Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka na ryby czy luneta
Autor Wiadomość
Adamkk 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pon 21 Lis, 2022   Lornetka na ryby czy luneta

Witam,
Posiadam lornetke CELESTRON SKYMASTER 15X70 którą używam głównie na wypadach na ryby do obserwacji przyrody nawet przy drugim brzegu. Jest to dość ciężka lornetka i ma duze wymiary a mimo to czasami jest zbyt słaba. Ostatnio zastanawiałem się nad lunetą CELESTRON LUNETA OBSERWACYJNA ULTIMA 65 PROSTA lub LUNETA OBSERWACYJNA ULTIMA 80 PROSTA. Jestem amatorem w tej dziedzinie więc pytam wprost czy taka zamiana lornetki na lunetę ma sens a jeśli tak to na którą? 65 bylaby lżejsza a 80 cięższa ale jak w praktyce w porównaniu do w/w lornetki?
Jakieś inne propozycje lornetek czy lunet mile widziane.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2515
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 21 Lis, 2022   

Adamkk, co rozumiesz przez to, że Twoja lornetka jest zbyt słaba. W czym jest słaba? Czy uważasz, że przybliżenie 15x jest za małe? Jeżeli tak, to lornetki o większym przybliżeniu to chyba do astro tylko są, a nie do turystyki (bardzo małe pola widzenia). W takim przypadku tylko luneta może rozwiązać Twoje rozterki co do większego zbliżenia :roll: . Co do wielkości lunety, to już Ty sam musisz wiedzieć, czy dla Ciebie lepszą będzie lżejsza czy cięższa. MZ, powinieneś wziąć do ręki swoją lornetkę i lunetę i sprawdzić 1:1, bo tylko tak zobaczysz czy jest jakiś sens zamiany, czy coś na takiej zamianie zyskasz.
To jest moje zdanie, a inni koledzy, mogą mieć inne.
Może ktoś coś napisze, zwłaszcza Ci którzy korzystają z lunet, do obserwacji ptaków nad jeziorami czy rzekami.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa

Wysłany: Pon 21 Lis, 2022   

Adamkk, Też do przyrody - ptaków - używam lunety Celestron, tylko wyższego modelu 65 mm (Regal 65 ED II). Generalnie odległości kilkaset metrów, maks 1000 (łachy na środku Wisły i drugi brzeg). Zakres powiększeń mam 16-48x i jest okej, choć wiadomo - zawsze chciałoby się więcej. Przy 48x obraz już wyraźnie ciemnieje i robi się mniej ostry (choć nadal jest użyteczny). Czasem do Księżyca i planet zakładam okular dający większe powiększenie, ale ponad 90x nie wychodzę. Do naziemnych obserwacji, z lunety 65 mm, to jednak zdecydowanie za dużo, zwłaszcza przy tanim statywie (drgania lunety + falowanie powietrza + ciemny obraz = katastrofa)

Nie znam modeli Ultima, ale mam takie dwie uwagi. Wersja 65 mm ma z tego co patrzę na specyfikację malutkie pole widzenia, pozorne wynosi 30 stopni przy 18x i 40* przy 55x - to bardzo mało, będzie wrażenie patrzenia w tunel. Jak wycelujesz w konkretny obiekt to ok, ale przy "czesaniu" brzegu ze statywu to za mało. Większa Ultima ma od 40 do 60*, tak jak u mnie i to jest ok.

Po drugie - jesteś pewien, że wersja prosta? Kątowa jest chyba bardziej uniwersalna. Nie musisz tak wyciągać statywu (stabilniej przy podmuchach wiatru). Właśnie, jaki masz statyw, jaką głowicę?

Jak kupisz lunetę to faktycznie posiadanie lornetki 15x70 nie ma do tych zastosowań za bardzo sensu. Przydałaby się za to mała lornetka przeglądowa 8-10x. Ale jak stale patrzysz na ten sam drugi brzeg to i sama luneta wystarczy, może wtedy uda Ci się lepszą (droższą) nabyć
 
 
Adamkk 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Wto 22 Lis, 2022   

Jan55 słaba to dla mnie amatora oznacza że patrząc z punktu A na punkt B jest on dla mnie zbyt mało wyraźny. Dlatego pytam czy zamiana na lunetę np. "65" będzie odczuwalna czy żeby odczuć muszę zainwestować w "80" lub inną. Co do ciężaru to podane wagi są dla mnie jasne bardziej pytam czy musi być większa i cięższa żeby różnica w jakości obserwacji była znacząca.

_Tomek_ nie mam statywu. Obecną lornetkę która swoje waży (1361g czyli mniej więcej tyle co Twoja luneta a nawet troszkę więcej) używam po prostu trzymając w dłoniach i tak chciałbym żeby pozostało - przy naj mniej na razie. Dlatego właśnie wersja prosta. Chodzi w tym o ilość, objętość i wagę przenoszonych rzeczy na wypady wędkarskie.
Co do modelu Celestron Regal 65 ED to na pewno ma lepsze parametry ale też jest to zdecydowanie inna półka cenowa. Ten model ceni się około 3500 zł natomiast modele o których piszę to wydatek 1000 zł za "65" i 1300 zł za "80".
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Wto 22 Lis, 2022   

Adamkk, Pytanie podstawowe brzmi, czy luneta Tobie przypasuje? Zanim wydasz kasę powinieneś to sprawdzić! Ja na przykład nie lubię lunet czy monokularów, wolę stereoskopowe patrzenie przez lornetkę.

