Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Aparat kompaktowy "na emeryturę" - prośba i wybór
Autor Wiadomość
Franio 
Nowy


Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 03 Lut, 2023   

Cytat:
Ogólnie mając do dyspozycji taki budżet popatrzyłbym na serię LX100, FZ1000 lub FZ2000 Panasonica, RX100 Sony lub G7X Canona. Albo stałoogniskowy Ricoh GR lub Fuji X100 (najnowsza wersja V praktycznie niedostępna, zostają używane).

Witam w 2023 roku.
Nie dokonałem jeszcze wyboru, dlatego tu jestem.
Sprawa nie jest prosta, jak by się wydawało.
Sporo jednak nadrobiłem z techniki fotograficznej przez te miesiące.
Zatrzymałem się na dłuższą chwilę nad Sony RX 10 IV i już już prawie............ale zwątpiłem. Nie, nie chodzi o cenę. Opcja micro 4/3 oferuje bardzo interesujące rozwiązania, przy nadal mniejszych gabarytach i wadze. Prawdopodobnie pójdę na kompromis w sprawie 2 lub 3 obiektywów, ale będzie to dużo lżejszy i mniejszy gabarytowo kompromis, niż w APS-C, czy tym bardziej w FF.
Z matryc 1" zostawiam sobie w odwodzie FZ2000 i Sony RX10 IV, lecz szukam rozwiązania na 4/3 ( tym samym podniosłem bydżet, ale cóż..........ten jeden raz mogę chyba tak zrobić ? ).
Fanów fotografii "smartfonowej" proszę o tolerancję, ale to nie jest rozwiązanie dla mnie.
Jako fotograficzny dinozaur nie chcę się zmieniać. Chcę zachować ile się da ze starej fotografii. Choćby był to aparat, który się trzyma jak aparat od zawsze i obiektywy, które można zmienić, gdy potrzeba.
Gdy kupię wreszcie mój aparat, oczywiście doniosę na wątku, aby zakończyć temat jak należy.
Pozdrawiam i zdrowia życzę w Nowym Roku.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Sob 04 Lut, 2023   

Franio napisał/a:
Opcja micro 4/3 oferuje bardzo interesujące rozwiązania, przy nadal mniejszych gabarytach i wadze. Prawdopodobnie pójdę na kompromis w sprawie 2 lub 3 obiektywów

To zmienia postać rzeczy. Też uważam że m43 jest rozsądną alternatywą dla "zaawansowanego kompakta", że o smartfonie już nie wspomnę. Tylko skup się raczej na przyzwoitych obiektywach a tańszej puszce niż odwrotnie. Jaki zakres ogniskowych by Cię interesował?
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 698
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 04 Lut, 2023   

Franio, w razie potrzeby o m4/3 pytaj, używam tego systemu (w sumie dwa korpusy i kilkanaście obiektywów) ponad 10 lat. Ma u mnie inne zastosowania niż smartfon i dobrze się uzupełnia.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pon 06 Lut, 2023   

Ps: tutaj masz linka do przykładowej galerii zdjęć, wykonanych sprzętem m43 z użyciem uniwersalnego obiektywu Panasonic-14140mm
- jednego z lepszych standardowych obiektywów w systemie m43, zwłaszcza biorąc pod uwagę iloraz jakości do ceny. Ja akurat go używam i jestem zadowolony. Jedyne ograniczenie to minimalna ogniskowa 14 mm, co w przeliczeniu na FF daje 28 mm, dlatego dokupiłem szerszego Olympusa 8-25 mm f/4, ale uważam że jako obiektyw podstawowy w m43, to ten 14-140 jest jednym z lepszych i chętnie go używam, także do okazjonalnych zdjęć makro podczas spacerów czy wyjazdów do lasu.
Mam nadzieję, że _Tomek_ ma podobne zdanie?
Pzdr.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 698
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 07 Lut, 2023   

Soniak10 napisał/a:
Mam nadzieję, że _Tomek_ ma podobne zdanie?

Numerem jeden, jako obiektyw uniwersalny, jest dla mnie Panasonic Leica 12-60/2.8-4. Jest bardzo ostry, więc zawsze mogę wykropować (choć pola widzenia na tych 140 mm nie wycisnę). Do tego ma świetne powłoki, co daje lepszą kolorystykę niż we wszystkich M. Zuiko jakie mam i bdb kontrast. Nieduży jak na zoom - wygodny nawet z niewielkimi korpusami. Niezłe światło pozwala na jakąś tam separację tła czy przydaje się pomieszczeniach. Sprawdza się do krajobrazów, portretów, architektury, ciemnych wnętrz kościołów, zawodów tanecznych dziecka, studyjnych zdjęć przedmiotów. Także na urlop od dawna biorę tylko ten jeden obiektyw (ostatnio co prawda wziąłem smartfon zamiast aparatu, ale tylko dlatego, że kupiłem nowy i chciałem przetestować, a nie dlatego, że aparat z obiektywem jakoś mi przeszkadzał; w tym roku aparat znów jedzie).
 
