Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Luneta obserwacyjna na ptaki
Autor Wiadomość
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

Wojtas_B napisał/a:
gruber napisał/a:
Samsung 23 Ultra


Widzę, że Kolega nie idzie na kompromisy. Kupiłeś tego flagowca ze względu na aparat, z myślą o fotach przez lunetę?


Wojtas, współpraca z lunetą była jednym z argumentów, którymi próbowałem przekonać sam siebie do zakupu tak drogiego smartfona. Generalnie aparat był tym razem priorytetem.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Hmm, zastanawiałeś się nad lunetą której korpus do niedawna kosztował tyle co S23U. Luneta jest na lata a smartfon po pięciu latach będzie się kwalifikował do sprzedania na olx-ie o ile nie na śmietnik. Ja wiem Twoja kasa - Twoje priorytety, po prostu próbuję to zrozumieć z mojego punktu widzenia."

Anton zgadzam się Tobą, że optyka jest na długie lata a smartfon pewnie 2-3. Dlatego też pomimo świadomości, że będę z lunety korzystał niezbyt często postanowiłem dołożyć do lepszego sprzętu. Chciałem uniknąć plucia sobie w brodę przez wiele lat, że przyoszczędziłem i czuje niedosyt. Potencjalnie długi okres eksploatacji uzasadniał podniesienie budżetu.

Większość osób oszczędza na sprzęcie do uprawiania swojego hobby. Wolą kupić tańszą lornetkę, obiektyw, rower a za oszczędzone pieniądze jechać na wakacje do ciepłych krajów. Szanuję takie podejście do życia. Ja jednak nie odczuwam potrzeby wojaży po świecie.
Przez większość życia nie było mnie stać na rzeczy, których pragnąłem. Ostatnio jest trochę lepiej więc realizuję swoje fanaberie zabawkowe. Nie odkładam na czarną godzinę, jeżdżę piętnastoletnim samochodem. I dawno już przestałem okłamywać sam siebie, że smartfon służy głównie do dzwonienia. Jak dla mnie to tylko dodatkowa funkcjonalność :grin: Choć jego życie będzie kilkukrotnie krótsze od Meopty to spędzę z nim wiele więcej czasu. Większość wolnego czasu spędzam w terenie. Dotychczasowy smartfon też miałem fajny jednak mocno mnie ograniczał w kwestii fotografii ponieważ kupując go półtora roku temu w ogóle mnie ona nie interesowała. To się zmieniło i smartfon z bezstratnym zoomem x3, x10 da mi sporo możliwości na spacerach. Na większości wycieczek, spacerów mam ze sobą tylko lornetkę i wtedy aparat z średnim zoomem ważący zero gram może być gejmczeńdżerem :grin: .
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






browar 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 148
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

gruber, smartfon można i trzeba użytkować dłużej. Ja zawsze kupuję flagowce, one nie mulą nawet po kilku latach, a po dwu - trzech latach wymieniam baterię. Sony Z1 używałem 6 lat, teraz mam Samsunga S10e jeszcze przed wymianą aku, już ma 3 lata i jest nadal świetny. Wymiana aku kosztuje ok. 150 zł, aku oryginalny, nie zamiennik. Na pewno warto przy takiej eksploatacji kupować najlepszy sprzęt.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

Mam prośbę do kolegów @gruber i @browar o wrzucenie zdjęć zrobionych smartfonem przez lunetę, ale takich w nieco gorszych warunkach oświetlenia i przy większym zoomie lunety. Sam ma dylemat czy kupić dobry smartfon i nie nosić oprócz lornetki, lunety, statywu, plecaka itp jeszcze dodatkowo lustrzanki z tele bo to przestaje być miłym hobby tylko robi się udręką w terenie. Czy jednak zainwestować w lustrzanką/bezlustro z teleobiektywem i to wszystko dźwigać, jak nie sam to z żoną :)
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 148
Wysłany: Sob 04 Mar, 2023   

anton, niestety jedyna luneta w moim posiadaniu to sowiecka prosta luneta chyba 20x50 (nie pamiętam dobrze apertury, a nie mam jej pod ręką) a Samsung S10e nie ma tele więc nie pomogę. Ale gdy zdecydujesz się na smartfona, to najważniejszy będzie montaż do lunety. Ten montaż potrafi jaja wyjąć :twisted:
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Sob 04 Mar, 2023   

