Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Teleskop zestaw "kompletny" dla amatora
Autor Wiadomość
Kamiljania 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pią 19 Sie, 2022   Teleskop zestaw "kompletny" dla amatora

Dzień dobry,
w wypadku lornetki dla taty Wasza pomoc była nieoceniona i pozwoliła na zakup instrumentu 10x50, z którego tata jest bardzo zadowolony i oprócz ptaków zaczął częściej spoglądać w niebo i zaczęły go interesować księżyce Jowisza, mars i kratery na naszym księżycu oraz gromady gwiazd :)
Widziałem ostatnio, że rozgląda się za lornetką o przybliżeniu 20-60x60 i zaproponowałem mu chyba lepsze rozwiązanie w postaci teleskopu i tutaj moje pytanie.

Czytałem testy ale odnoszą się do sprzętu z 2005 lub 2012 roku i tam był teleskop z statywem i montażem ale słabymi okularami w zestawie i trzeba było dokupić inne.
Czy do około 2 tyś zł da się złożyć zestaw "kompletny" dla amatora obserwacji astronomicznych? Taki uniwersalny, żeby dawał uniwersalne przybliżenia chyba z zakresu 20-150x i co trzeba by kupić żeby taki uniwersalny zestaw złożyć?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Pią 19 Sie, 2022   

Kamiljania napisał/a:
zaczął częściej spoglądać w niebo i zaczęły go interesować księżyce Jowisza, mars i kratery na naszym księżycu oraz gromady gwiazd

Upewnij się, czy aby na pewno Tacie wystarczy obserwacja obiektów, czy jednak za rok nie nabierze chęci na ich fotografowanie, bo to całkiem inna para kaloszy. Zresztą: jak nie Tata, to może z czasem i Ty nabierzesz chęci na astrofotografię? Pomyśl perspektywicznie, bo astrofoto to coś, co może wciągnąć jak narkotyk (mnie zaczyna wciągać i zaczynam też się rozglądać, ale właśnie do foto, bo samo oglądanie, bez utrwalania tego co się widzi, to trochę jak lizanie cukierka przez papierek).
Na początek tutaj masz teleskopy dostępne na deltaoptical, przefiltrowane wg kryteriów: cena od 900 do 2200 PLN, apertura (średnica obiektywu) od 103 do 203 mm, z montażem azymutalnym lub paralaktycznym (zwłaszcza do astrofotografii). Zapoznaj się, wejdź w opisy i dokonaj wstępnego wyboru kilku modeli.
Ps: a tu jeszcze stosunkowo świeży artykuł - test SkyWatchera 90/900 . Warto sie zapoznać. Może to jest "złoty środek" na początek?
 
 
Kamiljania 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pią 19 Sie, 2022   

Soniak10 napisał/a:
Kamiljania napisał/a:
zaczął częściej spoglądać w niebo i zaczęły go interesować księżyce Jowisza, mars i kratery na naszym księżycu oraz gromady gwiazd

Upewnij się, czy aby na pewno Tacie wystarczy obserwacja obiektów, czy jednak za rok nie nabierze chęci na ich fotografowanie, bo to całkiem inna para kaloszy. Zresztą: jak nie Tata, to może z czasem i Ty nabierzesz chęci na astrofotografię? Pomyśl perspektywicznie, bo astrofoto to coś, co może wciągnąć jak narkotyk (mnie zaczyna wciągać i zaczynam też się rozglądać, ale właśnie do foto, bo samo oglądanie, bez utrwalania tego co się widzi, to trochę jak lizanie cukierka przez papierek).
Na początek tutaj masz teleskopy dostępne na deltaoptical, przefiltrowane wg kryteriów: cena od 900 do 2200 PLN, apertura (średnica obiektywu) od 103 do 203 mm, z montażem azymutalnym lub paralaktycznym (zwłaszcza do astrofotografii). Zapoznaj się, wejdź w opisy i dokonaj wstępnego wyboru kilku modeli.
Ps: a tu jeszcze stosunkowo świeży artykuł - test SkyWatchera 90/900 . Warto sie zapoznać. Może to jest "złoty środek" na początek?