 
Franio 
Nowy


Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 05 Lip, 2023   

Witam po przerwie.
Zgodnie ze swoim zobowiązaniem, donoszę że kupiłem aparat fotograficzny, bezlusterkowy:
Canon R7 + obiektyw 18-150 f: 3,5 - 6,3 RF-S. Dodatkowo dokupiłem ( dla szerokiego kąta i nieco lepszego światła) RF 16/ f:2,8. Całość - po rabatach i cashbackach w firmie Foto Plus, wyszła trochę
ponad 7 k zł. Tzn. wyjdzie, bo cashbacki się wrócą za kilkanaście dni, ale potwierdzenia już doszły na maila od Canona.
Filozofii żadnej tu nie ma. Jako amator nie muszę dorabiać ideologii do swojego wyboru.
Spodobał mi się aparat R7 ze swoimi możliwościami i ergonomią idealną do moich dłoni.
Mam nadzieję, że pokaże się niebawem dobry, lub bardzo dobry zoom "reporterski"do tego modelu.
A tymczasem będę poznawał możliwości mojego zestawu, jaki on jest w tym momencie.
Zapewne pojawią się różne pytania i wątpliwości ?
Te jednak pozwolę sobie przedstawić w bardziej stosownym do posiadanego sprzętu wątku, z nadzieją na porady.
Pozdrawiam forumowiczów.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 698
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 07 Lip, 2023   

No i super, gratuluję zakupu. Też mam takie podejście:
Franio napisał/a:
Spodobał mi się aparat R7 ze swoimi możliwościami i ergonomią idealną do moich dłoni.

Kiedyś bawiło mnie roztrząsanie różnic w obrazowaniu między aparatami i obiektywami. Teraz uważam, że to nie ma sensu. Mówię tu o sprzęcie foto, bo w optyce obserwacyjnej jest inaczej, niuanse optyczne są dużo ważniejsze. To co istotne w sprzęcie foto wynika ze specyfikacji (większe matryce dają większe możliwości), natomiast dużo ważniejsze od różnic obrazowania są różnice w kwestiach użytkowych (sprawność autofokusa, kultura pracy, ergonomia, jakość wizjera), które potrafią popsuć przyjemność używania sprzętu i w rezultacie efekty.

Czas mojego E-M5 II dobiega końca. Zmienię go albo na OM-1 albo - zobaczymy co pokaże - G9 II. No ale to muszę sam wiedzieć. Na forum mało osób zagląda, a w komentarzach na Optyczne dominuje roztrząsanie nieistotnych różnic między matrycami zbliżonych rozmiarów, przeliczanie ekwiwalentów, a na koniec wszystkiego na złotówki - w oderwaniu od zastosowań. Choćby ostatni test obiektywu m4/3
https://www.optyczne.pl/5...w_(_126_)_.html
Na ponad 100 komentarzy, których motyw przewodni to truizmy na temat przysłony i dyfrakcji, tylko jeden rozsądny (irass), który zauważył, że mikroskopowe obiektywy jeszcze bardziej cierpią z powodu dyfrakcji, a jednak duża skala odwzorowania pozwala na świetne efekty. Cóż z tego, że ten M. Zuiko ze skalą 2:1 nie notuje rekordowych lpmm jak przytaczane przez mądralińskich inne obiektywy 1:1, skoro milimetrowa mrówka ma na jego matrycy 2 mm, a nie 1 mm, więc będzie oddana znacznie bardziej szczegółowo? Jest tam z kim rozmawiać o makro? To oczywiście tylko przykład.
 
 
Franio 
Nowy


Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 07 Lip, 2023   

Korpus Canon R7 jest rzeczywiście imponująco wyposażony - jak dla amatora.
Fajne jest to, że można dojść do swoich ustawień na kilka sposobów ( klikając lub obracając różne kółka i przyciski).
Ja dopiero zaczynam, ale szybko " to ogarniam", jak mówi mój wnuk :-) .
Ciekawostka już się pojawiła. Wykombinowałem sobie teoretycznie, że skoro drugi obiektyw 16mm/f:2,8 RF jest na pełną klatkę, to po podpięciu pod APS-C na matrycy Canona R7, zapisze się obraz 1.6x mniejszy po przekątnej, zatem odpowiadający ogniskowej ok 25,6 dla FF.
Zestawiłem te ogniskowe i jakież było zdziwienie, gdy okazało się, że 16/2,8 RF daje szerszą klatkę z tego samego motywu od 18-150mm/f: 3,5-6,3 RF-S ?
Za chwilę jednak pomyślałem, że 16mm/f:2.8 to jednak dość szerokie szkło dla FF i podpięte do np. R6 da już dość zakrzywiony obraz, podczas gdy z R7 jest to bardzo dobry szeroki kąt do wnętrz i bliskich planów, a fotki w mieszkaniu nigdy nie były tak łatwe do skomponowania jak obecnie.
To takie moje pierwsze odkrycie...........
Mam z balkonu fajny plan do pokazania o czym napisałem, ale teraz światło jest bardzo ostre i prosto w obiektyw. Na takie testy jest dla mnie za wcześnie. Jutro do południa postaram się zrobić dwie fotki.
Przy okazji prośbę mam o podpowiedź jak przygotować zdjęcia, aby dały się zamieścić na forum ?
A temat 4/3 w markach Olympusa i OM System długo gościł w moich zamiarach, ze względu na obiektywy. Moje plany za nic jednak nie chciały się zamknąć w kwocie >10000 zł :) .
Dzięki za odpowiedź _ Tomek_ .
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 09 Lip, 2023   

