Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Canon R10 - jakie obiektywy, współpraca z EF
Autor Wiadomość
cincin 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sro 26 Paź, 2022   Canon R10 - jakie obiektywy, współpraca z EF

Na początek chciałbym się przywitać z forumowiczami!

Po latach przerwy chciałbym wrócić do hobby. Wybór padł na Canona R10, natomiast nie wiem czy wziąć zestaw z 18-45mm czy 18-150mm.

Mam skromny zestaw sprzed wielu lat:
1100D, 18-55mm, 1.8 50mm, 70-300mm Sigma APO, lampa 580ExII.

Zastanawiałem się jeszcze nad Eosem RP, ale ostatecznie uznałem, że może wykorzystam coś z tego co mam z nowym body.

I teraz zastanawiam się czy nie lepiej wziąć zestaw z 18-45mm i kiedyś zastąpić moją Sigmę czymś lepszym przykładowo z rynku wtórnego. Jak myślicie, to dobry plan? Totalnie nie wiem jak współpracują stare obiektywy z nowymi modelami canona, a mógłbym dokupić coś dobrego z większymi ogniskowymi pod mocowanie EF do 2000zł z rynku wtórnego bo tyle mniej więcej wynosi różnica między tymi zestawami.

Z góry dziękuję za opinie i sugestie!
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Saphrii 
Początkujący



Posty: 30
Wysłany: Czw 27 Paź, 2022   

Hej,

Może trochę zamieszam - przeanalizuj co tak naprawdę chcesz fotografować.
R10 to solidna szybkostrzelna maszynka z małą matrycą do reporterki, na ptaszki, na sport.
RP masz pełną klatkę, na której z przejściówką RF-EF w końcu wykorzystasz w pełni 50/1.8 oraz Sigmę 70-300 APO. Masz też kita od 1100D, z którego też możesz korzystać na RP pracując w trybie crop.

Co do obiektywu podstawowego nie podpowiem, niech najpierw się wyklaruje, jaka matryca.

Na jedno tylko zwrócę uwagę - tryby pracy migawki.
O R10 się nie martw, ma pełen wachlarz trybów pracy - w pełni mechaniczna pierwsza i druga kurtyna, elektroniczna pierwsza kurtyna i w pełni elektroniczna.
RP natomiast jest pozbawiona 1. z w/w trybów (w pełni mechanicznej pracy), a praca przy elektronicznej pierwszej kurtynie ma w szczególnych przypadkach wpływ na kształt bokeh.
Wyjaśnione tutaj: https://radojuva.com/en/2021/05/efcs-and-bokeh/
Jeśli nie specjalnie Ci to przeszkadza, RP zaprasza do działania.

Dodam, że w pełni elektroniczny tryb pracy migawki wyklucza w/w efekt i masz bokeh jak z w pełni mechanicznej migawki - RP taki tryb oczywiście ma.
 
 
cincin 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Czw 27 Paź, 2022   

Generalnie amatorsko, sporadycznie. Do tej pory najczęściej bawiłem się w długie naświetlanie i zdjęcia nocne i krajobraz, ale ostatnio doszła fotografia zawodów konnych. Natomiast duży priorytet dla mnie ma tryb video- oststnio mocno wszedłem w filmowanie z dronów i czasem przydałoby się coś co dorówna jakością materiałów na ziemi :)

Nie myślałem, że te obiektywy mogą współpracować z FF,a to trochę zmienia próg wejscia w FF... Aktualnie widzę dość fajne oferty na RP z 24-105mm obiektywem za 5600zł. Ale nie wiem czy w tym przypadku video nie będzie gorsze, jednak aparat 3 lata starszy.
 
 
Saphrii 
Początkujący



Posty: 30
Wysłany: Czw 27 Paź, 2022   

No tak, obiektywy C50/1,8 i S70-300 są pełnoklatkowe - aż żal je znowu ograniczać crop-em ;)

Długie naświetlania - do takich zastosowań zdecydowanie pełna klatka - matryca FF z mniejszym upakowaniem pikseli znacznie mniej szumi.

