Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
krzys13k 
Rozmowny


Pomógł: 4 razy
Posty: 450
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 06 Gru, 2022   

To prawda, nie wszystkie specyfkacje się zgadzają z rzeczywistością, aczkolwiek zarówno Delta Optical jak i Monarch HG mają rzeczywiste pole zgodne ze specyfikacją.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Bulo 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Czw 15 Gru, 2022   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
 
 
MacYaro 
Uczestnik
Mr


Posty: 81
Skąd: Lublin
Wysłany: Pią 16 Gru, 2022   

W Astro pojawiły się ponownie kilka dni temu Geco 8x32 i 8x42.
W promocyjnie „chorych cenach” :idea: :idea: :idea:
Komu się nie udało kupić poprzednio, ma ponownie OKAZJĘ.

Ja się cieszę nimi każdego dnia :smile:
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Pią 23 Gru, 2022   

Zarzekałem się, że już nie kupię żadnej ósemki bo mam ich kilka ale cena mnie skusiła i również zakupiłem Geco 8x42. Miałem w odległych planach zakup 10x50 bo nie mam nic z taką źrenicą. Ale prawdopodobnie celowałbym w drogie sprzęty. A tu za ułamek ceny chwalona przez kilka osób lornetka 8x. Gdyby nie ta cena w ogóle nie myślałbym o kolejnym zakupie.
Wczoraj do mnie dotarła. Astroshop tym razem nie przyłożył się do zabezpieczenia przesyłki. Pudełko od lornetki lekko roztargane bo było za mało wypełnienia w kartonie. Ale to ma znaczenie tylko przy ewentualnym zwrocie.
Dziś porównałem ją na szybko z moimi ósemkami i po raz kolejny doszedłem do wniosku, że raczej nie mam sokolego wzroku bo nie widzę większej różnicy między nimi...
Jak czytam Wasze opisy i porównania, drobne niuanse to to przekonanie tylko się pogłębia.

Pierwsze wrażenia:
Obudowa estetyczna, dobrze wykonana, faktura trochę w stylu Victory Pocket. Wizualnie bije Monarcha 7 na głowę ale jeśli chodzi o właściwości ochronne jest dokładnie odwrotnie. Materiał, którym jest powleczona obudowa jest twardy i cienki. Materiał nie daje poczucia pewnego chwytu. Jej pękaty kształt dla mnie nie specjalnie wygodny. Brak uchwytów do zaślepek obiektywów. Prawa muszla jest osadzona o 1 mm wyżej niż lewa. Na szybko trudno powiedzieć czy ma to jakiś negatywny wpływ podczas obserwacji ale na pewno nie pomaga.

Co do obrazu jaki daje Geco 8x42 to jak pisałem nie potrafię opisać tak dokładnie jak koledzy wcześniej. Dzisiaj w pochmurny dzień nie mogłem lornetce nic zarzucić. Obrazek jaki pokazała podobał mi się bardziej od tego z M7 8x30. Był minimalnie ostrzejszy i bardziej kontrastowy. Podobał mi się bardziej od Zeiss VP 8x25. Był troszkę jaśniejszy i komfortowy przez większe pole. Obraz z NH 8x56 był jakby minimalnie jaśniejszy i z większą rozdzielczością.
Gdybym robił kilkuminutowe przerwy między każdą lornetką to w takich warunkach nie potrafiłbym wskazać różnic. I to bardzo dobrze świadczy o Geco bo jest najtańsza w zestawieniu (Oczywiście przy dzisiejszej cenie 1080zł).
Gdyby NH 8x56 miał CF to nawet nie pomyślałbym o zakupie Geco. Teraz w zimie gdy nie ma liści na drzewach IF plus duża głębia ostrości NH jest zaletą. Jednak w pozostałych porach roku jest to dla mnie wadą i używam NH tylko do obserwacji nocno-zmierzchowych (Ostatnio oglądałem niebo na przełęczy Krowiarki i takie czarne to zupełnie inna jakość od naszego...)

