Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki teleskop dla początkującego?
Autor Wiadomość
WolandMesser 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2020   

Super, dzieki. Popatrze :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






WolandMesser 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2020   

Tak patrze i patrze i dochodze do wniosku ze stojak stolowy/mini statyw bylby potencjalnie dobra opcja zeby z parapetu komfortowo uzywac lunety (teleskop to jednak za duza para kaloszy;)). Moglbys cos Arku polecic?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2020   

Odradzam, przy większych powiększeniach będzie się telepać. Polecam normalny statyw foto z głowicą olejową 2D.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2020   

Arku, zacznijmy od tego, że kolega chce to z okna obserwować. Czyli na dzień dobry strzał w stopę, obaj przecież wiemy jaki. Ale rozumiem, że chodzi tylko o rekreacyjne zerkanie na Księżyc. Jakaś mała spotterska luneta z powiększeniem do 60x od biedy może tu być. Inwestowanie w coś naprawdę porządnego klasy Regal czy refraktor ED na takie "stanowisko obserwacyjne" to chyba żart.
WolandMesser, czy parapet okienny to jedyna opcja? A co z balkonem? To znacznie lepsze stanowisko obserwacyjne, pod warunkiem zamknięcia za sobą drzwi (patrz niżej). W przypadku okna jesteś skazany na patrzenie przez (podwójną do tego) szybę, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jeśli bowiem myślałeś o obserwacji przez otwarte okno, to zapomnij o czymkolwiek za wyjątkiem lornetki czy lunetki z powiększeniem może do 25x.
Widziałeś kiedyś pijanego Jowisza albo Saturna tańczącego chaotycznego kozaczoka? Ja widziałem, serio! :mrgreen: Przez otwarte kuchenne okno w sezonie grzewczym, za pomocą lunetki 20-60x60. Ciskało planetą chyba po całym polu widzenia. Latem byłoby oczywiście lepiej, ale wcale nie idealnie. Turbulentne powietrze uciekające z ciepłego mieszkania wieczorem i tak narobi bigosu...
Pozdrawiam
-J.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2020   

Przez szyby to szkoda sobie d.. głowy zawracać! Gołym okiem ciężko coś dojrzeć. Takie obserwacje to tylko zniechęcą i na tym się skończy. Albo poważnie się podchodzi do tego albo wcale. Potem stoi sprzęt i się kurzy lub stara się go pozbyć właściciel za psie pieniądze.
 
 
WolandMesser 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2020   

Nie no, okno bym otworzyl :) Ale faktycznie, nie pomyslalem, ze istnieje cos takiego jak powietrze ;)

No nic, pechowo czlowiek nie wyda pieniedzy :razz:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2020   

OK. Nie wiem co mnie wzieło, ale dam głowę, że przeczytałem o balkonie. Jeśli masz balkon, to podtrzymuje porady. Jeśli chcesz obserwować z okna, daruj sobie. Lepiej raz na jakiś czas wyjechać za miasto.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 05 Kwi, 2020   

Arek napisał/a:
OK. Nie wiem co mnie wzieło, ale dam głowę, że przeczytałem o balkonie. Jeśli masz balkon, to podtrzymuje porady. Jeśli chcesz obserwować z okna, daruj sobie. Lepiej raz na jakiś czas wyjechać za miasto.

To generalnie prawda, tym prawdziwsza im większa różnica temperatury między wnętrzem i otoczeniem. Latem i przy małych powiększeniach "od biedy" można coś polookać. Kiedyś przez okno zarejestrowałem nawet odkrycie gwiazdy przez Księżyc, wszystko w ramach SOPiZ PTMA :)
W roli głównej wystąpił refraktor PTMA 64 mm i DDR-owski stoper :) To były czasy, gdy Arek miał jeszcze grzywkę :)
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pon 06 Kwi, 2020   

Jar napisał/a:
Arku, zacznijmy od tego, że kolega chce to z okna obserwować. Czyli na dzień dobry strzał w stopę, obaj przecież wiemy jaki.