Krajobraz - obecnie w sumie obojętne jeśli chodzi o kąt widzenia czy to na cropie, czy ff - dostępność szerokokątnych i ultraszerokokątnych obiektywów jest bardzo dobra. UWA projektowany pod crop także będzie tańszy, ale jakościowo uważam, że FF wypadnie lepiej, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę pkt wyżej.

Tryb filmowy - zależy czego oczekujesz - i jeden i drugi nagrywa FHD i 4K, ale to co ma R10, a czego nie ma RF, to 4K@60klatek i FHD@120klatek i więcej opcji timelapse. Niestety nie moja tematyka, nie wgryzałem się. Pobieżnie rzecz ujmując R10 do tego celu będzie lepszym narzędziem, prawdopodobnie też ze względu na bardziej zaawansowany AF.

A jeśli chodzi o filmowanie z dronów, powinieneś poszukać bardziej dedykowanego forum, żeby nie okazało się, że przykładowo nie możesz czymś zdalnie w aparacie sterować, bądź sprzęt jest za masywny.
 
 
cincin 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Czw 27 Paź, 2022   

Tak, tak. Generalnie znam teorię do czego szczególnie warto FF. Portrety, kiepskie światło. Ciekawy też jestem o ile lepiej obiektywy, które mam działałyby z FF. Ale chyba mimo wszystko AF z R10 jest czymś co przechyla szalę na jego stronę. I gdyby chodziło tylko o klatkarz video to byłoby ok w RP, natomiast tam jest crop, czego nie ma w R10, oraz jest dziwny problem takiego "falowania" obiektów przy ruszaniu kamerą w osi "yaw". Dlatego też myślę, że R10 będzie troszeczkę lepszym wyborem, uniwersalnym. Natomiast nadal nie wiem czy ma sens dokładać 2300zł do 18-150mm cy nie lepiej poszukać czegoś lepszego w okolicach 70-200 na ef z rynku wtórnego za tą różnicę w cenie...

A drony w ogóle nie są tutaj czynnikiem wpływającym, tam mam już do tego odpowiedni sprzęt. Po prostu nie mam nic do nagrań z ręki :)
 
 
Maciox 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Posty: 37
Wysłany: Czw 27 Paź, 2022   

Jeśli zastanawiasz się jak R10 współpracuje z EF to zakładając, że R7 działa podobnie to będzie git. Wg mnie R7 działa ze starymi obiektywami lepiej niż lustrzanki. Miałem w rękach R6 z obiektywem RF 28-70 f2 i uważam że moja Sigma EF 28 f1,4 na R7 dużo mu nie ustępuje. Oczywiście RF ma stabilizację którą łączy z tą w korpusie i to widać szczególnie podczas filmowania, ale poza tym nie jest to taki przeskok jaki sugeruje cena. No dobra, podczas filmowania kultura AF też jest dużo wyższa. Podczas fotografowania już mniej się to czuje. W R10 stabilizacji nie ma więc i bonus z łączenia tychże odpada.
 
 
Saphrii 
Początkujący



Posty: 30
Wysłany: Pią 28 Paź, 2022   

@cincin

efekt falowania przy nagrywaniu filmów, o którym piszesz to tzw efekt rolling shutter

Tak - RF, nie najlepiej sobie z nim radzi i jest dość zauważalny, R10 znacznie lepiej, co nie oznacza że efekt nie występuje: https://youtu.be/kBDQzaoqx1M?t=316

Jedna zauważka odnoście trybu filmowania w 4K@60fps w R10.
Na matrycy z cropem Canon robi kolejny crop x1,56 (lub jak to Canon określa tryb jest ograniczony do 64% obszaru w poziomie). Czyli crop na cropie i jak dobrze liczę 1,6x1,56= 2,5 krotny mnożnik ogniskowej dla tego trybu. W moim przekonaniu porażka.
 
 
cincin 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Pią 28 Paź, 2022   

A czy byłoby coś lepszego z używek w kwocie do 5k z adapterem ef lub po prostu sprzęt z bagnetem ef? Wiem, że R10 kropuje w 60fps, natomiast ja i tak będę nagrywać w 25-30fps także powinno być okej. Myślę, że jak na sprzęt który użyję może raz na 2 miesiące to bez sensu wydawać jeszcze większą kwotę przykładowo na R7 gdzie cropa już nie ma :) Najbardziej ubolewam nad brakiem płaskiego profilu w R10.
 
