Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka na jacht do 3 tys
Autor Wiadomość
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 953
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 16 Lip, 2022   

chrustalew, Gratuluję szybkiej decyzji.
Przyznam, że dokonałeś dość osobliwego zawężenia wyboru do dwóch lornetek z tak odrębnych klas. No ale to może tylko świadczyć o tym, jak Delta dobrze poradziła sobie, stosując szkła ED i nie tylko, ze zrobieniem przyzwoitej lornetki za niewielkie pieniądze, która może leżeć na ladzie obok słynnej Swaro EL i nie demonstrować w stosunku do niej przepaści jakościowej.
Podoba mi się również, jak szybko (i słusznie!) powstał w Twojej głowie plan zakupu Swarka.

Nie demonizujmy problemu lornetki na łajbie. Są specjalne, odblaskowe paski dla żeglarzy, dzięki którym lornetka nie idzie na dno.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 751
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 16 Lip, 2022   

chrustalew, napisałbyś za jakiś czas jak się spisuje na łodzi? Raz, że to nie są parametry uznawane za typowo wodne (ale bardzo uniwersalne, więc na pewno źle nie będzie), a dwa - na forach jest masa opinii ptasiarzy, a wodniaków znacznie mniej, więc jestem podwójnie ciekaw

chrustalew napisał/a:
Bardzo ważna okazało się dopasowanie po prostu do oczodołów, gdzie w większości około w 70% lornetek praktycznie mało widziałem i robiły się wokół czarne półksiężyce jeśli mogę to tak nazwać po amatorsku...

Te mroczki zależą nie tylko od dopasowania muszli do oczodołów, ale też od ustawienia odpowiedniej kombinacji wysunięcia muszli okularów i rozstawu tubusów, a także od sposobu trzymania lornetki przy oczach (opierasz z dołu czy z góry, czy w ogóle opierasz o oczodoły). Trzeba troszkę dopasować się do lornetki, a nie tylko lornetkę do siebie - to nie gacie, które leżą albo nie, tylko sprzęt, który trzeba okiełznać :) No ale skoro pasuje, to nie ma o czym mówić, a wspomniałem, bo mz kwestia dopasowania do oczodołów często jest trochę przewartościowana. Miałem lornetki generujące zaciemnienia, potem do nich się dopasowałem, a teraz uznaję ja za komfortowe względem innych, do których też się dopasowuję.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Sob 16 Lip, 2022   

chrustalew napisał/a:
Bardzo ważna okazało się dopasowanie po prostu do oczodołów, gdzie w większości około w 70% lornetek praktycznie mało widziałem i robiły się wokół czarne półksiężyce jeśli mogę to tak nazwać po amatorsku...


Czy kolega @chrustalew oglądając lornetki wiedział o tym że muszle oczne są regulowane ? Tzn można je wysunąć poprzez obrót ?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2504
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 16 Lip, 2022   

anton, napisał..."Czy kolega @chrustalew oglądając lornetki wiedział o tym że muszle oczne są regulowane ? Tzn można je wysunąć poprzez obrót ?"

Jeżeli muszle oczne Delty Chase mu spasowały to znaczy, że wiedział, bo w innym przypadku nie wiele by widział. Muszle w Chase są dość specyficzne (krótkie i płaskie) i nie każdemu pasują. Poza tym w Bea Foto dbają o to, aby klientowi pokazać i wytłumaczyć co i jak robić z lornetką :mrgreen: .

_Tomek_, kwestia muszli ocznych nie jest przewartościowana, o czym nie jedna osoba, na tym i nie tylko tym, forum już pisała, w tym sam Naczelny. Dużą rolę odgrywa średnica muszli i ich wysokość oraz wykończenie na styku z oczodołami (kańciaste, zaokrąglone, cienki czy gruby brzeg) a nie każdy kombinuje jak ustawić lornetkę przy oczach aby dobrze widzieć. MZ, muszle oczne to jest główny czynnik aby dobrze i komfortowo, bez wielkich kombinacji, widzięć cały obraz w lornetce.
Ale to jest moje zdanie, chociaż nie tylko, ale Ty czy inni użytkownicy lornetek mogą mieć odmienne :wink: .
A propos, mam dwie lornetki do których to ja się dostosowałem, kombinując ustawienie muszli względem oczodołów. Są to Kowy : 6,5x32 i 10x42, które mają jak dla mnie duże średnice muszli (43mm) ale zaokrąglone brzegi. Ponieważ są warte tego to zostały u mnie, natomiast miałem DO Titanium ED HD 8-10x42 i pomimo, że są bdb to poszły do zwrotu ze względu na kańciaste muszle 44 mm i bardzo duży kłopot z dopasowaniem ich do oczodołów. To samo stwierdzili moi znajomi, którym dałem Delty do sprawdzenia. Dla mnie komfortowa średnica muszli to max 42mm, powyżej tej średnicy to dla mnie za dużo kombinacji i dopasowywania.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 751
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 17 Lip, 2022   

