Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 26 Sty, 2023   

barkos, taniej a niewiele gorzej optycznie (jaśniejsza), i troszkę mniejsza jest Vortex DB HD 10x32. Lornetki o szkłach 30-32mm dają dużo większy komfort patrzenia i obserwacji od lornetek 10x25, co nie znaczy, że lornetka x25 nie daje żadnego komfortu, daje ale zdecydowanie mniejszy (większe drgania z powodu swojej wielkości i małej wagi). Jeżeli masz 10x50 i ją akceptujesz ergonomicznie w oczodołach (duże muszle oczne) to po wzięciu do ręki 10x25, możesz mieć problem z jej dopasowaniem do oczodołów i nieruchomym trzymaniem przy oczach (małe muszle oczne), nie mówiąc o różnicy w wielkości źrenicy wyjściowej, 5mm vs 2,5mm, co zresztą od razu zauważysz, do tego dochodzą okulary, co może spowodować ograniczenia w widzeniu całego, i tak małego pola widzenia, w lornetkach 10x.
Największy problem jest w tym, że w/w lornetki 10x30-32 maja odstęp źrenicy na granicy czyli 15mm, tylko Zeiss Terra ED 10x25 ma 16mm. W związku z tym powinieneś najpierw sprawdzić czy któraś z tych lornetek będzie dla Ciebie pasowała do patrzenia w okularach, bo to, że jednej osobie pasuje to nie znaczy, że innym też będzie pasować. Wszystko jest uzależnione od oprawek okularów i grubości szkieł, czyli, w jakiej odległości są szkła Twoich okularów od oczu.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






LukeWWA 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Dzień dobry wszystkim. To jest mój pierwszy post na tym forum :)
Jak każdy lub jak większość tu piszących szukam swojej pierwszej lornetki.
Nie poluje, nie oglądam ptaków w lesie (przynajmniej do czasu zakupu lornetki) a służyć mi będzie do wycieczek w plener i do oglądania detali architektury w mieście.
Przeczytałem cały wątek i już jestem mądrzejszy ponieważ na początku chciałem 10x42 ale przy tych rozmiarach obawiam się że lornetka mogłaby zostawać w domu. Stąd pomysł na dachowe 8x32 tudzież 8x30. Z tego co Panowie wiem od Was to mniejszych raczej nie warto rozważać.
Budżet to +/- 1000 PLN.
W tej cenie postawiłem na Vortexa Diamondback HD 8x32 lub Nikona Prostaff P7 8x30
Vortex jak się dobrze poszuka to jest droższy o około 100-150 zł. Pytanie czy warto dopłacać i czy jest lepszy od tego Nikona? Jakby to była stara wersja 7s to bym się nie zastanawiał a tak mam dylemat. Widziałem testy na zagranicznych stronach i wypadają dobrze (o ile nie są sponsorowane). Czy miał ktoś z Was doczynienia z tym P7 i coś może powiedzieć?
Za Vortexem przemawia też ta wieczysta gwarancja co przy małych dzieciach w domu wydaje się sensowną opcją. O ile faktycznie ona działa?
Z góry dziękuje za pomoc w temacie.

PS. Chyba że macie jeszcze inne propozycje poza tymi modelami to oczywiście również mile widziane
PS2 Swoją drogą Panowie Admini czy jest szansa na test tych nowych P7?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

LukeWWA, zdecydowanie lepiej dołóż te 100-150 zł i kup Vortexa 8x32.
Nikon P7 jest na podobnym poziomie optycznym, ale ma więcej AC, pole mniejsze niż podają, jest troszkę ciemniejszy i mniej ostrzejszy od Vortexa, do tego duże nieostrości brzegowe, no i jest większy od Vortexa. Najgorzej wypada obudowa "plastik fantastic"(plastikowa guma) i mechanika, piszą o luzach muszli ocznych i pokrętle dioptrii. Do Vortexa nie ma co, pod tym względem porównywać. Stara obudowa 7s była zdecydowanie lepsza a optyka porównywalna (7s podobno jaśniejsza), z tym, że pole w starej wersji było bardzo małe.
W granicach +/- 1000 zł nic nie kupisz lepszego niż Vortex. Trzeba by dołożyć co najmniej drugi tysiąc do M7 aby było lepiej niż Vortex.
Wszystko co napisałem powyżej, oparłem na opinii znajomej osoby, która miała Vortexa, P7 i 7s w rękach i je równocześnie porównywała, a po porównaniach, została dalej z Vortxem w domu. Ja wcześniej, też miałem Vortexa i porównywałem z 7s, i zostałem z Vortexem. W USA, na forum BF, Vortex jest uznawany za najlepszą 8x32, w przedziale cenowym do 350 $.

