Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwsza lornetka w góry/podróże do 500
Autor Wiadomość
ptr9110 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Wto 24 Maj, 2022   Pierwsza lornetka w góry/podróże do 500

Witam wszystkich, poszukuje od dłuższego czasu swojej pierwszej lornetki i nie potrafię się zdecydować. Budżet na pierwszą lornetkę jest maksymalnie 500 zł (fajnie by było mniej nawet wydać)
Interesuje mnie przede wszystkim lornetka do obserwowania podczas wędrówek w góry itp. Myślałem o 8x25 / 10x25. i żeby nie była za duża i ciężka.
Mam 3 modele na oku, ale może polecicie coś innego, albo w tym przedziale cenowym czy coś tańszego bym jeszcze znalazł o podobnych parametrach.
1. Vortex Optics VNQ-1026 10 x 26 mm
2. Nikon Sportstar EX 8x25 DCF
3. Nikon Sportstar EX 10 x 25

dziękuje bardzo za opinie i proszę o wyrozumiałość :mrgreen:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 24 Maj, 2022   

ptr9110, na ten temat jest dużo napisane na forum, wystarczy poszukać i poczytać i wszystko będzie wiadome. Żeby było jasne, to nie są lornetki do obserwacji, zwłaszcza w górach, tylko do podpatrywania. Ale to jest moje zdanie a wiele osób ma odmienne :cry: . Najlepsza do tego celu jest 8x32, mała zgrabna i lekka, dająca zdecydowanie większy komfort patrzenia i obserwacji :grin: .
 
 
Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 615
Wysłany: Wto 24 Maj, 2022   

Jeśli koniecznie średnica 25 to powiększenie 8x. Polecam Olympus 8x25 lub widziałem na olx ecotone 8x28 w podobnym budżecie. Ecotone jest wyprodukowana w Japonii. Możesz również szukać małe porro np Kowa 8x30 lub Nikon 7x35.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

Santre napisał/a:
Jeśli koniecznie średnica 25 to powiększenie 8x


Święte słowa!
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

Jan55 napisał/a:
to nie są lornetki do obserwacji, zwłaszcza w górach, tylko do podpatrywania. Ale to jest moje zdanie a wiele osób ma odmienne :cry: . Najlepsza do tego celu jest 8x32, mała zgrabna i lekka, dająca zdecydowanie większy komfort patrzenia i obserwacji

Strasznie mi przykro, ale zgadzam się z Janem55 😯
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

Mi nie jest przykro, ale też się zgadzam.

Zgrabne 8x30 czy 8x32 to klasa wyżej niż 8x25 pod w zasadzie każdym względem czyli jasności i jakości obrazu, pola widzenia, a w szczególności komfortu użytkowana.

Tyle, że trudni znaleźć małe i zgrabne oraz godne polecenia 8x30/8x32 w kwocie do 500 zł.
 
 
k3lt 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

Może Opticron Adventurer T WP 8x32 https://www.amazon.pl/Opt...B074WH3GVB?th=1

https://www.optyczne.pl/i...pryzmat=0&sort=
 
 
Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 615
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

Czyli już właściwy trop. 8x32 będzie najlepsza. Chodzę bardzo dużo po górach i zawsze w plecaku mam 8x32. Jeśli planuje wyjazd do późnego wieczora zabieram 7x42. 8x25 mam na stałe w sakwie rowerowej.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 750
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

Jeśli lornetka nie musi być kieszonkowa (do sakwy czy większej kieszeni), ale na szyję, szelki czy do plecaka, to też radziłbym 8x32, bo to większy komfort obserwacji przede wszystkim. Jeśli to są niskie czy średnie góry pokonywane z użyciem dwóch tylko kończyn, to spokojnie na szyi, a jeśli góry są wysokie to do plecaka. Ja w Tatrach nosiłem 8x32, a teraz będę brał 8x42 (a nie 8x25), bo chodzi przecież o widoki, a nie zerkanie czy nie ma zagrożenia lawinowego (może widzieliście film Everest i jakich maluchów tam używali - no ale to ekstremum :) )
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

ptr9110, najtańsza i najmniejsza 8x32 to Delta One 8x32 (520), Bushnell Prime 8x32 (569) lub Bresser Pirsch PhC 8x34 (599) lub porro Opticron Adventurer T WP 8x3, tak jak napisał k3lt.

Soniak10 napisał..."Strasznie mi przykro, ale zgadzam się z Janem55".
Dlaczego Ci jest strasznie przykro, że musisz się ze mną zgodzić? :roll:
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

Jan55 napisał/a:
Dlaczego Ci jest strasznie przykro, że musisz się ze mną zgodzić?

Bo ta opcja nie jest zgodna z pierwotnymi oczekiwaniami ptr9110 :cry:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

Soniak10, zgadza się, nie jest zgodna, ale gdyby ptr9110 przeczytał wszystko co zostało napisane, na temat 8-10x25, na forum, to prawdopodobnie :?: nie zadałby pytania na ten temat :wink: do tego nie miał prawdopodobnie w rękach i przed oczami takiej lornetki, w związku z tym nie ma pojęcia jakie ona niesie ograniczenia. Ale to taka moja dygresja :smile: .
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

8x30/32 jest bardziej komfortowa ale cięższa i większa. Jako alternatywy dla 25 mm szukałbym najlżejszych i najmniejszych. Fajny jest Nikon Prostaff 7s 8x30 ale nie mieści się w budżecie https://www.ceneo.pl/30652904
Większa, tania nadal lekka i całkiem dobra to Raptor 8,5x32 https://www.ceneo.pl/30646663
Vortex 8x32 jest mały ale drogawy...

Do zerkania - 8x25 wystarczy i taką zabieram w góry. Gdy mam poważny cel np. Kościelec, liczy się challange i każdy gram a widoki schodzą na drugi plan. 8x25 do szybkiego przejrzenia szlaku czy na jakąś kozicę zupełnie mi wystarcza. Sportstar, Olympus czy Kowa Sv będą ok. Dziś tę robotę robi u mnie Leica 10x25 (220 g). Opticron 8x32 lekki380 g i mały na szlaku niespacerowym już zaczyna mi uwierać... ale jak idę sobie rekreacyjnie to i 10x42 mi nie przeszkadza.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2501
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 26 Maj, 2022   

ptr9110, podsumowując, wygrywa Delta One bo ma duże pole, wielkość i waga porównywalna z lornetkami 8x25, optycznie nie jest gorsza od Prostaffa ale lepsza od Bushnella Prime. Mieści się w każdej kieszeni no i jest to 8x32. MZ to jedyna lornetka najbliższa wymaganiom ptr9110 pod względem gabarytów mimo, że nie jest to 8x25, ale za to jest bardziej komfortowa do patrzenia i przede wszystkim do obserwacji. Warto dołożyć te 20-30 zł do tych 500 i kupić coś co sprawi większą przyjemność obserwacyjną. Jeżeli jednak ma to być 8x25 to koledzy podali powyżej tyle propozycji, ze jest się nad czym zastanoawić :wink: .
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 26 Maj, 2022   

Jan55 napisał/a:
ptr9110,... optycznie nie jest gorsza od Prostaffa ...


Tutaj bym dyskutował :roll: Prostaff 7s optycznie zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, zupełnie odwrotnie niż One...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15