Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
prezent dla geografa
Autor Wiadomość
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 06 Lis, 2022   

Soniak10, rada spóźniona o 12 lat (patrz daty postów, na które odpisujesz), do tego kiepska. Powiększenie 100x z achromatu 70/350 za rewelacyjne nie będzie, sorry... Używałem taniego 80/400 o b. podobnej konstrukcji. Jak 70 mm, to coś w stylu 70/500 albo 70/700.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Wto 08 Lis, 2022   

Jar napisał/a:
rada spóźniona o 12 lat (patrz daty postów, na które odpisujesz)

Fakt: spojrzałem na dwa ostatnie posty i zasugerowałem się, że pozostałe też są z tego roku. :sad:
Co nie zmienia mojej opinii, że ten Bresser wygląda fajnie, hę?! Za 600 PLN to MZ warto mu się przyjrzeć, choć z pewnością droższe dadzą lepszy obraz. Aż takiego doświadczenie nie mam, ale coś w tym chyba musi być? :shock:
Pzdr
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sob 12 Lis, 2022   

Soniak10 napisał/a:

Co nie zmienia mojej opinii, że ten Bresser wygląda fajnie, hę?! Za 600 PLN to MZ warto mu się przyjrzeć, choć z pewnością droższe dadzą lepszy obraz. Aż takiego doświadczenie nie mam, ale coś w tym chyba musi być? :shock:
Pzdr

No włąśnie mylisz się okrutnie. Takie teleskopy (krótkoogniskowe achromaty o małej aperturze) maja masę ograniczeń, mocno specjalizowany sprzęt nadający się do małych powiększeń i szerokich pól. Ten tutaj (70/350) to absolutnie skrajny przypadek. Nadaje się bardziej do obserwacji przyrody, jako tani substytut typowej lunety obserwacyjnej. Która jest lepiej przystosowana do przenoszenia i użycia w polu, bo nie ma luźnych elementów typu wymienna kątówka czy okulary. Do nieba jego możliwości odpowiadają w zasadzie lornetce. Przez lornetke też mozesz popatrzeć na Księżyc czy na Jowisza, tylko pytanie, co zobaczysz w porównaniu z teleskopem nadającym się do tych rzeczy.
Nie przypadkowo wspomniałem o refraktorach 70/500 i 70/700. Niby też tylko 70 mm, ale przy dużych powiększeniach obrazu nie zabije chromatyzm. Na tym nie koniec: chcesz coś konkretnego zobaczyć na planetach czy Księżycu? Potrzebujesz powiększeń w granicach 100x + (dla 70 mm apertury 140x to umowny maks).
I tu się zaczynają jaja z tym 70/350, bo jakim okularem uzyskasz to z 350 mm ogniskowej? Z tanich Plossli to masz najwyżej 4mm (krótszych nie robią), co daje nieco ponad 88x (w 70/500 ten okular dałby sensowne 100x, a 5 mm w 70/700 da już 140x)) i jest piekielnie niewygodne, bo mały ER (wysunięcie źrenicy), dosłownie wbijasz oko w okular. Wiem, bo mam lub miałem taki. Są okulary o ogniskowych mniejszych, nawet 2.5 mm, z dużym ER, tylko sprawdź sobie ceny - nieraz więcej niż ten cały teleskopik. A i tak jakość obrazu przy 100x + będzie marna (bo chromatyzm), więc to się mija totalnie z celem.
Czy teraz rozumiesz, dlaczego to zły wybór, nawet (a może przede wszystkim) dla początkującego?
Pozdrawiam
-J.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 14