 
Maciox 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Posty: 37
Wysłany: Pią 28 Paź, 2022   

HDR PQ też daje radę, można sporo z niego wyciągnąć - w końcu 10bit i 170Mbps, a szumy w c-log w R7 spore jeśli brakuje światła.
 
 
Saphrii 
Początkujący



Posty: 30
Wysłany: Sob 29 Paź, 2022   

Calkiem dobrze rozpoznaleś R10, jestes swiadom swoich potrzeb i jego ograniczeń.
Zapytam tylko, co skłania Cie w ogóle do Canona?
Możliwość wykorzystania wymienionych wcześniej obiektywów?
Ani C50@1.8, ani S70-300 nie są obiektywami wysokich lotów, a biorac pod uwagę ich głosny i powolny silnik AF, praktycznie wyklucza sie je z zastosowan wideo
.
Nie wiem, czy w rodzinie Sony nie odnalazłbys sie bardziej w kwestii wideo.
Podstawowy obiektyw czy tu, czy tu musisz nabyć, czyli i tu i tu praktycznie wchodzisz w nowy system. Mógłbyś zostawić swoj zestaw 1100D tylko do foto albo sprzedać korpus z kitem, dokupic adapter RF-EF lub dla sony E-EF i uzywać posiadanych obiektywów do zdjeć, albo pozbyć sie wszystkiego i zacząc od zera.
W tym momencie to co przemawia za sony to mnogosc obiegktywów systemowych zarowno wlasnych jak i firm trzecich. Canon w tym momence zrobił się jak apple i wojuje swoimi prawami patentowymi na bagnet RF, wiec Sigmy, czy Tamrona zbagnetem RF na razie nie uswiadczysz. A kupowac z bagnetem EF zeby podpinac przez adapter, to kombinowanie jako koń pod górkę,
 
 
Maciox 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Posty: 37
Wysłany: Sob 29 Paź, 2022   

W cenie 5000 jest jeszcze X-S10 nowy a Fuji ostatnio też ma mnóstwo obiektywów do wyboru. Ten obiektyw 18-150 mimo, że RF to jednak też jest niskich lotów, a X-S10 ma jeszcze fajna zaletę - jest lekki więc dron miałby lżej i filmuje ładnie w 4k ze stabilizacją.W porównaniu do R10 wypada dużo lepiej.
 
 
cincin 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sob 29 Paź, 2022   

Nawet nie musi być nowy, ale jak przeglądałem, to za stare modele ludzie sobie życzą krocie, które nawet do R10 nie mają za bardzo podejścia. Patrzyłem też co ma w ofercie sony, ale w tej cenie to chyba nie ma jakieś dobrej odpowiedzi dla R10.

Na papierze podoba mi się ten fuji, względem Canona jedynie seria zdjęć, autofocus i brak nagrywania w 10bitach na minus.

Natomiast podobno ma świetną matrycę, stabilizację, chociaż i tak nagrywać raczej będę bez niej i z pomocą gyrologgera stabilizować to w postprodukcji- mimo wszystko to nadal najlepszy sposób.

Teraz troszkę mam dylemat co lepsze, ale chyba jednak fakt, że canona znam, mam nienajgorszą lampę, kilka obiektywów to pewnie i tak stajnia canona wygra. Chociaż na papierze, wybrałbym chyba Fuji.
 
 
Maciox 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Posty: 37
Wysłany: Sob 29 Paź, 2022   

To nie do końca tak, że X-S10 nie nagrywa w 10bitach. Co prawda dla większości to utrapienie, ale przez HDMI puszcza sygnał 10bitowy 4-2:2 f-log.
 
 
cincin 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sob 29 Paź, 2022   

Tak, wyczytałem to, wybaczcie za skrót myślowy, ale w przypadku zewnętrznego recordera to wiem, że na pewno nigdy tego nie użyję :P

Szkoda, że R7 nie kosztuje w okolicy 7.5k z 18-150 to bym wziął i tyle. A tak sobie dzisiaj mniej więcej oszacuję koszty wejścia w Fuji co by mieć jakąś jasną stałkę + tele 200mm i lampę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15