Chodzi mi o to, by nie mając doświadczenia nie skreślić na wstępie fajnego sprzętu tylko dlatego, że nie leży dobrze przy oku od pierwszego przyłożenia. Zresztą dotyczy to każdego sprzętu technicznego (długie lata jeździłem na rowerze ramą za małą o cal i byłem zadowolony, mam samochód, którego lusterka wydawały mi się na początku za małe, itd.). Jan55, masz bardzo duże doświadczenie, więc zapewne potrafisz szybko stwierdzić, że do jakiejś lornetki się dostosujesz, a z inną jednak nigdy się nie polubisz. Początkujący musi trochę dłużej popróbować.

A w Bea też kupowałem jedną z lornetek i futerał, ale tylko wysyłkowo (mam ponad 60 km przez całą Warszawę w obie strony), skoro tak fajnie doradzają to przy następnym zakupie może podjadę :)
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2504
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 17 Lip, 2022   

_Tomek_, gdybym ja miał do BeaFoto 60 km w obie strony, to byłbym u nich przynajmniej raz w tygodniu :mrgreen: i poznałbym wszystkie lornetki jakie mają., ale mam 350 km w jedną stronę, więc nawet nie myślę o jeździe ze względu na wysokie koszty przejazdu. W związku z tym wszystko załatwiam telefonicznie i mailowo i jestem z obsługi bardzo zadowolony, łącznie z tym, że jak poproszę o sprawdzenie jakichś niuansów w danej lornetce, którą jestem zainteresowany, to Pan od lornetek jest na tyle uprzejmy, że to zrobi i odpisze mi na maila, co dla mnie jest bardzo pomocne w ewentualnym zakupie. Jest to jedyny sklep w Polsce z takim podejściem do klienta :grin: .

Napisałeś..." Początkujący musi trochę dłużej popróbować."
Masz rację, tylko, że ten początkujacy musi wiedzieć o co w lornetce chodzi, a z tym jest marnie. Większość początkujących patrzy głównie na cenę (jak najniższą) i na wygląd (jak najbardziej rzucająca się w oczy) a niuanse typu pełny widok, fasolki czy odblaski nie wspominając o innych cechach, nie mają dla nich znaczenia. Są też tacy, którzy biorąc do ręki bdb lornetkę, a widząc fasolki czy zamglenia, uważają, że lornetka jest do d..y, nie myśląc o tym, że to jest wina złego ustawienia muszli w oczodołach i średnicy tych muszli, bo nie mają o tym pojęcia. Miałem z takimi do czynienia, dopiero jak im ustawiłem wszystko, to dopiero był szok, jaki piękny widok. Chyba, że muszle były za duże dla patrzącego, to wtedy był problem.
Dlatego zawsze staram się pisać o tym, doradzając zakup lornetki, zwłaszcza początkującym.
Z resztą na BF ten temat, jest poruszany bardzo często, zwłaszcza przez bardzo doświadczonych lornetkowiczów, korzystających z lornetek kosztujących od min 500 $ wzwyż. Z ich wpisów można wywnioskować, że czasem lepiej kupić bdb lornetkę za 500 czy 700 $ ale z muszlami bdb dopasowanymi do oczodołów kupującego, niż lornetkę za 1000 czy 1500 ale z muszlami nie spełniającymi tego warunku i sprawiającymi problemy w dłuższych obserwacjach.
Takie jest życie, każdy ma inne oczy, inną twarz, a nie ma lornetki która miałaby muszle pasujące każdemu człowiekowi :wink:
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 751
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 17 Lip, 2022   

Jan55 napisał/a:
A propos, mam dwie lornetki do których to ja się dostosowałem, kombinując ustawienie muszli względem oczodołów.

Ja też dwie, są to Kowy BD XD Prominar 8x32 i 12x56. Pierwsza generowała zaciemnienia podczas panoramowania i musiałem wyćwiczyć "żelazny" chwyt, tak by lornetka była stale w jednym położeniu względem oczu. To bardzo fajna lornetka i warto było. Teraz jest spoko, choć na łódź bym jej nie brał.

