Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Acuter 8x32
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 07 Sie, 2022   Acuter 8x32

Acuter, to marka należąca do konsorcjum optycznego Synta Technology, która należy do Sky-Watcher.
Do tego konsorcjum należą też angielskie marki lornetkowe : Helios i Barr & Stroud. Barr & Stroud, to znana i popularna marka w GB.

Wracając do Acutera 8x32, jest to lornetka robiąca wrażenie pancernej, tak jak Conquest HD. Jej budowa to: korpus z aluminium, ogumowany dość grubo twardawą gumą, która dość dobrze przylega do korpusu. To powoduje, że lornetka jest duża i ciężka jak na 8x32 (dł. 132mm/ 640 g wagi), podobnie jak Conquest HD . Po wzięciu do ręki czuć (wagę), ale dobrze leży w dłoniach i jest stabilna w obserwacjach. Pokrętła ostrości i dioptrii też są z tworzywa, tyle, że pokrętło ostrości jest słabo karbowane i może to niektórym osobom przeszkadzać, ale kręci się płynnie, bez luzów. Pokrętło dioptrii jest z blokadą i ciężkawo się kręci. Muszle oczne są z twardej gumy, mają trzy wysuwy, wykręcają się z dość dużym oporem, bez luzów, dobrze przylegają do oczodołów. Zawias mostka działa z oporem, nie rozjeżdża się. Zatyczki okularów z miękkiej gumy, standardowe,dobrze się trzymają, natomiast zatyczki obiektywów są marne bo luźne i mocowane do śruby statywowej, a nie opaską na obiektyw. Uszka na obiektywach, do mocowania paska, są troszkę za nisko, co powoduje wgniatanie się tych uszek w dłoń, między kciukiem a palcem wskazującym. Futerał to twardy box z paskiem na ramię, szkoda, że nie normalny, z cordury. Pasek do lornetki,na ramię, neoprenowy, standardowy.

Teraz wrażenia optyczne : lornetka ,MZ, jest lepsza optycznie od np. DO Forest II 8x42, Prostaffa 7s 8x30 itp. Więcej porównań jest pod koniec opinii. Pole widzenia to 7,5*, z czego szerokość ostrego pola, MZ, sięga dobrych 90% od środka a pozostałe 10% jest minimalnie nieostre, nie powodujące rozmazania obrazu np. z odległości kilkudziesięciu metrów, małe litery na szyldach, są czytelne, ale mniej ostre. Pod względem ostrości i kontrastu dorównuje Nikonowi Monarchowi 7 8x30 czy Vortexowi 8x32. Tutaj może gra rolę zastosowanie soczewek wypłaszczających, co jest zaznaczone na pierścieniu pod lewym okularem. Co do AC, to jest ona dość dobrze skorygowana, w środku jej nie ma, ale tak od 70% od środka pola zaczyna, w szczególnych warunkach, delikatnie wychodzić, pod tym względem jest bliżej do Monarcha 7 a zdecydowanie lepiej niż u Vortexa, DO Forest II i Prostaffa 7s czy Bushnella Prime, z nimi porównywałem. Spajków brak, księżyc bez AC, przyciemnień brzegowych też nie zauważyłem. Dystorsja pozioma minimalna,przy brzegu pola, a pionowa nie duża i objawia się jakieś 70% od środka pola do brzegu. Generalnie to lornetka jest dość jasna i ostra, z w miarę dobrym kontrastem (zastosowane powłoki fazowe). Występują znikome mgiełki w dole obrazu, przy patrzeniu pod światło, ale minimalne dociśnięcie muszli ocznych do kości policzkowych, niweluje tą przypadłość. Pod tym względem jest zdecydowanie lepiej niż w Kowie BD II 8x32 czy Monarchu 7 i Prostaffie 7s.
Trochę danych :
- minimalna ostrość 1,5 m (zmierzona)
- pole widzenia 7,5* (nie cyganione, zmierzone)
- powłoki FMC na wszystkich powierzchniach
- powłoki PhC (fazowe) na pryzmatach
- extra Flat Field HG(soczewki wypłaszczające) cokolwiek to znaczy, ale widać jakiś efekt
- pryzmaty BaK 4
- wypełnienie azotem
* korpus aluminium
* średnica muszli 40mm (zmierzone)
* Wymiary : 132 x 130 mm (zmierzone, lornetka na płask)
* waga : 640g ( zważone, 690g z zatyczkami)
* dla „okularników”- w okularach, pole widzenia widać w całości, bez fasolek itp. (sprawdzone)