W Astroshopie.pl, masz jeszcze świetną :mrgreen: lornetkę GECO 8x32 za 980 zł (normalna cena 1800 zł), bezapelacyjnie lepsza, pod każdym wzgledem, od Vortexa, troszkę lepsza od M7 i Opticrona Travellera BGA ED. GECO występuje też pod nazwą GPO i jest jako GPO, opisana przeze mnie na tym forum jak i w dziale "Lornetki GPO", poszukaj i poczytaj, bo jest zdecydowanie warta zainteresowania i MZ, kupienia.
Jest jeszcze recenzja GPO 8x32, na blogu "Neil English.net"
Decyzja zakupu należy do Ciebie :wink: .
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Przy architekturze wskazana jest też dobrze kontrolowana dystorsja.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Wojtas_B, ale to już nie w lornetce za 1000 zł, a nawet za 3000 zł. Do architektury to najlepiej (w/g testu) i najtaniej, Swarek CL B 8x30, ale to już 6000 zł w tej chwili :mrgreen: .
Ostatnio zmieniony przez Jan55 Sob 28 Sty, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
LukeWWA 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Jan55 bardzo dziękuję za merytoryczną wypowiedź. Czytałem na forum Twój opis GECO i już nawet miałem ją w koszyku w astroshopie :)
Przed zakupem powstrzymała mnie właśnie kwestia gwarancji. GECO jest dostępny w tej cenie tylko na astro i chyba nie ma w Polsce oficjalnego dystrybutora.
Byłem obejrzeć Vortexa w sklepie w Łomiankach i tam zachwalali tę wieczystą gwarancje nawet na mechaniczne uszkodzenia. Podobno działa tylko czeka się około miesiąca bo lornetka jest wysyłana do Anglii. Nie wiem czy ktoś z Forumowiczów miał przyjemność/nieprzyjemność z niej korzystać?
Nikon ma 10 lat ale z tego co wiem nie działa na uszkodzenia mechaniczne.
A z GECO to chyba tylko dwa lata i pozostaje jedynie astroshop.

PS. Widziałem na żywo Vortexa i Nikona i faktycznie Vortex sporo mniejszy. Poniżej zdjęcie do porównania.

5D67EBBF-2789-421B-9A48-9B42C7A09F60.jpeg
Vortex Diamondback HD 8x32 vs Nikon Prostaff P7 8x30
Plik ściągnięto 2264 raz(y) 77,37 KB

 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

LukeWWA, GECO prawdopodobnie ma 10lat, ale to trzeba by sprawdzić, pisząc do firmy GECO zapytanie. Co do Vortexa, to być może coś się zmieniło, bo dawniej trzeba było wysyłać samemu do USA, przynajmniej ja tak byłem poinformowany jak kupowałem 8x32 i sprawdzał to jeden z forumowiczów i też uzyskał taką odpowiedź.
MZ, ten P7 nie jest w stanie przetrzymać ani GECO ani Vortexa, pod względem mechaniki i obudowy, tym bardziej, że podobno, przednie szkła w P7 są wklejane na stałe, więc każde trącenie, przodem, lornetką o coś, może skutkować usterką (rozszczelnienie) :cry: . O tych szkłach było pisane na którymś forum, albo BF albo CN. O gwarancjach Nikona też różnie piszą, zazwyczaj nie przychylnie.
 
 
LukeWWA 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Nie 29 Sty, 2023   

Jan55 dziękuję bardzo za pomoc w temacie. Kusi te GECO ale chyba zostane przy Vortexie ze względu na tę gwarancję. Mam nadzieje że ona faktycznie działa. Dobrze mieć dodatkowe ubezpieczenie w cenie lornetki a przy dzieciach w domu już nauczyłem się żeby spodziewać się niespodziewanego :wink:
Chociaż w domu i tak mówią że zwariowałem bo od miesiąca czytam o lornetkach :grin:
Zastanawiałem się jeszcze kiedyś nad Deltą One ze względu na parametr cena vs jakość ale rozumiem że tak jak pisałeś w cenie na poziomie 1000 PLN najlepszym wyborem będzie Vortex.
Dziękuje jeszcze raz za pomoc i pozostaje udać się do sklepu lub zamówić online (chociaż nie wiem czy dobrym pomysłem jest zamawiać optykę do paczkomatu).