Dlatego chodziła mi po głowie 10x50. Ale, że byłaby rzadko używana to chyba pójdę na kompromis i ze względu na cenę zostawię Geco.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 23 Gru, 2022   

gruber, gratuluję zakupu.
GPO/GECO to świetne lornetki, a już w takiej cenie, można je nazwać rewelacyjnymi. MZ, przebijają optycznie Monarchy M7, Kowy, Vipery i wiele innych, droższych, a pod względem jakości obudowy i mechaniki to poziom, minimum średniej półki.
Co do kształtu obudowy, to wydaje mi się, że jest bardzo ergonomiczny, jak na wagę lornetki i kształt. Ja mam szczupłe i małe dłonie i mnie ta lornetka (8x42) leży idealnie w dłoniach, zresztą jak i 8x32. Lepiej nawet, niż Kowy BD II czy Vipery. No, ale to indywidualne preferencje każdego posiadacza danej lornetki.
Co do zaślepek obiektywów, to jest to projekt, nomen omen, Zeissa, więc ich mocowanie za pomocą cieniutkiej, odpinanej linki, do uszek na pasek na tubusie obiektywów, jest identyczny. W/g mnie, jest to bardziej wygodne, niż dyndające zatyczki, na przodzie tubusów, zwłaszcza takie jak w Nikonach M7, ale to moje zdanie.
Sumując, są to lornetki z dużymi polami, ostre, z małymi nieostrościami brzegowymi, bardzo jasne i kontrastowe, z zerową AC w środku pola i minimalną na brzegach, z znikomymi zamgleniami pod słońce, bdb mechaniką i świetnymi muszlami ocznymi, mimo ich płytkości.
Do tego są, MZ, po prostu eleganckie, zwłaszcza w kolorze antracyt-brąz :mrgreen: .
To wszystko,co powyżej napisałem, o GPO/GECO 8x42, odnosi się też do pozostałych apertur. Szkoda tylko, że flagowa seria, Passion HD, ma małe pola widzenia, jak na dzisiejsze czasy :sad: , bo są jeszcze lepsze od serii ED.
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Pią 23 Gru, 2022   

Zabrałem Gecona na spacer do parku razem z Nighthunterem. Ok 15.00 słońce jeszcze próbowało bezskutecznie przebić się przez chmury. Było całkiem jasno, myślę, że lornetka z źrenicą 4mm powinna byłaby wystarczyć. Jednak obraz z Geco był ciemniejszy niż z NH. Oczywiście różnica była subtelna jakby w Geco obraz miał bardziej nasycone kolory. Czyżby różnica w transmisji dawała o sobie znać? Ta różnica utrzymywała się cały czas aż do zmroku.
Drugą rzeczą jaką zauważyłem to widoczna dystorsja. Nie rzucała się w oczy cały czas ale momentami naprawdę miałem wrażenie, że drzewa się wyginają jak osoba kręcąca biodrami. Dotąd w moich lornetkach nie widywałem tego zjawiska ale ja nie szukam w nich wad.
Np. ostatnimi dniami kiedy mamy dużo śniegu moje lornetki przegrywają z AC, szczególnie NH potrafi ją pokazać nawet centralnie na środku. Ale i lepsze sprzęty polegają przy takich warunkach...
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 23 Gru, 2022   

gruber, aby porównać jasność dwóch lornetek, to muszą mieć one taką samą aperturę, a NH ma 12 mm większą średnicę obiektywów i transmisję 96%, więc samo to sprawia, że powinna być jaśniejsza, chyba, że transmisja takiej lornetki (56mm) jest po prostu słaba, więc taka 8x42 z bdb transmisją będzie jaśniejsza. GPO/GECO ma transmisję 90%, więc o 6% mniejszą od NH, co powinno być widać, ale nie każdy musi to widzieć, bo ludzie różnią się wzrokiem.
Co do dystorsji w GPO/GECO, to tak, jest widoczna, ale przy krawędzi pola, ale to pole jest tak duże, że np mnie, ta dystorsja nie przeszkadza, jak w wielu lornetkach z dużymi polami.
Co do AC w "śnieżnym" polu, to generalnie jest w środku nie widoczna, natomiast tak od 75% od środka pola, już można ją zauważać, ale to są ekstremalne warunki, z którymi, jak napisałeś, nawet te najlepsze sobie nie radzą.
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Sob 24 Gru, 2022   