Myślałem o tym nawet już coś próbuje ale jak będę chciał to kupie star tracker i będę walczyć z moim G9 lub S5 ale to w wypadku taty nie wchodzi w grę temu nie dawałem tego parametru, żeby nie komplikować...
Zależy mi na odpowiedzi/liście jaki teleskop w połączeniu z jakimi okularami żeby właśnie uzyskać te powiększenia i nie kupić czegoś słabego...
Czy przy którejś konstytucji będzie możliwość obserwacji z krzesła przy teleskopie czy tylko na stojąco?
 
 
Kamiljania 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Sob 20 Sie, 2022   

Po telefonie do sklepu teleskopy.pl w celu zapytania o synte 8" bo byli jedyni, którzy go sprzedają sprzedadzą polecił DO-GSO Dobson 8" i na niego padł wybór zobaczymy czy się spodoba ale raczej nie będzie złym wyborem :)
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 790
Wysłany: Nie 21 Sie, 2022   

Kamiljania,
zanim kupisz jakikolwiek teleskop dla taty, przeanalizuj (i podaj nam), w jaki sposób i w jakich warunkach będzie go używał. To jest 100% warunek jakiegokolwiek rozsądnego wyboru, także sensownych porad. Inaczej czego nie kupisz, będzie loteria z dużą szansą na wtopę.
Kluczowe aspekty:
-obserwacje z domu/spod domu/gdzieś dalej w terenie (wyjazdy autem)
-widoczność nieba w okolicy i jego zaświetlenie
Absolutnie krytyczną sprawą w kontekście jak wyżej jest transport teleskopu na stanowisko. Przyzwoitej jakości teleskopy to nieraz spore graty. Więc jest kolosalna różnica między użytkownikami, z których każdy ma inaczej:
1. wystawia teleskop do ogródka przy parterowym domku
2. musi targać sprzęt po schodach z 3-ciego piętra w bloku bez windy i:
2a. przenieść go kilkaset m na odkryte miejsce
2b. załadować do auta na parkingu kilkadziesiąt / 100 m dalej
3. chce obserwować z tarasu/balkonu - tu masa ograniczeń, a jak balkon ma północną wystawę to już katastrofa.
Twój tata ma na dobry początek doświadczenia z lornetką, która zasadniczo najlepiej sprawdza się w pozamiejskich, wyjazdowych obserwacjach jasnych i dużych obiektów głębokiego nieba (DS=Deep Space). Te obserwacje (także teleskopem) wymagają ciemnego nieba. Obserwacje planet stawiają inne wymagania, tu rozproszone światło z okolicy nie ejst barierą, za to trzeba zwracać uwagę na tzw. seeing, czyli rozmycie obrazu powodowane turbulencjami powietrza. On ma źródła zarówno wysoko w górze, jak i lokalnie przy gruncie - dachy budynków, nagrzany asfalt, otwarte drzwi i okna, itd.
