Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
ISO aparatu poraz setny
Autor Wiadomość
dulu 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Nie 17 Lip, 2022   ISO aparatu poraz setny

Niby temat wałkowany setki razy ale dalej coś mi nie gra.

Jest jakaś matryca aparatu A. Załóżmy że ISO 100 dla tej matrycy jest światłoczułością natywną, czyli sensele zrobią ze światła tyle prądu ile zrobią (nie będzie żadnego wzmocnienia tego prądu).

Jednocześnie, jest matryca B. Zakładamy że wykonana według takiej samej technologii, ale sensele tej matrycy są większe. Postawmy obok siebie matryce A i B. Z pomocą obu robimy zdjęcie na takim ISO, żeby nie zachodziło żadne wzmocnienie prądu (sygnału) (nie mówię tutaj o nastawie ISO).

Pytanie pierwsze - czy w takim wypadku zdjęcie z matrycy B nie wyjdzie przypadkiem jaśniejsze niż z matrycy A?
Pytanie drugie - jeżeli by tak było, to czy to nie oznacza że przy bardzo czułej matrycy, ustawienie ISO powiedzmy 100, że sygnał musi zostać "osłabiony" w taki sposób, żeby iso z różnych matryc dawało porównywalny poziom sygnału?
Pytanie trzecie - jeżeli to też jest prawda, to skąd wiadomo dla danej matrycy, które ISO jest "tym prawdziwym", czyli takim które nie wymaga ani wzmocnienia sygnału ani osłabienia?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 17 Lip, 2022   

Opisana przez Ciebie sytuacja nie ma sensu, ponieważ sygnał z piksela zawsze jest wzmacniany.
Co więcej w znacznej części matryc* wzmocnienie to jest niezależne od ustawionej czułości. Sama czułość regulowana jest jedynie charakterystyką przetwornika analogowo-cyfrowego, która określa zapisywaną w pliku jasność pikseli w funkcji docierającego ładunku elektrycznego.


A odpowiadając na Twoje pytania nie wprost:

#1
Większy (powierzchniowo) piksel w tej samej technologii zgromadzi więcej elektronów przy takim samym naświetlaniu (w odpowiednim zakresie, przypadki graniczne celowo pomijam).
Dalej zgromadzony ładunek elektryczny zostanie wzmocniony i od stopnia wzmocnienia będzie zależał sygnał docierający do przetwornika analogowo-cyfrowego.
Przetwornik "mierzy" ładunek i zamienia go na wartość liczbową zgodnie z zadaną charakterystyką.
Jeśli w obu matrycach wzmocnienie sygnału będzie identyczne, a przetworniki analogowo-cyfrowe będą miały takie same charakterystyki, to matryca o większych pikselach da jaśniejszy obraz.
Nie ma to jednak żadnego znaczenia, bo byłoby to bez sensu i nikt nie buduje matryc i aparatów w taki sposób :razz:

#2
Sygnału się nigdy nie osłabia z powodów opisanych wyżej. Tylko wzmacnia i następnie przetwarza na wartość liczbową.

#3
Polecam poczytać testy aparatów na tym portalu ze zwróceniem szczególnej uwagi na rozdział 8. i fragment poświęcony współczynnikowi konwersji. Powinno to wyjaśnić parę spraw i jest to najbliższe temu, o czym piszesz. Ale nie dokładnie tym, bo jeśli wszystko dobrze rozumiem, to "prawdziwe ISO" którego szukasz nie istnieje. Każda nastawa jest tak samo prawdziwa** :idea:

* Napisałem "w znacznej części" ponieważ w ostatnim czasie coraz więcej aparatów jest wyposażonych w architekturę dual-gain, czyli ma dwa niezależne układy wzmacniające (jeden działający na niskich czułościach i drugi, działający od pewnej czułości wzwyż), co pozwala na osiągnięcie lepszej jakości obrazu dla czułości wysokich bez pogarszania jej dla niskich nastaw ISO.
** Z wyjątkiem "czułości rozszerzonych", które generowane są na drodze programowej, ale o tym nie mówimy.
Do tego dochodzi pojęcie czułości podstawowej, czyli najniższej, nie programowej czułości dla danego wzmocnienia, na której uzyskujemy najwyższą jakość obrazu.

Mała uwaga na koniec:
Powyższy opis przetwarzania sygnału z matrycy i zmian czułości jest tym, jak ja rozumiem ten proces. Jest szansa, że się mylę, ponieważ nie byłem w stanie na szybko zweryfikować niektórych rzeczy, które napisałem. Chodzi mi głównie o zmianę charakterystyki przetwornika analogowo-cyfrowego jako podstawowego mechanizmu zmiany czułości we współczesnych aparatach cyfrowych.
W sumie nie wiem, skąd to wziąłem, bo nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek trafił na jakiekolwiek dokładne informacje w tym temacie. Najprawdopodobniej jest to mój wniosek jako najlogiczniejszy mechanizm zmiany czułości różniący się od zmian czysto programowych (jak przy czułościach rozszerzonych) i zmiany wzmocnienia (jak w matrycach dual-gain).
Jeśli się mylę, to mam nadzieję, że ktoś mnie poprawi. Jak znajdę trochę czasu, to postaram się dokształcić w temacie i zweryfikować powyższe twierdzenia.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1049
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 21 Sie, 2022   

To co napisał ryszardo wydaje się wiarygodne i logiczne. Nie kłóci się z moim doświadczeniem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14