Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka 8x do 5000 zł
Autor Wiadomość
UriUs781 
Początkujący


Posty: 34
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   Lornetka 8x do 5000 zł

Hej,
w perspektywie miesiąca-dwóch przymierzał bym się do zmiany lornetki. Budżet w okolicach 5000 zł.
Od dwóch lat używam Kowy BD II XD 8x42 i zasadniczo jestem zadowolony (szerokie pole widzenia, lekka, ostra, AC korygowana przyzwoicie), ale chciałbym czegoś więcej.
Wiem, że powyżej Kowy wzrost jakości obrazu nie jest skorelowany z wydanymi pieniędzmi, ale chciałbym już kupić lornetkę docelową.

Jest kilka kluczowych parametrów:
- powiększenie 8x
- pole widzenia nie mniejsze niż 8* (koniecznie!)
- dobra korekcja aberracji chromatycznej
- możliwie duża "żyleta" w centrum
- waga nie większą niż 700g
- dobra mechanika

Brzegi obrazu nie są zbyt istotne (~75% ostrego obrazu w bieżącej Kowie mi nie doskwiera, chociaż mogłoby być trochę lepiej), a parametry typu koma czy astygmatyzm to dla mnie fanaberia (nie używam lornetki do astronomii).
Nie jestem zbyt mocno wyczulony na AC, jednak w pewnych sytacjach aktualna Kowa potrafi niefajnie puścić kolorki (zwłaszcza na tle pochmurnego nieba), przydałaby się lepszą korekcja.
Co do średnicy szkieł jeszcze nie zadecydowałem. Z jednej strony chciałbym trochę zmniejszyć lornetkę, z drugiej nieraz używam jej o zmierzchu. Celowalbym w zakres 32-42 mm, z nastawieniem raczej na 32 mm. 42 mm zostawiam jako alternatywę dla ewentualnych lepszych modeli.

Z zakresu 32 mm wytypowałem 2 pozycje:
- Kowa Genesis XD 8x33
- Zeiss Conquest HD 8x32
Kowa jest lżejsza, lepsza optycznie i praktycznie bez AC. Zeiss nieco gorszy optycznie, ale lepszy mechanicznie. Zdania co do nich na forach są podzielone.

Z 42 mm nieźle wygląda:
- Nikon Monarch HG 8x42
Na papierze ma najszersze pole widzenia, jest też lekki (w porównaniu do Zeissa waży tylko 35g więcej).

Najsensowniejszym wyborem wydaje się Kowa Genesis 8x33 (z uwagi na korekcję AC), choć bardzo ciekawi mnie ten Zeiss.
Czy może powinienem rozważyć inne modele?
Co byście polecili? Chciałbym usłyszeć nieco opinii na ten temat :)

Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 613
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

Nikon Monarch dobry ale bardzo delikatny. Jak nowa to Swarovski cl companion 8x30 lub poszukać używanej Leica ultravid 8x32.
 
 
koraf 
Optyczny
Koraf



Pomógł: 8 razy
Posty: 1722
Skąd: Legnica
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

Zamiast monarcha 8x42 zdecydowanie polecam conquest 8x42 z transmisją na poziomie >90%, mam i jest to lornetka dużo lepsza od ciemniejszego brata conquest 8x32.
Swarek 8x30 to też super sprawa, może ma trochę większą AC niż Kowa 8x33, ale na pewno ma lepszą rozdzielczość i kontrast.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

koraf, A czy Conquest 8x42 ma AC pod dobrą kontrolą?
Pytam, bo testowałem Conquesta 10x42 i szału nie było.
 
 
koraf 
Optyczny
Koraf



Pomógł: 8 razy
Posty: 1722
Skąd: Legnica
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

Wojtas_B napisał/a:
koraf, A czy Conquest 8x42 ma AC pod dobrą kontrolą?
Pytam, bo testowałem Conquesta 10x42 i szału nie było.

Wojtas_B Jak najbardziej tak, inaczej by do mnie trafił :mrgreen:
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

koraf, Znaczy testowałeś oba Conquesty 8x42 i 10x42, i wybrałeś 8x42 jako lepszą?
 
 
koraf 
Optyczny
Koraf



Pomógł: 8 razy
Posty: 1722
Skąd: Legnica
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

Wojtas_B napisał/a:
koraf, Znaczy testowałeś oba Conquesty 8x42 i 10x42, i wybrałeś 8x42 jako lepszą?
testowałem 8x32 i 8x42 i to 8x42 jest lepsza :shock: .
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

UriUs781, Przez bardzo długi czas była w ogłoszeniach Zeiss Victory FL 8x32 w granicach 6000 zł. Widzę, że już zniknęła. 6k to więcej niż 5k, ale jak podsumowali Optyczni w teście "lornetka praktycznie bez wad", no i pole nieco ponad 8 stopni.

