spostrzeżeniami i poprosić o dalszą radę:). Jak wiecie z tego wątku:
DO Forest II
był dla mnie użytkowo nie do przejścia z powodu zaciemnień, które odczuwała cała moja mała rodzinka patrząc po kolei przez tą lornetkę. Czasami było lepiej i rzeczywiście wtedy można było odczuć pełnię wrażeń i możliwości tej lornetki - wspaniale ostrzy i ładnie oddaje barwy, abberacja dla mnie do zniesienia. Jednka oddałem - za dużo kosztowała mnie nerwów przy ponownym każdorazowym ustawianiu.
Bresser Pirsch 10x42
lornetka o 150 zł droższa i rzeczywiście bardziej pod moje oczy - żadnych zaciemnień od razu "działa". Niestety optycznie pozostaje dużo do życzenia - ostrzenie na siłe, ciężko ustawić (czyli jak na moje mała głębia ustawionej ostrości) i niestety poza centrum szybko traci ostrość co bardzo mi przeszkadza. Odwzorowanie kolorów - mdłe i dużo gorsze niż DO FII.
Czy polecacie coś co optycznie odpowiada DO FII ale ustawienia muszelek ocznych będą porównywalne do Pirsch? :)
Zaczynam się zastanawiac i nad Vortexem Diamondback 8x32 (bardzo pozytywne komentarze i właściwie przy mniejszym powiększeniu mam wiekszy kąt widzenia i mniejszą wagę), jak i Vortexem Diamondback 10x42 - też mnogość podobnych komentarzy - wiadomo budżet daleko mi już odpłynął ale w sumie jestem w stanie się poświęcić. W vortexie boję się nieostrości poza centrum co widać na kliku testach na youtube.
pozdrawiam!
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 134

Wysłany: Sob 28 Maj, 2022   

Jak kupowałem swoje pierwsze lornetki to padło na Kowę Sv na rower bo kilka osób się nią zachwycało. I Nikona M7 8x30 do turystyki bo Arek napisał, że można kombinować albo kupić raz a dobrze czyli M7 właśnie. Zachwyt kolegów Kową ustał, mój z resztą też a M7 nadal się broni. Dobrze kombinujesz kolego m6f3 trzeba zwiększyć budżet i kupić coś porządnego. Nie droższego o 24,5 zł a naprawdę dobrego. Celuj w Nikona M7 lub Kowę BD II. Wydatek dużo większy ale kupisz lornetkę kompletną a nie "najlepszy stosunek cena/jakość". Wiele osób na forum wyznaje jak religię ten nieszczęsny "stosunek" zamiast namawiać ludzi na zakup dobrego sprzętu. Wiem, że robią to w dobrej wierze, żeby potencjalny zainteresowany się nie zraził ale finalnie wydaje on niepotrzebnie kasę kupując gówienko później gówienko plus następnie gówienko pro a później w końcu zaczyna myśleć używając własnej mądrości i kupuje raz a dobrze :grin: .
Mam Nikona M7 8x30 i mogę go polecić. Jest lekki, ma duże pole. Nowa odsłona jest podobno lepiej wykonana. Wiele osób krytykuje go za nieostrość na brzegach pola widzenia ale ono jest tak duże, że naprawdę nie ma to znaczenia.
Kowa może być lepsza, wiele osób ją chwali. Trzeba poczytać, która wersja jest najlepsza. Nie miałem jej w rękach więc się nie wypowiadam.
Kup obie przez neta, potestuj przez tydzień i lepszą zostaw.
Pamiętaj również, że im większe powiększenie tym mniejsza głębia ostrości. Ja jestem obecnie fanem 12x i niestety trzeba się nakręcić. Oczywiście są to minimalne dostrojenia ale jednak cały czas się kręci. Większość osób preferuje 8x i ja dla tego nakupiłem milion ósemek. Teraz ósemka jest dla mnie "niepełnosprytna" i czuję spory niedosyt w porównaniu do 12 x.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 699
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 28 Maj, 2022   

