Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki statyw z głowicą pod lunetę przyrodniczą ?
Autor Wiadomość
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Nie 08 Sty, 2023   Jaki statyw z głowicą pod lunetę przyrodniczą ?

Do wydania ok. 2000 pln.
Luneta Meopta S2 82mm o masie 1775g z okularem.
Posiadam już statyw Sirui R-2004 + głowica VH-10. Dobrze się sprawdza z mniejszą i lżejszą lunetą DO Titanium 65ED II.
Z Meoptą jak powieje na otwartym terenie to pojawiają się drgania psujące komfort obserwacji. Dlatego poszukuję dla większej lunety zestawu sztywniejszego a jednocześnie mobilnego, nadającego się na piesze wędrówki o masie ok. 2,5-2,8 kg statyw z głowicą. Poszukiwana głowica video, olejowa z rączką-przeciwwagą, z płytką szybkiego montażu. Proszę o sugestie, porady, propozycje.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 698
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 09 Sty, 2023   

Czy mogę przyłączyć się do pytania? Mam bardzo podobne wymagania. Sam chciałem założyć wątek, bliżej terminu zakupu, ale skoro już mnie uprzedziłeś...

Nogi na pewno karbonowe, bo lepiej tłumią drgania. Tu nawet nie chodzi o sztywność, bo jak mamy dwie rurki, duralową (czyli to co handlowo i błędnie nazywa się "aluminiową") i z kompozytu z włókna węglowego, obie o tej samej sztywności giętnej, to ta węglowa dużo szybciej tłumi drgania wskutek większego wewnętrznego tarcia w materiale.

Druga sprawa to uszczelki na łączeniach rurek. Nie raz i nie dwa zdarzało mi się rozstawiać statyw w piachu czy błocie, potem składać, znowu rozstawiać... no i zgrzyt (dosłownie). Pomagało walnięcie nogami o ziemię (w terenie) lub wymycie w domu.

Co do głowicy to dobrze by było, gdyby blokada była skuteczna :) W tej chwili, nie ważne jak mocno (w granicach rozsądku) zacisnę blokadę, to luneta chwilę "płynie" aż stanie w docelowej pozycji. To wkurza przy dużych powiększeniach, tak od 40x w górę. Po prostu chciałbym mechanizm takie, że lekko zakręcę i zamurowują lunetę w miejscu.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Wto 10 Sty, 2023   

Ja uważam, że do lunety o wsze ok. 2 kg najlepiej nadaje się statyw geodezyjny. Pewnie, ze ciężki ale tani i pewny.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Sro 11 Sty, 2023   

Preskaler napisał/a:
Ja uważam, że do lunety o wsze ok. 2 kg najlepiej nadaje się statyw geodezyjny. Pewnie, ze ciężki ale tani i pewny.


Tak jak do zrobienia fryzury z przedziałkiem siekiera.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Nie 15 Sty, 2023   

U mnie sprawdza się dobrze. Teodolit ma podobną wagę jak aparat z teleobiektywem i służy od wielu lat.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Nie 15 Sty, 2023   

Preskaler napisał/a:
U mnie sprawdza się dobrze. Teodolit ma podobną wagę jak aparat z teleobiektywem i służy od wielu lat.


Czytałeś w czym rzecz ?

anton napisał/a:
Dlatego poszukuję dla większej lunety zestawu sztywniejszego a jednocześnie mobilnego, nadającego się na piesze wędrówki o masie ok. 2,5-2,8 kg statyw z głowicą.


Pomijając druciarstwo związane z mocowaniem głowicy video, to pytam o sprzęt mobilny. Oprócz statywu i lunety mam jeszcze lornetkę na szyi, aparat w torbie, plecak z kanapką, wodą i kurtką od deszczu. Nie ciągnijmy dyskusji o statywie geodezyjnym, proszę.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Czw 19 Sty, 2023   

Nie pisałem, że masz to kupić tylko jaki statyw ja posiadam. Mimo podeszłego wieku nie sprawia mi kłopotów transport tego sprzętu. Jeśli zacznie to będę nosił telefon i nim robił zdjęcia.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Pią 20 Sty, 2023   

@Preskaler, Zapewne miałeś dobre intencje aby coś podpowiedzieć, ale wizja noszenia statywu geodezyjnego jest dla mnie druzgocąca. Pomysł jest dobry przy obserwacjach stacjonarnych, nad morzem gdzie zwykle mocno wieje. Przy kilkugodzinnych wędrówkach po wałach i nadwiślańskich łęgach taka wizja mnie przeraża. Doceniam jednak dobre chęci.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 698
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 31 Sty, 2023   

anton, chyba zbyt wiele osób nam nie pomoże jak sami wstępnie nie ograniczymy się do jakichś modeli :roll: W związku z tym kopię na Optyczne (było sporo rozmów na ten temat, ale 10-15 lat temu i trochę się to zdezaktualizowało - poza tym, że Gitzo jest the best :mrgreen: ) oraz Bird Forum (tu dużo współczesnych opinii). Sporo mam jeszcze tego kopania...