Podsumowując : lornetka Acuter 8x32 wywarła na mnie dobre wrażenie, tak optycznie jak i mechanicznie oraz swoją „pancerną” budową. Mimo wielkości i wagi, dobrze leży w dłoniach, nawet małych i szczupłych. Jedynymi jej wadami są , MZ, zatyczki obiektywów, za nisko umieszczone uszka na pasek na obiektywach, podobnie jak w Kowie BD II 6,5x32, oraz dla niektórych użytkowników,waga i wielkość. Jednak stwierdziłem, że dla mnie ta waga i wielkość mają swoje dobre strony, bo powodują większą stabilność, zwłaszcza jak się ma trochę zmęczone ręce, tyle że lornetka nie jest już „do kieszeni” kurtki, jak choćby Opticron Traveller BGA czy Nikon M7 albo Vortex, ale i tak, swobodnie, można ją zabierać na spacery czy wycieczki.

Lornetkę zakupiłem do tzw „użytku samochodowego”, a ponieważ szukałem lornetki taniej, z w miarę dobrą optyką, więc wybór padł na Acutera, który zaskoczył mnie tym, że jest porównywalny w obrazie, z Vortexem 8x32, poza wielkością pola i gabarytami. Generalnie z lornetki jestem bardzo zadowolony.

Teraz wisienka na torcie. Lornetka kosztuje 339 zł. Gdzieś w głowie siedzi mi, że z 2 lata temu, jak kupowałem Vortexa 8x32, jej cena była w granicach 500-550 zł, ale może się mylę. Teraz jest do kupienia w cenie (339), tylko w jednym sklepie internetowym, ale żeby nie być posądzonym o reklamę, to nie napiszę w którym. Jest też drugi, identyczny optycznie i mechanicznie model tej lornetki, Acuter ED 8x32, ale jego cena jest już ponad 100 % wyższa, tylko pytanie, czy jego jakość optyczna jest lepsza, co może sugerować różnica w cenie? Uważam, że jeżeli optyka z tego Acutera, byłaby „ubrana” w korpus jakiejś znanej firmy, to jej cena byłaby co najmniej 3x wyższa.
Co do „lepszości” optycznej Acutera nad innymi podobnymi 8x30-32 i wyjątkowo Forest II 8x42, to oceniam go jako lepszego, w pewnych kwestiach, od :
- Nikona Prostaffa 7s 8x30 ( AC, kontrast, szerokość i ostrość całego pola,”fasolki” i oblaski,mechanika muszli)
- Bushnella Prime 8x32 ( cała optyka i obudowa z mechaniką), ta lornetka wybitnie nie „leży” mi w przed oczami
- DO Forest II 8x42 (ostrość, jasność, kontrast i AC, wielkość ostrego pola)
W stosunku do Monarcha 7 8x30 i Vortexa 8x32, Acuter jest zbliżony pod kilkoma względami :
- Z Monarchem 7 8x30 (stary model), Acuter jest porównywalny pod względem jasności, ostrości i kontrastu oraz korekcji AC, ale lepszy pod względem odblasków i wielkości ostrego pola.
- Z Vortexem 8x32, Acuter jest porównywalny pod względem jasności, ostrości i kontrastu, ale lepszy pod względem AC i wielkości ostrego pola.
Wg moich odczuć, nie zobaczyłem znaczących różnic w w/w kwestiach porównywalności, między Acuterem a Nikonem 7 i Vortexem, natomiast w kwestiach „lepszości” Acutera, te różnice są widoczne.
W/w lornetki zostały przeze mnie pożyczone, w celu porównań z Acuterem, a porównań dokonałem o różnych porach, w jednym dniu z ładną, słoneczną pogodą i jednym dniu zachmurzonym, oraz o zmierzchu.
Z wszystkimi w/w lornetkami, Acuter przegrywa gabarytami i wagą, ale wygrywa ceną i dobrą jakością optyczną wśród lornetek budżetowych. Generalnie jestem zaskoczony tą lornetką, a szczególnie jakością optyki. Uważam, że dla kogoś, kto chce mieć jedną lornetkę, za niewielkie pieniądze, jest to idealna lornetka, z której będzie zadowolony. Polecam tego Acutera, zwłaszcza osobom, którym nie przeszkadza wielkość i waga tej lornetki, a które to osoby, nie chcą lub nie mają ochoty wydawać na lornetkę, z w miarę dobrą optyką, więcej jak 500 zł.
MZ, Acuter 8x32 udowadnia, że lornetka tania nie musi znaczyć słaba.
Wszystko co napisałem powyżej jest moją subiektywną opinią, z którą nie wszyscy muszą się zgodzić.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 08 Sie, 2022   