Z kolei 12x56 potrafi zaskoczyć paskudnym blikiem związanym z bocznym światłem od okularów, ale tu sprawę załatwia chwilowe wciśnięcie głębiej w oczodoły lub przysłonięcie ręką. To jest zaledwie przyzwoita lornetka, ale jedyna moja 12-tka i czasem się przydaje - choć jak mnie ktoś namówi to mu sprzedam ;)
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 751
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 17 Lip, 2022   

Jan55 napisał/a:
gdybym ja miał do BeaFoto 60 km w obie strony, to byłbym u nich przynajmniej raz w tygodniu :mrgreen: i poznałbym wszystkie lornetki jakie mają.

Realia są takie, że te 60 km pokonam w 1.5h w sobotę (ew. niedzielę - patrząc na realizację zamówień internetowych, to oni też w niedzielę pracują), a w dni robocze to szkoda mówić, w takie korki to się nie jeździ. Tak że na wstępie jest z mojej strony koszt paliwa 40 zł i zużycie czasu wolnego w weekend. Co w zamian? Bo poświęcając ten czas i pieniądze chciałbym coś w zamian, nawet jeśli nic nie kupię.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 953
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 17 Lip, 2022   

_Tomek_,
Pojedź na rowerze.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2504
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 17 Lip, 2022   

_Tomek_, mój wpis o jeździe raz w tygodniu do Bea to oczywiście żart, natomiast na Twoje pytanie "Co w zamian? Bo poświęcając ten czas i pieniądze chciałbym coś w zamian, nawet jeśli nic nie kupię." odpowiem tak, w zamian może być przyjemność poobcowania ze sprzętem, z którym nie ma się styczności na co dzień i do tego porozmawianie z ludźmi (obsługą), którzy nie są nastawieni wrogo do klienta myślącego o zakupie lornetki za 1000 czy 2000 zł a nie za 10000 zł. To może być przyjemność, która sprawi, że następnym razem pojedziemy powtórnie tam i zakupimy lornetkę o której marzymy. Takich sklepów już nie ma, a zwłaszcza sklepów z optyką, więc wizyta w Bea może być tą, ktrórą się zapamięta na długo. Nie bierz tego za moją reklamę tego sklepu, ale moje, bardzo miłe, tylko telefoniczne i mailowe kontakty z obsługą tego sklepu, w tym z właścicielką Panią Beatą, spowodowały, że zakupiłem u nich kilka lornetek, i w związku z tym, taka jest o nim moja opinia. :grin:
Szkoda, że nie mogę takiej opinii napisać o innych sklepach z którymi miałem kontakt. Było niby miło ale oschle i nie zachęcająco, że nie wspomnę o zasięgnięciu jakiejś głębszej informacji. :cry:
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 751
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 18 Lip, 2022   

Jan55, nawet przez moment nie brałem tego za reklamę, tylko szczerą opinie Jak pisałem, przy następnym zakupie postaram się tam zajrzeć, bo po tylu rekomendacjach rozumiem, że warto :) Tylko bliżej mam do innych sklepów, w których tez kupowalem, i którym fachowości nie mogę odmówić, i które akurat miały to co mnie interesowało: Delta w centrum i najbliżej Teleskopy na granicy Wawra.
Wszystkie trzy uważam za dobre i tylko tam kupuje, po równo
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 953
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 18 Lip, 2022   

Patrzę teraz na dostępny obecnie w Delcie i Teleskopach asortyment. Szału nie ma.
Jeśli miałbym być rzecznikiem Bea, to tylko dlatego, że ten sklep pomógł mi wybrać i przede wszystkim podjąć kilka ważnych decyzji zakupowych.
No błagam, gdzie jest dziś w Polsce sklep, w którym można na raz sprawdzić dwa najlepsze konkurencyjne flagowce, tj. NL i SF, porozważać na spokojnie różnice między nimi i porównać z aspirującymi modelami ze średniej półki, by w parę minut zrozumieć, na czym polega to całe "snobistyczne" zamieszanie wokół klasy alfa? Do tego jeszcze popatrzeć przez Nikony EII, by uznać, że dostarczają one wcale nie gorszej zabawy (choć innego rodzaju) od flagowców za 11k.
A do tego cisza, spokój, bo na to zadupie mało kto zagląda, pewnie większość operacji załatwiają wysyłkowo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14