Dziś znów wziąłem Geco na spacer ale solo bez żadnej innej do porównania. Niestety znów w oczy rzucała mi się dystorsja. Jest widoczna od 1/3 promienia od środka. W żadnej mojej lornetce nie występuje w takim stopniu. Panoramując, drzewa zdają się przechylać... AC występuje od połowy promienia ale nie jest zbytnio uciążliwa. Tyle, że zamiast fioletowa jest pomarańczowa. Może jednak Geco to nie ta sama optyka co GPO? Czy Ty kolego Jan55 miałeś okazję patrzeć przez Geco czy tylko GPO? Bo Twoja opinia o GPO jest bardzo wysoka. Nie mam żadnych powodów aby ją podważać. Jednak ta dystorsja trochę mnie razi. Sam już nie wiem czy zostawić sobie tego Gecona bo w stosunku do swojej ceny absolutnie broni się dawanym obrazkiem. Widok jest czysty, kontrastowy i ostry w wystarczającym zakresie.
Zeiss SFL 8x40, który "chodzi w jego wadze" kosztuje 7,5razy więcej. A używany Swarovski EL 10x50 o zakupie, którego nieraz myślę to też 6-7 razy tyle. Oczywiście nie mam wątpliwości, że są to lornetki pod każdym względem lepsze. Jednak na dzień dzisiejszy moją podstawową lornetką jest 12-ka. To w jej towarzystwie spędzam większość czasu. A inne zabieram ze sobą dużo rzadziej więc wydać majątek na lornetkę, którą będę rzadko wykorzystywał nie jest rozsądne. Po Waszych bardzo pozytywnych opiniach miałem nadzieję, że zakup tej taniej Geco wyleczy mnie z pomysłu zakupu w przyszłości używanej EL 10x50.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 24 Gru, 2022   

gruber, przez GECO nie patrzyłem, bo jest to ta sama lornetka co GPO, więc powinna mieć parametry identyczne. Wygląda na to, że trafiłeś na egzemplarz z jakąś,większą, wadą optyczną (dystorsja), bo ja takiej dużej wady w swoim GPO nie mam. Jest dystorsja, ale jak napisałem w poprzednim poście, nie taka, jaką Ty opisujesz i masz w swojej GECO.
Kolega MacYaro, który ma też GECO 8x42, nie pisał nic o takiej dystorsji w swoim egzemplarzu, więc napisz do niego na pw czy też tak ma. Jeżeli się okaże, że nie, to poproś sprzedawcę o wymianę na inny egzemplarz. Być może te egzemplarze mają jakieś niedociągnięcia i dlatego mają tak obniżone ceny :cry: .
Jeden z kolegów, pisał wcześniej o GECO 8x32, którą kupił, a która ma w/g niego wady, których nie posiada moja GPO 8x32, więc coś może jest na rzeczy, może to są jakieś odrzuty jakościowe i dlatego obniżyli ceny.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 24 Gru, 2022   

gruber, ponieważ ja nie przywiązuję zbytniej wagi do dystorsji, to aż tak, nie zważam na nią, jeżeli tylko lornetka jest ostra, jasna i kontrastowa, do tego z minimalną AC i dużym polem, ale spojrzałem w ranking lornetek 8x42, Optycznych, i widzę, że lornetki dużo droższe (2-5x), od GECO, mają dystorsję na poziomie tego GECO (40-50% od środka), więc wydaje mi się, że nie jest źle, tym bardziej, że odpowiadają Ci inne dobre cechy optyczne tej lornetki.
Jedyną lornetką, na pułapie cenowym 2000zł, prawie bez dystorsji, jest Olympus PRO 8x42, ale ma za to mniejsze pole, zimną kolorystykę obrazu, mniejszy kontrast i jest, MZ, mniej ostry, a cenę ma 2x wyższą, od obecnej ceny GECO. Coś za coś :wink: .
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Nie 25 Gru, 2022   