Sprawdź sobie Conquesta 8x42, jak radzi Kolega, albo wyczaj jakąś okazję na Victory FL 8x32, jeśli nie masz ciśnienia. Zawsze to flagowy model, choć już zastąpiony przez SF.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

UriUs781, Jeśli nie ten Monarch HG 8x42 to chyba musisz zrezygnować z niektórych wymagań. Conquest 8x42 waży 800 g bez pięciu, więc nie spełnia wymagań. Generalnie 42-ki lepsze od Kowy BD II 8x42 (którą też mam i podzielam opinię o niej) są od niej cięższe. Czyli trzeba albo kupić coś bardzo dobrego klasy ok. 32 mm i pogodzić się z gorszą pracą po zmierzchu od Kowy, albo ew. poczekać na opinie o Zeiss SFL 8x40, który ma sporą szansę być od Kowy pod każdym względem lepszy i nie cięższy, tylko jeszcze o nim nic nie wiadomo i trzeba będzie dołożyć "trochę".

PS. Lornetki "docelowej" nie ma, niezależnie od tego ile wydasz... :)
 
 
UriUs781 
Początkujący


Posty: 34
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

Conquest 8x42 odpada :D Ciężki kloc i pole widzenia zaledwie 7,4*.
Wolę mieć większe pole kosztem nieostrości (częste obserwacje w otwartym terenie), niż pole wąskie a dobrze skorygowane.
Swarek CL 8x30 nie powala polem widzenia, choć wydaje się fajna lorneteczką.
8* to moje minimum. Używałem kiedyś Delty Optical Forest II 8x42, a teraz mam Kowę BD II. Z polem niżej nie zejdę, w zasadzie im szerzej tym lepiej (jest niby Kite Lynx HD+ 8x42 z pole 8,6*, ale średnio znalazłem o nim opinie).

Zeiss Victory 8x32 T* FL przy aktualnych cenach to już odległa klasa premium. A SFL 8x40 wisi już na Lanius-books za 8900. Tylko że to też już inna półka cenowa.

Dla mnie docelowa lornetka to taka, która dobrze służy przez wiele lat :D
W aktualnej Kowie chwilami przeszkadza AC w centrum obrazu (zwłaszcza w cięższych warunkach oświetleniowych). Gdyby była trochę lepiej korygowana to zostałbym przy niej dużo dłużej. Jakość klasy premium (czyli po znaczącym zwiększeniu budżetu) nie jest mi potrzebna ;)
Niestety do jakiegokolwiek sklepu, który posiada wzmiankowane lornetki mam zbyt duży kawał drogi, żeby naocznie coś przetestować. A celuję raczej w nówki, niż używane.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

UriUs781, jeżeli Cię interesuje, to na OLX jest oferta Zeissa Victory FL 8x32 w wersji limitowanej Simon King Limited za 5990 zł. Wisi już dość długo, więc może coś można stargować.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

UriUs781,

Jan55 napisał/a:
UriUs781, jeżeli Cię interesuje, to na OLX jest oferta Zeissa Victory FL 8x32 w wersji limitowanej Simon King Limited za 5990 zł. Wisi już dość długo, więc może coś można stargować.


Tamta czarna, o której pisałem, zniknęła, ale tę zieloną z ogłoszenia też kojarzę sprzed kilku miesięcy. Ma teraz chyba jeszcze obniżoną cenę. Poza tym to limitowana edycja.
Seria Victory to lornetkowy high-end na całe życie i w tym przypadku nie ma co się przejmować, że z drugiej ręki. To są pancerne lornetki, a ta z ogłoszenia wygląda jak nowa. Jeżeli nie masz ciasnych oczodołów (te modele mają duże muszle okularów, nie dla wszystkich wygodne), to naprawdę zainteresuj się. Ten sprzęt doskonale trafia w Twoje wymagania.

