Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka do obserwacji samolotów poniżej 2tyś
Autor Wiadomość
rabauken
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Cze, 2022   Lornetka do obserwacji samolotów poniżej 2tyś

Mniejsza lornetka na spacery zamówiona, teraz szukam lornetki z większym przybliżeniem do obserwacji samolotów. Posiadam obecnie Pentaxa 12x50 którym zerkam na przelatujące samoloty, ale powiększenie jest za małe. Zdaję sobie sprawę z tego że w takim budżecie nie ma co oczekiwać cudów, szukam najlepszej wartości do ceny, lornetki o powiększeniu większym niż x12 ale jednocześnie takiej która nie waży zbyt dużo aby dało się prowadzić krótkie obserwacje z ręki (planuję również w niedalekiej przyszłości dokupić statyw lub żuraw).

Obecnie rozważam:
Orion Mini Giant 15x63
Nikon Action EX 16x50
Pentax SP 20x60
Vortex Diamondback HD 15x56

W dalszej kolejności w szerokim kręgu moich zainteresowań są modele mocno budżetowe, które zapewne nie będą dobrym wyborem, ale może jednak ktoś miał styczność i może się wypowiedzieć na ich temat:

Bresser Special Saturn 20x60
Yukon Solaris 20x50
Berkut 16x60

W jeszcze dalszej kolejności są lornetki 20x80, z klasy budget+ np: Levenhuk Bruno PLUS 20x80 ale są to już lornetki trochę zbyt ciężkie, być może to dopiero kandydat na kolejną lornetkę po wcześniejszym zakupie poręczniejszego modelu.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 22 Cze, 2022   

rabauken, w/g mnie to Vortex jest najlepszy ( ma dobre opinie), do tego ma największe pole (4,3*), co przy takich obserwacjach ma duże znaczenie. lornetki z powiększeniami 20x mają pola około 2,5*, więc szukanie na niebie samolotu i utrzymanie go w polu widzenia wymaga dużego samozaparcia :grin: , że nie wspomnę o potrzebie bardzo dobrego, stabilnego, statywu.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 23 Cze, 2022   

Dla mnie to jest jedno z tych zastosowań, gdzie konieczna jest lornetka ze stabilizacją. Tyle, że tutaj trzeba zwiększyć budżet. Najbliżej Twojego jest to: https://www.optyczne.pl/7...%C5%BCenia.html

No ale ten sprzęt to tylko na dobre warunki oświetleniowe. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się Canony 15x50 i 18x50 IS, ale tam budżet to już 5-6 tysięcy.
 
 
rabauken
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Cze, 2022   

Ciekawy model :) nie trafiłem na niego wcześniej. Póki co ciężko byłoby przełamać barierę psychiczną przed wydaniem kwot rzędu 3-6 tyś na lornetkę. Może w przyszłości, na razie chyba faktycznie zdecyduję się na Vortexa.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 24 Cze, 2022   

Vortex będzie ok. Zarówno gabaryty jak i 15x dają możliwość obserwacji mobilnej z ręki. Jednak gdybyś szukał ekonomii Nikon Aculon 16x50 także da radę. Powiększenie 15x czy max 16x jest w domu miłośnika lornetek bardzo pożądane jednak zazwyczaj najmniej używane. Dla mnie do zerkania na przelotówki starczyłby Nikon choć wolałbym Vortexa. 20x i Bk7 przy 50mm to słaby pomysł. Stabilizacja byłaby super jednak gdy zastępujemy trufle frytkami - w sumie także można się najeść.
 
 
rabauken
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Cze, 2022   

Ok, jakby kogoś interesowało to zamówiłem najpierw Vortexa, ale biorąc pod uwagę progres w porównaniu z obecną lornetką 12x50 a koszt tego progresu, stwierdziłem że jednak zwracam. Następnie zamówiłem z ciekawości dla porównania Aculona i najprawdopodobniej zostaje. Jeden punkcik więcej w przybliżeniu jest zauważalny, pole widzenia trochę mniejsze niż w Vortexie ale tragedii nie ma, przepaści pod względem jakości obrazu w dzień również nie zauważyłem. Tutaj koszt progresu w wysokości 549zł uznaję za satysfakcjonujący. Vortex fajniejszy ale nie aż ponad 3x:)

Być może gdybym w większym stopniu korzystał z lornetki po zmroku, decyzja byłaby trudniejsza.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 30 Cze, 2022   

Kupujesz dla siebie. Jeszcze nie gratuluję bo zakładam, że ostateczna decyzja przed tobą. To że Nikon ma nieco mniejsze pole wynika z różnicy powiększenia wiec to norma. Tak jak napisałem powyżej - wolałbym mieć Vortexa ale rozsądek ma swoją korzystną cenę ...
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa

Wysłany: Czw 30 Cze, 2022   

Rabauken, z ciekawości zapytam, czy w obserwacjach jakie prowadzisz chodzi o identyfikację maszyny? Czy wystarczy, że przez chwilę masz w miarę stabilny obraz?

Pytam, bo sporadycznie zerkam przez lornetkę 12x (ptaki, czasem nocne niebo) i niestety tak to wygląda, chodzi o te krótkie chwile, kiedy obraz udaje się w miarę zatrzymać. Do dużych powiększeń wolę jednak lunetę na statywie. Chciałbym kiedyś wypróbować lornetkę ze stabilizacją. W obiektywach do aparatów stabilizacja robi genialną robotę, więc...

A, czytałem gdzieś przy okazji recenzji jakiejś lornetki 18x, że przy tak dużych powiększeniach z ręki dla lepszej stabilności warto trzymać lornetkę w okolicy obiektywu, opierając o oczodoły, prawda to? Bo w moim przypadku w 12x nic to nie zmienia.
 
 
rabauken
[Usunięty]

Wysłany: Pią 01 Lip, 2022   

Chodzi o w miarę stabilny obraz w czasie przelotu samolotu. W ostatnim czasie w mojej okolicy często latają lotnicze cysterny, udało mi się kilka razy zaobserwować podlatujące do nich myśliwce, chciałem mieć możliwość obserwacji tego procesu w trochę większym powiększeniu.
O identyfikację maszyny przy 16x raczej ciężko, chociaż ja póki co znawcą nie jestem. Może osoby które dłużej siedzą w temacie mają na to większe szanse. Jeśli samolot przelatuje w miarę blisko ale nie w zenicie, to udaje mi się nieraz odczytać linię lotniczą.
Technika o której wspominasz w moim przypadku również nie daje zauważalnych efektów, ale generalnie przy 16x przez krótką chwilę przelotu jestem w stanie prowadzić satysfakcjonujące obserwacje bez nadmiernych drgań. Nie widzę dużej różnicy w kontekście drgań względem lornetki 12x. Jedynie mniejsze pole widzenia wydłuża czasem odrobinę moment uchwycenia samolotu.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 01 Lip, 2022   

Raz krótko miałem 16x i co wiadomym nie jest to lornetka do długotrwałego, stabilnego chwytu ale jak napisał kolega - na chwilę da rady a zawsze można lornetkę podeprzeć na łokciach wspartych o płot, ramiona leżaka, skorzystać z monopoda czy ustabilizować statywem.

Co do rozpoznawania samolotów - "praktyka czyni mistrza". Gdy zaczniemy weryfikować loty rejsowe z flighradarem24 szybko nauczymy się rozpoznawać tzw malowanie, które pozwoli na identyfikację.

Z krótkiego obcowania z lornetką 16x zapamiętałem piękny widok samolotu i księżyca, dlatego ciągle to powiększenie chodzi mi po głowie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16