Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka do obserwacji ptaków
Autor Wiadomość
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Czw 18 Sie, 2022   

Mszoszk mam M7 8x30 starą wersję. To bardzo fajna, lekka lornetka. Bardzo duże pole widzenia. Na brzegach nie ostry ale mi to w ogóle nie przeszkadza. Duże pole daje łatwość odnajdywania i śledzenia obiektów. Jan55 pisze, że nowa wersja jest znaczne lepsza więc musi być na prawdę mocna!
Jak ja kupowałem swojego też miałem dylemat bo drogi. Ale dziś wiem, że trzeba kupować najlepszy sprzęt na jaki możemy sobie pozwolić aby później nie żałować. Kupisz lornetkę droższą od aktualnej o 400 zł, za rok kolejną znów droższą o 500 zł. I tak będziesz topił kasę zamiast kupić raz a dobrze. Oczywiście nie namawiam na konkretny sprzęt bo to trzeba samemu sprawdzić co mi pasuje. Ale jak masz 10x50 to może być niedosyt mocy. Bo teoretycznie możesz dalej korzystać ze starej ale prawda jest taka, że będziesz ją wciskał żonie bo nie będziesz chciał przez nią patrzeć :mrgreen: Ja mam kilka 8-mek niektóre naprawdę dobre a i tak preferuję 12x bo choć przy słabszym świetle kuleje to nadrabia powiększeniem. Najlepiej kupić przez neta 2 lub 3 brane pod uwagę sprzęty i zostawić najlepiej pasujący.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 18 Sie, 2022   

gruber, trzeba przejść do prawidłowego onaczenia Monarcha. Ty masz Monarcha 7 a nowy to Monarch M7 :mrgreen: , bo pisanie w skrócie jest mylące, zwłaszcza, że nowy Monarch M7 jest lepszą, w/g mnie, lornetką od Monarcha 7.
To co napisałem powyżej jest moją opinią i nie musisz się z nią zgadzać. :grin:

Mszoszk, jeżeli masz pieniądze, a kwota 2100 zł nie spustoszy Twojego i żony portfela, to kup Monarcha M7, żona będzie na pewno zadowolona a i Ty, też :mrgreen: .
Nie bierz tego, co napisałem powyżej, za namowę do zakupu, czy reklamę tej lornetki, ale jest ona warta aby ją kupić, tym bardziej, że jest droższa od Kite tylko 300 zł, a ta różnica między nimi jest widoczna w jakości optyki. :shock:
 
 
Lech149 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 257
Skąd: Gdynia
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Pią 19 Sie, 2022   

Ja widzę za prawie 2700 :mrgreen:
 
 
Lech149 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 257
Skąd: Gdynia
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Pią 19 Sie, 2022   

Jest , znalazłem za 2099 . :razz: :razz:
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 19 Sie, 2022   

Mszoszk napisał/a:
...
Po przeczytaniu Waszych porad i poszperaniu na forum najbardziej skłaniam się ku Vortexa DB, ale nadal zastanawiam się czy nie warto zainwestować w Nikona M7. :?: :shock:

Szczególnie opinia Jan55 zachęca...

...


Tak to jest... jeśli masz wolne pieniądze i pasję dzięki której lornetka nie będzie zalegała na półce - warto brać nowego M7. To, że już się zastanawiasz stanowi ku temu przesłankę. Idealnie byłoby zamówić obie lornetki i po kilku dniach testów odesłać mniej preferowaną. To byłby najbardziej świadomy wybór.
Moja żona raczej nie zauważyła by różnicy między Vortexem a Nikonem a gdyby zauważyła nie uznała by za stosowne dopłacać, podobnie jak wielu, wielu ludzi dla których "lornetkowanie" to sprawa drugorzędna.
Pewnie było o tym pisane ale całkiem fajnym kompromisem między VD a M7 jest Kowa BD II 8x32, pewnie lepsza od starej wersji M7
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 19 Sie, 2022   

Abs, Kowa BD II 8x32, MZ, jest troszkę lepsza od Monarcha 7, zwłaszcza ostrzejsza w środku i ma troszkę więcej ostrego pola oraz ma jakby bardziej klarowniejszy obraz. To tyle , czy jest warta zakupu? jest, ale trzeba uważać na występujące odblaski i mgiełki, tak jak w Monarchu 7. Mam też obawy,o czym napisałem już wcześniej, że muszle okularowe Kowy mogą być za duże dla żony Mszoszka. Co do zakupu , mimo, że lubię lornetki Kowy i mam 2, to jednak wolałbym dopłacić do Monarcha M7, bo jest , jak już pisałem, wart tego. Kwestią jest tylko to, czy kolega Mszoszek, potrzebuje tak dobrej, ale drogiej lornetki. Być może, wystarczyłby mu Vortex, który jest też bdb lornetką, minimalnie ustępującą Monarchowi 7 i Kite Falco. Kupując Vortexa, sprzedałbym DO Forest II 10x50 i w to miejsce kupiłbym DO Chase ED 10x50, która, można by rzec, jest o dwie klasy lepszą lornetką od Foresta. Miałby wtedy dwie bdb lornetki za 2400 zł minus 500 za sprzedanego Foresta, ale to są takie moje dywagacje i nie muszą one komuś pasowac :grin: .
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 148
Wysłany: Nie 21 Sie, 2022   