Anton doprecyzuj o jakie zdjęcia Ci chodzi. Czy robione smartfonem x1 czy też z zoomem x3, x10? Ja na ten moment w ogóle nie myślę o robieniu zdjęć (Oczywiście testowo dla Ciebie zrobię.) tylko raczej nastawiam się na filmy. Jakość takich filmów przy x3 plus luneta x30 w miarę jasny dzień jest ok nawet na telewizorze. Przy x60 drgania przy moim statywie są widoczne jeśli oglądam na tv, na smartfonie nadal ok. Przy x10 plus luneta x30/60 filmiki nadają się tylko do oglądania szczegółów czy zachowania ptaków. Jednak wartość archiwizacyjna jest żadna. Zdjęcie kormorana było wyjęte z wyjątkowo udanego filmiku przy zoomie x10 i chyba x30 lunety.

Nie załapałem z Twojego wpisu czy masz lustrzankę czy rozważasz zakup?
Aparat z długim tele daje mniejsze powiększenie niż 10x smarfona plus powiększenie lunety. Jednak jakość jest lepsza i co najważniejsze można cykać foty w ruchu. Autofokus jest o kilka klas lepszy niż w smartfonie wspomaganym lunetą. No i zawsze można włączyć zoom cyfrowy, który daję coraz gorszy obraz wraz ze wzrostem ale do podglądania zachowania zwierząt wystarcza. To się odnosi do filmów więc potrzebny jest statyw. Zdjęć z z. cyfrowym nie robię bo za słaba jakość.

Ja nie biorę pod uwagę noszenia jednocześnie lunety i APS-C z długim tele. Chyba, że byłby to dojazd samochodem na miejscówkę i tam poruszać się na niewielkie dystanse.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Sob 04 Mar, 2023   

Interesują mnie głównie zdjęcia dokumentacyjne, szczególnie w przypadku rzadszych gatunków. Zrób proszę 2-3 zdjęcia w gorszym oświetleniu z zoomem 1x w aparacie ale z dużej odległości, tak aby zoom w lunecie był ok 50x.
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Wto 07 Mar, 2023   

Anton wybrałem się wczoraj przed pracą nad wodę aby zrobić dla Ciebie te foty. Jednak jak na złość wyszło słońce więc zdjęć jakie chciałeś nie mam. Dodatkowo wiał silny wiatr więc warunki do fotografowania były trudne. Co zauważyłem to, że smartfon niespecjalnie radzi sobie z ustawianiem ostrości. Im większe powiększenie tym gorzej. Aby było szybciej to wstępnie ustawiałem ostrość pokrętłem lunety. Pomimo skrócenia czasu do 1/3000 dużo zdjęć było rozmazanych. W moim odczuciu szkoda się trudzić i lepiej nagrywać filmy. Później starać się wyłowić udaną klatkę i zapisać jako fotkę.
Opcja oglądania na ekranie smartfona w wietrznych warunkach sprawdza się bardzo dobrze. Zwłaszcza przy parametrach 3x30. Kiedy coś mnie zainteresuje szczególnie klikam Rec i leci zapis.
Nie wiem kiedy znów będę miał okazję do focenia ptaków w interesujących Cię warunkach. Z okna mieszkania mogę co najwyżej zrobić fotki komina elektrowni w odległości ok.1,6 km. Ale to znowu nie będą warunki terenowe tylko idealne. A komin to nie ptak...
Oczywiście prędzej czy później okazja będzie i zdjęcia wykonam.
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Czw 23 Mar, 2023   

Spędziłem wczoraj cały dzień na stawach z lunetą i lornetką oczywiście. Dźwiganie tego ustrojstwa na plecach jest okrutnie upierdliwe. Dłuższa obserwacja przy powiększeniach większych niż 30x jest trochę męcząca z powodu rosnących wraz z powiększeniem trudności z ustawianiem ostrości. To nawet nie chodzi o spadek jasności czy drgania.