Żeby nie było, że teoretyzuję - lunetę posiadam, ale korzystam z niej niezwykle rzadko - może raz do roku (komety itp.). Na codzień korzystam z różnych lornetek.
 
 
modzdz 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Wto 22 Lis, 2022   

_Tomek_ nie mam statywu. Obecną lornetkę która swoje waży (1361g czyli mniej więcej tyle co Twoja luneta a nawet troszkę więcej) używam po prostu trzymając w dłoniach i tak chciałbym żeby pozostało - przy naj mniej na razie. Dlatego właśnie wersja prosta. Chodzi w tym o ilość, objętość i wagę przenoszonych rzeczy na wypady wędkarskie.
Co do modelu Celestron Regal 65 ED to na pewno ma lepsze parametry ale też jest to zdecydowanie inna półka cenowa. Ten model ceni się około 3500 zł natomiast modele o których piszę to wydatek 1000 zł za "65" i 1300 zł za "80".[/quote]

Moim zdaniem luneta zarówno o aperturze 65 jak i 80, bez względu na to czy łamana , czy prosta będzie bezużyteczna bez statywu - sporadycznie patrzyłem w ten sposób przez lunetę, nawet w podparciu o drzwi samochodu(jak na szybko chciałem coś podejrzeć nie wychodząc z niego) .Drgania są zbyt duże aby zapewnić chociaż przyzwoity poziom komfortu(sprawdzone na 65mm , 88 i 85 )
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa

Wysłany: Wto 22 Lis, 2022   

Adamkk, Regal waży mniej od Twojej lornetki, ale bez okularu, z okularem ok. 1650 g. Dużo jak na 65 mm. Ale nie o to chodzi, jest dokładnie jak pisze modzdz, czyli problem z drganiem obrazu. Dla mnie nawet powiekszenie 18x w lunecie ciężko utrzymać z ręki. Jesli z reki to luneta nic Ci nie da w stosunku do Twojej lornetki. Musi być statyw, choćby niepełnowymiarowy. Może wtedy jakaś jeszcze mniejsza luneta, 50-56 mm?

Inne rozwiązanie to lornetka 18x że stabilizacją, tylko cena....
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Wto 22 Lis, 2022   

Adamkk napisał/a:
Jan55 słaba to dla mnie amatora oznacza że patrząc z punktu A na punkt B jest on dla mnie zbyt mało wyraźny (...)

Musisz sprecyzować czy "mało wyraźny" ma związek z rozdzielczością obrazu czy jego wielkością? Bo jak obraz jest mało wyraźny z powodu słabej rozdzielczości czyli rozmazany/podwójny/podkolorowany to wystarczy lornetka lepszej jakości.
Natomiast jak obraz jest za mały to szykuj kasę bo sprzęty o dużym powiększeniu i dobrej jakości obrazu nie są tanie.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2515
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 22 Lis, 2022   

Maciek, miałem to samo napisać, co Ty, ale ubiegłeś mnie i bdb. :mrgreen:
Jedynie co mogę dodać, to, że słabej jakości optyka, zwłaszcza przy takich powiększeniach jest masakrą, do tego maleńkie pole i mamy to co ma kol. Adamkk, a to, że kupi nawet bdb optycznie lunetę, nie sprawi, ze jakość obrazu będzie jak należy, bo przy obserwacjach na dużych odlęgłościach, następuje sfalowanie powietrza, co z kolei powoduje, że widziane obrazy są mało wyraźne i nieostre. Widać to już, patrząc nawet, przez najlepszą lornetkę 10-15x :roll: .
MZ, ale może się mylę, gdyby kol.Adamkk miał lepszą optycznie, lornetkę, od tej, którą ma, to być może widziany obraz byłby lepszy i klarowniejszy, niż obecny, ale tak jak napisałeś, to już inna półka cenowa i jakościowa.
 
 
Adamkk 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sro 23 Lis, 2022   

Mało wyraźny czyli rozmazujący się na dalszej odległości ale też mógłby być większy.
Zdaję sobie sprawę z drgań dłoni w konsekwencji obrazu bo w końcu mam ciężką lornetkę ale nie chcę nosić statywu bo lornetka/luneta ma być dodatkiem najlepiej nie zajmującym dużo miejsca w ekwipunku wędkarskim.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa

Wysłany: Sro 23 Lis, 2022   

Jeśli rozmazuje się na dalszej odległości, a z kilkunastu metrów jest ok, to może być wina powietrza, o czym było wspomniane wyżej. Albo masz mglisty dzień i wszystko daleko jest niewyraźne, albo wręcz przeciwnie - piękny, słoneczny, letni dzień, czyli najgorsza pogoda na obserwacje z powodu falowania powietrza... Jak mglisto, to większa powiększenie pomoże, jak drgania powietrza, to nic się z tym nie zrobi.

Luneta i statyw nie muszą być duże i ciężkie, np.
https://deltaoptical.pl/luneta-delta-optical-titanium-50ed?from=listing&q=delta+titanium+50+ed
https://deltaoptical.pl/statyw-slik-compact-8-nogi-glowica?from=listing
albo taki koliberek Celestrona:
https://deltaoptical.pl/luneta-celestron-hummingbird-9-27x56-ed

Ale to tylko luźne sugestie kierunku poszukiwań, bo nie miałem tych lunet w rękach. Obie mają mocowanie okularów 1.25'', więc możesz skombinować większe powiększenie. Delta była kiedyś recenzowana tu na Optyczne i o ile pamiętam, to niedrogimi okularami (200-300 zł) można pociągnąć ją do 30x...

Ale nie chodzi tylko o powiększenie, bardzo dużo daje statyw. Nawet przy tym samym powiększeniu obraz z ustabilizowanej lornetki czy lunety pozwoli szybciej wykryć szczegóły.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14