Dorzucę kilka uwag:
1. mam Vixena New Foresta HR 8x32 WP, to dobra lornetka ale o delikatnej konstrukcji - do ciorania typu wrzut do plecaka nie polecam. W mojej wypadły szkła z okularu - okazało się że rant jest z cienkiego tworzywa i się rozleciał. Polecany na forum pan z Sosnowca naprawił sprzęt.
2. Wziąłbym pod uwagę Bushnella Nitro 10x36 - mała i fajna lornetka, patrzyłem przez nią w Militariach i jest ok.
W ogóle do ptaków to tylko 10x, nawet w lesie się przydaje. Ostatnio gapiłem na dzięcioła białogrzbietego stojąc prawie pod sosną na której żerował (czyli blisko) no i przez 10 jednak lepsze view ;) Ósemka dobra do naprawdę bliskich krzaków oraz jako przeglądowa w góry.
Na bagna i inne otwarte przestrzenie koniecznie lornetka z małą AC - do przeglądu to ma małe znaczenie, ale do ptaków ogromne. Sam posiadam starego Prostaffa 7 i cierpię w jasne dni, dlatego myślę o zmianie na coś z małą AC
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 21 Sie, 2022   

browar, Bushnell Nitro 10x36 to bdb lornetka, ale ma wady, mało ostrego pola, spore odblaski pod światło i problematyczne zaczepy zatyczek okularów, do tubusów, które są zrobione ze sztywnego tworzywa i powodują pękanie uszek na tubusach. Miałem to (odpadły mocowania) i po 2-óch miesiącach, lornetka poszła do reklamacji i już nie wróciła. Może w tych nowych wersjach (czarne), to poprawili, bo przez jakiś czas ich nie było (szary kolor obudowy) w sprzedaży. Po za tym, jest to lornetka z prawie zerową AC, dużą ostrością w środku pola, z małymi gabarytami, dużą wagą, ale jej muszle oczne, dobrze układają się w oczodołach. Uważam, że jej obecna cena jest za wysoka w porównaniu do poprzedniej (prawie 50%), MZ, są troszkę słabsze lornetki od niej i tańsze, a także są troszkę lepsze a niewiele droższe, tyle że z mniejszą aperturą.
Co do kol.Mszoszka, to on ma już lornetkę 10x a potrzebuje mniejszej i lżejszej dla żony i ewentualnie dla siebie, na jakięś wypady, a taką może być Kite Falco 10x32, jeżeli już miałaby być 10x. Lornetka mała i lekka, ostra w 85% pola, mała AC na brzegach, obraz bardzo klarowny, bez mgiełek i zaciemnień + 30 lat gw. W/g mnie, trochę lepsza od Nitro, ale widzę, . że też podrożała, tyle, że nie 50% a 10% :cry: .
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 21 Sie, 2022   

Skoro wróciła kwestia parametrów, to dodam coś od siebie, pod kątem ptaków.

Na otwartej przestrzeni czasem są sytuacje kiedy bardzo brakuje powiększenia, bo jest to kwestia identyfikacji lub nie gatunku, a na rozkładanie lunety nie ma czasu (mi zajmuje ok. pół minuty), lub w ogóle nie mamy akurat lunety. Wtedy lżejszym uzupełnieniem 10x50 może być 12x42 - ale tylko w dzień.

Z kolei w lesie powiększenie więcej niż 8x może być za ciasne na ptaki, dodatkowo w pochmurny dzień jest już dość ciemno (nie mówiąc o okolicach świtu/zmierzchu) i wówczas potrzebne są spore obiektywy, bo taka 8x32 wytnie część detali w cieniu, a 8x42 zostawi je, i to również może być kwestia identyfikacji lub nie. Rzadko bo rzadko, ale mi się zdarzało.

Lżejszą lornetkę od 10x50 łatwo kupić, tylko pytanie czy ma być lżejsza o połowę (jak 32 mm), czy wystarczy 1/4-1/3 (jak 42 mm).
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 21 Sie, 2022   

_Tomek_, najpierw trzeba rozpatrzyć, czy będziemy chodzić na ptaki wieczorem i wczesnym świtem, a potem dopiero zastanawiać się jaka lornetka nam spasuje. Ja raczej robię to w dzień, więc dla mnie wystarczają apertury 8-10x32-42. Natomiast masz rację, w przypadku jak już ktoś robi to dla "zawodowej przyjemności", ja tylko dla przyjemności :mrgreen: , to wtedy ten sprzęt musi być już większy, 10-12x42-50, ale też i cięższy :wink: .Waga sięga od 0,82-1 kg. Jest to sporo jak na noszenie na szyi przez, np pół dnia. Są ludzie dla których różnica w wadze między lornetkami 100g, robi bardzo dużą różnicę, vide "górołazi", "wszędołazi" i "długołazi" :grin: .
Różnica w wadze "wyłązi", przede wszystkim, w czasie długich obserwacji (ptaki). Zależy to też od wieku i predyspozycji obserwatora, ale i tak po pół godzinie trzymania lornetki, ważącej prawie kilo, przy oczach,każdy musi to odczuć :oops: . No, ale coś za coś. :wink:
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 21 Sie, 2022   

Jan55 napisał/a:
_Tomek_, najpierw trzeba rozpatrzyć, czy będziemy chodzić na ptaki wieczorem i wczesnym świtem, a potem dopiero zastanawiać się jaka lornetka nam spasuje.