Z tego co napisałeś wynika, że to idealna lornetka dla osób zaczynających swą przygodę z lornetkami.
Dostają sprzęt dobrej jakości, na tyle dobrej, że długo będą się zastanawiać czy warto sięgać po coś lepszego za zdecydowanie większe pieniądze. Mając taki punkt odniesienia jest szansa, że ewentualny zakup lepszej lornetki dobrze przemyślą i opierając się na własnych spostrzeżeniach i porównaniach wybiorą sprzęt optymalny.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 08 Sie, 2022   

Wezmę na próbę skoro taka przyzwoita. Najwyżej odeślę jak mi nie podejdzie. Albo podaruje komuś z rodziny w prezencie w ramach zaszczepiania lornetkoholizmu. W każdym razie zobaczymy.
 
 
Lech149 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 257
Skąd: Gdynia
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Pon 08 Sie, 2022   

Widzę cenę 799 zł . To chyba coś zmienia ? :mrgreen: :twisted:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 08 Sie, 2022   

Binokularnik... dobrze to ująłeś, to jest bdb lornetka właśnie dla takich ludzi.

RoboBat... spróbuj, bo to nie kosztuje, a może akurat dojdziesz do wniosku, ze jest dobra :wink: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 08 Sie, 2022   

Lech149, to jest cena tej samej lornetki, ale w wersji ze szkłami ED. W opisie powyżej o tym napisałem. :mrgreen:
Cena Acutera z ED, utwierdza mnie w przekonaniu, że Acuter bez ED kosztował pierwotnie około 550 zł, dlatego, że nie spotkałem się nigdy z taką rozbieżnością cen, tych samych modeli lornetek z taką samą optyką, z których jedna ma ED a druga nie. Z reguły różnice te wynoszą około 200-300 zł. Większe różnice w cenie,są wtedy, kiedy optyka typu powłoki dielektryczne, srebrowe lub szkła z ED, ulegają zmianie, np lornetki Bresser Pirsch PhC+FMC i Bresser Pirsch PhC+FMC+powłoki dielektryczne+ED, niektóre modele Opticronów. itp :wink:
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 08 Sie, 2022   

Zamówiłem. W tej cenie można jakiemuś dzieciakowi bez większych obaw dać się pobawić.
 
 
Lech149 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 257
Skąd: Gdynia
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Pon 08 Sie, 2022   

Dziękuję i przepraszam , nie doczytałem .
 
 
k3lt 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 09 Sie, 2022   

To jest dachówka? :shock:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 09 Sie, 2022   

k3lt, tak, to jest dachówka. :mrgreen:
 
 
k3lt 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Sro 10 Sie, 2022   

Co to za skrót "MZ" który stosujesz ?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 10 Sie, 2022   

k3lt, MZ to skrót moim zdaniem a np IMO to indywidualna moja opinia, jest jeszcze skrót IMHO co znaczy moim skromnym zdaniem. Są to skróty stosowane przez ludzi, głównie w SMS-ach, żeby było mniej pisania :mrgreen: .
 
 
k3lt 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Czw 11 Sie, 2022   

Namówiłeś też kupiłem, zastanawiam się gdzie tu jest haczyk pomijając tą wagę.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 11 Sie, 2022   

k3lt, o jaki haczyk Ci chodzi?
 
 
k3lt 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Czw 11 Sie, 2022   

No właśnie sam nie wiem, ta lornetka oferuje trochę za dużo jak na taką cenę aż podejrzane. :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14