Przykładowo, w Twoim budżecie są teleskopy Newtona na montażu Dobsona, o średnicy 6" (152 mm) i 8" (203 mm). Generalnie im większy, tym lepszy, ale jak uwzględnisz kwestie logistyczne, to się robi mniej różowo. Pierwszy waży bodaj 15-16 kg, drugi 18-20. Średnica tuby to 20 cm i 23-25 cm odpowiednio. Długość ok. 100cm. Wbrew pozorom, przy trudnych warunkach transportowych ta "drobna" różnica jest kolosalna. Dobsony generalnie są tanie i proste w obsłudze, to świetny teleskop na wypady w teren. Ale już np. eksploatacja na balkonie jest trudna, ze względu na niskie zawieszenie (balustrada!) - konieczna jest dodatkowa podstawa własnej roboty.
Inny przykład: montaże paralaktyczne. Świetne do obserwacji planet, szczególnie z napędem w osi rektascencji (Ra). Ale już ich mobilność, konieczność zgrubnego choćby ustawiania/wyważania czyni je bardzo mało mobilnymi. Ciężar w stosunku do apertury (średnicy) samego teleskopu znaczny. W przypadku konieczności wyboru teleskopu mobilnego zdecydowanie lepszy jest dobry montaż azymutalny (AZ) Może to narzucić oddzielny zakup tuby teleskopu (OTA - Optical Tube Assembly/tuba optyczna) i samego montażu, gdyż niewiele jest takich gotowych zestawów (poza Dobsonami), albo cierpią na syndrom słonia na cienkich nóżkach.
Wreszcie jedne teleskopy nadają się lepiej do DS, a gorzej do planet, a inne odwrotnie.
Stosunkowo uniwersalne są Newtony o średniej aperturze (150-200 mm) i światłosile (F/6-8). Tak jak te wymienione wyżej. Z pozostałych:
-katadioptryki (Maksutov-Cassegrain aka Mak i Schmidt-Cassegrain aka SCT) to zasadniczo teleskopy planetarne (DS-y też,ale w b. małym polu widzenia); dosyć mobilne ze względu na króciutką tubę; sens zakupu od 127 mm w górę; drogie
-długoogniskowe refraktory - też planety, ale powyżej 100-120 mm średnicy gabaryty i waga oraz ceny zabijają, DS-y ogranicza tu niewielka apertura; sens zakupu od 90-127 mm
-krótkoogniskowe refraktory (F/5-F/6) średnicy (90) 100- 127 mm -mały, mobilny sprzęt na jasne DS-y, ze względu na krótką tubę i relatywnie mała wagę mają niewielkie wymagania co do montażu, są też na ogół rozsądne cenowo; do planet zabija je głównie aberracja chromatyczna i ogólnie krótka ogniskowa utrudniająca nieco dobór okularów do dużych powiększeń; trochę można powalczyć z filtrami obcinającymi fiolet, ale zasadniczo nie jest to sprzęt planetarny.
Aha, w tym podsumowaniu omówiłem jedynie refraktory achromatyczne. ED i APO to zupełnie inną liga cenowa poza Twoim budżetem, ale też i inne możliwości ze względu na drastyczną redukcję aberracji chromatycznej.
Na koniec, spróbuj uściślić zapotrzebowanie biorąc pod uwagę to, co tu napisano wyżej. Może też tata ma już sprecyzowane jakieś preferencje już, np. chce kontynuować po lornetce obserwacje DS tylko "bardziej"(czymś większym) albo ma chrapkę raczej na planety.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Kamiljania 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Wto 23 Sie, 2022   