Dzisiaj spędziłem cały dzień na rowerowym spacerze ornitologicznym :grin: - Wisła, stawy w Palczowicach. Plecak też ciężki bo prowiant, dodatkowa lornetka 12-ka (8x25 przy pasku)

Największa wada Meopty:
Obserwacja przez lornetkę przestaje dawać satysfakcję...
Przez całą drogę co chwila stawałem aby przyglądnąć się jakiemuś ptaszorowi. Patrzę, obserwuję...nosz... kurde jakieś to wszystko małe.
Na stawach wyjąłem z plecaka 12-kę. Co za ulga! Faktycznie format 25 jest tylko do zerkania.
Od razu komfortowo, widać duuuużo więcej. Ale... wczoraj widziałem kolor oka perkoza dwuczubego a dziś widzę co najwyżej jego ekstrawagancką fryzurę.

Wniosek:
Zakup Meopty to bardzo dobra decyzja. Obserwacja 30x daje dużą frajdę. Obserwacja przez smartfon 3x30 daję jeszcze więcej radości plus możliwość zapisu.
Wypad nad wodę bez lunety traci sens.
Trzeba posprzedawać wszystkie lornetki ósemki bo słabe są :mrgreen:
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 24 Mar, 2023   

To wszystko się zmienia, w sensie używania sprzętu. Jak kupiłem lunetę, to lornetka 12x poszła w odstawkę. Dosłownie - 2 lata na półce, aż fokuser nabrał luzów i dopiero po rozruszaniu zaczął działać po staremu, czyli świetnie.

Potem okazało się, że lunety nie mogę używać tak często jak bym chciał. Jak idę z rodziną nad Wisłę czy na Stawy Raszyńskie, to z jednej strony chłopaki ganiają po błocie, z drugiej żona ich ochrzania, więc jak ja będę statyw rozkładał? Luneta została na samotne wypady, czyli raz na miesiąc-dwa. Mocna lornetka daje namiastkę lunety "od ręki", więc Kowa 12x56 wróciła do łask.

Tak że zostaw sobie najlepsze ósemki, bo nigdy nic nie wiadomo :)
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 148
Wysłany: Nie 26 Mar, 2023   

Sam się zastanawiałem nad lunetą ale z doświadczenia wiem że zawsze wygrywa to co aktualnie masz przy sobie bo chciało ci się to zabrać. U mnie wygrywa Monovid, nie dlatego że najlepszy, tylko dlatego że zawsze jest przy pasku. Pewnie że wolę lornetkę 10x42, ale jeżdżenie z nią do biura codziennie byłoby frustrujące :twisted:
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Nie 26 Mar, 2023   

Tomek oczywiście żartowałem z tym wyprzedawaniem ósemek. Nie ma to sensu bo kasy się nie odzyska a tak jak piszesz u mnie też preferencje się zmieniają.
Mam kilka lornetek na różne okazje. Papillo 6,5x na owady, 8x25 na rower, 8x30 kiedyś moja podstawowa teraz przejęła ją żona. Mam też 8x56 do obserwacji zmierzchowych i nocnych. Nie dawno zaraziłem się Geco 8x42 ale jest u mnie jako parapetowa do obserwacji na szybko.
Numerem jeden jest 12-ka i jeśli miałbym zostać z jednym sprzętem optycznym to właśnie z nią.
Chociaż nieraz przy szybko zmieniających położenie ptaszorach braknie mi pola widzenia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14