Wiemy, wiemy a przez otwarte okno, gdy na zewnątrz koło zera a w domu +20 to... wszystko tańczy, turbulencje ogromne ;)
Ale powiem wam, że w marcu pewnego razu późnym wieczorem coś mnie wzięło by zobaczyć w jakiej fazie jest Wenus. Na dworze było już zimno, poniżej zera i nie chciało mi się wychodzić ze sprzętem więc na pięterku gdzie mam widok na zachód ustawiłem pod oknem posiadanego malutkiego Maksutova i z powiększeniem x90 spokojnie mogłem zaobserwować fazę Wenuski. Jasne, że dalekie to było od normalności i nie polecam koledze, taka awaryjna sprawa, ciekawostka. Oczywiście okno zamknięte, szyba czysta i szkło przyzwoitej jakości...
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 06 Kwi, 2020   

TomPL2, zgadza się. Którejś zimy, kilka lat temu, zrobiłem pokaz swoim dzieciom i dzieciom znajomych ustawiając Pentaxa 80D na statywie przytulonym do szyby. W roli głównej wystąpił Jowisz przy powiększeniu około 50x. Dzieciaki były zafascynowane, bo było widać tarczę i całą czwórkę galileuszowych księżyców. Kto widział tego samego Jowisza przy 200-300x dobrym teleskopem klasy 20-30 cm pewnie by marudził, ale dzieciaki, które zobaczyły to po raz pierwszy aż piszczały z fascynacji.
 
 
ppv 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 357
Skąd: pomorskie
Wysłany: Wto 02 Cze, 2020   

Arek napisał/a:
z głowicą olejową 2D.

jaką masz na myśli? jest np. Manfrotto MVH400AH ale to chyba nie jest olejowa, wydaje sie fajna bo ma korekcję bazy, chociaż nie jest na płytki arca :( (wolałbym jeden system), będzie ok czy może masz coś innego na myśli? czy może inna jak by chcieć cos fajnego ale nie znowu studyjnego
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 02 Cze, 2020   

ppv, nie miałem tej głowicy w ręku. Ale lepiej wygląda ta:
https://fotozakupy.pl/product-pol-17791-Manfrotto-Glowica-PRO-FLUID-z-polkula-60mm.html

Fluid w nazwie więc olejowa i większy udźwig czyli będzie stabilniej. Ale tą też się nie bawiłem...
 
 
sektoid 
Uczestnik
ZEISS maniak


Posty: 92
Wysłany: Nie 28 Lis, 2021   

A ja stoję na rozdrożu i się rozglądam w którą stronę iść. Cena - Dobson ale jednak ciągnie mnie astrofoto.
Chyba zacznę od NEQ6 PRO GoTo a później będę dokładał kolejne elementy. Boję się kupić mniejszy montaż aby nie wtopić na starcie. Życie uczy, że oszczędności wychodzą bokiem. Zastanawiam się też nad gotowcem Teleskop Sky-Watcher BKP 2001 EQ5 GoTo. W przyszłości do tego kamera mono, ale to temat do rozpracowania.
 
 
przemo0711 
Nowy
przemo0711


Posty: 3
Skąd: Gdansk
Wysłany: Pon 01 Sie, 2022   

https://zapodaj.net/da083ab8259a1.png.html

Czy mógłby ktoś pomoc i powiedzieć co to za luneta jakiej marki i czy jest coś warta ?
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pią 12 Sie, 2022   

Pytanie do doświadczonych astrofotografów - jak oceniacie ten sprzęt: Bresser Messier AR-102s/600 Hexafoc EXOS-1/EQ4 ?
Czy dla średnio ambitnego astrofotografa będzie wystarczający? Głównie do fotografii planet (za wyjątkiem egzo 😉) tudzież mgławic itp. Ewentualnie co możecie zaproponować zamiast, w zbliżonej cenie?
Pzdr.
link
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14