Franio napisał/a:
Zestawiłem te ogniskowe i jakież było zdziwienie, gdy okazało się, że 16/2,8 RF daje szerszą klatkę z tego samego motywu od 18-150mm/f: 3,5-6,3 RF-S ?
Skąd to zdziwienie? Przecież cyferki świadczą, że 16 mm jest szerszy niż 18 mm.
 
 
Franio 
Nowy


Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 09 Lip, 2023   

No bo Canon RF 16/2,8 to obiektyw na pełną klatkę, a Canon R7 to korpus z matrycą APS-C, czyli mniejszą od FF. A że matryca APS-C Canona jest po przekątnej 1.6x mniejsza od FF, to mamy pseudo wydłużenie ogniskowej 16* 1,6 = 25,6 bo koło obrazowe wychodzi poza matrycę Canona R7.
W pierwszym odruchu zestawiłem 25,6mm z 18 mm kitowego 18-150 RF-S i stąd zdziwienie, że zdjęcie z obiektywu pełnoklatkowego jest szersze od szkła po APS-C na najkrótszej ogniskowej.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pon 10 Lip, 2023   

Co z tego, że koło obrazowe wychodzi poza matrycę Canona R7? To nie ma żadnego znaczenia. Obiektyw 16 mm pełnoklatkowy i 16 mm APS-C będą miały ten sam kąt widzenia po założeniu do Canona R7. Jakbyś założył te obiektywy do korpusu np. R6 to ten APS-C będzie miał winietę a pełnoklatkowy będzie miał kąt widzenia jak obiektyw 10 mm na R7.
 
 
Franio 
Nowy


Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 10 Lip, 2023   

No tak, tak..........pewnie masz rację, ale mnie to całkiem nie zajmuje, bo mam R7 APS-C a nie R6 FF.
Poza tym to co się okazało w tym moim spostrzeżeniu bardzo mi pasuje.
Fakt że 16/2,8 jest szerszy w moich fotkach, od przeliczonej ogniskowej pozwala na dużo więcej
w grupowych zdjęciach, w mniejszych pomieszczeniach.
Spróbuję zamieścić fotki dla zobrazowania tematu, może się uda ?
https://www.dpreview.com/...otos/4368634/16
https://www.dpreview.com/.../4368635/18-150
Wydawało się bardziej skomplikowane, gdy czytałem regulamin.
 
 
sadiesunz 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Czw 05 Paź, 2023   

Co do aparatów kompaktowych to mają one w tej chwili znaczny zastój a to co można interesującego jeszcze zdobyć to są aparaty sprzed dekady. Jeśli nie masz zamiaru korzystania z teleobiektywów to polecam, podobnie jak koledzy, telefon z dobrym obiektywem. Jego wysoko rozwinięta automatyka jednak sprowadzi fotografowanie do naciskania wyzwalacza. Ambitnym ludziom jednak polecam zdecydowanie lustrzankę.
 
 
Franio 
Nowy


Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 05 Paź, 2023   

sadiesunz napisał/a:
Jeśli nie masz zamiaru korzystania z teleobiektywów to polecam, podobnie jak koledzy, telefon z dobrym obiektywem. Jego wysoko rozwinięta automatyka jednak sprowadzi fotografowanie do naciskania wyzwalacza. Ambitnym ludziom jednak polecam zdecydowanie lustrzankę.

No nie wiem ?
Telefon dziwnie się trzyma........śmiesznie jakoś?
Poza tym mam już dwa smartfony. Kupować trzeciego do fotografowania......?
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Czw 05 Paź, 2023   

Franio napisał/a:
...
Fakt że 16/2,8 jest szerszy w moich fotkach, od przeliczonej ogniskowej pozwala na dużo więcej
w grupowych zdjęciach, w mniejszych pomieszczeniach...

Nie może być szerszy od przeliczonej ogniskowej. No chyba, że nie umiesz liczyć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14