Dopóki nie wyszedł nowszy SF, to ten Zeiss był nr 1 w klasie 8x32.


https://www.optyczne.pl/1..._Victory_8x32_T*_FL.html

W każdym razie dziś, po różnych doświadczeniach, gdybym miał budżet max. 6k, to brałbym albo Kowę 10,5x44, albo właśnie tego Zeissa Victory 8x32. Pierwsza dla Ciebie odpada z powodu wagi, więc gdybym był Tobą (a miał swoją wiedzę), to druga zostałaby pewnikiem. Dzwoń do typa i targuj się o optykę z najwyższej półki zamiast błądzić po zdradliwej półce wyższej średniej, gdzie można skończyć jako szczęśliwy posiadacz albo z lekkim niedosytem, który będzie męczył.
Skoro masz Kowę BD II i zaczął się niedosyt, to czuję, że zasługujesz na klasę alfa.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 23 Maj, 2022   

Ja na tego Victory chorowałem kilka lat, myślałem o nim jako następcy mojej Kowy 8x32 Prominar, w sumie do dziś, kiedy zacząłem żegnać się z klasą 8x32. Jeśli jednak 8x32 to zdecydowanie warto rozważyć.

UriUs781, piszesz że wahasz się między 8x42 i 8x32, więc najlepiej gdybyś miał obie, niekoniecznie z górnej półki. Ewentualnie opisz możliwie najbardziej precyzyjnie warunki obserwacji i jak mocno rozszerza się wtedy Twoja źrenica. Czasem ktoś nocną obserwacją nazwie spoglądanie w nocy na oświetlona miasto (albo nie daj Boże Księżyc w pełni), a ktoś inny dzienną obserwacją nazwie gęsty las w pochmurny dzień.

A co do BD II 8x42 to mamy podobne odczucia, czasami w centrum przeszkadza AC, dla mnie dodatkowo ostrego pola mogłoby być też więcej (piszesz 75%, ja na taśmie widzę 80%, no ale tak czy inaczej to wynik dobry, szkolna czwórka, ew. z minusem, nie 5 czy 6)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 24 Maj, 2022   

UriUs781, wytypowałeś bardzo solidne modele. Każdy z nich to świetna lornetka - decydują niuanse i indywidualne preferencje więc lepiej przez nie spojrzeć niż słuchać naszych rad.

Jeśli chodzi o rynek wtórny proponuję rozważyć jeszcze dwie linie: Nikon HG który był fajną lornetką idealnie skorygowaną do brzegu oraz Leica Trinovid BN/BA lub pierwsze Ultravidy. W cenie 5000 zł wszystkie te lornetki jesteś w stanie wyłapać w stanie praktycznie sklepowym.
 
 
UriUs781 
Początkujący


Posty: 34
Wysłany: Wto 24 Maj, 2022   

Się właśnie stało to, czego się obawiałem. Pytanie na forum zamiast pomóc, tylko komplikuje wybór :mrgreen:
5-5,5 tyś. to górny budżet, którego nie chcę przekraczać. Kupię za drogą i jeszcze będę się bał, że się coś zadrapie :wink: Lornetka to dla mnie sprzęt często codziennego użytku. Nie może być zbyt delikatna, ale też nie musi być stricte pancerna (jak np. Conquest, chociaż jakby była to dlaczego by nie?). Ma po prostu ładnie działać przed długi czas.
W będą wchodzić sklepowe nówki (ale to najwcześniej za jakiś miesiąc).

Mam wyśrubowane wymagania, więc zbyt duży wybór mi nie pozostaje.
Monarch HG 8x42 wg opinii z internetu optycznie jest super. Ale nie wygląda na lornetkę, która nadaje się do szastania w teren. Choć to podobno też złudzenie. Jest i tańszy Kite Lynx 8x42, który polem widzenia zjada całą resztę. Jest on tylko trochę cięższy ale w granicach mojej akceptacji. Szkopół w tym, że nie ma zbyt dużo opinii na jego temat, a eksperymenty średnio mi się widzą.
Chyba lepszym wyborem zdaje mi się klasa 32 mm (wtedy będę musiał się pogodzić z gorszą jasnością po zmierzchu, ale generalnie większość obserwacji prowadzę dziennych). A tu do wyboru jest chyba tylko wspomniana wcześniej lornetka Kowy i Zeissa, nic więcej nie dopasowałem.

Później jeszcze uderzę z zapytaniem do sklepów, co one tam radzą.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14