Zakupami każdego chyba sprzętu technicznego (samochód, lodówka, lornetka) rządzi krzywa logistyczna. Na początku kolejne dodatkowe złotówki niewiele dają. Czy kupimy lornetkę za 100 czy 300 zł to jeden szrot. Potem, powiedzmy w zakresie 500-2500 zł, jest szybki wzrost jakości wraz ceną. Powyżej - tak jak na początku - to są niuanse jakości idące za grubymi tysiącami. W związku cokolwiek kupując, a nie mając dużej wiedzy, najbezpieczniej jest kupować z półki średniej.

Ale można mieć specyficzne potrzeby. Nie liczyć się z trwałością, jakością, tylko patrzeć czy sprzęt wykona zadanie najmniejszym możliwym kosztem. Ja to rozumiem i podam przykład okularów. Prawie 10 lat temu wydałem 7 stów za porządne szkła (powłoki, obróbka) i porządne oprawki (bo co mi po porządnych szkłach jak oprawka się rozwali i szkła będą do kosza). Mało noszę, bo głównie używam soczewek kontaktowych, ale służą dobrze. No i z tego punktu widzenia nie rozumiem jak w ogóle można myśleć o lornetce poniżej 1000 zł - tyle soczewek, obudowa, mechanizmy?! Z drugiej strony właśnie sypie mi się, jak każdemu po 40-tce, wzrok i kupię chyba na bazarze jakiekolwiek plusowe okulary, byle tylko odczytać ulotki od leków, które cholera muszą drukować specjalnie taką malutką czcionką, żeby oszczędzić na papierze czy co...

W związku z tym szczerze polecam Kowę BD II 8x42, z której jestem bardzo zadowolony i ew. 10x42, której nie znam, ale opinie czytałem lepsze niż o wersji 8x :)
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 28 Maj, 2022   

_Tomek_ napisał..."W związku z tym szczerze polecam Kowę BD II 8x42, z której jestem bardzo zadowolony i ew. 10x42, której nie znam, ale opinie czytałem lepsze niż o wersji 8x".

Popieram.

m6f3, jeżeli postanowiłeś zwiększyć budżet to do propozycji Tomka dokładam Kite Falco 8x32 lub 8x42. Lornetki bdb wykonane i z bdb optyką (jasne i ostre).
Co do Vortexa 8x32 to też jest dobry wybór do 1000 zł, ale AC lubi wyskoczyć co mnie wiele nie przeszkadzało, bo lornetka jest stosunkowo jasna i w miarę ostra. Natomiast Vortex 10x42 to lornetka porównywalna do DO Chase, ale z ciut większą AC, też jasna i w miarę ostra, ale nie tak jak Kowa 10x42, która jest naprawdę warta zakupu ( jasna, ostra, minimalna AC, świetna obudowa i mechanika, ale jej "wadą" są spajki, za to największą zaletą jest wielkie pole 7*). Kowy 8x42 nie miałem, ale opinie są pozytywne.
Nikon Monarch 7 (stary) w ostatniej cenie jest też nie zły, ale już chyba nie do kupienia, natomiast nowa wersja M7 jest zdecydowanie lepsza od starej, tak optycznie jak i mechanicznie oraz pod względem obudowy, ale jest droższa. Coś Nikon musiał poprawić w nowej wersji (powłoki ?), bo lornetka jest naprawdę świetna. Kupiłem ją ale poszła do zwrotu z powodów estetycznych ( wycieki kleju na zewnątrz szkieł obiektywów). Czekam na nową dostawę. To samo spotkało jednego z kolegów z forum, ale u niego w mniejszym stopniu. Miałem oba Nikony (stary i nowy) w rękach i mogę śmiało stwierdzić, że w nowym, optycznie nastąpiła poprawa, zwłaszcza pod względem ostrości i jakości wykonania obudowy, szkoda tylko, że kontrola jakości zaspała i w Polskę poszła seria z klejem :cry: .
Zastanów się nad DO Chase 8-10x42, są warte zainteresowania bo mają mniejszą AC i więcej ostrego pola od Vortexa, a cena też jest do przyjęcia.
Wszystkie lornetki powyżej wymienione przez kolegów jak i mnie, są na pewno lepsze od DO Forest II jak i od Pirscha, ale są droższe, więc warto dołożyć i kupić którąś z nich, tym bardziej, że będziesz miał już porównanie z tymi tanimi.
 