Właśnie tak, ale Kol. Mszoszk nie napisał nic o warunkach oświetleniowych, ale tylko o miejscu (trochę las, trochę otwartej przestrzeni), dlatego napisałem bardziej ogólnie.

Jan55 napisał/a:
Natomiast masz rację, w przypadku jak już ktoś robi to dla "zawodowej przyjemności", ja tylko dla przyjemności :mrgreen:

Ja też tylko dla przyjemności, ale w moim wypadku (rezerwat Wyspy Zawadowskie) wygląda to tak, że im bardziej kiepskie warunki pogodowe i im mniej "turystyczna" pora dnia, tym ciekawsze obserwacje, ptaków naturalnie. Najlepiej zaraz po jakiejś ulewie, pochmurny dzień, albo świt czy wieczór. Po spacerze w dobrych warunkach pogodowych to mogę zaobserwować tylko tyłki nielicznych plażowiczek (to jednak rezerwat i wiele osób tam nie dociera) oraz gości na quadach :roll:

Szczerze mówiąc, gdybym w takie mieszane warunki szedł w parze (albo sam niósł dwie lornetki), to brałbym 12x50 oraz 8x42. A gdyby masa miała być lżejsza, to 12x42 i 8x32. Taka uniwersalna 10x50 jest super, bo uniwersalna, ale do pracy jako jedna z dwóch już niespecjalnie...
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 21 Sie, 2022   

_Tomek_, kolega Mszoszk chce lornetki dla żony, więc ciężar lornetki, odgrywa tu dużą wagę. On będzie z niej korzystał okazjonalnie, bo 10x50 mu wystarcza do celów ptasiarskich. Ja to tak zrozumiałem, więc mu doradzam, to co napisałem :grin: .
 
 
Mszoszk 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Pon 22 Sie, 2022   

Bardzo Wam dziękuję za dużą aktywność i pomoc.
Razem z Żoną uzgodniliśmy, że Monarch to zbyt duży wydatek i pozostaniemy przy vortexie. Martwi mnie e jednak powiększenie, o którym wielu z Was wspominało. Myślę, żeby jednak kupić odrobinę cięższą lornetkę, ale z powiększeniem 10x.
Czy myślicie, że Vortex Diamondback HD 10x42 to dobry pomysł?
Cena bardzo podobna, a waga i rozmiar mniejszy niż DO Forest II.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 22 Sie, 2022   

Mszoszk, Vortex DB HD 10x42 jest na pewno lepszą lornetką, od DO Forest, którą masz, i to bez dwóch zdań, tylko czy mając jedną lornetkę 10x50, jest sens kupować drugą tylko x42?
Ja bym już, jeżeli 8x32 jest za mała, to kupił Vortexa DB HD 8x42, który żonie bardziej spasuje wagą i gabarytami a nie jest ciemniejszy od DO 10x50 i do tego ma duże pole widzenia. MZ, więcej zobaczysz szczegółów tą 8x42 niż widzisz tą Deltą a to za sprawą jasności Vortexa. DO 10x50 jest po prostu słabą optycznie lornetką. :cry:
MZ, Diamondbacki HD mają genialną ergonomię, i gdyby nie to, że kupiłem lepszą optycznie, Kowę BD II 10x42, to DB HD 10x42, którego z tego powodu sprzedałem, miałby u mnie dożywocie.
Co do Vortexa 8x42, to porównywałem go dwa lata temu, przy okazji zakupu 8x32, z Viperem 8x42 i powiem tak, Viper jest lepszy, ale nie na tyle aby zapłacić za niego 2x tyle co za Diamonbacka HD. To samo potwierdził sprzedawca w sklepie.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Pon 22 Sie, 2022   

Jan55 napisał/a:
Mszoszk tylko czy mając jedną lornetkę 10x50, jest sens kupować drugą tylko x42?
Ja bym już, jeżeli 8x32 jest za mała, to kupił Vortexa DB HD 8x42,


Nie zgadzam się jako ptasiarz z 30-letnim stażem. Jak kolega kupi żonie ósemkę to będą mieli jedną lornetkę uniwersalną a drugą sytuacyjną. Pomyśl o tym że obydwoje mają mieć taką samą przyjemność z obserwacji, Tak jak w seksem - szczęśliwy finał ma być obopólny i równie intensywny a nie jedno mniej a drugie bardziej. To ma być lornetka dla żony kolegi M. a nie kolejna lornetka dla kolegi M.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15