Pozdrawiam
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 29 Sty, 2023   

LukeWWA, kupując online, masz 14 dni na posprawdzanie i ewentualną wymianę lub zwrot, kupując w sklepie, jeżeli będzie coś nie tak z lornetką, możesz tylko składać reklamację i czekać na rozpatrzenie serwisu (około 30 dni). Tak więc online jest praktyczniejsze. Kurierzy z paczkami też obchodzą się jak chcą. Z reguły, dobre sklepy pakują lornetki jak należy (zabezpieczona paczka w drugim opakowaniu), i tutaj nie ma problemu z uszkodzeniem, nawet jak paczka spadnie na ziemię. Ja tak kupuję od jakiegoś czasu i nigdy nie miałem problemów. Zawsze możesz zrobić zdjęcie, gdyby lornetka była spakowana źle ( opakowanie oryginalne nie zabezpieczone tylko owinięte samą folią), co się czasem zdarza. Powodzenia.
 
 
LukeWWA 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Wto 31 Sty, 2023   

Jan55 A czy jest jakaś sezonowość w lornetkach? Chodzi mi o wahania cen że np. w okresie wiosenno-letnim (bo zakładam że wtedy jest sezon stricte lornetkowy) ceny w sklepach rosną, a optykę warto kupować poza sezonem np. teraz. A może jest odwrotnie? Czy nie ma to w ogóle znaczenia?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 31 Sty, 2023   

LukeWWA, W/g mnie, w Polsce nie ma to znaczenia (sezonowość sprzedaży), no może poza końcówką roku, kiedy mogą występować jakieś wyprzedaże, ale różnice cenowe nie są jakieś znaczące, w stosunku do tych, jakie np występują za granicą. U nas ceny idą raczej w górę :cry: , więc na niższą cenę można liczyć, tylko, szukając lornetki używanej, a i to nie zawsze. Najczęściej obniżone ceny można spotkać na "Astroshopie.pl", ale to też zależy od marki lornetki. W tej chwili, np lornetki GECO mają rewelacyjną cenę wyprzedażową, -50%, a kilka tygodni temu, np Zeissy Conquesty HD 8x32 były za 3750 zł co było świetną ceną, najnowsze Zeissy SFL za 7500 zł, ale takie okazje są rzadko spotykane w sklepach, zwłaszcza polskich :sad: .
Co do Vortexa 8x32, o którym myślisz, to jego obecna cena, w granicach 1000 zł +/- 100 zl, jest ceną normalną, która utrzymuje się, od co najmniej 1,5 roku, więc można go kupować, bo taniej raczej nie będzie, co widać po rozpiętości cen w różnych sklepach.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 748
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 31 Sty, 2023   

Jesienią bywają promocje z okazji czarnego tygodnia czy jak to zwał, ostatnio wpadł mi w oko Steiner Safari 8x25 około 25% taniej. Jak się coś trafi to warto skorzystać, ale nie czekałbym, bo to tylko niektóre i mniej chodliwe modele,no i prawie rok czekać na lornetkę :???: ?
 
 
karacz 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Sro 08 Lut, 2023   

Szukam najbardziej uniwersalnej pierwszej lornetki. Oglądanie nocnego nieba, spacery w lesie i obserwacja natury, oglądanie samolotów. Czy 10x50 będzie w miarę uniwersalna na dobry początek, żeby wiedzieć jak rozwijać kolekcje?
 
 
ppv 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 357
Skąd: pomorskie
Wysłany: Sro 08 Lut, 2023   

10x42, jeśli jeszcze świetna jakość w niskiej cenie to delta optical chase, w miare uniwersalna, ale cieżka na rower, do samolotów wysoko na niebie tak sobie, i tak będą malutkie, ale do natury spoko, a w nocy pewnie zwierzyny i najodleglejszych gwiazd i tak nie będziesz oglądać, nie ma sensu zbyt dużej brać, do lekkiej turystyki to nawet 10x32 ale już inny model, i sporo drożej w podobnej jakości
 
 
karacz 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Sro 08 Lut, 2023   

ppv napisał/a:
10x42, jeśli jeszcze świetna jakość w niskiej cenie to delta optical chase, w miare uniwersalna, ale cieżka na rower, do samolotów wysoko na niebie tak sobie, i tak będą malutkie, ale do natury spoko, a w nocy pewnie zwierzyny i najodleglejszych gwiazd i tak nie będziesz oglądać, nie ma sensu zbyt dużej brać, do lekkiej turystyki to nawet 10x32 ale już inny model, i sporo drożej w podobnej jakości


a coś budzetowego na począteK?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,73 sekundy. Zapytań do SQL: 17