Trzeba dookreślić wysokość i liczbę sekcji. Dobrze by było móc wygodnie korzystać mając schowaną kolumnę centralną i wyciągać ją tylko na specjalne okoliczności, bo w pierwszej kolejności ona pogarsza stabilność (w drugiej - najchudsza sekcja nóg). W moim wypadku oznacza to, że same nogi muszą wynieść głowicę na 125-130 cm, potem głowica 5-10 cm, wtedy luneta (kątowa oczywiście) ma stopkę na ok. 135 cm i mogę wygodnie korzystać z niej poziomo jak się troszeczkę pochylę, co nie przeszkadza mi zupełnie.

Trzy sekcje będą stabilniejsze niż cztery, bo dolne rurki mogą być grubsze - sztywniejsze. Ja cały czas planuję starym zwyczajem odłączać lunetę i wrzucać ją plecaka, a statyw w takiej specjalnej bocznej kieszeni (Manfrotto ma taki plecak i może go kupię) lub przytroczony na zewnątrz, więc raczej skłaniam do 4 sekcji. Ale jak ktoś chodzi z częściowo rozłożonym statywem i zapiętą lunetą (na mocowaniu plecakowym lub oparty o ramię), to 3 sekcje będą lepsze.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Wto 31 Sty, 2023   

Wg założeń jak w pierwszym poście to myślę że:
1. 3 częściowy
2. blokada sekcji nakrętką obrotową - mniej wygodnie ale sztywniej
3. carbon
4. jak największe średnice nóg
5. najcieńsza rurka powinna mieć powyżej 20mm średnicy
6. kolumna centralna może być krótka ale powinna być
7. wys. bez rozłożonej kolumny ok 130cm, z rozłożoną kolumną ok 160 cm (mam 180cm wzrostu)
8. funkcja monopodu, dodatkowe zaczepy, gwinty itp - raczej zbędne
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 698
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 03 Lut, 2023   

anton, Wytypowałem wstępnie dla siebie Benro Induro BICLT204. Jest też wersja 3-sekcyjna, która w teorii spełnia wszystkie Twoje wymagania. Czekam na odpowiedź ze sklepu co do mojego wyboru statywu i podpowiedź co do głowicy, natomiast raczej jestem pewien, że będzie stabilniej niż mój Velbon Sherpa 600R.

Czytam jeszcze o głowicach (BF). Na razie w teorii pasuje Sirui VA-5 i Benro S2 PRO. Tylko ta praktyka... Z jednej strony moja luneta to tylko 65 mm i powiększenia do 48x, z drugiej - jest ciężka jak na taki obiektyw, ponad 1.6 kg i jeszcze ładuję na nią smartfon przez adapter (0.4 kg), do tego czasem zerkam na Księżyc i planety z większymi powiększeniami. Może kupić Manfrotto 500AH? Twoja sytuacja jest lepsza, bo możesz kupić same nogi, zobaczyć czy jest stabilniej, a potem ew. głowicę :)
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Pią 03 Lut, 2023   

Biorę pod uwagę model Benro ale raczej Mach 3 TMA37C albo Induro Classic BICLT303. Manfrotto raczej mnie nie przekonuje ze względu na średnicę dolnych rurek, jeśli już to MT055CXPRO3. Ten ostatni z głowicą MT055CXPRO3 daje wagę 3,1 kg.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 698
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 09 Lut, 2023   

Tak, Manfrotto "wyróżnia się" chudymi nóżkami, a np. Leofoto wręcz przeciwnie (ale kolumnę centralną trzeba dokupić osobno). Z drugiej strony ja nie będę przesadzał ze średnicą nóg, bo jeśli rurka ma mieć większą średnicę, a waży tyle samo, to musi mieć cieńszą ściankę. Będzie sztywniejsza, ale też bardziej wrażliwa na pęknięcie, np. po nadepnięciu. Kompozyty z włókna węglowego są na to wrażliwe. Dość już w robocie pękło nam rurek z tego powodu, żebym eksperymentował jeszcze na własnym statywie :)