Jan55 tak jak pisałem nie planowałem zakupu ósemki tylko 10x50 dla źrenicy 5mm. Do zakupu Geco skłoniły mnie niska cena i Wasze bardzo dobre opinie. Nie spełniła ona w pełni moich oczekiwań ale przy cenie 1100 nie mogę jej źle ocenić. Na co dzień używam bardzo dobrej 12-ki więc wszystkie pozostałe moje lornetki mają pod górkę... Byłem dziś na spacerze, piękna pogoda w końcu pojawiły się jakieś kolory. Otwarte tereny, dużo krzewów oraz mało drzew na, których Geco wykazuje się dystorsją. I obserwacja przez tą lornetkę jak najbardziej sprawiała mi przyjemność. Muszę jeszcze przemyśleć czy ją zostawić czy nie.
Jednak gdybym nie miał innych lornetek i ta miała by być moją pierwszą to pewnie byłbym zachwycony. To naprawdę świetna propozycja dla osób chcących zacząć przygodę z lornetkami. Jeśli ktoś szuka lornetki w okolicach tego budżetu to warto ją kupić. Wiem, że dla większości osób, które szukają pierwszej lornetki cena 200 zł wydaję się wygórowana. Jednak jeśli ktoś jest bardziej rozeznany i skłonny wydać powiedzmy 500-600 zł to naprawdę warto dołożyć do tej Geco 8x42 i mieć sprzęt docelowy. Oczywiście jeśli taki delikwent nie zostanie wchłonięty przez lornetkomanię jak my :mrgreen: .
 
 
MacYaro 
Uczestnik
Mr


Posty: 81
Skąd: Lublin
Wysłany: Nie 25 Gru, 2022   

Dla mnie osobiście kluczowymi cechami w lornetce są:

uniwersalność 8x
szerokie pole widzenia (min 7,7*) (GECO 8,1*)
dobra ostrość
głębia ostrości
dobrze korygowana AC,
brak spajków
kontrast i jasność
odwzorowanie kolorów
obudowa najlepiej magnezowa,
dopasowanie akcesoriów

Mniej ważnymi:
dystorsja, w przypadku GECO jest widoczna ale dla mnie pomijalna.
Lornetka nie służy mi do obserwacji architektóry.
materiał pokrywający obudowę
waga

GECO spełnia w 90% moje oczekiwania.
Jest świetnie, precyzyjnie wykonana. Świetnie leży w moich rękach.
Pasuje do moich oczodołów.
Powtórzę się, jakość optyki na bardzo dobrym poziomie.
Wolę ją niż Monarcha M7, którego miałem dwa razy, w sumie 5 i 14 dni, dla porównania.
Świetnie dopasowane zaślepki, z którymi nie trzeba mocować.
I raczej trudno je zgubić
Miałem też GPO PASSION o czym wcześniej pisałem, tak jak Jan55, które moim zdaniem niczym się nie różni od GECO.
Biorąc pod uwagę cenę zakupu GECO w wyprzedażowych cenach, to jest po prostu hit.
To tak ja by trafić w salonie Volvo na wyprzedaż XC 60 minus 50%.
 
 
Kyle 
Uczestnik


Posty: 53
Wysłany: Sro 28 Gru, 2022   

gruber napisał/a:
zakupiłem Geco 8x42. Miałem w odległych planach zakup 10x50 bo nie mam nic z taką źrenicą.
8x42 ma nie wiele większą źrenicę od 10x50 (5,25mm vs 5mm).
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Sro 28 Gru, 2022   

Kyle napisał/a:
gruber napisał/a:
zakupiłem Geco 8x42. Miałem w odległych planach zakup 10x50 bo nie mam nic z taką źrenicą.
8x42 ma nie wiele większą źrenicę od 10x50 (5,25mm vs 5mm).


:grin: Wiem ale chodzi o to, że chciałem 10-kę bo mam kilka ósemek w tym bardzo jasnego Steinera Nighthuntera 8x56 i żadnej 10-ki. Jednak na dzień dzisiejszy moc ósemek jest dla mnie mało wystarczająca. Nie ukrywam, że celowałem w używanego EL 10x50. Po bardzo wysokich ocenach Geco jego nowych użytkowników uznałem, że jeśli jest taki super to odpuszczę jednak EL-a i zaoszczędzę 5-6 tys. zł.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Sro 28 Gru, 2022   

gruber napisał/a:
Jednak na dzień dzisiejszy moc ósemek jest dla mnie mało wystarczająca.

To czy nie lepiej pomyśleć o jakieś 12x50? Różnica między 8x a 10x nie jest aż tak znacząca, więc jeżeli "moc ósemek nie wystarcza", to jednak radziłbym się przyjrzeć dwunastkom...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,62 sekundy. Zapytań do SQL: 14