Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka, w której śnieg jest biały
Autor Wiadomość
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sob 04 Lut, 2023   Lornetka, w której śnieg jest biały

Z racji, że spadło ostatnio trochę śniegu zapraszam do testów i dzielenia się spostrzeżeniami.
Z moich kilkunastu lornetek wygrywa DOCTER ED/OH 8x56. Idealnie odwzorowuje biel. Zero różnicy między patrzeniem przez i bez lornetki.
Reszta jakoś zażółca, zazielenia, bądź zaszarza biel.
Śnieg też doskonale obnaża skłonność lornetki do aberacji.
Wyżej wymieniony Docter radzi sobie ze śniegiem wyśmienicie. Naprawdę trzeba się bardzo postarać aby coś dostrzec. W sumie bez skupiania się na tym można śmiało powiedzieć, że aberacje w tej lornetce są niezauważalne.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 04 Lut, 2023   

Twoja lornetka z pewnością dobrze odwzorowuje kolory. Potwierdzasz tylko dobre opinie innych o niej.

Natomiast jeśli chodzi o śnieg, to ja szczerze mówiąc nie wiem, jakiego jest on koloru, czy w ogóle jest coś takiego jak obiektywna biel śniegu. Jest literackie i marketingowe określenie "śnieżna biel", ale to takie pojęcie teoretyczne w kontekście tego, co obserwujemy.
No bo w słońcu śnieg potrafi opalizować odcieniami niebieskiego, fioletu. Śnieg zmienia się od białego w kierunku szarego w zależności od wieku. Podobne zjawisko optyczne jak z chmurami - młode chmury są jasnobiałe, z wiekiem kropelki wody robią się coraz większe, stąd stare chmury robią wrażenie szarych, bo rozpraszanie światła jest inne.
Śnieg też przybiera odcień "odbijającego się w nim" otoczenia.

Eskimosi mają psychologię śniegu chyba na najwyższym poziomie; mają nań od groma różnych określeń, bo rozróżniają dużo jego rodzajów.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Nie 05 Lut, 2023   

Nie chodzi o to by rozwodzić się na temat śniegu tylko lornetek. Prosty test. Patrzę na śnieg, taki jaki jest, okiem nie uzbrojonym, czyli bez lornetki i po chwili przez lornetkę. Widzę różnicę w odcieniu czy nie? Jeśli nie - to jaka to lornetka?
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 05 Lut, 2023   

Śnieg ma kolor światła jakim się go oświetli :) Ja najbardziej lubię śnieg oświetlony światłem ulicznych lamp sodowych (niestety coraz ich mniej), jeszcze jak pada i droga ośnieżona...

Dziś pochmurno i sporo czystego śniegu. Pierwsza trójka moich lornetek pod względem odwzorowania bieli:

1. Terra 8x25 - bardzo delikatny odcień żółtozielony w stosunku do nieuzbrojonego oka
2. Kowa BD II 8x42 - j.w., ciut instensywniejszy odcień
3. Kowa BD XD Prominar 8x32 - lekki zółtawy zafarb (nie widać zielonego)

Generalnie między pierwszymi dwiema widać różnicę tylko w bezpośrednim porównaniu, trzecia troszkę bardziej odstaje.

A pod względem aberracji chromatycznej:

1. Kowa BD XD PRominar 8x32 - w centrum praktycznie brak, wyjątkowo zdarza się bardzo delikatna obwódka wokół np. gawrona na śniegu, na brzegu taka jak w następnej z kolei w centrum :)
2. Terra 8x25 - w centrum mała, ale obecne delikatne kolorowe obwódki na właściwie wszystkich kontrastowych obiektach (gałęzie, rynny, itp. na tle śniegu), na brzegu szybko rośnie
3. Kowa BD II 8x42 - w porównaniu z Terrą w centrum minimalnie większa, a na brzegu z kolei nie rośnie tak bardzo, ale zaczyna się wcześniej

Tu z kolei numer jeden odstaje na plus, a 2 jest niewiele lepsze niż 3.
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 148
Wysłany: Nie 05 Lut, 2023   

Właśnie wróciłem z gór gdzie testowałem nowo nabyty Monovid Leiki - pierwsze na co zwróciłem uwagę to idealnie biały śnieg. W innych moich szkłach jest cała gama szaroburości a w Leice uderzyła mnie ta elegancka biel. Chyba muszę zrobić jakiś skok na bank coby sobie zanabyć Ultravida HD+ :twisted:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 05 Lut, 2023   

browar, wcale nie trzeba robić skoku na bank aby zanabyć lornetkę bdb odwzorowującą biel :mrgreen: . Są dużo tańsze lornetki, a wcale nie gorsze pod tym względem. Chyba, że "kochasz" wyroby Leici, to wtedy musisz za to sporo zapłacić :cry: .
Podobno HD+, wcale nie jest lepsza od starej HD, pod względem jakości obrazka, przynajmniej tak twierdzą posiadacze obu, lub Ci co posiadali HD a "przesiadli" się na HD+, lub mieli zamiar HD, zamienić na HD+.
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 148
Wysłany: Nie 05 Lut, 2023   