Sporo testów ilościowych jest na "The center column", ale patrzyłbym tam tylko na wyniki sztywności, nie tłumienia i też z dystansem, bo oni niezupełnie dobrze to robią.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 698
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Lut, 2023   

Ostatecznie uznałem, że nie będę tak żyłował stabilności za cenę wymiarów i masy, bo chcę go nosić przy plecaku. Ale bez przesady - lubię też z domu popatrzeć na Księżyc i planety z powiększeniem ~60x, a drgania podczas wiatru wkurzają. Kompromis: Sirui ST-124 z głowicą wideo VA-5 i mam nadzieję, że od mojego Velbona 600R będzie trochę lżejszy, stabilniejszy i z lepszą głowicą. Pierwsze wrażenia:

1) Wykonanie bardzo na plus, estetyczny, mechanizmy działają idealnie, miłym zaskoczeniem jest pieczątka kontroli jakości tej sztuki (z marca 2021). Takie rzeczy? Sprytnym patentem jest trójkątna w przekroju kolumna centralna, dzięki temu po złożeniu cały pakiet jest bardzo szczupły (i krótki też, ale to zasługa 4 sekcji).

2) Rozstawiłem obok Velbona 600R, oba bez kolumny (Sirui trochę wyższy) i próbowałem obu ukręcić łeb, tj. głowicę :) Skrętna sztywność Sirui jest nieco większa, nie wiem ile, ale w dłoni czuję różnicę. Przed chwilą wrzuciłem lunetę na oba i wycelowałem na gwiazdy. Puknięcia w statyw/lunetę i drgania tym wywołane są o wiele lepiej (szybciej) tłumione przez Sirui. Podejrzewam jednak anton, że dla Ciebie to może być niesatysfakcjonująca stabilność, bo Ty chcesz wymienić statyw stabilniejszy niż mój Velbon (sądząc po specyfikacji). Dla mnie jest zmiana na plus.

3) Głowica ma mocowanie Arca-Swiss, z którym wcześniej się nie spotkałem w praktyce, ale od razu bardzo mi się spodobało. Po pierwsze płytkę dokręconą do lunety wystarczy wsunąć w prowadnice, sprężynowy bolec blokuje wysunięcie i już luneta nie wypadnie. Dodatkowe blokowanie śrubą boczną usztywnia mocowanie. Płytka jest przesuwna, śruba przemieszcza się w szczelinie i można lunetę dokręcić na dwie śruby dla świętego spokoju (u mnie w stopce lunety jest miejsce nawet na 3). Tylko wtedy będzie kłopot z wyważeniem - ale są dłuższe płytki.

Jedyna rzecz, która mnie lekko rozczarowała, to brak możliwości zablokowania jednym pokrętłem obu obrotów głowicy. Trzeba się będzie przyzwyczaić żeby na ślepo trafiać pokrętła.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Wto 14 Lut, 2023   

_Tomek_ napisał/a:
3) Głowica ma mocowanie Arca-Swiss, z którym wcześniej się nie spotkałem w praktyce, ale od razu bardzo mi się spodobało. Po pierwsze płytkę dokręconą do lunety wystarczy wsunąć w prowadnice, sprężynowy bolec blokuje wysunięcie i już luneta nie wypadnie. Dodatkowe blokowanie śrubą boczną usztywnia mocowanie. Płytka jest przesuwna, śruba przemieszcza się w szczelinie i można lunetę dokręcić na dwie śruby dla świętego spokoju (u mnie w stopce lunety jest miejsce nawet na 3). Tylko wtedy będzie kłopot z wyważeniem - ale są dłuższe płytki.


To o czym piszesz nie jest czymś co odróżnia standard Arca-Swiss od reszty. Mam głowicę Sirui VH-10 z płytką VP-VH10 i posiada te same zalety które opisujesz. Zresztą nie ma czegoś takiego jak standard Arca-Swiss. Każdy producent stosuje własną wersję tego mocowania, każda z nich rózni się niuansami od innych. Niby przyjęło się że Arca-Swiss to standard który stosuje kilku producentów ale mieszając między sobą płytki i głowice można się mocno zdziwić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15