 
m6f3 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sob 28 Maj, 2022   

Dzięki. Podobają mi się te kowy bd II
Jaki rozmiar brać pod uwagę bo jest tego tyle, że hej.
Czy 10x32 jest gorsza od 10x42? Czy też w 32mm down żeby było powiększenie max 8x?
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Nie 29 Maj, 2022   

m6f3 napisał/a:
Jaki rozmiar brać pod uwagę
gdybym szukał dla siebie, to albo 8x32, albo 10x42.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 29 Maj, 2022   

m6f3, ja mam 6,5x32 i 10x42 a gdybym miał kupować pierwszy raz, jako jedną, to kupiłbym albo 6,5x albo 10x42. W/g mnie, i nie tylko mnie, 10x42 jest najlepsza optycznie z całej serii, ale potrzebuje większej stabilności w trzymaniu niż 6,5-8x32-42, natomiast 6,5x jest stabilniejsza, ma wielkie pole (10*), co przekłada się na większy komfort w dłuższych obserwacjach.
Co do 10x32 to wybierając między 42 a 32, wybrałbym zdecydowanie 10x42, mimo, że jest cięższa i troszkę większa od 10x32, ale jest lepsza optycznie od 10x32 (zdecydowanie jaśniejsza) i ma jedno z największych pól ( 7*) obok NL i Nokona HG, co ma duże znaczenie w lornetkach 10-12x. Teraz Ty musisz sam zadecydować co Tobie będzie pasować, czy 6,5x32, czy 8x32-42 czy 10x42. Wszystkie są bdb, a tylko Twoje preferencje będą decydować o zakupie danej apertury.
 
 
pgolik 
Uczestnik


Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 29 Maj, 2022   

_Tomek_ napisał/a:
W związku cokolwiek kupując, a nie mając dużej wiedzy, najbezpieczniej jest kupować z półki średniej.


Psychologicznie, początkowo te ~2 tys. za lornetkę to wydaje się drogo, ale zauważ, że to cena przeciętnego smartfona albo kiepskiego laptopa. Przy czym elektronika za 2-3 lata będzie przestarzała i do wymiany, a taką lornetką będziesz cieszyć się co najmniej kilkanaście lat. Chyba, że złapiesz binoholicznego bakcyla i zaczniesz szukać tej jedynej.

W klasie cenowej około 2 tys. jest sporo dobrych modeli, gdzie trzeba przymierzyć, żeby wybrać najlepiej pasującą, np. spośród modeli Kowy, Nikona, czy Vortexa w tej klasie.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 699
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 29 Maj, 2022   

m6f3 napisał/a:
Czy też w 32mm down żeby było powiększenie max 8x?

Wszystkie połączenia powiększenia i obiektywów: 8x32, 8x42, 10x32, 10x42 mają zadowolonych użytkowników i spełniają Twoje wymagania:

Cytat:
Zamierzam kupić lornetkę turystyczną, do krajobrazów, natury, ptaków. Chciałbym przy tym żeby była lekka i trwała.

Sam w tych zastosowaniach używam 8x42. Ale nie lubię w lornetce większych powiększeń, choć nie neguję użyteczności, bo detali widać więcej (mam też dwunastkę, miałem dziesiątkę). Tylko mniej wygodnie. Apertura 42 mm to z kolei większy komfort w dzień z uwagi na większą źrenicę wyjściową, a także lepsza widoczność szczegółów w słabym świetle i w nocy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14