Jan55, może tak, ale chyba już wiem co miał na myśli Tobias Mennle pisząc o "efekcie blasku"
https://www.greatestbinoc...ed_to_what.html
Nie przejmuj się ostrzeżeniami że strona niebezpieczna - połączenie nie jest szyfrowane, ona nie jest https

PS A jaki jest obłędny bokeh w Leice - chyba mnie dopada infekcja L :twisted:
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 05 Lut, 2023   

browar napisał/a:
testowałem nowo nabyty Monovid Leiki

Browar, skrobnąłbyś coś więcej o nim :) ? Czemu Leica Monovid, a nie Zeiss Mono 8x20?
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 148
Wysłany: Nie 05 Lut, 2023   

_Tomek_, Monovid ostrzy od 1,8 m i ma soczewkę makro a Zeiss od 3 m. Próbnie kupiłem mono Apexel 6x18 żeby się przekonać czy mono jest dla mnie, a on ostrzy od 25 cm - genialny jako makroskop. Okazało się po roku że bez mono życie jest nudne ale 6x to troszkę mało, Hawke Endurance 8x25 za duży, no i wyszła Leica z równania. Swoją drogą ponoć to połowa Ultravida, jeśli tak to go chcę. Nie bez kozery był ten linkowany powyżej artykuł, coś w tym chyba jest. Trochę też chciałem poczuć kontakt z optyką premium, teraz rozumiem skąd te ceny. Kupiłem używany za tysiaka, da się żyć. Apexel mnie kosztował 80 zł i nie dam złego słowa o nim powiedzieć, to naprawdę fajny sprzęcik, no ale Leica wygrywa na całej linii.

PS Zgadzam się w 100% że mono nie zastąpi lornetki, ale mogę go mieć cały czas przy pasku a to bezcenne.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 05 Lut, 2023   

browar napisał..."chyba mnie dopada infekcja L".
No cóż, pewne "choroby" są nieuleczalne i bardzo kosztowne :mrgreen: , dlatego ja staram się unikać infekcji :lol: , bo w moim wieku jest to już nie wskazane :sad: .
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 06 Lut, 2023   

browar napisał/a:


PS Zgadzam się w 100% że mono nie zastąpi lornetki, ale mogę go mieć cały czas przy pasku a to bezcenne.


Wychodzi na to, że to działa również w drugą stronę i lornetka nie zastąpi mono.
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 356
Wysłany: Pon 06 Lut, 2023   

Wojtas_B napisał/a:
Twoja lornetka z pewnością dobrze odwzorowuje kolory. Potwierdzasz tylko dobre opinie innych o niej.

Natomiast jeśli chodzi o śnieg, to ja szczerze mówiąc nie wiem, jakiego jest on koloru, czy w ogóle jest coś takiego jak obiektywna biel śniegu. Jest literackie i marketingowe określenie "śnieżna biel", ale to takie pojęcie teoretyczne w kontekście tego, co obserwujemy.
No bo w słońcu śnieg potrafi opalizować odcieniami niebieskiego, fioletu. Śnieg zmienia się od białego w kierunku szarego w zależności od wieku. Podobne zjawisko optyczne jak z chmurami - młode chmury są jasnobiałe, z wiekiem kropelki wody robią się coraz większe, stąd stare chmury robią wrażenie szarych, bo rozpraszanie światła jest inne.
Śnieg też przybiera odcień "odbijającego się w nim" otoczenia.

Eskimosi mają psychologię śniegu chyba na najwyższym poziomie; mają nań od groma różnych określeń, bo rozróżniają dużo jego rodzajów.


jaki zakres dioptrii ma ten Docter ? jakieś źródła podają : +/- 3 ???
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 06 Lut, 2023   

W instrukcji w tabelce z danymi technicznymi napisane jest+/- 3,5 dioptrii.
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 356
Wysłany: Wto 07 Lut, 2023   

malutko...

dzięki .
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 08 Lut, 2023   

Coś słabo z modelami. Liczyłem na jakieś propozycje a wychodzi na to, że jedyną lornetką bez skazy na bieli jest Docter ED/OH. Coś nie chce mi się w to wierzyć, ale skoro nikt nic nie wrzuca to pewnie nie ma się czym chwalić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14