Jar napisał/a:
Kamiljania,
zanim kupisz jakikolwiek teleskop dla taty, przeanalizuj (i podaj nam), w jaki sposób i w jakich warunkach będzie go używał. To jest 100% warunek jakiegokolwiek rozsądnego wyboru, także sensownych porad. Inaczej czego nie kupisz, będzie loteria z dużą szansą na wtopę.
Kluczowe aspekty:
-obserwacje z domu/spod domu/gdzieś dalej w terenie (wyjazdy autem)
-widoczność nieba w okolicy i jego zaświetlenie
Absolutnie krytyczną sprawą w kontekście jak wyżej jest transport teleskopu na stanowisko. Przyzwoitej jakości teleskopy to nieraz spore graty. Więc jest kolosalna różnica między użytkownikami, z których każdy ma inaczej:
1. wystawia teleskop do ogródka przy parterowym domku
2. musi targać sprzęt po schodach z 3-ciego piętra w bloku bez windy i:
2a. przenieść go kilkaset m na odkryte miejsce
2b. załadować do auta na parkingu kilkadziesiąt / 100 m dalej
3. chce obserwować z tarasu/balkonu - tu masa ograniczeń, a jak balkon ma północną wystawę to już katastrofa.
Twój tata ma na dobry początek doświadczenia z lornetką, która zasadniczo najlepiej sprawdza się w pozamiejskich, wyjazdowych obserwacjach jasnych i dużych obiektów głębokiego nieba (DS=Deep Space). Te obserwacje (także teleskopem) wymagają ciemnego nieba. Obserwacje planet stawiają inne wymagania, tu rozproszone światło z okolicy nie ejst barierą, za to trzeba zwracać uwagę na tzw. seeing, czyli rozmycie obrazu powodowane turbulencjami powietrza. On ma źródła zarówno wysoko w górze, jak i lokalnie przy gruncie - dachy budynków, nagrzany asfalt, otwarte drzwi i okna, itd.
Przykładowo, w Twoim budżecie są teleskopy Newtona na montażu Dobsona, o średnicy 6" (152 mm) i 8" (203 mm). Generalnie im większy, tym lepszy, ale jak uwzględnisz kwestie logistyczne, to się robi mniej różowo. Pierwszy waży bodaj 15-16 kg, drugi 18-20. Średnica tuby to 20 cm i 23-25 cm odpowiednio. Długość ok. 100cm. Wbrew pozorom, przy trudnych warunkach transportowych ta "drobna" różnica jest kolosalna. Dobsony generalnie są tanie i proste w obsłudze, to świetny teleskop na wypady w teren. Ale już np. eksploatacja na balkonie jest trudna, ze względu na niskie zawieszenie (balustrada!) - konieczna jest dodatkowa podstawa własnej roboty.
Inny przykład: montaże paralaktyczne. Świetne do obserwacji planet, szczególnie z napędem w osi rektascencji (Ra). Ale już ich mobilność, konieczność zgrubnego choćby ustawiania/wyważania czyni je bardzo mało mobilnymi. Ciężar w stosunku do apertury (średnicy) samego teleskopu znaczny. W przypadku konieczności wyboru teleskopu mobilnego zdecydowanie lepszy jest dobry montaż azymutalny (AZ) Może to narzucić oddzielny zakup tuby teleskopu (OTA - Optical Tube Assembly/tuba optyczna) i samego montażu, gdyż niewiele jest takich gotowych zestawów (poza Dobsonami), albo cierpią na syndrom słonia na cienkich nóżkach.
Wreszcie jedne teleskopy nadają się lepiej do DS, a gorzej do planet, a inne odwrotnie.
Stosunkowo uniwersalne są Newtony o średniej aperturze (150-200 mm) i światłosile (F/6-8). Tak jak te wymienione wyżej. Z pozostałych:
-katadioptryki (Maksutov-Cassegrain aka Mak i Schmidt-Cassegrain aka SCT) to zasadniczo teleskopy planetarne (DS-y też,ale w b. małym polu widzenia); dosyć mobilne ze względu na króciutką tubę; sens zakupu od 127 mm w górę; drogie
-długoogniskowe refraktory - też planety, ale powyżej 100-120 mm średnicy gabaryty i waga oraz ceny zabijają, DS-y ogranicza tu niewielka apertura; sens zakupu od 90-127 mm
-krótkoogniskowe refraktory (F/5-F/6) średnicy (90) 100- 127 mm -mały, mobilny sprzęt na jasne DS-y, ze względu na krótką tubę i relatywnie mała wagę mają niewielkie wymagania co do montażu, są też na ogół rozsądne cenowo; do planet zabija je głównie aberracja chromatyczna i ogólnie krótka ogniskowa utrudniająca nieco dobór okularów do dużych powiększeń; trochę można powalczyć z filtrami obcinającymi fiolet, ale zasadniczo nie jest to sprzęt planetarny.
Aha, w tym podsumowaniu omówiłem jedynie refraktory achromatyczne. ED i APO to zupełnie inną liga cenowa poza Twoim budżetem, ale też i inne możliwości ze względu na drastyczną redukcję aberracji chromatycznej.
Na koniec, spróbuj uściślić zapotrzebowanie biorąc pod uwagę to, co tu napisano wyżej. Może też tata ma już sprecyzowane jakieś preferencje już, np. chce kontynuować po lornetce obserwacje DS tylko "bardziej"(czymś większym) albo ma chrapkę raczej na planety.
Pozdrawiam
-J.


Dziękuję za wyczerpującą i obszerną odpowiedź :)
mieszkamy na wsi w domku jednorodzinnym w piętrem i balkonami na północ i południe na najwyżej położonym punkcie w całym powiecie około 230 m n.p.m. na wyżynie lubelskiej w okolicy większych miast brak oprócz jednego na zachodzie latarnie przy drodze są(250 m od nas) ale można pojechać na pobliskie pola i nie będą już świecić od strony w którą się patrzy w odległości 30 km mamy Poleski Park Narodowy jakbyśmy chcieli mieć znacznie ciemniejsze niebo samochody mniejsze i większe też są :)
Ogólnie w promieniu 5 km są domki jednorodzinne w większych i mniejszych skupiskach.

Przez w/w lornetkę z podwórka widzieliśmy jowisza z 4 księżycami; marsa (ale to tylko czerwona kropka);andromede i beehive cluster w raku (sky map w telefonie podpowiedziało :) więc pewnie będzie się chciało zobaczyć więcej/lepiej tego samego i sprawdzić co jeszcze można zobaczyć na początek katalog Messiera.

Z rzeczy które opisałeś to problem z miejscem niebem i w zasadzie transportem nie są zbyt istotne(na pewno na obecnym zerowym poziomie) i z tego co napisałeś to dokonaliśmy raczej dobrego/optymalnego wyboru(w budżecie) będzie to dobson 8" i zobaczymy co i jak będzie przez niego widać i potem ew. rozbudowywać, tata miał już w koszyku jakąś lornetkę z powiększeniem 15x za około 2 tyś zł więc cokolwiek w nim zobaczymy i tak na pewno będzie lepsze i zawsze daje możliwość właśnie rozbudowy czy obserwacji i dostosowania pod siebie poprzez różne okulary :)
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Sro 07 Wrz, 2022   

!5 lat temu, na swoje 60-te urodziny, kupiłem sobie 'syntę" 8" z byle jakimi okularami. Do obserwacji jako tako się nadają ale spróbowałem robić zdjęcia Księżyca, Słońca i dużych planet. Nawet toto wychodziło. Nie używałem przy tym stakowania. Jak dla mnie - za dużo z tym ceregieli. Robiłem też nim spotting a nawet fotografię ptaków. W sumie jestem zadowolony z wyboru bo to uniwersalny teleskop. Nie są to oszałamiające zdjęcia ale np. na 3. jest Jowisz z dwoma plamkami na górze a to jest jego księżyc przechodzący przez tarczę a druga plamka to cień.
1.

2.
[/quote]
3.
 
 
Kamiljania 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Czw 08 Wrz, 2022   

wyglądają super :) my o zdjęciach nie myślimy póki co ale do obserwacji jest super, każda noc w ciągu ostatnich 2 tygodni to noc zarwana z teleskopem na obserwacjach :)
Była okazja zabrać go do PPN ale potem zauważyliśmy, że nie ma po co bo pod domem widać prawie tak samo nawet z światłem latarni, większe przybliżenia je usuwają, zrobiłem tez kolimacje, że gwizdka polarna poza ostrością daje idealne krążki i udało się dostrzec księżyce saturna, gdzie fabrycznie nie było ich widać pomimo lepszego seeingu no ogólnie super sprawa i szukanie obiektów na niebie daje prawie tyle satysfakcji co ich oglądanie.
Kupiłem przejściówkę foto ale na L-mount znalazłem tylko "długą" fotograficzną a powinna być jak najmniejsza żeby móc złapać ostrość na dalekie obiekty ale tak jak mówiłem to mało istotne choć w planach na przyszłość jest budowa własnej platformy paralaktycznej z napędem i dodanie systemu DSC aby tacie ułatwić szukanie obiektów gdy jest zbyt jasno od lamp pod domem i ciężko nawigować po gwiazdach bo ich nie widać poprostu...
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2022   

Dla mnie to właśnie zdjęcia są najciekawsze z tego teleskopu. Zaczynałem od Księżyca i ptaków oraz spottingu. Wszystko w ognisku głównym teleskopu a więc lustrzanka bez obiektywu, adapter T2/M42 i M42/bagnet canon. Później spróbowałem zdjęć z okularem teleskopu i odpowiednią tubą własnego kombinowania. Jeśli dla zdjęć w ognisku głównym ogniskowa była odpowiednio - 1920 mm to z odpowiednimi okularami ta ogniskowa wydłużała się do 5 000 a nawet 10 000 mm.
To są zdjęcia z ogniskową 1920 mm:
4.

5.

6.

4. robione z odległości ok. 8 km. 5. z ok. 10 km a 6. z 10 m.

To jest tak samo z odległości ok. 8 km z ogniskową ok. 5 000 mm:
7.
A to z ogniskową ok. 10 000 mm, oczywiście też z tej samej odległości ok. 8 km.
8
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14